Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2012
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#31

Příspěvek od Beda »

Bohužel, v životě někdy zapomínáme na vlastní konečnost ;) .
Ostatně to napadlo i jednoho mistra truhlářského - filozofa, který nad vchodem do dílny kdesi u Freiburgu měl velký model hoblíku a pod ním nápis :
.. " Die Zeit sezt den Hobel an und hobellt alle gleich".Čas nasadí hoblík a hobluje všechny stejně :(
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#32

Příspěvek od MilAN »

Vždycky si vzpomenu, jak jako mladý amatér jsem od starších kolegů slyšel : už se těším na důchod, konečně si postavím pořádný dalekohled /pozorovatelnu ... Mnozí se toho ani nedožili, po mnohých zůstalo rozpracované dílo a ti, co to všechno zvládli, už neměli potom sílu pozorovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#33

Příspěvek od MMys »

Takovýchhle megalomanských (i když ne teda tolik, toto je extrém) "hrobečků" už jsem několik viděl (pomáhal s nimi, snažil se vysvětlit, aby zůstali nohama na zemi) ale občas je to marné... :(
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#34

Příspěvek od Pavebo »

Jenom na dokreslení záměru, jediná dnes dostupná informace ze článku Plzeňského deníku: https://plzensky.denik.cz/zpravy_region ... 50122.html , asi z roku 2015
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#35

Příspěvek od Homer »

Stále si myslím že by se o využití tohoto objektu měly zajímat odborné kruhy - Akademie věd, univerzity a to rychle než to koupí nějaký zbohatlík a udělá z toho kdovíco, nebo než se to začne rozpadat.
Dnes by to za poptávanou cenu rozhodně nikdo nepostavil.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#36

Příspěvek od Psion »

Nojo a k čemu to bude odborným kruhům? 25 let starý barák zralý na celkovou rekonstrukci, který nemá s výzkumem nic společného, všechno to byly jen sny starého pána, jediná věc s astronomií společná je nepoužitelná kopule. Nechtěl bych to živit ani kdybych to dostal zadarmo a musel to rekonstruovat. Dát to celé dohromady bude tak 10 mil. Kč a to jsem asi hodně při zdi. Viděl jsem jen částečnou rekonstrukci 3 podlažního domu plochy 700m2 a za 6 mil. udělali okna a vnitřky a brečeli, že je to málo peněz.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#37

Příspěvek od Homer »

No, zajímat se ještě neznamená koupit. A když zajímat, tak možná logicky o pokračování něčeho z oboru, ke kterému to mělo sloužit. Z článku odhaduji, že pan doktor zase asi takové ořezávátko nebyl a měl vizi, proč to všechno podniká. "Jen" neodhadl své síly v kontextu s oním hoblíkem, kterým nás čas všechny hobluje :-)
Ano, podle fotek to nějaké peníze spolkne, ale zatím se to nerozpadá. To jsem viděl v životě horší baráky. Pokud se stavělo poctivě a není tam nějaký skrytý a závažný problém, tak po 25 letech se celkové rekonstrukce dělat nemusí - opravy a zanedbaná údržba určitě, případné stavební úpravy na navazující nové použití asi taky.
Zkuste se někdy podívat, v jakých rezidencích sedí pražští ministerští úředníci. Například nejchudší z ministerstev Min. kultury. Ovšem je to jen můj pohled a jak jsem uvedl, jsem v tom, že by napadlo cílovou skupinu totéž co mne a šla do toho, skeptikus :-)
No a o tom, kdo a za kolik dokáže prodávat svoji práci, si nemusíme psát. To je jiná kapitola a rozptyl je veliký, to víme všichni. A když zákazník platí, proč to nezkusit, že? Brousit tužky uměli rozpočtáři už za socíku - a jak!
Další kapitolou je současný neskutečný nárůst cen stavebních materiálů - to vše se ovšem dotýká jakékoliv stavby.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1471
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#38

Příspěvek od Yarkho »

Osobne (a toto je môj osobný názor) si neviem predstaviť, čo by si s tým AV ČR počala. Možno ako nejaký menší kongresový penzión?

