Proč jsem tady ukončil činnost

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Proč jsem tady ukončil činnost

#1

Příspěvek od Psion »

Rozhodl jsem se, že omezím činnost na tomto foru na minimum a oznámil jsem to jenom suše ve svém profilu, tak to napravuji.

Vysvětlení je jednoduché. Jsem na foru prakticky od začátku a postupem se tady vytvořila dobrá komunita astronomů. Dnes je situace naprosto jiná a naopak zde vznikla i jistá nevraživost vůči těm, kteří jaksi "vyčuhují z davu". Z fora vznikl obrovský balast informací, kde 90% příspěvků je velmi diskutabilní hodnotou a už mě to ani nebaví číst, natož hledat v tom nějakou hodnotnou informací.

Můj návrh udělat nějaké moderované forum pro lidi, kteří by komunikovali na vyšší úrovni a trošku uzavřeně neprošel. Po mnoha diskuzích na setkáních astronomů ale vyšlo najevo, že tito lidé až na vyjímky nejeví zájem o toto forum a spíš by je zajímala emailová konference s rozumným množstvím kvalitních příspěvků.

Takže po přemýšlení o této situaci jsem se rozhodl, že vaše řady opustím a budu se věnovat činnosti v České astronomické společnosti a budovat něco přínosného pro amatérské astronomy. Vy zde děláte službu široké veřejnosti a tak to asi má být.

Přeji Vám ve vaší práci mnoho úspěchů

S pozdravem

Josef Ladra
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Proč jsem tady ukončil činnost

#2

Příspěvek od lubomir »

no asi mas ciastocne pravdu,no niektore diskusie su na slusnej urovni
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
michalkoci
Příspěvky: 20
Registrován: 07. 01. 2005, 19:50

Proč jsem tady ukončil činnost

#3

Příspěvek od michalkoci »

Vazeni PANI astronomove, astroforum sleduji pravidelne cca 2 roky (pouze pasivne), avsak posledni dobou mi na foru take vadi par veci. Je to ale uplne naopak, nez pise Psion. Souhlasim s tim, ze se postupem vytvorila jista komunita, do niz poslendi dobou prisla velka spousta novacku. A to co mi vadi, je pristup NEKTERYCH (ne vsech!!) s oznacenim Senior member ci God. Tito vseznalci, kteri se s informacemi zrejme jiz narodili, vetsinou novackovi v oboru jen suse poradi - to si najdi na netu, to uz tady bylo-nejdriv si procti forum a podobne. Na foru je 1220 temat a projit je vsechny - no coment. A ne kazdy vladne angictinou, aby si to nasel na netu... Myslel jsem si, ze lide se stejnym (a velmi krasnym) konickem si budou navzajem pomahat a radit si, jenze me spousta z vas presvedcila, ze si tu spis chcete hrat na "odborniky" a na laiky - ten povl - zvysoka... o ty tu proste neni zajem.
A pokud nekomu prijde nejake tema neodborne, tak na nej nereagujte, casto alespon nove potencionalni astronomy-amatery neodradite!! :finger:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Proč jsem tady ukončil činnost

#4

Příspěvek od MaG »

Je to tak. Lidi co opravdu něco umí na fórum nechodí. Naštěstí se vždycky najde pár těch, co pomohou. Tak snad to tak bude dál.

Označení God souvisí s počtem příspěvků, ne odbornou úrovní uživatele fóra. Viz já. No ale úplně zcesty se necítím a když je třeba a vím, taky poradím. A kde nevím, měl bych se hlídat a nelézt tam a neplést hlavy, ale to už je na dlouhé povídání.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
michalkoci
Příspěvky: 20
Registrován: 07. 01. 2005, 19:50

Proč jsem tady ukončil činnost

#5

Příspěvek od michalkoci »

no MaGu, co se tebe tyka, ty jsi u me v kategorii tech co se to netyka, od tebe jsem necetl zadny prispevek, kterym by jsi nekomu daval najevo, ze te na foru obtezuje.
A to s tim oznacenim, to vim. To jsem pouzil, protoze ti co onich pisu, maji toto oznaceni velmi casto. Ale rozhodne nehazim vsechny Gody do jednoho pytle!!
A jak pises, pokud vim tak poradim. A pokud nevym, nebo je to pod mou uroven, tak se to toho nemontuju. Kez by si tohle uvedomilo vic lidi.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Proč jsem tady ukončil činnost

