Dárek - pojmenuj si hvězdu

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RisoP
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 10. 2011, 08:39

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#31

Příspěvek od RisoP »

No včera som o tomto trochu rozmýšlal a keďže máme v rodine psychologičku tak som sa pýtal na jej názor. Zaujalo ma totiž čo napísala verushak: Astrologii sice skoro nerozumim, ale jako ženská můžu potvrdit, že tohle je snad ten nejkrásnější dárek. Že si pomýlila astronomiu s astrológiou nebudem riešiť. No a dozvedel som sa že tento typ obchodu funguje vďaka tomu že zákaznći sú veľmi spokojný s tým čo kupujú - reklamácie sú výnimočné. No a z hladiska duševného nie je pravda že nič nedostanú pretože potom by aj napr. psychológovia nedostávali plat - tiež nič hmotné neprodukujú. Teda takto som to pochopil po vysvetlení. Právne je to úplne v poriadku (zákazník vie čo kupuje). Ten čo to kupuje tento typ darčeku niekomu vie, že to tá osoba ocení.
Takže som sklapol, to že na tom niekto dobre zarába je .....
Takže vážený, porozmýšlajte či práve toto neurobí štasnú tú vašu polovičku, no a navyše, vy máte výhodu že tú hviezdu jej môžete aj ukázať. :)
N200/f5,malokuk,bino 7*50, bino 20 & 32*88
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#32

Příspěvek od MaG »

Ukázat ji mohu, ale nikdy bych ji nekoupil. A certifikát si přece zvládnu vyrobit sám.. Kdo pozná rozdíl?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4501
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#33

Příspěvek od dvader »

Ukázat ji mohu, ale nikdy bych ji nekoupil. A certifikát si přece zvládnu vyrobit sám.. Kdo pozná rozdíl? ;D
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
milan kuhejda
Příspěvky: 552
Registrován: 10. 08. 2007, 16:00

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#34

Příspěvek od milan kuhejda »

reklamácie sú výnimočné. No a z hladiska duševného nie je pravda že nič nedostanú pretože potom by aj napr. psychológovia nedostávali plat - tiež nič hmotné neprodukujú.nazdar
strašně by mě zajímalo co se dá na tomto daru reklamovat,že například mnou darovaná hvězda se změní na supernovu nebo černou díru? ;)když mi volal vloni jakýsi exot z lunární ambasády ať si koupím pozemek na Měsíci,tak po mém požadavku na zavedení inženýrských síti a linky MHD mi položil telefon a mám klid.Jenom by mě zajímalo kde na mě nabral ten hňup telefon.
Naši páni politici taky nic hmotného neprodukují/kromě chaosu,zmatku a tisíckrát novelizovaných zákonů/ale platy mají mameluci víc než dobré ;)
Milan
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#35

Příspěvek od Habl »

No včera som o tomto trochu rozmýšlal a keďže máme v rodine psychologičku tak som sa pýtal na jej názor. Zaujalo ma totiž čo napísala verushak:Astrologii sice skoro nerozumim, ale jako ženská můžu potvrdit, že tohle je snad ten nejkrásnější dárek.
Napiš  s kým se stýkáš a nezapomeň, že dvě osoby jsou společností a tři jsou davem... S astrologií a astronomií má to pojmenování pramálo společného...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#36

Příspěvek od Kunzov »

Ad lunární pozemky: V Chartě OSN, která je pro ČR jako člena OSN právně závazná, je sice napsáno, že Měsíc nemůže být předmětem vlastnictví, a zdálo by se proto, že "kupní smlouvy" na lunární pozemky jsou bezcenný kus papíru, jenže jsem už i slyšel od odborníků na mezinárodní právo veřejné názor, že Charta OSN zavazuje pouze subjekty mezinárodního práva veřejného, což jsou státy, mezinárodní organizace a určité subjekty sui generis (např. Svrchovaný řád Maltézských rytířů atp), ale rozhodně ne jednotlivci jako fyzické osoby. Proto by podle mezinárodního práva klidně taková kupní smlouva nemusela být ještě neplatná :)

Ad pojmenuj si hvězdu: bez komentáře ...
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#37

Příspěvek od denis.marc »

Kšeftování s pozemky jede dál, krize nezkrize
http://www.novinky.cz/ekonomika/255413- ... esici.html ;D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#38

