Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#1

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Vysvětlení stavu tématu:
Téma byla založeno nespokojeným zákazníkem ATC (ne mnou, jak teď engine fóra tvrdí), který ale svoje příspěvky stáhnul. Následující příspěvky jsou mírně vytržené z kontextu, ale mnohé z nich přinášejí platné informace o tom, jak může probíhat kontakt s firmou ATC. Vítány jsou zde reakce pozitivní i negativní.

-------------------------------------

Mě překvapuje, žes šel do obchodu tak nepřipraven, muselo ti přece dojít, že ATC je trochu zvláštní firma A nebo možná ne, protože bohužel informace o této skutečnosti se tu poměrně rády mažou.

Hlavně se nenech vyděsit jeho případnym vyhrožováním soudem a policií, nedávno jsem byl díky němu u výslechu (protože policie se musí zabývat každým podáním), ale bylo zřejmé, že to, co on vytvořil, nemělo hlavu ani a bylo to neškodný.

Lidi říkaj, že Holubec má dobrý ceny a servis, takže pokud se s nim někdo dokáže dohodnout, může to být celkem výhra u něj nakupovat. Já osobně ovšem například něčeho takovýho ochotnej nejsem, pokud mi chce někdo něco prodávat, tak se musí snažit s pořádnym přístupem, jinak moje peníze neuvidí. Ale je to otázka osovbní volby, samozřejmě.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#2

Příspěvek od aquarius »

Pro karneades:   vítej mezi nás - fanoušky ATC   ;)
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#3

Příspěvek od MMys »

No, tak koukám, že "obchodní model" téhle firmy je opravdu podivný. Kdysi v roce 2004 jsem poptával jejich astrograf ATC MF240/400, chtěl jsem znát cenu, parametry a podobně. Jaké se mi dostalo odpovědi, jsem si nechával dlouhou dobu pro sebe, a myslel si své, ale když vidím, že nejsem sám, a takových lidí je víc, tak mi prostě nedá neukázat, jak se majitel ATC chová ke svým potencionálním zákazníkům:

Můj dotaz:

----- Původní zpráva -----
Odesílatel: Martin Myslivec <martin.myslivec@tiscali.cz>
Datum: Středa, 15.prosince 2004 - 1:17 odp.
Předmět: Objektiv MF 240 f=400mm (1:1,67)

> > Vážený pane Holubec,
> > při mých úvahách o tom, kam se bude ubírat moje astrofocení v
> > následujících letech, a po zvážení faktu, že to vše směřuje k
> > digitálním snímačům, a tudíž potřebě světelných soustav, jsem
> > narazil dnes v novém čísle Astropisu na výše uvedený objektiv.
> >
> > Zajímaly by mne jeho optické parametry jako je velikost
> > vykresleného pole, velikost zobrazeného bodu resp. její závislost
> > na vzdálenosti od osy a podobně. Jaká je konstrukce ? čistě
> > zrcadlová, nebo zrcadlo-čočková ? Jaká je hmotnost ? Na Vašem WEBu
> > jsem údaje nenalezl (kromě jedné zmínky v přehledu vyráběných
> > produktů). Nebo jsem hledal špatně ?
> >
> > A mimo jiné by mě zajímala také cena, která určitě bude poměrně
> > vysoká, možná pro mne bohužel neakceptovatelná (prozatím).
> >
> > Máte nějaký kus vyrobený, nebo jde o výrobu na zakázku na
> > objednání ?  Byla by možnost někdy příští rok přijet (třeba v
> > létě) osobně, a objektiv si třeba s mojí sestavou (montáž,
> > autopointer) vyzkoušet v reálu ? Nebo máte nějaké snímky či odkaz
> > na snímky pořízené některým majitelem tohoto objektivu ?
> >
> > S pozdravem
> > M. Myslivec

A odpověď z ATC

Zákaz přeposílání, kopírování a uveřejňování tohoto e-mailu.