#6

Příspěvek od MaG »

Jo a už sem to tu psal. Hlavní problém je, že ani já ani spousta dalších lidí se občas neudrží a napíšou, i když by nemuseli. Viz. tento příspěvek

Ale je to prostě fórum a jestli si někdo myslí, že může někoho jen tak zatracovat pro jeho názory, měl by si uvědomit, že vždycky takových bude dost a možná i oni byli jednou na tom podobně. Dál je jasné, že na netu se toho dá sice najít dost, ale ne vždy dnešní lidi napadne to správné hledání.

To už by tu rovnou jako úvod k FAQ mělo stát: "Nejprve se ne dané téma podívej do Encyklopedie Vesmíru od J. Kleczeka, pak dej hledat téma ve fóru a pak na www.google.com. Pokud ani druhý den nebudeš s výsledkem hledání spokojen, napiš sem svůj dotaz."

Dnešní zvláště mladí lidé, nejsou zvyklí hledat moc dlouho. Stejný problém mají lidé kolem Linuxu, kterých se začátečni ptají stále na totéž. Ale ti si tak nestěžují neb ví, že jednou na tom byli taky tak.,
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Proč jsem tady ukončil činnost

#7

Příspěvek od MilAN »

To : Psion   : plně chápu tvoje pohnutky, které Tě vedou k tomuto rozhodnutí. Přesto si myslím, že Tvoje připomínky by alespoň pro někoho  mohly být tím správným  impulsem ( "kopancem"), který ho vrátí do reality a tudíž budou zde chybět.

I já se při některých příspěvcích nemohu udržet, když mě okrádají o čas i nervy. Jediné, co mě nakonec udrží je to, že  přeci není normální , aby na konkrétní, třeba i naivní nebo neodborný dotaz odpověděl někdo, kdo se ještě ani ve svých úvahách nedostal  tak daleko jako tazatel  a přitom má velké nutkání rozdávat své "znalosti", které si včera někde na webu , u někoho, jehož úroveň nezná, přečetl. Proto mám na svém obrázku ty vidle, aby ty nesmysly šly vykydat.
Před necelým rokem jsme vedli mimo fórum diskusi, a dovolím si zde kousek svých názorů  o astrofóru uvést v přímé citaci :

Všiml jsem si, že většina příspěvků je o počasí, jak je štve, jak se těší, jak měli těžkou noc nebo hlavu , co by dělali kdyby.... Technika a matematika jde trochu stranou, opět jen úvahy co by to chtělo, kdyby ..  Navíc  dost chybí základní znalosti optiky,přístrojů, pozorovacích technik, základů fotografování včetně trocha teorie,  sférické astronomie - i obyčejný pravoúhlý trojúhelník se stává problémem. Samozřejmě je to dosti obecné konstatování, neplatící samozřejmě  pro několik světlých vyjímek a odborníků, ale celkové vyznění pro nezúčastněného čitatele tohoto fóra  musí být takové.

Jen jeden příklad :
POZOROVÁNÍ      -    KOMETA BRADFIELD :
   Prvních 136 příspěvků o počasí, nadávání na počasí, vstávání a podobné "úvahy" . V tom množství je schováno pár vhodných linků. Následuje popis 8 úspěšných pozorování s výsledky, to vše ale opět skryto do dalších 36 příspěvků.  Pokud někdo, mimo členy fóra, zde hledá informace o kometě Bradfield - jak dlouho se bude připojovat na tyto stránky ?  Než se něco dozví ? Nebo začne radši hledat někde jinde?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Proč jsem tady ukončil činnost

#8

Příspěvek od Hadra »

