Stránka 1 z 13

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 00:31
od medvedbalu
Dobrý den,

koupil jsem manželce dárek "pojmenuj si hvězdu". Přišla krabička, kde jsou souřadnice hvězdy, ale jako naprostý laik nejsem schopen hvězdu najít. Může mi s tím tady někdo prosím pomoci? Na netu jsem se dočetl, že se stává, že z těchto dárků se hvězda najít nedá nebo velmi špatně. Prosím tedy o pomoc, jestli tam vůbec nějaká je...

AGASC_ID: 27658200
RA: 8h 39m 47.2s
DEC: +0° 10' 11.2''
MAG: 15.2

Předem děkuji za pomoc

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 00:49
od Lukemon
Pokud ta hvězda tam opravdu je, tak je na ni potřeba větší dalekohled a asi i s navigací, protože jestli je MAG: 15,2 opravdu magnituda tak bych těžko mezi tolika hvězdami něco hledal bez mapy.
Možná by pomohl atlas z nějakého PC planetária.

Abych byl upřímný, kolik stojí taková blbina?

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 00:53
od medvedbalu
Díky za odpověď. S astronomií nemám nic společnýho - takže ty údaje mi nic neřekly. V dárku máme i mapu, kde si to můžeme najít - nakreslit si průsečík propiskoku, ale to se nám moc nezdá. Takže jsem začal hledat na fórech a googlil jsem. Nejsem schopný najít něco, kde zadám tyhle dva údaje (souřadnice) a ono mi to "vyplivne" obrázek. Proto se ptám tady - určitě tady někdo má znalosti nebo třeba el. atlas, kde se může podívat, jestli tam opravdu něco je. Stálo to něco kolem 6 stovek.

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 01:06
od Cassi
Na uvedenych souradnicich skutecne nejaka hvezdicka je. V GSC katalogu ma cislo 211 251, jasnost 15.2mag odpovida. Na tmavsi obloze by mohla byt viditelna i 20cm dalekohledem.

Ale neverim, ze by ji skutecne pojmenovali. Pokud vim, tak mezinarodni astronomicka unie nic takoveho neuznava. Je to jen dobry byznys...

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 01:09
od medvedbalu
Díky moc za odpověď - tohle jsem se taky dneska dočetl - že to mezinárodní organizace neuznává a ta druhá (co si tvoří vlastní katalog a hvězdy pojmenovává) s oficiálními názvy nemá nic společného. Každopádně díky za čas, co jste tomu věnoval. Pěkný večer.

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 01:10
od MaG
Asi zanevřeš na astronomy, když ti řeknu, že mně neustále překvapuje, že je tolik lidí, na jejichž blbosti lze vydělávat.

I kdyby se dala po právnické stránce hvězda koupit.. kdo ti zaručí, že je jen tvoje a neprodal ji třeba někdo v americe někomu dalšímu - odpověď je snadná, hvězd je jen v naší Galaxii mnohem více než lidí, takže toto asi nehrozí, zvláště když ti nabídnu ke koupi hvězdu tak slabou, že ji není vidět ani velkým amatérským dalekohledem ;)

Ten kdo to prodal je neskutečná svině a měl by putovat za mříže, ale bohužel obchodovat s lidskou blbostí je legální a výnosný byznys :D

P.S. na uklidněnou - tu hvězdu nepochybně nikdo jiný nedostal a tak je jen tvoje, takže aspoň nějaká cena útěchy..

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 01:27
od medvedbalu
ne - nekupoval jsem hvězdu, pozemky na Měsíci nebo Marsu. Koupil jsem možnost jednu hvězdu pojmenovat. Nic víc. I když uznávám, že i tohle bylo asi naivní. Na astronomy nezanevřu - proč... ti za to nemůžou. Ale tenhle dárek je opravdu jen o pojmenování.

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 08:44
od MilAN

Koupil jsem možnost jednu hvězdu pojmenovat. Nic víc.
Koupil sis ale jen tu "možnost", a to od toho, kdo nemá možnost cokoliv pojmenovat. Tohle ti může prodat klidně i každý z nás

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 08:53
od vla
Mě to přijde jako milý romantický dárek a nehledal bych v tom nic jiného a už vůbec bych do toho netahal ceny, smysluplnost atd. :)

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 09:18
od medvedbalu
To: MilAN

Díky - to jsem právě nevěděl, že to nejde. Prostě jsem jenom koupil zajímavý dárek a začal o tom pátrat až když jsem hvězdu nemohl najít.

To: vla

Přesně takhle jsem to myslel.


Děkuju všem za pomoc a za čas, který tomuto věnovali. Asi si kvůli vám koupím dalekohled a potom vás budu otraovovat jinými dotazy - třeba jakou stranou do toho čučet :-)))).

Mějte se pěkně a ještě jednou díky.

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 09:28
od MilAN
Malou vadu na kráse má ten prodej i v tom, že toto číslo hvězdy v uvedeném katalogu neexistuje :)

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 09:32
od michal.b
Tady mate fotku one hvezdy (oznacena cervenymi carkami):(zdroj: Aladin previewer, data DSSII)

Nachazi se v souhvezdi Hydra a je viditelna na zimni a jarni obloze (ovsem jak uz kolegove poznamenali, k jejimu spatreni by byl potreba alespon stredne velky hvezdarsky dalekohled).

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 12:45
od medvedbalu
Díky za fotku - super. Jsem rád, že alespoň existuje a není to podvod komplet.

A jen tak pro info - díval jsem se na dalekohledy a tak - docela by se mi líbilo se občas dívat na hvězdy nebo třeba na planety naší soustavy. Když investuju nějaký peníze do vybavení - je potřeba mít ještě nějaký speciální znalosti? Jde mi o to, jestli je to pro začátečníka velmi složitý nebo se to nějak dá zvládnout... Spíš to berte jako takovou úvahu. Díky.

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 12:54
od Artaban
medvedbalu: Na pozorování nic krom dalekohledu a třeba mapy nic extra nepotřebuješ. Jen dobré počasí a hurá do toho :)

Dárek - pojmenuj si hvězdu

Napsal: 29. 12. 2010, 16:59
od Lukemon

Jde mi o to, jestli je to pro začátečníka velmi složitý nebo se to nějak dá zvládnout... Spíš to berte jako takovou úvahu. Díky.
Pro mnoho lidí se to zdá složité a diví se jak něco dokážu na té obloze s hromadou hvězd něco najít.
Na obloze jsem se naučil hledat objekty jako mlhoviny, galaxie atd. již na ZŠ, co člověka baví, to se naučí.

Velice oblíbený odkaz, jak na to:
http://navod.hvezdarna.cz/