Střídání času

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět

Střídání času ano či ne?

Chci zachovat současný stav.
17
16%
Ponechat letní čas po celý rok.
14
13%
Ponechat středoevropský čas celý rok.
71
66%
Zachovat střídání ale zkrátit dobu letního času.
2
2%
Kompromis SEČ+0,5h po celý rok
3
3%
 
Celkem hlasů: 107

Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Střídání času

#76

Příspěvek od Homer »

Psion:
Mám opačný názor - myslím, že ( řekněme ) jedno století, kdy jsou lidé deformování zaměstnáními v továrnách a úřadech a kdy zmizelo dříve převažující venkovské obyvatelstvo pracující v rytmu přírody, nevymaže to, na co si lidské tělo a psychika zvykaly počas své evoluce. Osobně sám na sobě jako penzista, který nemusí denně do práce, pozoruji, že moje vstávání se řídí světlem. Od jara do podzimu vstávám daleko dříve, než v zimě a to zcela přirozeně.

Bylo by potřeba si uvědomit, že to, na co se naše organismy adaptovaly řekněme i miliony let, má svoji setrvačnost a její vychylování vede ke zdravotním potížím - i když si to s tím mnoho lidí nespojuje.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Střídání času

#77

Příspěvek od peta62 »

To je zcela pravda, bohuzel neduchodci jsou vice nez casem ovlivnovani nastavenim pracovni doby firem, skol, uradu, obchodu, jizdnimi rady a podobne. Obavam se, ze jakmile se hne casem krom opusteni stridani nekam jinam, zacnou vymyslet nesmysly v teto oblasti a bude to jeste horsi.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Střídání času

#78

Příspěvek od juh »

Ak už sa má nejakým spôsobom striedať čas, tak nerozumiem tomu, prečo používať operácie pričítavania a odčítavania. Jediné správne oprácie by mali byť násobenie a delenie. Počas voľna by mal plynúť čas pomalšie a počas pracovnej doby rýchlešie. A aby sme sa trafili do rotačnej periódy Zeme, tak by to malo byť v nejakom súlade. Napríklad počas pracovnej 2x rýchlejšie a zvyšok dňa o 1/4 pomalšie tz. 16*1.25 + 8*0.5 = 24. Soboty, nedele a sviatky by som už nejak prehrýzol, že tam plynie čas prirodzene, s koeficientom 1.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Střídání času

#79

Příspěvek od Cztwerec »

Nebo by den mohl mit 30 hodin :D vždyť ignorujeme vše, včetně toho, že v noci se spí a ráno vstává.

Tohle mě zaujalo:

https://www.hubbr.cz/udalosti/events/vl ... us-cloveka

Trh si žádá víc světla, hlavně v noci :lol: K čemu je vlastně čas? Když se ženeme přírodě do předělávání řemesla a rytmu, tak si za to poneseme následky. Nejen v tomhle. A to Greenpeace opravdu nefandím.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Střídání času

#80

Příspěvek od Psion »

Homer píše:Psion:
Mám opačný názor - myslím, že ( řekněme ) jedno století, kdy jsou lidé deformování zaměstnáními v továrnách a úřadech a kdy zmizelo dříve převažující venkovské obyvatelstvo pracující v rytmu přírody, nevymaže to, na co si lidské tělo a psychika zvykaly počas své evoluce. Osobně sám na sobě jako penzista, který nemusí denně do práce, pozoruji, že moje vstávání se řídí světlem. Od jara do podzimu vstávám daleko dříve, než v zimě a to zcela přirozeně.

Bylo by potřeba si uvědomit, že to, na co se naše organismy adaptovaly řekněme i miliony let, má svoji setrvačnost a její vychylování vede ke zdravotním potížím - i když si to s tím mnoho lidí nespojuje.
Já se tedy denním světlem neřídím, ale z hlediska statistiky jsme my dva zanedbatelná veličina. Zajímavější je tento menší vzorek lidí. Řekl bych každý to tedy máme jinak, obecně 7-8 hodin spánku je standard, jde jen o to, kdy se spánkem začneme.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Střídání času

#81

Příspěvek od Homer »

Ale jo, samozřejmě existuje nějaká obvyklá délka spánku, dá se najít i orientační doba kdy lidé spí ( a nejenom lidé ), ale nemůže být z pohledu dlouhodobého vývoje pro organismus zdravé a přínosné to měnit, posouvat uměle čas, pracovat v noci a ve dne spát a třeba to v týdenních cyklech i střídat atd.
Ani já se denním světlem neřídím, ne tedy vědomě. Jen se jednoduše sám od sebe vzbudím podle světla a tmy. Žádné vědecké závěry z toho nedělám - už proto ne, že nad hlavou mám v ložnici střešní okno :-).