"Jaksisi" dovolim take reagovat i kdyz nejsem dlouhodobym clenem a priznam se, asi dvakrat jsem si neodpustil srandicku, ktera co se tyce astronomie je k nicemu. Me osobne zde NIKDO nevadi!!! :nono:, ale to je prirozeny beh veci, kde vyjadruje "neco" treba stovka lidi....a to mozna jeste vidim tak, ze jakychsi konfliktu(pokud se to da tak nazvat) je minimum - znam kolektivy o nekolika jedincich - a ten chaos bych Vam nepral videt a slyset :rotflmao: Nevyjadruji se ani k presunu astrofora(mozna je to chyba) - ale necitim se kompetentni, ani technicky a nechci rikat ze mi je to jedno. Myslim ze to dopadne dobre ;D.
- Jediny postreh co me ted napada je, ze obcas je komunikace jednovetova na 10 prispevku - ci se doladuji detaily, ktere jsou zde potom porad pritomny a zabiraji mozna onen balast a mnohost a resil by to treba ten chat, ktery byl jaksi odmitnut ---(i kdyz kdo chce nakou mistnost jiste domluvi...atd.) a kruh se opet uzavrel, prichazi novi, stari vysvetli, nekdo se nastve...xxx povi...kkkk rika oooo nesouhlasi nnnnnn odchazi (to neni zamerna narazka na psiona!) dddd ma problem ....hadra reaguje :ears:  A TO JE PÁNI DOKONALÍ prostě FÓRUM....tady astroforum..tak se mejme radi a pozorujme...proto tady toto skvele misto je, nebo se mylim?
ahoj :hi:
-after: neco uz me predbehlo....mejte dobre

To michalkoci: 1220temat - PRVNI FAQ: FUNKCE HLEDAT...HLEDAT....HLEDAT - cist, cist - v tom nevidim problem
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Proč jsem tady ukončil činnost

#9

Příspěvek od SKYMASTER »

Ahojky vsici i ty PSIONe :rotflmao:

pokud to budes jeste cist a kdyz ne, urcite to probereme az se uvidime a bude to bud setkani a nebo dovolena s dalekohledem.

Velmi rozumim PSIONovi a par let ho znam. Rozumim i ostatnim, ktere znam bud dela nebo vubec ne. Rozumim i tem co se do mne navazi i tem co mi rozumi. Kazdy jsme jiny.

Myslim, ze astronomicke forum je na rozcesti. Je treba se rozhodnout pro koho ma byt vlastne urceno. Zda pro sirokou verejnost nebo uzavrenou skupinu lidi.

Rozhodne ho nebudou pouzivat ve velkem odbornici a vedci. Ti komunikuji ve vetsine pripadu primymi emaily.

V kazdem pripade si myslim, ze je treba o tom hodit rec a opravdu si promluvit.

Vetsina z aktivnich by se mela nekde sejit a rozhodnout. Tim nerikam, ze to jsem ja, ale mozna bych i ja, pokud bych byl pozvan prijel.

Ted se zase do mne mozna nekdo naveze, ale v pripade zajmu je mozne se sjet i v HK na SKYMASTERu napr. na cely vikend (na spani se nejak vejdeme) i mimo setkani, termin lze dohodnout.

Mozna pak pochopite, ze to nedelam kvuli reklame, ale kvuli tomu, ze astronomie mne bavi a chci ji a lidi kolem nejak podporovat a propagovat. Mam mnoho pratel i nepratel. To tak byva.

Podle mne se na forech neda budouci smer vydiskutovat. Je treba osobni diskuze a bez nejakeho velkeho limitu casu. Rozhodne to neni na hodinu, ale pokec treba pri taboraku. Nechat ulezet a druhy den rozhodnout.

Co takhle udelat SRAZ CLENU ASTRONOMICKEHO FORA? A tam to vse probrat? Vzdyt rada veci se resi lepe, kdyz se lidi znaji.

Pak totiz v tom co jeden napise, nemohou hledat neco jineho nez mysli, protoze ho znaji.

