Vysoká škola

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
smoula
Příspěvky: 170
Registrován: 04. 04. 2012, 23:36

Vysoká škola

#46

Příspěvek od smoula »

No zrovna pozorování dalekohledem je fajn zábava, ale na matfyzu ti bude s největší pravděpodobností k prdu

Jako presne tak. Spis bych to videl takto: nekdo je zalozenim matematik a hlta fyziku na stredni -> MatFyz -> a pak specializace astro, nebo treba konicek domaci koukani?

Obracene to fungovat nebude. Fotim si planety -> pujdu na MatFyz. ;D

Mam za sebou jinou fakultu z jine univ. a matfyz je proste pojem. lidi co znam z matfyzu, tak jsou faaaakt dobri. Vlastne tak nejak uplne v jakekoliv vedni discipline, takze asi budou mit i intelektualne zamerene konicky, jako napr. takovyto.

AVX 11" SCT Celestron
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Vysoká škola

#47

Příspěvek od gunaroid »

Matyas: vypůjč si nějaká skripta z dané specializace a prolistuj.. pokud se rozzáříš nadšením a vydržíš listovat do konce (ikdyž tomu nebudeš rozumět), může to být škola pro tebe.. Pokud bude tvoje reakce zježení vlasů a naskákání pupínků, začni uvažovat o jiném směru
V mém případě (úplně jiná VŠ i obor) to aspoň takhle fungovalo.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Malf
Příspěvky: 2
Registrován: 26. 02. 2017, 11:38

Studium astrofyziky na MFF UK - poraďte

#48

Příspěvek od Malf »

Ahoj,
je mi 17 a jsem ve 2. ročníku na gymnáziu. Zajímám se o vesmír, baví mě matika i fyzika a řekl bych že v matice jsem vcelku dobrý. Začal jsem tedy nedávno uvažovat o studiu na MFF UK, obor astrofyzika. Nejsem si ale úplně jistý, jak je to s obtížností školy, s tamní komunitou, a s budoucím uplatněním, a tak bych se na to chtěl zeptat těch, kteří na MFF, konkrétně tedy obor astrofyzika, nebo fyzika studují/studovali.

Matematika a fyzika mi sice jde, ale nejsem tak úplně "studijní typ". Nedokáži se tedy dlouho učit věci nazpamět, ale procvičovat si příklady mi problém nedělá a baví mě to. Dá se s tímto přístupem (s tím že bych do toho dal samozřejmě veškeré síly, co bych mohl), škola udělat?

Dále, jak je to s kantory na MFF? Nechtěl bych totiž jít na školu, kde by mě učitelé demotivovali a látku podávali nesrozumitelně. Samozřejmě, chápu, že i na nejideálnější škole se nějaký ten "špatný" učitel najde, ale jde mi o to jak to tam tak obecně vypadá.

No a nakonec bych se chtěl zeptat. Nevím, jak dobře na tom s astrofyzikou v budoucnu budu, takže myslíte, že takový "průměrný" absolvent astrofyziky na MFF, se uplatní ve slušném vědeckém centru (výzkumu, ústavu, nevím jak se tomu přesně říká) a bude mít přinejmenším slušný plat (ke 30 tisícům dejme tomu)? O peníze mi primárně sice nejde, jde mi o to, že by mě ten obor mohl bavit, ale nechci zase žít v úplné bídě :)

A vím že už tu podobná témata několikrát byla, ale většinou nebyla úplně aktuální a nedozvěděl jsem se tam vše co jsem potřeboval.
Děkuji všem, kteří mi odpoví, a poradí mi, jste teď moje nejlepší naděje :D
Uživatelský avatar
HonzaStr
Příspěvky: 131
Registrován: 31. 07. 2016, 20:08
Bydliště: Ondřejov ₊ Jindřichův Hradec
Věk: 47

Re: Studium astrofyziky na MFF UK - poraďte

#49

Příspěvek od HonzaStr »

Ahoj,
no, je to sice už nějakej ten pátek, co jsem tuhle školu a obor absolvoval, ale věřím, že se to zase až tak moc nezměnilo, takže snad dokážu smysluplně poradit :-).

MFF UK je obecně škola rozumných lidí a pro rozumné lidi. Kantoři jsou vesměs velmi vstřícní a kolegiální, je to dané i tím, že ta škola neprovádí masivní nábor (na rozdíl od různých technik, ekonomek atd) a studenti, kteří na školu jdou, jsou většinou nadšení a i dobře připravení. "Úmrtnost" studentů je sice i tak poměrně značná, ale na rozdíl od jiných škol odcházejí sami s tím, že jsou odrazeni náročností, nikoliv že by je někdo záměrně na něčem "kosil".

