Existuje čas?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Existuje čas?

#16

Příspěvek od Homer »

Jsme nastaveni na vnímání času stejně jako na vnímání světla, zvuku, vibrací, chutí, tepla a chladu atd. Vše je ale velmi relativní - nevidomý či hluchý od narození neví co je světlo a zvuk a tyto jevy neznají. V živočišné říši bychom našli mnoho tvorů, kteří vnímají různé části spektra odlišně, více či méně intenzivněji, totéž platí o zvuku - co jedni slyší, druzí nikoliv a naopak.
Je to věčná otázka - existuje zvuk tam, kde není jediný tvor, jenž by jej zaznamenal ? Jistě, přístroj zaznamená určitý fyzikální projev, jiná věc je ale jeho interpretace. Něco podobného bude asi platit pro čas.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Existuje čas?

#17

Příspěvek od Cztwerec »

Mám rád filozofii, chodím občas na řečnické a filozofické debaty, už jsem byl několikrát označen za kacíře. Mě osobně se líbí jedna krásná myšlenka, že něco jako teď v čase vůbec neexistuje. Řeknu teď a je to minulost, mě jako laika by zajímalo i co to je nic, protože pokud se budu zajímat o to jaký nejkratší časový úsek dokážu změřit, abych mohl říct teď tak nenajdu řešení, protože problém se "jsoucnem" stejně nevyřeším. Všechny možné a to nejen východní filozofie vysvětlují tzv. zub času jako změnu hmoty, energie a nebo něčeho námi posouzeného jako hmatatelným, na základě námi měřeného času, jak mu říkáme. Člověk má potřebu ho dělit na od do, ale to dané trvání je detekovatelné na základě změn, které dokážeme vnímat, a my ho takhle potřebujeme vnímat, protože na víc prostě náš mozek s "jednoduchým" vnímáním prostě nemá a možná je to přírodou dané, aby to tak bylo. Takže myslím, že na čas nelze pohlížet jako na definici, nebo věc, ale jako na projev něčeho mnohem elementárnějšího a hlubšího, co stejně nikdy nevyřešíme. A jak říkal můj děěěda, nic netrvá věčně...

Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Stepan123
Příspěvky: 35
Registrován: 30. 03. 2013, 10:56

Existuje čas?

#18

Příspěvek od Stepan123 »

Keďže ste tu atronómovia (amatéri), tak sa asi radi zaujímate aj o takéto veci. Myslíte si, že existuje čas?

Prečítal som knihu od Briana Greena, kde opisoval, že čas neexistuje. Ale potom som počul, že to nesedí s Minkowski-ým diagramom.

Našiel som o tom nejaký blog (presne od B. Greena)
http://matonemeth.blog.sme.sk/c/316332/ ... o-cas.html
+ tu je jeho video
http://www.youtube.com/watch?v=ppWV4UM-_LY
+ ďalší článok od uznávaného vedca
http://www.national-geographic.cz/detai ... zik-30808/
Ten blogger mi pripadal mirne receno posetily. Samozrejme ze existuje cas, fyzikalni definice jsou dane, dukazem je existence prostoru (existence = meritelny parametr) , sebeopilejsi fyzik tohle nepopre. A ten fyzik,  z clanku v tretim linku, pouziva triky ala Velky tresk, pred velkym treskem nelze mluvit o case, kdyz zde fyzika nemluvi o prostoru. Veliciny priroda proste provazala. Priroda ma sve prostredky, jak chranit pricinu pred nasledkem. Je jedno, zda ten pan prestane rikat slovo cas, porad je zde nejake meritko zmeny vnimane nasimi smysly. V pripade, ze se pustime do filozoficke roviny, a uchylime se ke zpochybneni casu na zaklade nepodlozenych faktu, nema smysl o debate uvazovat jako o vazne. Kdyz uz nekdo nuti fyziku zabyvat se paradoxem zabiteho dedecka, fyzika odpovi vznikem paralelni reality, protoze puvodni realita nemuze jinak pokracovat. A to je presne ta filozoficka rovina nepodlozenych faktu.
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Existuje čas?

#19

Příspěvek od deneb »

existuje cas, fyzikalni definice jsou daneSekunda je zjednodušeně 9 192 631 770 period záření atomu 133Cs při 0°K. Je to poměřovací veličina závislá na teplotě a radioaktivitě, Kdysi byly přesípací hodiny-gravitace Země.... Prostor? měřiš ho v metrech, milimetrech, světelných rocích. Můžeš to upřesnit?
Uživatelský avatar
Stepan123
Příspěvky: 35
Registrován: 30. 03. 2013, 10:56

Existuje čas?

