Stránka 1 z 2

Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 29. 07. 2005, 00:11
od Bob

Bob napsal: Ahoj na fóru.Na dovolené jsem se toulal po čechách a jedna ze zastávek byla v Rabštejně.Narazil jsem tam na nádhernou vilu jejíž součástí byla hvězdárna.Byla evidentně od počátku postavena i s kopulí.V současné době probíhá na vile rekonstrukce,která má být dokončena zhruba za rok a půl.Nevíte náhodou někdo komu tento skvost patří a jaké je přístrojové vybavení ? Díky Bob.

Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 19. 08. 2005, 11:57
od cieja
Nedávno jsem na Rabštejně byl, jedná se o zříceninu skalního hradu, ale hvězdárnu jsem tam neviděl. Můžeš upřesnit místo objevu? :D

Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 19. 08. 2005, 19:15
od MilAN

Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 15. 08. 2007, 22:56
od janek950

cieja napsal: Nedávno jsem na Rabštejně byl, jedná se o zříceninu skalního hradu, ale hvězdárnu jsem tam neviděl. Můžeš upřesnit místo objevu? :D
Hvězdárnu na mapě najdete ZDE anebo třeba ZDE, což jsou linky z mého seznamu hvězdáren. Kdysi byla v pořadu ČT Toulky ukazovaná i s člověkem jménem Drahomír Plaček a v titulku byl označen jako "vedoucí observatoře". Ale podle mého názoru (nebyl jsem tam osobně) je to soukromá hvězdárna.

mn

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 25. 08. 2018, 20:06
od ok1in
Dnes jsem jel okolo Rabštejna a tato stavba mě z dálky velmi zaujala. Našel jsem starší informaci, ale novějšího není moc k dispozici. Stránky jsou velmi skoupé na informace, podle nich to vypadá na One Man Show (p. Plaček). Nevíte někdo nějaké bližší podrobnosti? Objekt je to impozantní a místo pro pozorování jako stvořené - ale vypadá to jako docela mrtvý projekt. Jediná aktuální informace (po 3 letech) na stránkách je o světelném smogu a stavbě další laboratoře na lití zrcadel (?)... :(

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 25. 08. 2018, 20:57
od Psion
Takhle se stavěly "lidové hvězdárny" z dotací EU. Hvězdárny byly jakoby veřejné, ale člověk se tam nedostal, EU na to tehdy dávala miliony Kč/projekt. Tím neříkám, že toto je ten případ.

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 25. 08. 2018, 23:59
od Stratus
https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=860702&typ=PLATNY

https://rejstrik.penize.cz/02721953-rabstejnlab-z-u

Panu Plačkovi je již 85 let, zřejmě si chtěl jenom splnit svůj sen. Hledal jsem přes Google a nenalezl jsem jedinou odbornou publikaci tohoto pracoviště ...

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 26. 08. 2018, 09:57
od Psion
Je to nadační fond a něco p. Plaček dělá, otazka je jak jsou v tom aktivní ostatní. O dalekohledu jsem se nic nedočetl. Náš tým je jenom o něm, kde se dočtete historii jeho života.

http://www.rabstejnlab.com/cs/

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 26. 08. 2018, 10:11
od MilAN
Pokud se tam lze z loňska dočíst informaci :
" V mezidobí jsme také pokročili v přípravě na stavbu rotačního systému odlévání parabolických ploch (astronomických zrcadel). Potřebná laboratoř je již stavebně dokončena a následovat bude instalace specializované elektroniky mechanických dílů pro testování teleskopů a ověření jejich funkčnosti.
tak si lze udělat představu o současném stavu . Od pece na odlévání zrcadel ke stavbě dalekohledu, montáže a jeho řízení a uvedení do plného provozu je dlouhá cesta. Lze popřát hlavně pevné zdraví a hodně elánu!

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 26. 08. 2018, 10:47
od MMys

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 26. 08. 2018, 10:47
od zuzi
Nevim, ale me pripada stavba pece na odlevani parabolickych zrcadel trohu prehnana vec. I brouseni dnes lze povazovat za luxus, ktery si jen tak nekdo nemuze dovolit. Nerikam ze to neni zajmave, tezke a nelze tam nic vybadat, ale daleko lepsi mi prijde pozorovat sprsky v atmosfere, kdyz na to mela byt observator zamerena (pokud jsem to pochopil dobre).
Jako podle webu se zda, ze se tam neco deje (oprava sterbiny, dokument o svetelnem znecisteni, to odlejvani,...). Asi by chtelo tam zavolat a zajet se tam podivat, jen ze zvedavosti. Mozna si najdu na prelomu zari/rijna cas a zajel bych tam. Mamto asi z vas vsech nejbliz :)

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 26. 08. 2018, 10:57
od ok1in
Tak já jsem ještě něco málo našel - ty parabolické zrcadla jsou pro využití solární energie "...vyžití koncentrovaného solárního záření pro výrobu energie (parabolické solární koncentrátory) a tyto nové technologie bude předávat do prototypové a seriové výroby...". V každém případě je to stavba jako hrom a opravdu dobré místo na astronomická pozorování. Byla by velká škoda, kdyby vše usnulo s p. Plačkem, což tak trochu vypadá. Tož uvidíme, snad se nakonec podaří uvést do života co mají napsáno v předmětu podnikání "...ústav umožní astronomická pozorování pro odborné kruhy i širokou veřejnost na špičkové astronomické a detekční technice..." :roll:

Obrázek

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 27. 08. 2018, 09:13
od Homer
Viděl jsem v životě hodně domů zblízka i zevnitř, ale tomuto podobný jen jeden a to byla prvorepubliková vila tehdejšího velkostavitele.
Moc hezké místo na západním konci dědiny, v přírodě, kopule ve výšce cca 520m, Rabštejn je místní částí Manětína s cekem 1 113 obyvateli ( 2017 ).
Pohledem do veřejně přístupného KN se můžeme dozvědět majitele:

SJM Plaček Bohumír RNDr. a Plačková Miroslava, Vojtěšská 244/3, Nové Město, 11000 Praha 1

Tipuji, že starý pán si zrealizoval svůj sen - dům i s možností se nějak realizovat. To dělá řada z nás, jen rozsah je trochu jiný :-).
Ale na úklid aby si najali specializovanou firmu s partou uklízeček. Tohle se vlastníma rukama nedá zvládnout...

Je takový problém, aby někdo z AF, co bydlí v okolí, tam zazvonil a zkusil se poptat?

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 27. 08. 2018, 15:43
od KoMar

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Napsal: 27. 08. 2018, 17:13
od Psion
Zajímavý příběh vitálního člověka.