Dál platí, že matfyz není medicína ani práva - náročný není až tak objem učiva, ale spíš jeho složitost. Neboli se tupého memorování rozhodně není třeba obávat :-). Důležitější je spíš chytrost a inteligence, než objem paměti, anebo třeba pilnost. I když je, samozřejmě, ideální vhodná kombinace všech těchhle schopností. A důležité je i zaujetí a cílevědomost, úplně "levou zadní" to neudělá v podstatě nikdo, ale to asi platí o VŠ obecně (aspoň o těch náročnějších).

Kvalita kantorů je, aspoň dle mého názoru, na špičkové úrovni (i když se, samozřejmě, najdou výjimky). Pozoruhodná a pověstná je především ta už zmíněná kolegiálnost, která jinak (aspoň podle mého názoru, jinou školu jsem nestudoval, ale člověk se leccos dozví z doslechu) nebývá zrovna obvyklá.

S uplatněním je to vždycky těžká otázka - opravdu záleží na schopnostech každého jednotlivce. V oboru se uplatnit dá, výše platu nebývá "astronomická" (bohužel :-D), ale na rozumné vyžití to většinou stačí. Ideální je se aspoň dočasně (už kvůli zkušenostem) uchytit někde v zahraničí (kde je v oboru často možností i peněz mnohem víc), ale to zřejmě platí o vědě obecně, a vlastně nejen o ní. Existuje i spousta absolventů, kteří dneska dělají něco úplně jiného - uplatnění rozhodně nebývá problém najít, ve vědě i v komerční sféře. I když jim vystudovaná astronomie pak třeba až tak nepomáhá, rozhodně je to dobrá vizitka o schopnostech a inteligenci (ale to platí o absolventech MFF UK obecně).

Mimochodem, studium začíná beztak bakalářským studiem obecné fyziky, takže jestli tě baví fyzika, je možné (a i rozumné) odložit rozhodnutí o specializaci na pozdější dobu, existuje totiž spousta dalších oborů, možná tě nakonec některý "chytí" ještě víc, až se s nimi podrobněji seznámíš...

Na závěr bych možná ještě podotknul, že astronomie se dá u nás studovat i na dalších VŠ (v Brně a v Opavě), ale za sebe můžu MFF UK rozhodně doporučit :-).
Malf
Příspěvky: 2
Registrován: 26. 02. 2017, 11:38

Re: Vysoká škola

#50

Příspěvek od Malf »

Díky za názor a za rychlou odpověď.

Jsem rád, že se ta škola dá zvládnout, ale to samozřejmě poznám sám až potom co tam nastoupím :D těší mě taky ten přístup učitelů, to je věc co mě láká právě ke studiu tady snad nejvíc :)

Čeho se teď bojím nejvíc je to uplatnění, ale teď snad ani ne tak kvůli tomu že by nebylo (podle toho co říkáš), ale jen kvůli tomu že si nedokážu představit jak bych pracoval v cizině, jak bych chodil na různý složitý pohovory a tak, ale to je prostě tím že si nedokážu plně představit svůj život jako život "dospělého a nezávislého člověka", ale doufám že to časem přijde :)

O jiných školách vím, ale Prahu mám nejblíž, a přijde mi nejprestižnější :)

Teď bych uvítal ještě názor více lidí, abych si mohl být opravdu jistý :)
Uživatelský avatar
Duponte
Příspěvky: 63
Registrován: 05. 05. 2008, 19:31
Bydliště: Parndorf

Re: Vysoká škola

#51

Příspěvek od Duponte »

Preto je tam ta 2 rocna doba pre vseobecnu fyziku.:) Tiez som na strednej nevedel co so sebou a chcel som ist na astrofyziku, ale pocas tych 2 rokov sa to zmenilo na uplne opacny koniec a astro ostalo len ako konicek.
Na druhej strane, astrofyziku studovali aj ludia (a ze ich bolo dost), ktori nikdy nevideli dalekohlad a Orion bola len cokolada, co bolo pre mna dost divne zistenie a tazko som sa s tym zmieril.
Kazdopadne matfyz je dobra skola a uplatnenie mas od bankovnictva po farmaciu, podla sikovnosti, pretoze ludi netreba skolit po kazdej obednej prestavke a je to "punc" toho, ze si vie poradit, naucit, zisit, implementovat, etc. aj sam, bez toho, aby sa stale pytal....
SW ED80, N130/1070
Odpovědět