Astronomické nesmysly a média, hoax

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#241

Příspěvek od Sajri »

MilAN píše:https://tn.nova.cz/clanek/asteroid-v-za ... ohledu.htm
"Přestože neznáme přesnou trajektorii 2006QV89, víme, kde by se znovu objevil, kdyby byl na cestě k naší planetě. Ptoto můžeme jednoduše sledovat tuto malou část oblohy, abychom se ujistili, že tam asteroid opravdu není," napsala ESA.
A přesně to také odborníci udělali. Na začátku července ke zmíněnému místu obrátili jeden z nejsilnějších teleskopů v observatoři Paranal v Chile. Žádný asteroid ale nenašli, a tak může celé lidstvo znovu klidně spát.
Článek na nova.cz jsem nečetl, ale na tomto citovaném odstavci marně hledám něco závadného. Dokonce mi z tohoto jediného odstavce je zcela jasné, v čem byl problém a jak ho vyřešili (což může být samozřejmě jen tím, že je to můj obor).
Když už jsi ale tohle dal do tohoto vlákna, mohl bys zkusit doplnit, co ti na tom tedy připadá nesmyslné nebo jako hoax. Nebo ještě lépe: zkus ten odstavec naformulovat sám, tak aby podstatná informace zůstala zachována, ale pochopili ho i laici.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#242

Příspěvek od MilAN »

Asi tak : neznám přesně dráhu asteroidu. Namířím na vypočítané místo dle nepřesných elementů teleskop a pokud tam nic není, tak mám jistotu, že na nás neletí. ?
Podle mě mám jedinou jistotu - že není tam, kde jsem si ho spočítal, a že tedy vůbec nevím, kde je. Jinak bych ho našel.
Dělat z toho závěr, že nic nehrozí je snad horší než varovat, že nevím, kde je nepřítel - takže pozor :)
------------
Jo, a píšu o tom citovaném článku, nikoliv o článku ESA
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#243

Příspěvek od L@dis »

juh píše:
... Koukam, ze akcni Nova clanek rychle stahla z webu :-)
Ten článok je tam, len adresa nekončí ".htm", ako je uvedené v odkaze, ale končí príponou ".html"
Diky.. Nevsiml jsem si toho.. :-)
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#244

Příspěvek od martin b »

MilAN píše:Asi tak : neznám přesně dráhu asteroidu. Namířím na vypočítané místo dle nepřesných elementů teleskop a pokud tam nic není, tak mám jistotu, že na nás neletí. ?
Rozumím tomu tak, že neznají přesně dráhu, tak to namířili na místo, které by odpovídalo dráze kolidující se Zemí. A tam nic nebylo. Čímž se vyloučila jedna varianta v nějakém rozptylu možných drah.
Alternativní postup by byl prohledat celou oblast na obloze, ten asteroid tam najít, tím upřesnit dráhu a ujistit se, že se Zemí nekoliduje. Což je ale mnohem náročnější proces, než jen vyloučit tu jednu dráhu, která nás primárně zajímá.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#245

Příspěvek od MilAN »

Počkám si na vysvětlení od Sajriho, v čem je problém. Nevím, v kterém z elementů je největší nepřesnost a tudíž, který parametr lze s velkou jistotou v předpovědi určit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#246

Příspěvek od Sajri »

Martin b to popsal dobře (a toto jen trošku jednoduššími slovy píšou i v citovaném odstavci z nova.cz) takže budu mít problém to vysvětlit ještě jinak, než on :-).
Ve kterém parametru v tomhle konkrétním případě je největší nepřesnost nevím ani já. Ale ono ani nejde o samotnou velikost nepřesnosti jednotlivých parametrů (nehledě na to, že srovnáváním nepřesností úhlových a délkových parametrů bychom porovnávali jabka s hruškama), ale o to, která z nepřesností se nejvíc projeví v předpovědi polohy do budoucna. Obvykle má největší vliv nepřesnost velké poloosy - z ní totiž přímo plyne nepřesnost v oběžné době, takže s přibývajícím časem se možné polohy asteroidu rozlézají podél nějaké jeho střední dráhy.

Při výpočtu pravděpodobnosti impaktu se postupuje tak, že se vezmou nepřesnosti v parametrech dráhy, a pro každou možnou kombinaci (samozřejmě se započtením toho, že ty nepřesnosti mají nějaké statistické rozdělení) parametrů se spočítá fiktivní planetka (klidně jich je i několik set tisíc až milionů), a její poloha se integruje do budoucnosti. Pravděpodobnost se pak spočítá jako podíl počtu těchto fiktivních planetek, které se během integrace srazily se Zemí, vůči počtu, které se nesrazily.

Pro každou z toho balíku fiktívních planetek lze samozřejmě počítat i její efemeridu na obloze. Dostane se "mračno" možných poloh. A když do toho mračna vyznačíme ty sražené, ale v dané oblasti oblohy se nic nenajde, tak závěr je takový, že daná kombinace parametrů, která by vedla ke srážce, prostě neplatí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#247

Příspěvek od MilAN »

Takže jsme si ověřili to, co bylo z těch elementů a jejich možných chyb možno zjistit už před tím , že ke srážce nedojde
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#248

Příspěvek od Sajri »

MilAN píše:Takže jsme si ověřili to, co bylo z těch elementů a jejich možných chyb možno zjistit už před tím , že ke srážce nedojde
Ne. Nic takového z toho co píšu (ač místy lehce zjednodušeně), ani z toho, jak se to dělá (bez zjednodušení) neplyne.

Dřívější nejistoty elementů zahrnovaly i možnost srážky, nynější (po tom provedeném pozorování) už nezahrnují.

Před tím jsme nevěděli, kde (přesně) ten asteroid na obloze je (nebo v době těsného přiblížení k Zemi, kterého se to týká, bude). Teď to sice taky nevíme, ale ta oblast nejistoty je o něco menší (nevíme kde je, ale víme, že v jednom malém kousku oblohy nebyl). A ten vyloučený kousek je právě ten, který by znamenal srážku.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#249

Příspěvek od Artaban »

https://techfocus.cz/veda-vesmir/1620-u ... -internetu
Cituji: Minulý týden oznámil druhý výzkumný tým, že zjistil, že 2I/Borisov přiletěl ze systému hvězdných hvězd nacházejícího se ve vzdálenosti 13 světelných let.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#250

Příspěvek od 4Brunco »

systém hvězdných hvězd ... znie to fakt poeticky, kde to je ? :lol: :D :lol:
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#251

Příspěvek od Artaban »

No ale taky proletí 285000 km od Země. To bude o vlas :D
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#252

Příspěvek od juh »

No ale taky proletí 285000 km od Země. To bude o vlas :D
To mali nejakú bulharskú kalkulačku, ktorou to počítali? :lol: Keďže minimálna vzdialenosť od Zeme bude 1.94 AU, nestratili sa im cestou minimálne nejaké nuly?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#253

Příspěvek od MilAN »

titulek z iRozhlas
Merkur po třech letech znovu přejde před Sluncem. Vzácný úkaz bude z Česka pozorovatelný dvě minuty
https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... 110716_kro
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#254

Příspěvek od Dansemacabre »

Satelit, který má vytvářet umělé meteorické roje na objednávku střílením minibordelu do atmosféry :shock:
Zní mi to jako taková blbost, že jsem to poslal spíš sem než do "doporučuji odkaz"
https://www.space.com/rocket-lab-launch ... llite.html
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#255

Příspěvek od nou »

SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Odpovědět