Astronomické nesmysly a média, hoax

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#211

Příspěvek od MilAN »

Takhle bychom si mohli hrát s těmi čísly do nekonečna. Proč např. Francie , která je kompletně svoji polohou v pásmu pro GMT má SEČ, proč Španělsko , celé v pásmu GMT ná také středoevropský čas. Protože pak tyhle časy pro poledne a pod. vycházejí naprosto mimo a porovnávat je , nedává moc smysl. To, že ty státy to tak chtějí mít, je jejich věc. A tak nechápu, proč na to musí být evropská komise, která bude rozhodovat ještě o tom, že bude povinnost zavést i v zimě letní čas ve všech státech.
Jediný smysl by mi dávalo, kdyby EU chtěla mít na svém území pro všechny státy unie jeden čas. Bylo by to to nejjednodušší , bylo by to bez zmatků a nikoho by se to nějak zvláště nedotklo. Prostě SEČ na celém území unie. Ale to by ty komise neměly co dělat :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#212

Příspěvek od martin b »

Jde o to, aby se státy EU společně dohodly, jestli budou střídat během roku časy. Aby se nestalo, že některé státy střídat budou a některé ne, což by přineslo zmatek. Volba časového pásma je pak čistě v kompetenci dané země.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#213

Příspěvek od MilAN »

Můžete prozradit, jaké neobyčejné jevy nás čekají v roce 2019?

Například dvě zatmění Měsíce. První nás čeká už 22. ledna ráno,...

Zdroj: https://usti.idnes.cz/kompletni-prestav ... pravy_vac2

Trochu jsme se spletli, je to o den dříve ....:)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#214

Příspěvek od MilAN »

K Zemi míří vánoční kometa s děsivým poselstvím: Naposledy se zjevila, když vymřeli dinosauři

Zdroj: https://www.extra.cz/k-zemi-miri-vanocn ... -dinosauri

Je tam více perel, třeba že obíhá kolem Země...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#215

Příspěvek od cocky »

Ještě poznámka k pásmovým časům. Náhodou jsem se dozvěděl proč má Španělsko SEČ. Zavedl to tak před válkou Franco, protože chtěl mít stejný čas jako je v Berlíně. Prý se to ve Špenělsku občas probírá, ale nikdy se dospělo k výsledku. Obávám se, že to tak může dopadnout i s rušením letního času.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#216

Příspěvek od 4Brunco »

MilAN píše:K Zemi míří vánoční kometa s děsivým poselstvím: Naposledy se zjevila, když vymřeli dinosauři

Zdroj: https://www.extra.cz/k-zemi-miri-vanocn ... -dinosauri

Je tam více perel, třeba že obíhá kolem Země...
Perly ducha veru, clovek by nepovedal ze tie dinosauri vymreli len pred 5.4 rokmi lebo zda sa to tak davno. Pobavilo na rano :D
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#217

Příspěvek od MilAN »

Tak jsem si přečetl tohle na :
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2677 ... nedgallery

Čerstvé poznatky z obhlídky záhadné trhliny podle serveru Newsru.com naznačují, že nemohla být vyvrtána zevnitř: přinejmenším kosmonauti na materiálu ochranného štítu a izolace, který museli odřezat, nezaznamenali žádné stopy po vrtáku.

V současnosti se podle serveru zkoumají hypotézy o poškození pláště lodi jak zevnitř, tak zvenčí, v obou případech není vyloučen ani zlý úmysl, ani chyba při vrtání.

Tohle lze číst několikrát, a stále máte dojem, že se někdo zbláznil, když po kategorickém tvrzení může být stejně všechno jinak.
Protože jsem z generace, která ještě vládne ruštinou(alespoň pasívně), tak jsem si to přečetl v originále.
Bohužel, pro čt24 je to v článku úplně jinak
https://news.rambler.ru/tech/41418148-g ... hange;head;
Po "pitvě" bylo konstatováno, že meteorický štít ani obšívka ani izolace nebyly poškozeny . Nelze stanovit z pohledu, byla- li díra vrtána zevnitř nebo z vnějšku. Ale co je podstatné, díra byla zatmelena z vnější strany. Čímž to celé směřuje do výrobního závodu.

Kam se hrabe Radio Jerevan na ČT
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#218

Příspěvek od zuzi »

Tak to je zase paradni ostuda CT, ale v zasade dekuji za informaci co se naslo, takhle to vypada opravdu na koumaky na zemi.
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#219

Příspěvek od wizard_Kysi »

Ostatně se tohle dalo očekávat. Proč by někdo na ISS proboha vrtal do pláště lodi? Bohužel v dnešním světě dezinformací a velkého množství nemyslících tvorů může projít mnohé..
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#220

Příspěvek od MilAN »

Po "dobrých " zkušenostech s novináři jsem navždy zamítl jakoukoliv spolupráci s nimi. Třeba právě proto, aby mé jméno nemuselo figurovat pod takovými nesmysly :
Třeba planetka Turnov patří mezi středně velké asteroidy s průměrem 15 kilometrů.
V březnu ji lze spatřit na obloze v souhvězdí Panny mezi Marsem a Jupiterem, ale jen pokud máme k dispozici hvězdářský dalekohled s Maksutovovou komorou a CCD snímačem.

Zdroj: https://liberec.idnes.cz/vesmir-turnov- ... pravy_jape
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#221

Příspěvek od MaG »

To jo, byla to jakási snaha o propagaci, ale mělo to ještě projít výstupní kontrolou. Jak vidno, to se tady nestalo, což je jinak škoda. Já jsem s tím pánem volal chvíli někde ve škole, nic moc komfort na dovysvětlení situace. Ale nemá cenu to dál řešit.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#222

Příspěvek od zuzi »

Tak autor by to mohl chtit opravit, zkusil bych ho kontaktovat, at tam nejsou blbosti, je to skoda. Pokud opravit nebude chtit, vis jak se priste zachovat :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#223

Příspěvek od MilAN »

Tak v článku, který už vyšel, není asi co opravovat.
Vždyť v té druhé větě není ani jedno slovo pravda - 5 nesmyslů v jedné větě - to se jen tak nevidí.

A po pravdě, tohle mě tak koplo, že jsem dál už nic v článku detailně nezjišťoval .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#224

Příspěvek od Lamid »

Slovenský rozhlas Radiožurnal o 12:00.
Tak som sa dozvedel, že čínska sonda Change 4 pristála na odvrátenej strane Mesiaca, kam nikdy nezasvieti Slnko.
Meno redaktorky, inak s príjemným hlasom, mi uniklo, ale asi by mala ísť na doučovanie k téme o ktorej píše.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomické nesmysly a média, hoax

#225

Příspěvek od MilAN »

...Kolem Země dnes od brzkého rána prolétají tři asteroidy. Zatímco první dva už proletěly, třetí podle NASA těsně mine naši planetu v noci....

Zdroj: https://eurozpravy.cz/veda-a-technika/v ... zi-kolize/

Nějak jsem si vzpomenul, že taková "katastrofická" zpráva tu byla asi před půl rokem, tak jsem se podíval, jestli to není zase něco recyklovaného. No není.Jen je zajímavé, že ty bližší přiblížení ty novináře nelákají, zrovna tak je neláká, když nás za den mine více těch asteroidů a klidně i větších.Proč zrovna toho 15.1. je tak zajímá ?

12.ledna - celkem 5 blízkozemních asteroidů,
14. ledna -4
15. ledna -3
16.ledna --3
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět