Problémy s pointací

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

Problémy s pointací

#151

Příspěvek od weszter »

FunTomas: mně to blblo taky. pozor na možnost "vypínat USB zařízení" (je to někde ve správci zařízení ve windows, u USB), pozor na režim napájení (tam to taky odpojuje USB) a bacha na ten kabel. ja vse zakazal, vymenil kabel za tlustej 3m a funguju bez výpadků. tedy bez výpadků z důvodu odpojení kamery :)
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#152

Příspěvek od ogami »

FunTomas: Na kabel opravdu pozor, nedavno jsem kolegovi v Konojedech venoval jeden svuj nahradni co sebou vozim pro strycka prihodu, nechtela mu fungovat stara dobra QHY5 prvni verze. Hlavni je tloustka a dobre odstineni, takove ty tenke kabely co se davaji treba k tiskarnam jsou na nic.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Problémy s pointací

#153

Příspěvek od FunTomas »

Páni, ďakujem za rady. Otestujem to.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Problémy s pointací

#154

Příspěvek od FunTomas »

Páni, ešte raz díky za radu, ktorá navyše aj pomohla. Aspoň zatiaľ to tak vyzerá. Spustil som snímanie kamerou cez PHD a s tenším káblom dlhým 5m (pôvodne používaným s kamerou G2-8300) prestala kamera po cca 75minútach reagovať. Po zmene kábla za cca 2m dlhý a hrubší (dúfam, že je to spôsobené tienením a nie hrubšou bužírkou) kamera sníma už 4,5h a stále to funguje. Nechám ju bežať do rána a ak to nepadne, zajtra kúpim 3m kábel s rovnako kvalitným tienením. Tie 2m sú predsa len málo, keď sa ďalekohľad krúti dokola a kábel mám vedený okolo hlavy montáže. Po tomto bude nasledovať spoločný beh dvoch kamier na jednom PC. Dúfam, že to zvládnu. PC má totiž len jednu zbernicu USB, takže 3 konektory sa delia o jeden kanál.

Edit: systém do rána bežal bez chyby, takže to bude s najvyššou istotou káblom.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Problémy s pointací

#155

Příspěvek od kolec »

Tomas.iba pre vysvetlenie

Kvalita tienenia kabla sa stanovuje uplne na zaklade inych kriterii ako hrubka

- zavisi ci chces odtienit magneticku a aj elektricku zlozku
  elektricku  odtieni Cu,  a Al paska
  magneticku iba feromegneticke materialy, zelezny drot ,specialne fe pasky )

- prvym kriteriom je hustota tienenia
- druhym je kvadrat. (dolezite je odviest naidukovany signal prec) Ten je pre nizsie frekvencie dominantny

pre kvalitne tienenie by malo byt krytie  vacsie ako 91% a kvadrat min 4mm2.
Samozrejme hustota opletenia stupa so zvysujucou frekvenciou signalu

Pre bezne usb kable bohate staci 75% krytie


V tvojom pripade je to zrejme kombinacia hlavne  maleho priemeru prierezu zil a az v druhom rade chybajuceho tienenia. Stretol som sa dokonca s usb kablami kde cu lanko malo 0.05mm2 . S kolegom sme sa velmi divili , ze na konci vobec nejaky signal bol

Garantujem ti , ze maloktory USB kabel splna predpisane kriteria. Ze funguju  je vecou vhodnych prevadzkovych podmienok.

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#156

Příspěvek od MMys »

Já si spíš myslím, že větším problémem než vlastní stínění kabelu budou ty tenké jednotlivé vodiče a tím napěťový úbytek na napájení, pokud se zapojí zařízení napájené z USB, což všechny tyhle pointační kamerky jsou.

Zažil jsem případ, kdy mi ve hvězdárně G2-8300 na kabelu bez problémů fungovala, a QHY5 ani G1-2000 ne. QHY5 většinou zkolabovala už při enumeraci, která ani neproběhla.  G1-2000 většinou prošla, ale pak posílala příšerný zarušený obraz se šmouhami v obraze.  Pak už mi svitlo, odkud to vane a vzal jsem do ruky osciloskop. A hle, na konci onoho 5m kabelu se napětí z 5V za chodu různě propadalo až ke 3V, u QHY5 ještě níž (asi větší odběr).

Při zapojení G2-8300, která má napájení zvlášť, 5V drželo velmi dobře.

Problém nakonec vyřešil napájený hub u montáže, od té doby je to úplně OK.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Problémy s pointací

#157

Příspěvek od FunTomas »

Páni, díky za vaše rady a názory. Žiaľ nemám ani osciloskop ani niečo podobné, aby som mohol kontrolovať kábel. Spoľahol som sa teda na laickú metódu. Kúpil som pomerne hrubý kábel dlhý 5m a skúsil som pripojiť kameru. Nechal som to bežať cca 8h a všetko fungovalo. Pre kontrolu so starým káblom to vydrží fungovať cca hodinu. Takže za mňa vyriešené.

Pali, viem že si kapacita v oblasti kabeláže, ale mám obavy, že by som vedel v našich obchodoch zohnať kábel podľa tvojich kritérií. T.j. prídem a poviem, že chcem kábel s prierezom vodičov xy mm2 a plochou tienenia 80%. Určite by na mňa zavolali ochranku.

