Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#46

Příspěvek od Cztwerec »

Mě se třeba plný tubus jako přežitek líbí moc :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#47

Příspěvek od Homer »

Janek950:
ale to je běžný osud nejen hvězdáren, ale i různých dalších hobby činností když není nástupce ( typicky třeba sbírek kdečeho). Nikdo to ale nedělá primárně pro potomky, ale pro svoji radost a vyžití - ovšem uvítá, pokud se nástupce najde, o tom žádná.

Cztwerec:
mě se jako přežitek líbí nejen plný tubus ale i kopule :-).
Jirka M.
Příspěvky: 19
Registrován: 07. 09. 2017, 13:40
Bydliště: 36221 Nejdek
Věk: 79

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#48

Příspěvek od Jirka M. »

Dům je na prodej. Na https://reality.idnes.cz/detail/prodej/ ... a8d02ac73/ jsou fotografie interiéru, bohužel žádná z kopule.
Ref TAL D100/1000, Newt SW 200/1000, HEQ5 SynScan Pro, MGEN2, mont. GS
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#49

Příspěvek od Homer »

Podle stavu tam na údržbu už dlouho nikdo nesáhl a tak ani nechci odhadovat, kolik bude stát dát tohle do pořádku, dohnat morální zastarání a dovybavit to.
Vidím to tak na nějaké detašované pracoviště státní organizace a zde v Česku obligátní dotace.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#50

Příspěvek od MilAN »

Je to celé stavěno ve velké zahradě jako hezké sídlo. A tam bych to viděl- pro movitého celkem ideální klidné místo v atraktivní oblasti. A peníze nehrají roli-ten kdo tohle bude chtít ,ten je bude mít.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#51

Příspěvek od Pavebo »

Shodou okolností jsem se tam byl nedávno podívat. Podle vzrostlé trávy u vjezdu a na zarostlé zahradě s částečně popadaným plotem, tam snad nikdo v tomto roce nebyl (žádná běžná údržba není patrná, zatím co chátrání ano…). Myslím, že hlavním problémem prodeje tohoto objektu je megalomanství a nadbytečný rozsah a také problematické využití stavby. Nedovedu si představit vědce, kteří se dobrovolně odtrhnou od civilizace a budou “cosi” bádat v tomto sice překrásném, ale Bohem a lidmi téměř opuštěném městě (aby nebylo pochyb o mé zaujatosti proti místu, Rabštejn miluju od prvního okamžiku, kdy jsem jsem ho před cca 50 lety navštívil; chatu máme v ještě větší divočině vzdálené asi tak 20 km ). Možná tak přestavba na penzion (určitě hodně nákladná sranda), ale je otázka zda by se uživil (např. hotel U Mnicha je zavřeny, asi bude nějaký problém s ekonomikou místního turistického “ruchu”).

Inu škoda, něco tak zdánlivě krásného a zároveň vzhledem k ekonomice a užitnosti téměř nepoužitelného, to opravdu bolí…
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#52

Příspěvek od Homer »

No nevím, je to sice starost prodávajícího a nikoliv naše, ale je mnohem pohodlnější si v dnešním otevřeném světě koupit nemovitost na onačejším místě, třeba v horách, nebo u moře - dle libosti.
Tohle je na rozsáhlou rekonstrukci, nemluvě o provozních nákladech poté. I lidé, kteří potřebný obnos mohou bez potíží investovat, umí počítat, ba řekl bych, že lépe než většina z nás - proto ty prostředky vlastní. No a utrácí je ještě méně raději než my :-).
Odpovědět