Vážený pane Myslivec,

lituji, jakékoliv informace k tomuto objektivu Vám nemohu poskytnout. Již pořízené snímky při různých aplikacích by měly být postupně uveřejňovány v průběhu poloviny roku 2005 včetně odkazů a informací. Informace v odborném tisku již proběhli. Prosím neberte to osobně, ale zcela jistě si uvedený objektiv kupovat nebudete. Navíc chci zabránit jakýmkoliv spekulativním informacím od kohokoliv, viz. např. Vaše veřejné hodnocení na Internetu:
"Měl jsem půjčený nějaký asi 15 mm Plossl od ATC a mám 15mm od Meade a rozdíl nebyl patrný ani na okraji zorného pole."
Dovolím si Vás upozornit, že okulár MEADE má, resp. měl Plossl 50° a 52° a Okulár ATC f 15 P má 62° tedy nárůst o více jak 19% většího zorné pole při stejném zkreslení oproti MEADE f 15, 52°, což je dezinformace, kterou si skutečný zájemce lehce zjistí. Okuláry jsou navíc utěsněny a neorosují se uvnitř jako jakékoliv ostatní a jsou opatřeny speciálními vícenásobnými antireflexními vrstvami atd.

V této souvislosti Vám sděluji, že nikdy na žádné anonymy a jakékoliv informace v jakémkoliv anonymním fóru nebudu reagovat. Také Vás v žádném případě nežádám o nápravu informace, je to prostě pryč. Pokud se potřebuje, např. anonym Psion-Josef Landra na mě vyplivat a prospívá to jeho zdraví, "zatím" s tím nic nedělám. Bohužel jeden anonym má již smůlu. Na komunikaci e-mailem rozhodně nic měnit nebudu a moje asistentka má příkaz, jakoukoliv anonymní poštu, není-li adresát zaevidován, vždy vymazat, resp. na vymazání upozornit.

S pozdravem

Jaromír Holubec - ATC

---------------------------------------------

Podotýkám, že to byl můj třetí kontakt s ATC v mém životě (předtím jsem tam pouze bez problémů koupil ročenku a poptával komakorektor, ze kterého nakonec sešlo). Psiona jsem v té době neznal a asi v životě neviděl, a to o okuláru jsem někdy v minulosti v nějaké diskuzi opravdu napsal (to nevylučuji, prostě jsem popsal zkušenost s okulárem, který jsme měl) ale už jsem to nikdy zpětně nenašel. Kvůli tomuto nemůžu mít zájem o výrobek ? Nemohu si ho koupit ? Vskutku podivné kastování zákazníků...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zamarovs
Příspěvky: 179
Registrován: 21. 12. 2005, 20:33

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#4

Příspěvek od zamarovs »

Bohužel nemám také dobré zkušenosti. Chtěl jsem koupit nějaké okuláru, p. Holubec mi řekl, že žádný katalog nemá a že mám napsat přesně co chci. Na další dotazy už nereagoval. Škoda, pro nás i pro něho, kvalita výrobků ATC byla dobrá. Potřeboval by asi někoho marketingově zdatnějšího, kdo by jednal se zákazníky.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#5

Příspěvek od Vabra »

Kdyz uz jsem byl dnes zminen (zda se pan Holubec ma opravdu dobrou pamet ;)), tak zde je muj pribeh s nakupovanim u ATC s dobrym koncem. Nebot jsem nic nenakoupil a zustal jsem spokojenym zakaznikem jinych prodejcu astrotechniky :)

Jak pravidelni priznivci fora jiste zaregistrovali, z casu na cas premyslim nad malym sikovnym astrografem o pekne svetelnosti a ohnisku nekde mezi 200-300mm. Bohuzel si vetsina vyrobcu optiky zrejme mysli, ze co nema na krabici napis "zvetseni az 500x", tak se bude spatne prodavat a moc astrografu v teto kategorii proste neni. A nezbyva, nez se spokojit s "kompromisnim resenim" ve forme teleobjektivu.

Nekdy predloni muj zrak padl na pristroj Takahashi 60CB, ktery by se teoreticky mohl trefit do cerneho...