O tom, že pán vedel, čo chce robiť, dosť pochybujem. Zabila ma o.i. táto veta: "Celou svou zahraniční kariéru jsem se připravoval na zahájení výzkumu v oboru nové fyziky."

Podľa mňa je najlepšie ponechať objekt svojmu osudu.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#39

Příspěvek od Sajri »

Po světě, na dobrých a vysoko položených místech, stojí celá řada stárnoucích dalekohledů o velikostech okolo 2 m, které se postupně zavírají, protože finance se přelévají do větších přístrojů.
Za pár milionů Kč se ale tyhle dalekohledy dají zrekonstruovat a provozovat na dálku, a stále se na nich dá dělat perfektní věda. (Jedním z příkladů budiž "náš" 1.54-m dalekohled v Chile).
To je jedna z věcí, o kterou se AVČR a univerzity u nás zajímají. Ale co by si počaly s tímhle objektem, to taky netuším.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#40

Příspěvek od Artaban »

Já jen, že tam je moc schodů, což je pro moje koleno smrtící, tak to nekoupím :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#41

Příspěvek od MilAN »

Vzhledem k poloze a pozemku to koupí někdo na lukrativní penzion, čímž opět dojde k zaneřádění jinak klidné a atraktivní přírodní oblasti.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#42

Příspěvek od dvader »

Ano.
Z tohoto pohledu by byl lepší nějaký bohatý podnikatel, který by si z toho udělal svoji residenci…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#43

Příspěvek od Homer »

Je sice hezké že svět je plný stárnoucích 2m dalekohledů, ale my máme na našem území jediného takového veterána a vypadá to, že další hodně dlouho nebude, pokud vůbec bude, byť třeba někde ve světě.
Ale vždyť by tam mohlo být jiné vědecké zařízení, nemám ponětí co a jaké, ale viděl jsem třeba pracoviště s cirkumzenitálem pro zaznamenávání pohybů zemského pólu. Na to ovšem stačí mnohem menší prostor.

Nicméně klika je, že moje starost to není a tak to ponechávám koňovi, on má větší hlavu. A taky si myslím, že se to prodá - o tom žádná. To zde řešit nemusíme, jde o memento pamatovat na reálné životní cíle aby nakonec nekončily jako majetek jiných a jako něco zcela jiného. To musí být lidsky hodně smutné.
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 709
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#44

Příspěvek od janek950 »

Osud soukromé hvězdárny je nedílně spjatý s osobou zakladatele. Prakticky každá taková hvězdárna po smrti svého tvůrce (nebo když mu dojdou síly) je víceméně odsouzená k zániku, protože mezi pozůstalými/dědici nebývá nikdo, kdo by v tom pokračoval. Takže co se dá rozprodat se rozprodá, co se nedá rozprodat se vyhodí, co se dá jednoduše zbourat se zbourá a ten zbytek se nechá vyhnít tak, až to spadne samo nebo je to nutné strhnout (s nějakými náklady). Kopule bývá obzvláštní přítěž, protože skrz ní po čase zatéká, vždy přes ní uniká teplo a když už se jí povede se štěstím udat, stejně se to po ní musí zase nějak zastřešit. S jedinou výjimkou neznám soukromou hvězdárnu na našem území, která by svého tvůrce přežila déledobě ve funkčním stavu. Rabštejn nejspíš nebude další výjimkou (tím spíš, že to funkční hvězdárna nikdy nebyla).
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#45

Příspěvek od Psion »

Já to říkám pořád, že kopule je přežitek, zrovna tak plný tubus u refraktoru a nikdo mi nevěří, holt za 100 let mi dají jako zneuznanému za pravdu :lol:
Odpovědět