Nejsem samozřejmě odborníkem na spánek, ale pravděpodobně už někdo vědecky zpracoval vliv např. dlouhodobého zaměstnání na směny na budoucí kvalitu spánku ve stáří. Vůbec bych se nedivil, že právě lidé, kteří ve svém aktivním životě pracovali na směny, vstávali velice brzy kvůli dojíždění do zaměstnání atp. mají později ve větší míře než ostatní, poruchy spánku a další doprovodné potíže.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Střídání času

#82

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

vpadysak píše:Nieje náhodou UTC+2 zhodný s SELČ? Alebo som dopletený ja? :-)
Nojono, myslel sem "posunout o dva" a pak mi to přišlo matoucí, tak jsem to napsal jako UTC+, ale už jsem to nedomyslel :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Střídání času

#83

Příspěvek od kuceraz »

Homer píše:Vůbec bych se nedivil, že právě lidé, kteří ve svém aktivním životě pracovali na směny, vstávali velice brzy kvůli dojíždění do zaměstnání atp. mají později ve větší míře než ostatní, poruchy spánku a další doprovodné potíže.
Ono bohužel není potřeba čekat na později, vidím to v rodině - moje máma směnuje včetně noční a spánek má (minimálně po noční) v háji, zatímco do důchodu má ještě daleko.
Pomůžou leda prášky, ale to zase nelze dělat dlouhodobě.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Střídání času

#84

Příspěvek od peta62 »

Moc by mne zajimalo, jak ma vedecky podlozeno ze "Češi ... hůř pracují.", to pro mne ukazuje na jeho serioznost hned na zacatku.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Střídání času

#85

Příspěvek od Cztwerec »

Z mé zkušenosti je to pravda. Bohužel naše produktivita je tristní. Ale vědu bych za tím opravdu nehledal, spíš "Švejkovinu". To že jsme už teď kolonie Německa je historicky dané a politicky korektní. Co bude dál? :lol:

Ovšem je hromada vyjímek, které to spíš vyvrací, třeba já. :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Střídání času

#86

Příspěvek od Homer »

Možná pracují hůř tehdy, když nemají uspořádaný pracovní stůl podle Lefingwelova - Bronštajnova schématu v Zajícově variantě. Pozor, jedná se o Miloslava Zajíce, nikoliv Miroslava - v tom se často chybuje.
Podstatným je využít sektor A5 a vynechat redundantní bé jedničku - či jak to bylo :-).

Cztwerec: když ona nás ten "kolonizátor" hodně významně živí. Ještě že si koupil Škodovku takřka před jejím koncem. Abychom se stali nezávislými, to bychom museli jinak šlápnout do pedálů a to je ještě nadlouho iluze.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Střídání času

#87

Příspěvek od Cztwerec »

Je to tak Homére (Houmre) hrozně mě mrzí jak jsme nejen rozlohou, ale i duší občas malí. Holt úděl trpaslíka ;) ale to je co by kdyby. Určitě by to tak ale nemuselo být. Akorát já jsem zaseklý někde v jiné době, možná První republiky? Sem určitě nepatřím... :lol:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Střídání času

#88

Příspěvek od MilAN »

Homer píše: když ona nás ten "kolonizátor" hodně významně živí.
On nás živí a my mu za to pracujeme a vyděláváme peníze. Jinak by to nedělal. Tu chybu udělal (a) jednou,a je to nevratné- ale ti mu vydělávat peníze nebudou, ti se nechají jen živit :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Střídání času

#89

Příspěvek od Cztwerec »

Milane ano, palec nahoru! :mrgreen:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Střídání času

#90

Příspěvek od peta62 »

Martine, moje zkusenost je, ze nikde kde jsem pracoval, jsem u domacich nezazil rozdil v pracovnim nasazeni od nas.
A tyto vyroky mne prave tou malou dusi, o ktere pises, docela stvou.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět