Problémy s pointací

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#121

Příspěvek od MilAN »

Ukazuje ti jiný čas nebo jiný hodinový úhel Polárky? Pokud hodinový úhel,potom nemáš někde dobře nastaveny svoje zeměpisné souřadnice .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Problémy s pointací

#122

Příspěvek od alien5 »

Diky, polohu mam na Prahu, jen mi napiste jaky je polarni uhel severky dnes 16.4 20100 v 9.00 rano melo by to byt 18.00.00 to ukazuje stelarium.
melo by to odpovidat tomuto programku http://buna.cz/astro/index.html - 1 hodina protoze tento progamek je delany na -2UTC. Ja totiz mam syntrek ne SS , Diky cusik all
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#123

Příspěvek od MilAN »

Současný čas je letní , takže UTC + 2 hodiny. Výsledek by měl být H.A. cca 19 hodin. V tom prográmku to vychází podobně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Problémy s pointací

#124

Příspěvek od alien5 »

ok fain diky moc ;)
Uživatelský avatar
mikB
Příspěvky: 23
Registrován: 10. 03. 2011, 20:22

Problémy s pointací

#125

Příspěvek od mikB »

Zdravim.Nedari sa mi rozbehat pointacia cez nb,na stolnom pc sa mi to po dlhom trapeni podarilo ,pouzivam mont. cg5 gt, webkameru,guidemaster,ovladace ascom bezproblemove je aj stelarium a Cartes du Ciel. K nb som kupil expresscard--rs232 a po spusteni guidemastr zamrzne ,stelarium a Cdc sa tvaria ze su pripojene ale ovladane z nb nejde,kupil som teda redukciu usb na rs232 a je to iste ,usb--rs232 som skusil aj na pc ale chova sa to rovnako ako na nb,zaujimave je ze ovladanie uzavierky na canone eos ide na obidve redukcie cez nb a na pc cez usb--rs232,
Uživatelský avatar
mikB
Příspěvky: 23
Registrován: 10. 03. 2011, 20:22

Problémy s pointací

#126

Příspěvek od mikB »

Zdravim.Stale sa mi nedari spojazdnit pointaciu z nb cez usb-rs232,uz som s toho zufali,neviem ako postupovat dalej, zvazujem tieto moznosti:
1--skusit dalsie usb-rs232 ? (snad na treti pokus by to fungovalo,nerad by som mal uz tretiu redukciu nepouzitelnu)
2--kupit starsi nb so skutocnym rs232?
3--pointovat cez qhy5 alebo atik 16 ? ak som to dobre pochopil tak kamera je napajana cez usb a montaz je napojena do kamery,takze netreba ziadne rs232?
Vdaka za kazdu radu.
Uživatelský avatar
PeterM
Příspěvky: 40
Registrován: 23. 01. 2007, 14:35

Problémy s pointací

#127

Příspěvek od PeterM »

Zdravým všetkých,začínam s astrofotografiou a mám problém s pointovaním, ktoré mi miesto pomoci, znásobí nepresnosť. Mám EQ6 pro,umiestnenú na pevnom stĺpe. Montáž som čo najpresnejšie nadstavil, sice iba polárnym hľadáčikom, ale pri alignmente na 3 hviezdy mám Maz a Mel cca 7 min. a SynScan navádza úplne presne. Skúšam fotiť hlavným ďalekohladom 250/1200 s canonom 600d. Ako pointér používam Sonnar 4/300 a web.kameru Philips SPC900NC,modifikovanú na dlhé expozície. Pokým fotím bez pointovania, tak pri trochu skromnosti sú akceptovatelné 2 min.expozície. Ale pri dlhších expozíciach uz treba pointovať, ale guider mi všetko zhorší.Skúšal som PHD, EQAlign, Guidemaster, Metaguide a naposledy som si postavil a vyskúšal aj guider podľa návodu Martina Myslivca (ten pôvodný určeny pre web.kameru, riadený z PC) pretože riadi priamo cez guide port a nie cez Ascom ako predchádzajúce a výsledok bol všade rovnaký. Guide soft , koriguje a hviezda sa ani nepohne z kríža, odchýlka je hlásená na úrovni 2-5 pixelov, ale snímka je (hlavne v Re rozkorigovaná). Skúšal som fotiť v  rozličných polohách. Už nemám inšpiráciu,čo skúsiť. Jedine ,čo som neoveril, a to je moja hlavná otázka, vplyv nerovnobežnosti pointačného a hlavného ďalekohladu. Pointačný objektív som uchytil na rozdiel od vačšiny smerom k Re osi, aby som zmenšil páku. Rozdiel v smerovaní oboch je v Re 1,11 stupňa a v De 1,2 stupňa. Čo som považoval za nepodstanté.
Tu je foto 300 sec.expozície ISO 1600, bez pointovania a s pointovaním. Sú to surové , iba zmenšené, snímky a foto uchytenia pointéra.
http://www.miklosoft.host.sk/bez_pointovania.jpg
http://www.miklosoft.host.sk/s_pointovanim.jpg
http://www.miklosoft.host.sk/montaz.jpg
Ďakujem za akékoľvek reakcie.
Peter

Opravil jsem ti odkazy tak, aby byly funkční. Kdo jste je zkoušel před mojí úpravou, použijte F5. Karel
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Problémy s pointací

#128

Příspěvek od kolec »

1- skontroloval  by som ci nemas niekde  "velku " volu - upnutie pointacnej kamery, upnutie pointacneho dalekohladu-    prosto vsetky spoje musia byt takpovediac " festovne" ci na poitacnej alebo hlavnej kamere

2- skontroloval by som rozvazenie dalekohladu - zaber v ozubeni , na EQ6 dolezite

3- skontroloval by som suradnice mojho umiestnenia a jeho zadanie v rucke, alebo ASCOM dri.