Pozadal jsem tudiz vyhradniho distributora o cenovou nabidku a kdyz jsem mel pocit, ze cena je primerena, pozadal jsem dodavatele o moznost vyzkouseni vyrobku. Tato byla zamitnuta a ja jsem neprozretelne zminil, ze pokud dalekohled koupim se zaslanim na mou adresu (coz bylo v te dobe ATC bezne i me nabizeno), tak mam podle zakonu Ceske Republiky narok na odstoupeni od smlouvy i bez udani duvodu do 14 dnu po obdrzeni zasilky...tudiz mam v podstate zakonnou moznost vyrobek bezplatne otestovat. Pri vyhlasene kvalite vyrobku Takahashi mi to prislo jako mozna zbytecne, ale prece jen me pravo kupujiciho. Prece jen nevim o zadnem ceskem uzivateli totoho typu dalekohledu, ktereho bych se mohl zeptat na reference...

Od te doby sem byl celkem slusne upozornen, ze pokud budu mit jeste nekdy zajem neco od ATC kupovat, musim si proto prijet do Prerova, aby prodejce nemusel dodrzovat prislusna zakonna ustanoveni o zasilatelskem prodeji...

Tim muj pribeh konci. Takze se omlouvam vsem astroamaterum, kteri ted kvuli mne musi jezdit prebirat sve zbozi do Prerova... :-[

Nastesti se pracovne dost pohybuji po Evrope, takze pokud mne jeste nekdy napadne jit to Taka, poptam jej radeji primo v zahranici.

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#6

Příspěvek od Zbych »

" Prosím neberte to osobně, ale zcela jistě si uvedený objektiv kupovat nebudete." Tomu říkám obchodník ;D.

S firmou zkušenosti nemám, ale stačilo mi, když jsem náhodou na jeho stránkách s astrotehnikou(!) našel stránku, kde pomlouval a kydal na kde koho! To mi stačí, abych se na tuto firmu neobracel.
Uživatelský avatar
achromat
Příspěvky: 342
Registrován: 07. 01. 2008, 23:46

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#7

Příspěvek od achromat »

nie ze by som sa chcel niekoho zastavat, ale ja som s ATC davnejsie komunikoval, a nezdielam uplne vase negativne nazory

takyto pristup, ktory popisuje karneades prameni casto z velmi zlych skusenosti obchodnika, predstavte si, ze si niekto objedna tovar za statisice a neskor ho vrati len tak obchodnikovi...sak ho moze slaktrafit...a na margo, 100% zaloha na taketo dahe dalekohlady je uplne na mieste a je to tak takmer vsade vo svete pokial sa osobne nepoznate s obchodnikom, najskor zaplat, potom dostanes tovar
Uživatelský avatar
blekoton
Příspěvky: 36
Registrován: 03. 08. 2010, 15:20

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#8

Příspěvek od blekoton »

tak ja se musim ATC zastat, v mem pripade si snad ani lepsi pristup k zakaznikovi nedovedu predstavit. A to jsem nakupoval montaz potreboval jsem predelat okul. vytah(zakazkovou upravu mi dokonce navrhla atc) na dalekohledu ktery tam ani nebyl zakoupen, kameru listu atd. p. Holubec vse vysvetlil, odpovedel i na zacatecnicke dotazy zcela korektne, osobni predani vcetne rychleho zaskoleni ... dalsi vec ze na maily reaguje velmi svizne (nekdy dokonce i o vikendu), na rozdil od supry kde ze cca 3 mailu mi neodpovedeli ani jednou.
Zni to mozna jako reklama ale toto je moje zkusenost.
SW 254/1200 Dobson, NEQ6 Pro, okulary SP 25, 10, Hyperion 21, 13, 8, 5, komakorektor ATC CCF 5A , achromát 80/400, Canon 500D, ALCCD5(QHY5), UHC Lumicon
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#9