Jinak pokud budete souhlasit, muze byt toto setkani i soucasti setkani na skymasteru. Mozna by to nebyl spatny napad. Zalezi na Vas.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Proč jsem tady ukončil činnost

#10

Příspěvek od mamol »

Chápu i nechápu... Je škoda že se Psion se nechal odradit od členství kvůli balastu, který se tu vyskytuje. On byl jedním z těch od kterých jsme se my méně astronomicky zdatní mohli ledacos přiučit. Psione, jestli sem ještě občas zavítáš, prosím pokus se občas odpovědět alespoň na dotazy nás méně zkušených ale dychtících...
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Proč jsem tady ukončil činnost

#11

Příspěvek od Pepek »

mamol napsal: Chápu i nechápu... Je škoda že se Psion se nechal odradit od členství kvůli balastu, který se tu vyskytuje. On byl jedním z těch od kterých jsme se my méně astronomicky zdatní mohli ledacos přiučit. Psione, jestli sem ještě občas zavítáš, prosím pokus se občas odpovědět alespoň na dotazy nás méně zkušených ale dychtících...  
S tím mohu jen souhlasit - je škoda každého, kdo mohl začátečníkům a méně zdatným pomoci a poradit.

Jinak co se týká toho možného setkání aktivních členů za účelem rozhodnout o budoucnosti astrofóra - aktivním členem jistě jsem, od založení profilu jsem zde téměř denně (vyjma dní, kdy nebyl dostupný internet). Pravdou však je, že jsem začátečník a mé příspěvky byly většinou dotazy. A právě proto se mi fórum líbí takové, jaké je - otevřené.

Jak už jsem tady na fóru napsal, dostupnost rozumného materiálu pro astro je dnes mizerná. Každý namítne, že v knihkupectví viděl dvacet knih s názvem Vesmír - to ano, ale to jsou až na světlé výjimky obrázkové legrácky pro děti, ne seriózní zdroj informací (i proto jsem navrhl, že bych byl ochoten,pokud by mi to někdo půjčil, převést literaturu do PDF a uveřejnit). Zbývá internet - a ten je ještě více zaplněn balastem a reklamou, že je poměrně snadné najít stránky přesně k tématu. Navíc laik občas ani neví, co přesně má hledat. A k tomu je fórum. Mohou spolu diskutovat všichni. Kdyby se stalo, že se vytvoří uzavřená podfóra pro vybrané, tak bych se obával toho, že budou právě tam a my začátečníci si budeme moci tak maximálně povídat o tom počasí. Na soukromou poštu jsou zde zprávy a poté mail. Veškeré změny, doplňky atd. jsou prospěšné. Ale nerozdělujme uživatele, nebude to dobré.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Proč jsem tady ukončil činnost

#12

Příspěvek od Myzer »

Pepek napsal: Kdyby se stalo, že se vytvoří uzavřená podfóra pro vybrané, tak bych se obával toho, že budou právě tam a my začátečníci si budeme moci tak maximálně povídat o tom počasí. Na soukromou poštu jsou zde zprávy a poté mail. Veškeré změny, doplňky atd. jsou prospěšné. Ale nerozdělujme uživatele, nebude to dobré.
Uzavrete podforum ma svoj vyznam a v tomto smere plne chapem tych skusenejsich. Ak sa im ho neumozni mat tu a budu mat o neho zaujem, cestu k nemu si urcite najdu a ty si aj tak nepomozes.

V case ked som sa registroval bolo v astrotechnike 5 stran tem, takze mi to nerobilo problem za kratky cas precitat. Tesil som sa na kazdy novy prispevok, pretoze ich tolko nechodilo ako dnes. Cital som ich pozorne vsetky.

Ale teraz to uz tak naozaj nejde. Astronomia je siroky pojem a mna z nej nezaujma vsetko. Robim to co ma bavi. Citam prispevky o temach, ktore ma zaujimaju tu poslane ako aj na inom fore, prevazne anglickom. A podobne to nerobim tak iba ja, ale aj dalsi.

Nedavno som si pozeral zoznam clenov. Pri zohladneni 2 kriterii - pocet prispevkov nad zhruba 50 a urcite aspon zakladne vedomosti som ich napocital 50. Z toho 1/3 bola uz dlhsiu dobu neaktivnych. Zvysne 2/3 astronomia pravdepodobne velmi bavi, ale pocet ludi, ktori tu citaju vsetky prispevky je este mensi.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Proč jsem tady ukončil činnost

#13

Příspěvek od Pepek »

Myzer napsal:

Uzavrete podforum ma svoj vyznam a v tomto smere plne chapem tych skusenejsich. Ak sa im ho neumozni mat tu a budu mat o neho zaujem, cestu k nemu si urcite najdu a ty si aj tak nepomozes.

