Střídání času

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět

Střídání času ano či ne?

Chci zachovat současný stav.
17
16%
Ponechat letní čas po celý rok.
14
13%
Ponechat středoevropský čas celý rok.
71
66%
Zachovat střídání ale zkrátit dobu letního času.
2
2%
Kompromis SEČ+0,5h po celý rok
3
3%
 
Celkem hlasů: 107

Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: Střídání času

#31

Příspěvek od kavka »

Milý pane Medvede, nedovolím si Váš příspěvek nazvat "kecy". Domnívám se, že ale jde z Vaší strany o hluboké nepochopení. Tma si nastane tak jako tak ve stejnou dobu, bez ohledu na to, co Vám budou lhát ručičky na hodinkách. Jestilže si můžete nastavit pracovní dobu a stejně to nevychází, tak se nad tím zamyslete proč. A pokud by převládal zájem zavést letní čas na centrální úrovni (tedy např. výuka ve školách, jízdní řády apod.) pak je možné to zařídit právě tím posunem pracovní doby, aniž bychom zaváděli letní čas.
Ač jsem v důchodovém věku, stále jsem ještě v pracovním poměru a zrovna já si pracovní dobu posunout nemohu. Ale zdůvodnění, proč používat SEČ jsem již napsal v dřívějších příspěvcích.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4471
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Střídání času

#32

Příspěvek od dvader »

Mě je nakonec celkem jedno, jak to bude v létě (i když jsem tu již psal, že by mi vyhovovala tma dříve)...

Ale není mi jedno, jak to bude v zimě! A nemělo by to být jedno ani vám!
Tady už jde o závažné zdravotní dopady, pokud by se prosadil ten „experiment“ mít letní čas i v po „zimní“ část roku.
Člověk se vyvinul a je závislý mimo jiné i na slunečním svitu (už je na to mimo jiné i mnoho studií) a ranní stávání do tmy a pro tělo „násilné“ vklouznutí do denního/pracovního procesu vidím již po mnoho let u svých dětí, sebe i kolegů. Přes zimo se nikomu nechce vstávat, ráno jsou lidé polomrtví atd. A teď se zamyslete, jak by to vypadalo, když by se čas ještě o hodinu posunul...
Tu hodinu navíc akorát každý prosedí a pročumí do blba, efektivní přínos žádný. A to není celý problém!
Navíc tím, že by se takto posunul čas, se nuceně prodlouží v zimě aktivní část dne, protože bude večer déle světlo. A tím budou lidé ještě více unaveni. Prostě tělo je ročnímu běhu přizpůsobené a v zimě chce přirozeně více odpočívat. Vzpomeňte si na jarní únavu - to je důsledek dlouhého nedostatku slunečního svitu. No a tuhle kumulující se únavu bychom si ještě zhoršili těmi vynuceně delšími zimními dny (myslím tím délku té aktivní části dne)? A z toho vyplývající stress, duševní pohoda, nemoci atd.
Zkuste si někdy po delší zimě, když je často zataženo, zajet na týden někdy v březnu k moři někam blízko rovníku... Sám jsem před lety tu možnost měl a je úžasné na sobě pozorovat ten dopad - je to, jako byste se najednu probudili z nějakého zimního spánku! Tak to jen pro ilustraci, jak ten sluneční svit skutečně funguje...

A tohle si společnost bohužel uvědomí až po letech, ani všechny negativní dopady teď možná neznáme.
To ať raději zůstane střídání, bude to méně rizikové, než tohle.