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

ahoj, smázl jsem svůj příspěvěk ne proto, že bych si za ním nestál, ale proto, protože mi celou noc chodila od firmy ATC nevyžádaná pošta s takovými nesmysly, že rámcově nejsem přesvědčen o účelnosti tohoto příspěvku a nemám náladu na to, aby mi někdo nepřímo vyhrožoval !
Ježišmarja, vždyť ignorovat maily je tak snadný. O mě kdysi Holubec rozeslal pomlouvačný email snad všem významným astronomům v ČR (i těm, kteří o mě nikdy neslyšeli) a podal na mě trestní oznámení. To je ale pro mě dvojnásob důvod, abych se nenechal zastrašit, takhle to prostě nefugnuje. Tím dobrovolným smazáním příspěvku si ho jenom povzbudil v tom, že jeho taktika vyhrožování funguje. Mimochodem, pokud se nemýlím, tak plané vyhrožování soudem je v českém právním řádu protizákonné (vím, že to bylo v tom návrhu nového občanského zákoníku, ale nevím, jestli už ot platí/jestli to tam zůstalo).

ad achromat: zákazník má ze zákona právo zboží do 14 dnů vrátit, pokud jde o nákup na dálku. To, že to obchodníka stojí peníze, je zřejmé, ale holt to si musí promítnout do svojí rozvahy nákladů.
Neřikám, že nemůže vyžadovat zálohu předem, ale pokud jsi četl karneadesův příspěvek, tak on si klade dost šílené podmínky. Ano, jistě to může dělat, ale my tu jenom řikáme, že toto chování není zrovna motivační k tomu, abychom u něj nakupovali.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#10

Příspěvek od Vabra »

Achromat, Blekoton,

Myslim ze je zde dobre zminit vsechny zkusenosti jak pozitivni tak negativni. Protoze jinak hrozi i ty pravdive budou vykladany jako zaujate a tendencni...

Kerneades,
Mrzi mne ze jsi podlehl tlaku a vyhrozovani, ale byt na tvem miste mozna bych ze nezachoval o moc statecneji. Ne kazdy mame cas a energii na popotahovani policii a soudy (i kdyz pravdedobnost, ze by protistrana vyhrala se limitne blizi nule)...

Honzo,
pod tvuj prispevek bych se spolupodepsal.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#11

Příspěvek od Vabra »

Za svoji zkusenosti s ATC si stojim, a mazat ji nehodlam.

Na druhou stranu musim rici, ze i kdyz se mi jednani teto firmy nelibi, myslim, ze ma plne pravo odmitnout mi prodat poptavane zbozi, pokud se nedohodneme na podminkach prodeje...

A jestli je za timto nedohodnutim obava prodejce, ze jim prodavane zbozi neni dostatecne kvalitni a ze bych jako zakaznik vyuzil sveho prava na pripadne vraceni zbozi v zakonem definovanem pripade, je vec druha.

Zbyva jeste posledni moznost (byt se mi jevi dost nepravdepodobna), ze je ATC jako autorizovany dealer Takahashi do podobneho jednani nucen svym dodavatelem...a proste se musi takto chovat pokud chce tyto vyrobky prodavat. Pak se ale zlobme na nekoho jineho...

Osobne bych radeji nakupoval u obchodnika, ktery ma vyssi marzi a je ochoten nest pripadna rizika obchodniho podnikani, nez u obchodnika, ktery svou marzi oseka tak, ze mu jiz nezbyva rezerva na pripadne reklamace ci vratky v zakonem definovanych pripadech.

Nastesti mam zkusenost, ze jsou zde jini prodejci (bohuzel nikoli znacky Takahashi  :( ). Kteri maji IMHO take velmi rozumne marze a presto nemaji problem dodrzovat zakonna ustanoveni pri zasilkovem prodeji...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#12

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Pavle, tady se dostáváme do vod, kterejm asi nikdo z nás moc nerozumí, ale já si nejsem úplně jistej tim, že máš pravdu. Jasně, z lidskýho hlediska je vždycky lepší se dohodnout. Na druhou stranu sem si kdysi pročítal zákon o ochraně spotřebitele (protože já pořád něco reklamuju, úplně patologicky se mi věci rozbíjej) a tam je myslím jasně napsáno, že a) zákazník se nemůže dohodou s prodejcem vzdýt svých práv, ani kdyby chtěl b) prodejce si nesmí vybírat, komu bude prodávat a komu ne (pokud jde o fyzické osoby, na prodej právnickým osobám se tenhle zákon vůbecn nevztahuje). To je koneckonců typická dikce moderních antidiskriminačních opatření. Proto je například ta jeho "černá listina zákazníků" dost diskutabilní.