V case ked som sa registroval bolo v astrotechnike 5 stran tem, takze mi to nerobilo problem za kratky cas precitat. Tesil som sa na kazdy novy prispevok, pretoze ich tolko nechodilo ako dnes. Cital som ich pozorne vsetky.

Ale teraz to uz tak naozaj nejde. Astronomia je siroky pojem a mna z nej nezaujma vsetko. Robim to co ma bavi. Citam prispevky o temach, ktore ma zaujimaju tu poslane ako aj na inom fore, prevazne anglickom. A podobne to nerobim tak iba ja, ale aj dalsi.

Nedavno som si pozeral zoznam clenov. Pri zohladneni 2 kriterii - pocet prispevkov nad zhruba 50 a urcite aspon zakladne vedomosti som ich napocital 50. Z toho 1/3 bola uz dlhsiu dobu neaktivnych. Zvysne 2/3 astronomia pravdepodobne velmi bavi, ale pocet ludi, ktori tu citaju vsetky prispevky je este mensi.
S tím uzavřeným fórem máte asi pravdu. Ale kdo určí, kdo ano a kdo ne? V tom vidím problém. Příspěvky to vaše kritérium splňuji, znalostmi ne. Kde má člověk ty znalosti získat, když ne v komunitě lidí se stejným zájmem?

Prostě se mi nelíbí, že jsou zde snahy vystrčit začátečníky a méně znalé na okraj. Přitom mi připadá logické, že když si tu otevře někdo téma odbornější, například diskuse o nějakém problému optiky, tak si to přečtu, poučím se, ale nepřispívám, protože tomu nerozumím. Takže je možná i odbornější diskuse bez dělení členů na lepší a horší.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Proč jsem tady ukončil činnost

#14

Příspěvek od Psion »

Pepek napsal:

S tím uzavřeným fórem máte asi pravdu. Ale kdo určí, kdo ano a kdo ne? V tom vidím problém. Příspěvky to vaše kritérium splňuji, znalostmi ne. Kde má člověk ty znalosti získat, když ne v komunitě lidí se stejným zájmem?

Prostě se mi nelíbí, že jsou zde snahy vystrčit začátečníky a méně znalé na okraj. Přitom mi připadá logické, že když si tu otevře někdo téma odbornější, například diskuse o nějakém problému optiky, tak si to přečtu, poučím se, ale nepřispívám, protože tomu nerozumím. Takže je možná i odbornější diskuse bez dělení členů na lepší a horší.
Je vidět, že jsem zůstal nepochopen. Nikdo nechce nikoho nikam vystrkávat, ale nastal právě opak.
Množstvím příspěvků, jejichž hodnota je diskutabilní, zahlcují uživatelé forum tak, že vystrčili
zkušenější na okraj. Dojde k tomu co říká Myzer. Najdeme si jiné formy komunikace a zatímco v moderované
sekci by si mohli číst příspěvky všichni, tak nyní si je přečte pouze někdo.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Proč jsem tady ukončil činnost

#15

Příspěvek od Tomkk »

Pepek napsal:

S tím uzavřeným fórem máte asi pravdu. Ale kdo určí, kdo ano a kdo ne? V tom vidím problém. Příspěvky to vaše kritérium splňuji, znalostmi ne. Kde má člověk ty znalosti získat, když ne v komunitě lidí se stejným zájmem?

Prostě se mi nelíbí, že jsou zde snahy vystrčit začátečníky a méně znalé na okraj. Přitom mi připadá logické, že když si tu otevře někdo téma odbornější, například diskuse o nějakém problému optiky, tak si to přečtu, poučím se, ale nepřispívám, protože tomu nerozumím. Takže je možná i odbornější diskuse bez dělení členů na lepší a horší.
To je přece úplně jednoduché. Před každým přihlášením, nebo jednou za měsíc, si uděláš vstupní test. Máš 100bodů, můžeš psát kamkoli, máš 90, smíš psát do začátečníků, máš pod 60 smíš číst a kdo má míň jak 30, bude přesměrován na web Čtyřlístku, aby nezlobil dospělé. ob. ;D :mad2:
Odpovědět