#20

Příspěvek od Stepan123 »


Sekunda je zjednodušeně 9 192 631 770 period záření atomu 133Cs při 0°K. Je to poměřovací veličina závislá na teplotě a radioaktivitě, Kdysi byly přesípací hodiny-gravitace Země.... Prostor? měřiš ho v metrech, milimetrech, světelných rocích. Můžeš to upřesnit?  
Dan je poctem rozmeru, pocinaje jednorozmernym, kde cas je nulty rozmer.  V cem meris jednotlive rozmery je jedno, vtip je v casu jako v jednom z rozmeru definujicich prostor.  Vim kam miris, ale pak opet jde o vylet mimo vedu ze scifi serialu.
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Existuje čas?

#21

Příspěvek od deneb »

Dan je pocte rozmeruPromiň nerozumím této části věty
Uživatelský avatar
Stepan123
Příspěvky: 35
Registrován: 30. 03. 2013, 10:56

Existuje čas?

#22

Příspěvek od Stepan123 »


Promiň nerozumím této části věty
pudorysna plocha meho stolu je dvourozmerny prostor a protoze tento pudorys opravdu existuje, je zde i velicina casu. Nebyt zde nulteho rozmeru, neexistuje ani pudorys meho stolu, nema pak proste kdy existovat.
Ono take naprosto postrada smysl v ramci diskuze k velicinam zminovat merne jednotky. Je jedno , jestli cas merim ve vterinach nebo Planckove case ci uderech zvonu. Stejne tak je jedno, zda rozmer prostoru merim v metrech, at ma prostor rozmery dva nebo jde o petirozmerny utvar.
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Existuje čas?

#23

Příspěvek od deneb »

Můžeš mi dát odkaz na podrobnější výklad? Tvé zdůvodnění je příliš jednoduché.
Uživatelský avatar
Stepan123
Příspěvky: 35
Registrován: 30. 03. 2013, 10:56

Existuje čas?

#24

Příspěvek od Stepan123 »

Ne , to si najdes sam, skripta z fyziky prirodovedecka fakulta UK jsou ok. K tomu casu. Cas jako merna velicina preci neni hmatatelny, je fyzikalnim oznacenim mantinelu zmeny deje ve vztazne soustave. Kup si krabici mleka, coz je trojrozmerny utvar, vypij ji a podivej se na ni. Ta zmena obsahu hmoty, v prostoru definovanem krabici,  potrebovala cas k tomu, aby mohla nastat.  Spis bych bral nejake seriozni argumenty popirajici existenci zmeny. Neni cas, neni zmena. Jenze ona ta zmena je a tak pro ni mame velicinu. Bez behu casu by neexistoval vesmir, vodik, hvezdy , prvky, ani tyto prispevky.  Jestlize rikas ze cas, chces li dejova zmena, vyjadrena touto velicinou neexistuje, musis mit dukazy. Zatim jsem od tebe zadny neregistroval. Cas je velicina vyjadrujici dejovou zmenu, zadne kmity Cesia, to uz se bavime o jednotkach veliciny, to je mimo potreby reseni otazky. Lze ovlivnit relativni beh casu ke vztazne soustave, teoreticky je mozna existence casu bez prostoru, nikoliv existence prostoru bez casu. Polemizovanim o case jsme nejaky cas stravili a pokud jsme ho tim stravili, tedy je.
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Existuje čas?

#25

Příspěvek od deneb »

To samé mohu napsat i elektrickém proudu. Čas jako veličina je námi definována, neboť potřebujeme něco s něčím srovnávat. Ta krabice tam je a mléko v ní. Nezávisle na času. To mléko vypiji a změna nastala z důvodu 1) existuje gravitace a já si to mléko liji do úst z vrchu. Záleží na velikosti otvoru v krabici a mé schopnosti polikat. 2) Rozdílem tlaku, kdy nasáváním proudí mléko do dutiny ústní. Nemít definovaný čas, tak se náš svět zroutí. Nejezdili by jsme vlakem (nebo čekali až něco pojede, pokud by to někdo vyrobyl ), nemohli si vyměňovat vědecké objevy-přímo či nepřímo poměřované časem. Ale život jako takový čas neovliňuje a je na něm nezávislý. To mléko buď vypiješ a chemickými procesy stráviš, nebo ho tam necháš a ono zkysne působením bakterií. Záleží na teplotě a tím množení bakterii. Můžeš vzít stopky a měřit 5°C 2 dny, 40°C 4 hodiny. Změna nastal, ale vlivem činností jiných organizmů a prostředí.
Uživatelský avatar
jirkal
Příspěvky: 60
Registrován: 31. 05. 2007, 16:11

Existuje čas?