4 - skontroloval by som  ci je dobre naalignovane na NP . a to napr driftovou metodou nielen opticky -moze byt     krivy hladacik

5- dal by som poriadne odkazy na web aby bolo aj nieco vidno  


kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#129

Příspěvek od Karell »

Jednoznačně bych ti doporučil jiné uchycení toho pointačního objektivu, s takto uchyceným v jednom bodě v objímce nelze vyloučit průhyby. Umísti ho na horní lištu a do dvou kruhů ( objímek ).
Uživatelský avatar
PeterM
Příspěvky: 40
Registrován: 23. 01. 2007, 14:35

Problémy s pointací

#130

Příspěvek od PeterM »

Ďakujem za reakcie. Viem, že uchytenie je nič moc.Na začiatku som ho mal na lište na ďalekohľade na druhej strane, ale na vyváženie som musel ešte pridať skoro 10 kg.
Inak, kolec (tuším na fóre sa iba tyká, ak nie ospravedlňujem sa) Tvoje fotky na astrobook sú úžasné, well done.
- rozváženie skontrolujem, aj vôle
- súradnice sú presné z GPS
- neviem ako mám chápať krivý hladáčik, pri alignmente nadstavujem na stred zorného poľa hlavného ďalekohladu
- čo sa týka lepších fotiek, možem dať to isté vo vyššej kvalite, lebo ani nič iné nemám. Nerobím ani darky,urobím light a keď je zlý skúsim niečo modifikovať. A tak dokola. Ale stále vychádzam z toho, že bez pointéra je to lepšie a kedže to rozmaže hlavne v Re, tak tam bude nejaký logický dôvod.
Prosím niekoho o priamu odpoveď, či má, alebo nemá vplyv ak je uhlová odchýlka hlavného ďalekohladu od pointera, aby som vedel, či mám túto teóriu zavrhnúť.
Ďakujem
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Problémy s pointací

#131

Příspěvek od egres »

Podľa mňa ak je pointačná hviezda v blízkosti objektu tak to nemá vplyv.
To vyzerá na rozdieľ pohybu ďalekohľadu a pointačného objektívu.
Riešiť ako píše Karell.
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#132

Příspěvek od MilAN »

Odchylka 1°nemá určitě vliv, pokud nepointuješ zrovna v blízkosti pólu. Na nastavení souřadnic  záleží pouze přo funkci Go_To, a to ještě pouze při najetí na 1. hvězdu.  Při pointaci ale vůbec. Pro jednotlivý 5ti m inutový snímek není ani až tak kritické polární ustavení . S odchylkou do 1/2 °si musí poradit pointace. Pro skládání více snímků to je ale už významnější.
Pro jednotlivý snímek by nemělo  být kritické ani to  upnutí pointeru-za 5 minut se silové poměry  příliž nezmění. Ale je to určitě nejslabší místo sestavy.
Nevím, jak se ti kalibruje pointační kamera v závislosti na směrech RA /DEC, ale pokud neumí  při kalibraci určit natočení kamery vůči souřadnému systému, je nutno ji  natočit ručně tak, aby se hvězda pohybovala  v RA pokud možno po  jedné řadě pixelů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PeterM
Příspěvky: 40
Registrován: 23. 01. 2007, 14:35

Problémy s pointací

#133

Příspěvek od PeterM »

Pointer som natočil,aby sa hviezda pohybovala v súradnom systéme. Prakticky iba EQalign zaručene kalibruje natočenie, takže som to zkalibroval. Ono použiť fotografický objektív na pointovanie nieje moc dobrá voľba, lebo nemôžem ho len tak uchytiť do kruhov. Nemohol by som ho preostrovať. A upínaci prstenec na Somete je velmi slabý. Predtým som mal Telemegor 4.5/300 a ten mal masívny upínací prstenec.
Lenže som ho rozbil :'(
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#134

Příspěvek od MilAN »

Zkus upevnit všechny ty kabely,zvláště ten od kamery autopointeru.Nesmí ani trochu zatěžovat ani svoji vahou nesmí působit tahem na kameru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Problémy s pointací

#135

Příspěvek od Oko1 »

Jakkoli jsou všechny rady k věci, dovolil bych si k tomu jednu poznámku.

Měl jsem kdysi s EQ6 úplně stejný problém. Ať jsem pointoval jakkoli, zpevňoval uchycení pointeru, srovnával osy dalekohledů, odlehčoval a zajišťoval aby kabely nejen netahaly, ale aby ani skoro nic nevážily, byly co nejméně zatěžující, aby bylo všechno perfektně vyvážené...pak ladění parametrů pointace.... A stejně jsem měl stále lehce ujeté hvězdy v Ra.  Můj příběh tehdy skončil tím, že jsem poslal EQ6 na reklamaci. Byl jsme informován, že byla zjištěna vada elektroniky a provedené opravné akce zahrnovaly kromě výměny elektroniky i kompletní výměnu Ra osy.

Takže moje rada zní - jakkoli to může vypadat na problém pointeru, vzhledem k tomu co všechno jsi už zkusil bych uvažoval i o technicky hlubším problému někde v systému, včetně montáže.

Držím palce!

Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Odpovědět