Ufff, sorry za ten dlouhý výlev.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Střídání času

#33

Příspěvek od palkog »

Dvader, na to sa da reagovat podobne ako tu bolo spomenute pre leto. Teda, vstavat neskor a chodit do prace napr. na 9. Takato argumentacia sa da totiz pouzit obosmerne, co si malokto z diskutujucich uvedomuje;)
Cely problem je podla mna v tom, ze takmer cela Europa ma 1 casove pasmo. A to co bude vyhovovat jednym, uz nemusi inym. Ja byvam na vychode Slovenska (uz okraj cas. pasma) a teda by bol pre mna lepsi trvalo letny cas = rovnaka cas. zona ako Ukrajina. Uz teraz v lete Slnko vychadza okolo 4.30 LSEC a ked sa to posunie na 3.30 (pre SEC), tak si to ani neviem predstavit:( Argument o skorsom chodeni do prace mi velmi nepomoze - kolko spojov MHD, vlak... chodi rano o 5-6. Takmer ziadne (aspon u nas)...

Ja osobne som za zachovanie striedania casu. Tych paru dni do roka (po zmene casu), kym sa telo prepne na iny biorytmus sa da vydrzat a v case extremov (leto/zima) je najvhodnejsi cas. Kto ma zo striedanim vyrazne problemy, nech sa obrati na niekoho, kto robi na smeny a kazdy tyzden pracuje inokedy...
Suhlasim s Dvaderom, ze negativne dosledky trvalo jedneho casu nepozname. Striedanie casu sa zaviedlo niekedy v polovici min. storocia. A kolko ludi pred tym stavalo pravidelne v ten isty cas?! Urcite menej ako teraz.
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4471
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Střídání času

#34

Příspěvek od dvader »

Za mě souhlas a psal to tu i Šajri - čas je relativní!
Pokud ta paka nahoře schválí letní čas po celý rok, okamžitě podepisuji petici o posunu začátku škol a školek na 9:00! 8-)
Protože tomu se pak postupně přizpůsobí vše ostatní :mrgreen:

Evropa by měla hlavně přejít na pásmové časy, to je hlavní problém. Když mohou mít USA 4 pásma a dlouhodobě funkční společnost a ekonomiku, tak proč by to nezvládla Evropa?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Střídání času

#35

Příspěvek od peta62 »

palkog píše:.... Striedanie casu sa zaviedlo niekedy v polovici min. storocia. ....
Ne, stridani casu se u nas naposledy zavedlo po Silvestru 1979 ( pokud se o rok pletu tak pardon ), kdy pres noc klesla teplota snad z +10 na -25, rano pustili v hnedouhelnych dolech pasy ze namrzly led odpadne, ale potrhaly se pasy. Nastaly tri nedele uhelnych prazdnin a kvuli setreni elektrikou rano se zavedl letni cas.

dvader píše:..... Pokud ta paka nahoře schválí letní čas po celý rok, okamžitě podepisuji petici o posunu začátku škol a školek na 9:00! 8-)
Protože tomu se pak postupně přizpůsobí vše ostatní :mrgreen: .......
Presne o tom to je, neni dulezite jaky cas se zvoli, ale jak se nastavi pracovni doba, skoly, urady, jizdni rady a podobne. Ono ten cas je nakonec take jenom cislo.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Střídání času

#36

Příspěvek od Homer »

Jako vždy a všude - 3 lidé mají 4 názory :-). No nic, nebojte se, nakonec to za nás rozhodne Mára, ale až se to hodí jako předvolební vějička a relativitu času u toho rozhodování řešit určitě nebude. Pravděpodobně si prostudují nějaký průzkum a i kdyby to byla sebevětší pitomost, udělají to podle něj...
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Střídání času

#37

Příspěvek od peta62 »

dvader píše:.... Když mohou mít USA 4 pásma a dlouhodobě funkční společnost a ekonomiku, tak proč by to nezvládla Evropa? ....
Myslim si, ze ta pasma mame jako Staty. Kdyz nahrubo merim ciste zapad - vychod od prostredka Francie ( u jsem pod Anglii ale jeste ne nad Portugalskem ), vyjde mi cca 1400 km. Totez pres USA 4200 km na ctyri pasma. Jo presnejsi nez na kilometry by to bylo podle GPS souradnic, ale na odhad to snad staci.


Mimochodem jsme na tom oproti Statum jeste dobre, vite jak zmate kdyz jedete a New Mexico letni cas ma a Arizona ne ( doufam ze to neni naopak ) ?