Příspěvek od Artaban »

A čemu se divíš? Ty nevíš, že na Měsíci není seeing? Hned jdu do pozemku na odvrácené straně Měsíce ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
verushak
Příspěvky: 2
Registrován: 14. 12. 2011, 23:59

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#39

Příspěvek od verushak »

For michal.b: Díky moc, nebýt tebe, tak opravdu nevím jak vypadá, je vidět, že ochotní lidi ještě nevymřeli Jenom na to jméno pořád nemůžu přijít..
Uživatelský avatar
bjelko
Příspěvky: 13
Registrován: 05. 01. 2012, 21:05

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#40

Příspěvek od bjelko »

na http://mars.jpl.nasa.gov/msl/ bola svojho casu moznost zucastnit/zapisat sa.
bjelko
You are part of history!
Your name will be carried to Mars on a microchip
carried by NASA's Mars Science Laboratory rover

5 augusta sa ocakava pristatie na mieste urcenia. Je to chlp lepsia haluz ako s menom hviezdy
Celestron C5 Spotter@AZ4AL, Sky Watcher 305/1500 Flex Tube, Xperia@LEGOmount PushTo, Omegon LE 12.5, ES 82st 11mm, 6.7mm,
mmachon
Příspěvky: 117
Registrován: 31. 08. 2005, 03:39

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#41

Příspěvek od mmachon »

Ad lunární pozemky: V Chartě OSN, která je pro ČR jako člena OSN právně závazná, je sice napsáno, že Měsíc nemůže být předmětem vlastnictví, a zdálo by se proto, že "kupní smlouvy" na lunární pozemky jsou bezcenný kus papíru, jenže jsem už i slyšel od odborníků na mezinárodní právo veřejné názor, že Charta OSN zavazuje pouze subjekty mezinárodního práva veřejného, což jsou státy, mezinárodní organizace a určité subjekty sui generis (např. Svrchovaný řád Maltézských rytířů atp), ale rozhodně ne jednotlivci jako fyzické osoby. Proto by podle mezinárodního práva klidně taková kupní smlouva nemusela být ještě neplatná :)

Ad pojmenuj si hvězdu: bez komentáře ...
at Ahoj,

díky kamarádovi, který pravidelně sleduje astro-forum, jsem narazil na Váš příspěvek ohledně prodeje pozemků na Měsíci, resp. pojmenuj hvězdu. Pro lepší přehlednost rozdělím svou odpověď na dvě části.

Pozemky na Měsíci

O statusu Měsíce, pop. kosmického prostoru se (bohužel) nezmiňuje Charta OSN, která je skutečně závazná pro všechny členské země OSN (včetně nás, popř. USA). Zmínku o mezinárodním statusu kosmu, Měsíce najdeme až v "Kosmické smlouvě", popř. v "Dohodě o Měsíci" a o co tedy jde...

Kosmická smlouva - explicitně nezakazuje vlastnit jednotlivcům Měsíc (slovo jednotlivec tam opravdu opravdu není). Nicméně jsou tam další poučky, ze kterých by se dala případná obhajoba u soudu postavit - národní aktivity musí být v souladu se zněním Kosické smlouvy, Měsíc a k.p. si nemůže přivlastnit žádný stát suverenitou a ani JINÝM dalším způsobem....Těch pouček a nápadů, jak "ochránit Měsíc na obloze", aby nám ho nikdo "nečmajznul" je veliká řada včetně reakce na požadavek Lunární ambasády, že na Měsíci Američané instalovali vlajku a tím vyjádřili svou suverenitu (podle Hopea z Lunární ambasády).

V souvislosti s přistáním Apolla 11, resp. celého programu se v odborných textech zmiňuje ještě jedna zajímavost, a sice věta z plakety Apolla 11 "We came in peace for all mankind". Podobné poselství najdete i na Apollo 17 (poslední mise) včetně rytiny podpisu Nixona (tj. šéfa exekutivy USA).

Pro právníky - mezinárodní status Měsíce se dá odvodit i podle důkazu sporem, historické interpretace a dalších....

Nevýhoda: Zobrazení Lunární ambasády a D. Hopea jakožto "přemožitele" OSN je prostě výklad, který se líbí novinářům, takže je docela populární, byť pro mezinárodní právníky je to argument, se kterým vás za 5 min rozdrtí.