Ale upříměně řečeno, co z toho. Já mám možná prostě jiný standardy toho, jak se má chovat prodejce čehokoliv. Pokud je v samoobluze otevřená jenom jedna pokladna a je u ní fronta na čtvrt hodiny, odkládám košík se zbožím a odcházím. Ať si to uklidí, když jim neni můj čas drahej. V obchodech, kde sou pokladní drzý, prostě nenakupuju (takhle sem kdysi sabotoval celou Delvitu a podívejte, ona zkrachovala ). Když objednám zboží na dobírku a ono nepřijde v ohlášený den, zboží nepřejímám, ať si náklady hradí obchodník.

Možná jsem špatný člověk? Každopádně ale do tohoto přístupu k zákazníkům chování pana Holubce jaksi nezapadá.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#13

Příspěvek od Vabra »

Vidis, ja jsem prakticky temer nic nereklamoval (z astro oboru, jednou elektorniku CG-5 montaze a reklamace u SUPRY dopadla k me plne spokojenosti).

U vetsiny zbozi nizsi hodnoty po prvnich par mesicich stejne nedohledam uctenky... a u drazsiho zbozi a solidnich prodejcu je vetsinou ani nepotrebuji... Dokonce jsem jeste nikdy nevyuzil prava vratit vyrobek v prvnich 14 dnech a zadnou dobirku jsem nenechal vratit dodavateli...pokud jsem ji ocekaval...

Presto mne hodne prekvapilo, ze me nekdo chce o me pravo zakaznika takhle pruhledne pripravit...

Ale myslim ze uz jsme tady trochu Off Topic, a nechal bych vlakno otevrene pro dalsi zkusenosti (pozitivni ci negativni) s nakupem ci ne nakupem u ATC.

PS: je zajimave, ze kdo nakoupil je casto spokojeny a remcame hlavne my co jsme si nic u ATC nekoupili... :-/
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#14

Příspěvek od ASTEPONE »

No tak taky k tomu něco dodám.
I já jsem přes ATC něco poptával a později taky nakupoval. Chtěli po mně složení 100% zálohy, i když by to  např. bylo  objednané emailem a zasílané poštou, čili asi žádná dobírka ?  Já jsem si vždy myslel, že pro důvěru stačí i např. 10% zálohy, jestliže si objednávám zboží za např. 20.000,- Kč, tak přece neodstoupím od smlouvy, protože pak by mě visely ve vzduchu cca 2.000,- Kč ze zálohy.  Já jsem si nakonec jel pro zboží  osobně. Celkové jednání bylo takové nějaké divné, domluvili jsme se na určitý čas, ještě jsem po cestě volal, že jedu a stejně jsem velmi dlouho čekal, než se prodejce dostaví na prodejnu (do kanceláře). Ale to se stává i u druhých.
Nejsem žádný psycholog, ale jeví se mi to jako nějaká paranoia.
Mám známého - prodejce zbraní, kteý se pod tlakem trhu, zákazníků a hlavně konkurence (a ta je zde ostrá) nervově skoro zhroutil a všude kolem sebe vidí jen nepřátele, protivníky, no a taky je to u něj vidět při jednání se zákazníky.  Jednou je to zlatý  člověk a po druhé bych ho zabil. V tomto případě (ATC) , pokud  by to bylo stejné, tak je to spíše k politování, než k nějaké konfrontaci.
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaromír Holubec - ATC Astro Telescope ZKUŠENOST!

#15

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Já koupil, já remcat můžu:-)

Nicméně pokud by mi prodejce napsal, že si u něj stejně nic nekoupím a proto mi nepodá informace o svém výrobku, které je ze zákona podat povinen, tak bych mu udělal takovou kampaň, že by mohl prodávat leda tak pastičky na myši!

Jinak ze zcela ztotožňuju s tím, co píše o přístupu k zákazníkovi Honza... ;D

To karneades: hlavně se zbytečně nerozčiluj, nemá to cenu a zdraví za to nestojí, modří už vědí:-) Hodinové monology známe taky...:-(
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Odpovědět