Homer : Asi si sedim na vedeni, ale jaky Mara ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Střídání času

#38

Příspěvek od Sajri »

peta62 píše:Myslim si, ze ta pasma mame jako Staty. Kdyz nahrubo merim ciste zapad - vychod od prostredka Francie ( u jsem pod Anglii ale jeste ne nad Portugalskem ), vyjde mi cca 1400 km. Totez pres USA 4200 km na ctyri pasma. Jo presnejsi nez na kilometry by to bylo podle GPS souradnic, ale na odhad to snad staci.
Pásmové časy jsou odvozeny od zeměpisných délek, ne od kilometrů. Což vzhledem k té poznámce presnejsi nez na kilometry by to bylo podle GPS souradnic možná víš, nebo aspoň tušíš (i když to vůbec nemusí být GPS souřadnice, prostě zeměpisné souřadnice, konkrétně stačí ta zeměpisná délka). Tudíž není třeba nic měřit, stačí otevřít obrázek s pásmovými časy:

Obrázek

USA (nepočítám Aljašku a ostrovy) mají 4 pásma, která celkem odpovídají pásům zem. délky, z nichž jsou odvozené. Kdyby Španělsko a Francie (něco mi říká, že tyhle dvě země si světový čas nezvolily ze vzdoru proti VB :-D, ale jsem líný dohledávat zdroj) měly spolu s Portugalskem a VB světový čas, a teprve od Německa začínal SEČ, sedělo by to na ty poledníky podstatně líp a to je to, co měl nejspíš na mysli dvader.
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: Střídání času

#39

Příspěvek od kavka »

dvader píše: Pokud ta paka nahoře schválí letní čas po celý rok, okamžitě podepisuji petici o posunu začátku škol a školek na 9:00! 8-)
?
To chápu. Ale nevím, v čem by bylo lepší mít letní čas a začátek výuky (v návaznosti na to otevírací doby, jízdní řády...) od 9:00 SELČ, než mít čas standardní a výuku od 8:00 SEČ. Císař František Josef II byl výrazný skřivan a prý je to příčinou, proč byl u nás u dělnických profesí (a nejen u nich) začátek pracovní doby ve srovnání se světem časný. Zavedením letního času se to ještě zvýrazňuje.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: Střídání času

#40

Příspěvek od kavka »

peta62 píše:
palkog píše:.... Striedanie casu sa zaviedlo niekedy v polovici min. storocia. ....
Ne, stridani casu se u nas naposledy zavedlo po Silvestru 1979 ( pokud se o rok pletu tak pardon ), kdy pres noc klesla teplota snad z +10 na -25, rano pustili v hnedouhelnych dolech pasy ze namrzly led odpadne, ale potrhaly se pasy. Nastaly tri nedele uhelnych prazdnin a kvuli setreni elektrikou rano se zavedl letni cas.

dvader píše:..... Pokud ta paka nahoře schválí letní čas po celý rok, okamžitě podepisuji petici o posunu začátku škol a školek na 9:00! 8-)
Protože tomu se pak postupně přizpůsobí vše ostatní :mrgreen: .......
Presne o tom to je, neni dulezite jaky cas se zvoli, ale jak se nastavi pracovni doba, skoly, urady, jizdni rady a podobne. Ono ten cas je nakonec take jenom cislo.
Byl to Silvestr 1978 a letní čas se zavedl poprvé po delší době v březnu 1979.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Střídání času

#41

Příspěvek od Psion »

Já jsem si pracovní dobu nastavil tak, aby bylo jedno jestli vstanu v letním nebo v zimním čase prostě buď se vzbudím v 6 nebo v 7 stejně odjíždím 9 :lol: . Samozřejmě na děti nebo na citlivé lidi, kteří musí vstávat o hodinu dříve to má extrémní dopad.
vpadysak
Příspěvky: 569
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Střídání času

#42

Příspěvek od vpadysak »

Človek sa vyvinul v súlade s prírodou a rytmus svojho denného režimu ešte pomerne nedávno prispôsoboval Slnku.
Teda približne keď Slnko vyšlo, človek sa budil a keď Slnko zapadlo, približne vtedy išiel oddychovať, spať. To znamená, že každý deň sa vlastne začínal a končil inokedy, ako ten predchádzajúci. Ľudia nevedeli koľko je hodín a ani to vedieť nepotrebovali, nemali hromadnú dopravu ani začiatok pracovnej doby, školy a ani televízny program. A tak to bolo úplne prirodzené.

V modernej dobe sme si rozdelili deň na hodiny a to ešte bolo v poriadku, ale určili sme si napríklad začiatok pracovnej doby na určitú pevnú hodinu a vtedy sme sa od tej dlho tisícročnej prirodzenosti odchýlili. Pretože každý deň začíname svoju pracovnú dobu v inom čase od východu Slnka (prípadne pred jeho východom). Tento neprirodzený stav nás každý deň núti začínať deň v rovnakom čase podľa hodín a teda každý deň v inom miestnom Slnečnom čase a to je pre človeka neprirodzené.

Jedinou nápravou k tomu aby sa vrátilo všetko do normálu (prirodzenosti) je začať používať Slnečný čas a riadiť sa podľa neho.

Možným riešením je používať plávajúci začiatok a koniec dňa, ktorý by sa riadil podľa východu a západu Slnka.
Samozrejme je to v súčasnej dobe veľmi náročné až nemožné, ale každá iná snaha je iba korekcia neprirodzeného stavu a nie systémové riešenie problému.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Střídání času

#43

Příspěvek od Psion »

Sluncem se řídil pracovní život, že by někdo vstával nebo chodil spát podle Slunce jsem ještě neviděl. Představa, že v dávné minulosti lidi spali jakmile se udělal tma je nesmysl, nejkratší den v roce je 8 hodin a nejdelší 16 hodin v našich zemských šířkách. Děti spí naprosto jinak (víkendové vstávání v 11 dopoledne apod.) a senioři se zase budí v 5 ráno. Tedy naprosto nepřirozené vstávání je takové, kdy nás musí budit budík, bohužel v dnešní době to jinak nejde. Letní čas považuji tedy za jistou formu trýznění, když už tělo musí vstávat brzy, tak aby si náhodou nezvyklo, tak mu měníme čas vstávání :)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Střídání času

#44

Příspěvek od vla »

..... že by někdo vstával nebo chodil spát podle Slunce jsem ještě neviděl.... Já to i zažil a byl to skvělý relax, obývali jsme čas od času chatku bez civilizace a tam jsme v zimě spali podle světla. Tělo to dalo bez problémů. Jenže pak se nám ji podařilo podpálit a byl konec idylky.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
vpadysak
Příspěvky: 569
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Střídání času

#45

Příspěvek od vpadysak »

...Sluncem se řídil pracovní život, že by někdo vstával nebo chodil spát podle Slunce jsem ještě neviděl...

Ešte ste nepočul, že kedysi dávnejšie ľudia žili a pracovali podľa Slnka? :-)

Dokonca sa podľa Slnka riadil celý chod civilizácie, napríklad Egypt, alebo civilizácie v Strednej Amerike.
Podľa Slnka sú postavené mnohé staré stavby.
Netvrdím, že hneď išli spať, ako sa zotmelo, ale približne vtedy začali oddychovať, lebo vonku už bola tma a po tme už vonku práca skončila.

Víkendové vstávanie detí je iba vyrovnávanie neprirodzeného vstávania cez týždeň preto že, ak majú deti napríklad dlhšie prázdniny, ich vstávanie sa ustáli zasa podľa toho, ako je svetlo a nie podľa hodín a víkendové neskoré vstávanie zmizne.
Naposledy upravil(a) vpadysak dne 19. 09. 2020, 09:41, celkem upraveno 1 x.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Odpovědět