Dohoda o Měsíci - vytvořená v roce 1979 a obsahuje explicitní zákaz přivlastnění jednotlivcem. Nevýhoda této smlouvy: Kvůli tomu, že se tam mj. řeší, že státy nemohou (nebo pod určirým dohledem) využívat nerostné bohatství, smlouvu doposud podepsalo a ratifikovalo pouze 13 zemí. Navíc to jsou většinou země, kterým ještě "chvíli" potrvá, než budou mít na Měsíci svého člověka, popř vrtnou soustavu (Maroko). Pro státy jako USA, ČR tato smlouva zůstává bezvýznamná.

Pro zájemce o tohle téma doporučuju například článek rumunského právníka Popa (dostupný přes Science Direct - databáze, tkerou má předpolacenou mnoho univerzit)

Pop, Virgiliu: 2000. Appropriation in outer space: the relationship between land ownership and sovereignty on the celestial bodies. Space Policy. 16/2000, 275-282.
----------------------

Pojmenování hvězdy (bohužel jsem to téma podrobněji zatím nestudoval, jsou to pouze domněnky).

Pojmenování hvězdy bude záležitost IAU, resp. nějaké její směrnice. Podle toho, co jsem zaslechl, nelze hvězdu pojmenovat po lidech. Existuje jediná (historická) vyjimka, a sice hvězdy "Sualocin" "Rotanev" v souhvězdí Delfínka, kde je zamaskované jméno Nicolaus Venator.

Co se týče sěmrnice IAU, ta s nějvětší pravděpodobností nebude nějakým způsobem závazná (takže nikoho nemůžete žalovat u soudu) pro členské státy, na druhou stranu bude široce respektovaná v globální astronomické komunitě. Jedinou cestou je tedy si koupit certifikát, vytisknout si vlastní soukromý atlas s hvězdou a mít to doma v knihovničce, na zdi. Půjde-li s tím dotyčný někam na hvězdárnu, popř. do AsÚ AV ČR, v. v. i., asi se tomu okolí pěkně zasměje

Navíc IAU je přidruženou (pozorovatelskou) organizací v rámci systému OSn, resp. Výboru pro mírové využívání kosmického prostoru (UNCOPUOS), takže se její názoy nebudou nějak zásadně lišit od prostřední mezinárodního práva. Pravděpodobně tedy bude souhlasit jak s mezinárodním statusem Měsíce definovaným OSN, tak OSN bude nakloněna, resp. bude respketovat návrhy své "poradní organizace" ohledně nomenklatury, resp. označení objevených částí kosmického prostoru.

Míla Machoň
Uživatelský avatar
petusj
Příspěvky: 1
Registrován: 10. 04. 2012, 15:40

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#42

Příspěvek od petusj »

michal.b:
Dobrý den, mám podobný problém s hledáním hvězdy  :) ... Mohla bych se zeptat, kde jste našel obrázek nebo Vás poprosit, jestli byste mi vyhledal mou hvězdu?

AGASC_ID: 11025304
RA: 4h 48m 55.9s
DEC: +0° 43' 23.3"
MAG: 15.2

Předem děkuji :)
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#43

Příspěvek od Prazan »

http://aladin.u-strasbg.fr/java/alapre. ... button=RGB

K tématu "moje/tvoje". Neodvážil bych se tvrdit, že je můj i pozemek, na kterém leží dům, ve kterém bydlím (a který jsem si taky od někoho koupil), natož hvězda. Příroda nám z času na čas rázně vysvětlí, co komu vlastně patří Žijme blaze.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Mirek
Příspěvky: 14
Registrován: 16. 05. 2009, 17:18

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#44

Příspěvek od Mirek »

To je pravda, my tady za pár let již nebudeme....zbyde  z nás maximálně tak prach...kdežto hvězdy, pozemky a dost dalších věcí zde stále bude. Bohužel Memento, homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris – Pomni člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš,  platí více než bychom si přáli.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#45

Příspěvek od MaG »

Bylo by humorné řešit po právní stránce, kdyby si někdo koupil omylem budoucí supernovu. Je ještě černá díra po právní stránce hvězda? :-)

Tohle téma, kdy si někdo koupí hvězdu je tak pomatené, že to nemohu nerozvířit s trochou nadsázky. Podle mně se to při vší smůle tomu prodejci stát může.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět