Astronomické nesmysly a média, hoax

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Astronomické nesmysly a média, hoax

#1

Příspěvek od Assasincz »

Zdravím,

Určitě jste, stejně jako já, již viděli několik provedení (formou i jazykem) o nadcházejícím "rekordním" přiblížení Marsu k Zemi dne 27 srpna 2011. Zrovinka dnes mi další poslal otec e-mailem.

Má to být "poslední" takové přiblížení na následujících 250 let, kdy se působením přitažlivosti Jupiteru přiblíží Mars k zemi na 34 549 689 mil km a kdy bude na obloze ještě větší než měsíc. Údaje o vzájemné přitažlivosti Marsu a Země o intenzitě -2,9 a velikosti oblouku 25,11 mě rozesmívají stejnětak. Cituji údaje z prezentace.

Samozřejmě chápu, že pro naprostého laika mohou oné údaje působit dosti věrohodně a spousta lidí takovému hoaxu uvěří. Kór když se takové informace spojí s nakažlivou chorobou, jako jsou spamové zprávy do emailů. Samozřejmě, kde leží pravda, víme, myslím, všichni zde chodící, dobře.

To mě však přivádí k následujícímu dotazu:
Stekali jste se již s nějákým jinými takovými astrohoaxyi? Pokud ano, jakými?

Já si např. ještě vybavuji zprávu, která tvrdila, že na povrchu měsíce lze jasně a zřetelně dalekohledem vidět něco, co vypadá jako "mimozemská mostní konstrukce". Detaily mi již však vypadly.

Tak co, vítě o nějákých dalších?

PS: Jsem zvědav, kolik lidí bude v sobotu v naději čumět z okna, že zahlédne Paroubkovu tvář na Marsu, hehe  ;D
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Astronomické nesmysly a média, hoax

#2

Příspěvek od LaBa »

Ono staci sledovat ceske/slovenske media. Ved len nedavno bola hysteria o "supermesiaci", ktory "mohol sposobit" obrovske zemetrasenie (a tsunami) v Japonsku.....
Namatkou http://www.topky.sk/cl/13/1241468/Mesia ... a-pohromy-
http://www.aktuality.sk/clanok/183731/m ... er-mesiac/
Uživatelský avatar
IvanM
Příspěvky: 98
Registrován: 23. 05. 2010, 20:28

Astronomické nesmysly a média, hoax

#3

Příspěvek od IvanM »

E-mail ohľadne Marsu a Mesiaca mi chodí pravidelne v lete už asi 3-4 roky, takže oblúkové miery a goniometrické funkcie asi neboli obľúbené predmety v škole. Keď som vysvetlil uhlové rozmery oboch telies kamarátovi (technik, pracuje aj s teodolitom ) na podobnosti trojuholníkov, bol z toho mimo. Vraj taká jednoduchá úvaha ho nenapadla, automaticky to poslal ďalej.
trieder 12x34, Theo 10 (55/130mm ?), MAK SW 102/1300mm, Celestron 10x50
okuláre set 25mm a 10mm, 32 mm
Canon PowerShot SX200 IS + CHDK, ASI 120MC
EQ-5 + AstroEQ ,
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Astronomické nesmysly a média, hoax

#4

Příspěvek od denis.marc »

Je to tak, že tahle "kachna" se od velké opozice Marsu 27. 8. 2003 objevuje každý rok, takže už je to celkem stará záležitost a stále odkazují na 27. 8. jenom vždy upraví letopočet na aktuální rok. ;D
Za ty roky již existuje několik mírně odlišných verzí.

Například tady je jedna verze pro rok 2008 i s vysvětlením. http://www.astro.cz/clanek/3293
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Astronomické nesmysly a média, hoax

#6

Příspěvek od Assasincz »

Našel jsem hezký seznam astronomických hoaxů v průběhu historie... hezké

http://space.about.com/od/humor/tp/hoaxesofhistory.htm

;D zvláště to s vězni na Měsíci je dobrý
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Astronomické nesmysly a média, hoax

#7

Příspěvek od Lamid »

Zatmenie Slnka planétou Merkúr
http://www.visittrencin.sk/podujatie/za ... tou-merk-r

Ja to radšej už ani nekomentujem.

Poznámka
Uviesť túto správu do vlákna hoax je dost kruté pre autorov článku, ale je to rozhodnutie redaktora fóra.
Osobne im želám dobre počasie, veľa návštevníkov a možno aj diskutujúcich na tému zatmenia.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astronomické nesmysly a média, hoax

#8

Příspěvek od MilAN »

Když to není  humor, tak to dám sem :

"Je to takový zvláštní druh zatmění Slunce, akorát Merkur, protože je to velmi daleko vzdálená planeta, tak je velmi malý a Slunce nestačí zakrýt. Proto těmto zatměním říkáme zákryty," řekl ČTK mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

viz :   http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nad-ce ... em/1347437
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Astronomické nesmysly a média, hoax

#9

Příspěvek od Sajri »

Ptal jsem se na to Suchana a ten to popřel - nic takového jim prý neřekl. Takže to zřejmě překroutili v ČTK. Což by mě ani nepřekvapovalo. Několikaminutový rozhovor nejspíš shrnuli do jediné věty tak, jak ji pochopil(a) redaktor(ka), a pojistili si to citací.
Uživatelský avatar
stellar
Příspěvky: 84
Registrován: 17. 11. 2014, 18:44

Astronomické nesmysly a média, hoax

#10

Příspěvek od stellar »

http://www.mixofpix.sk/planeta-saturn-s ... emi-video/

Je to pravda ze 1.juna bude saturn najblizsie k zemi??
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astronomické nesmysly a média, hoax

#11

Příspěvek od MilAN »

Jen abych doplnil můj hrubě negativní příspěvek:
Je to ještě horší. Současná opozice Saturnu je za posledních minimálně 20 roků tou NEJVZDÁLENĚJŠÍ
Nejbližší byla v roce 2005 a při současné je Saturn o cca 1 AU dále.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Astronomické nesmysly a média, hoax

#12

Příspěvek od Maser »

Fotografie "odvrácené" strany Saturnu s pohledem na dalekou Zemi a pod tím napsáno, že opačná strana Saturnu ještě nebyla vyfotografována? Montáž snímků Saturnu a Měsíce se slovy, že takto by měl být Saturn vidět? A kde je napsáno, že se jedná o humor?

MilANe, to já mám nutkání napsat více než hrubě negativní příspěvek, ale nemá to smysl.
Tak my zde asi víme co je to za nesmysly, ale občas se mě v práci kolegové na podobné zprávy v médiích ptají, tak jim říkám, že jsou oběti lží za účelem zisku. :-/
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astronomické nesmysly a média, hoax

#13

Příspěvek od MilAN »

Já ti rozumím, ale tenhle příspěvek byl původně v sekci pozorování planet Kdyby byl v astrohumoru nebo tady v hoaxu ( i když ani tady to nemá co dělat) tak bych se na to vykašlal. Ale v tom pozorování planet na to je nutno reagovat. Že to je teď v úplně nesmyslném vláknu - no coment
Asi je jednodušší tu ty nesmysly nechávat, nikoho to nevzrušuje a je klid ( na další šíření nesmyslů).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astronomické nesmysly a média, hoax

#14

Příspěvek od MilAN »

Vzhledem k tomu, že se různé astro nesmysly objevují na různých serverech, a nejde je dost dobře zařadit do astrohumoru ani jinam, založil jsem toto vlákno.

Takže jeden z nich:
TECHNET
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Astronomické nesmysly a média, hoax

#15

Příspěvek od Cztwerec »

Vynikající! Tady toho brzy bude dost, tomu věřím!
Lectorem iustus...
Odpovědět