#26

Příspěvek od jirkal »

Cas je velicina vyjadrujici dejovou zmenu, zadne kmity Cesia, to uz se bavime o jednotkach veliciny,
Pri procitani diskuse mi prave tohle prislo trefne a vse vysvetlujici. Takhle to staci.
dobson 10´´, setové plossly 10,25, hyperion 8,13,HRplanetary 5,ultima 2*,triedr bushnell 8x42
Uživatelský avatar
Stepan123
Příspěvky: 35
Registrován: 30. 03. 2013, 10:56

Existuje čas?

#27

Příspěvek od Stepan123 »

Denebe to preci neni argumentace k veci, z fyzikalne teoreticke roviny jsou pripady, kdy pro tebe cas muze prestat existovat a tou je ztrata hmotnosti na nulu, pak pro tebe prestavaji platit pravidla miry existence jsoucna, tou mirou je ona casova velicina, prestanou pro tebe platit rychlostni limity dane prirodou pro hmotu a tim se pro tebe stava vecnost okamzikem. Chapu ze si myslis, ze cas si vymyslel clovek jako pomucku pro zivot, ale je uplne jedno, jak velicinu pro dejove zmeny pojmenujes, to nase jsoucno, vyvoj a existence jsou fakta, ktera vzdy musis nejak definovat a tato fakta a jejich nezvratnost nepopres. Jde jen o to, jak beh techto faktu pojmenujes. Clovek jim rika cas a proto tvrdim ze z tohoto pohledu cas musi existovat, jinak popiras existenci a vyvoj sama sebe z hlediska principu.
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Existuje čas?

#28

Příspěvek od deneb »

Pri procitani  diskuse mi prave tohle prislo trefne a vse vysvetlujici. Takhle to staci.
to jsi neměl.
Tu část, co se ti líbí, dopsal a opravoval později. Já bych vůbec nereagoval, ale při pročítání fora jsem narazil i na jiné jeho příspěvky. Včetně na rok a půl starou diskuzi. Používá dost klišé jako sebeopilejší fyzik, tak zde na tebe Albert zvedá ukazováček ..... Mě to přišlo malinko povýšenecké. Tak jsem si kousl. Chtěl jsem slyšet jeho skutečná slova ať vysvětlující, nebo mi pohrozí prstem jako opilému fyzikáři :)
Uživatelský avatar
Stepan123
Příspěvky: 35
Registrován: 30. 03. 2013, 10:56

Existuje čas?

#29

Příspěvek od Stepan123 »

No a jsme u jadra veci, jsou v tom emoce. Jinak to s ukazovackem Alberta neni toto vlakno a i tak to ber prosim jako nadsazku a humor. Je totiz humorne sledovat, jak fakta, ktera Albert bud definoval a nebo je alespon predpokladal ( jeho kosmologicka konstanta , coz uz dnes vime co je ve skutecnosti) , nejdou obelstit. Dokonce ani vyzkumy kvantovych jevu ohledne spinu castic, z posledni doby zatim nic neobesly. Samozrejme, ze z me hlavy dostanes jen derivat vlastni uvahy a informacich vstrebanych pri studiu at vlastnim nebo fakultnim. Bez informacnich zdroju bychom byli stale na stromech.
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Existuje čas?

#30

Příspěvek od deneb »

Nikdo o Albertovi nepochybuje, jenom bylo divné že tak reaguješ na vláknu rok a půl starém. V žádném případě bych nenazval tvé příspěvky na urážlivé, nepatřičné, slabomyslné.

Čistě technická - pokud opravuješ svůj přispěvek, což se běžně dělá, prosím pod ten původní napiš Edit: a napiš doplnění, opravu. On to někdo (nebo jenom ja?) nečte a pokračuje v diskuzi podle původního bez opravy a potom to vypadá divně.

Edit: Kdysi jsem četl (ber to jako přibližně) - Einstein psal Chaplinovi- vašemu umění rozumi všichni lidi, jste genius. Chaplin odpověděl - vám nerozumí nikdo, taky jste genius.

Zbytek SZ ať z toho neděláme chat :)
Odpovědět