Zajtra ešte vyskúšam beh tých dvoch kamier súčasne. Väčšinou som mával problémy s padaním, ale až teraz mi dochádza, že to možno ani nespôsobovali tie dve kamery, ale padanie tejto jednej. Keď to takto "nasucho" bude fungovať, konečne budem môcť v kľude otestovať pointáciu a odladiť možné problémy. Dúfam, že spomenuté skoky boli spôsobené tiež tou kabelážou.

Martin, to tvoje zistenie je vlastne vysvetlením, prečo tenší kábel na G2 fungoval a na QHY už nie. Keďže sa mi ale aktuálna značka (neznačka) osvedčila, tak kúpim pre každú kameru 2 káble (rezerva pre prípad nehody) a budem si držať palce, aby som s týmto už problém nemal.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Problémy s pointací

#158

Příspěvek od FunTomas »

Test súčasného behu PHD2 s kamerou QHY a SIPS s kamerou G2 dopadol úspešne. Nové, lepšie káble zrejme ukončili odpájanie zariadení a padanie programov. Po 9 hodinách snímania to všetko fungovalo. Výsledkom je teda úspešný "laboratórny" test a dostatok nových darkov.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
caradoc
Příspěvky: 171
Registrován: 04. 02. 2014, 09:07
Bydliště: Liběchov
Věk: 49

Re: Problémy s pointací

#159

Příspěvek od caradoc »

Dobrý den,
jsem majitelem pointačního setu LVI Smart Guider 2. Ponechme stranou jak toto zařízení funguje, laicky řečeno už mě to s ním nebaví.
Rád bych začal pointaci pomocí NB a PHD2,
mám pointační teleskopek SkyWatcher 80/400mm,
je vhodné k němu koupit:
a) KAMERA/QHY 5 II CCD GUIDER MONO odkaz
b) KAMERA QHY CCD QHY-5 CCD GUIDER MONO odkaz
c) doporučíte něco jiného?? nevadilo by mě i zkusit fotografovat Měsíc ale fotit přes okuláry nemám potřebnou techniku

montáž mám SW EQ6R Pro, rád bych využil guider ST4 který je na kameře,
chápu správně že NB je připojen USB ke kameře, na NB běží PHD2 a kamera pak díky NB posílá signál přes ST4 do montáže,?
nebráním se ani pointování přes menší hledáček, leč netuším jak citlivé kamerky toto jsou a jak se poperou s hvězdami. LVI vyžadoval hvězdy ideálně hodně jasné,

děkuji za rady
Caradoc
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Problémy s pointací

#160

Příspěvek od MilAN »

Jdi určitě na menší hledáček - tohle je zbytečné monstrum a ve výsledku pointace nebude přesnější a počet použitelných hvězd je ve všech případech dostačující. Postup zapojení chápeš správně
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Problémy s pointací

#161

Příspěvek od x-f »

K čemu je vlastně dobrý ten ST4 port přímo na kameře, když se stejně musí připojit kamera k PC přes USB?
Stejnou práci odvede předpokládám kabel USB>ST4. Jen aby se ušetřil jeden USB port, nebo to má i další výhody?
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
caradoc
Příspěvky: 171
Registrován: 04. 02. 2014, 09:07
Bydliště: Liběchov
Věk: 49

Re: Problémy s pointací

#162

Příspěvek od caradoc »

no, jak jsem pochopil tak moji montáž s PC propojím přes ruční ovladač (synscan) což je další možnost co nemusí fungovat
pokud vše bude řídit kamera -> montáž, tak mě odpadá propojování přes ručku,.. ale možná že existuje řešení USB - ST4,
já mám k montáži kabel RS232-SynScan, takže musím mít redukci USB na RS232 a pak toto zapojit do ovladače a ten to pouští do montáže,..
ale nevím zda tu nepíši kraviny,...
z praktického hlediska mě vyhovuje právě ST4 na kameře,..

Caradoc
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Problémy s pointací

#163

Příspěvek od hades »

Je několik možností, jak propojit pointační kameru, montáž a software na počítači:
1) PC->Kamera->Montáž. Mezi PC a kamerou je USB kabel, mezi kamerou a montáží ST4. V softwaru, například PHD2, se jako montáž nastaví On-camera. Pointační korekce putují do montáže přes kameru, která v tomto případě slouží i jako "komunikační můstek".
2) Kamera<-PC->Montáž. Z PC vedou dva kabely, jeden do kamery, druhý do montáže. Mezi PC a kamerou je USB kabel, mezi PC a montáží je taky USB kabel (pro zjednodušení, detailněji je popsáno dále). Mezi kamerou a montáží žádný přímý kabel není. Tady nastává více možností, záleží na vaší montáži:
a) USB-RS232 kabel připojený do ručky, která je přepnutá do Direct-PC modu. Toto řešení se obecně nedoporučuje, nebývá stabilní
b) USB-RS232 kabel připojený přímo do montáže, tedy takzvaný EQmod kabel. Toto řešení je nejčastější a dává vám, mimo pointaci, mnoho dalších možností. Například ovládání montáže z OC planetária. Toto platí i pro následující možnost.
c) USB-USB kabel připojený do ručky, nebo přímo do montáže. Například u EQ6-R se lze občas setkat s novější verzí ručky, která má přímo USB port a v poslední době se objevuje i nejnovější verze montáže, která má USB port přímo na hlavě. O převod z USB na sériovou komunikaci se tak stará ručka nebo elektronika montáže.
Pro možnost 2 je potřeba správně nakonfigurovat software a mít nainstalované správné ovladače, ASCOM nebo INDI. Vydalo by to na další rozsáhlý post.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Problémy s pointací

#164

Příspěvek od MilAN »

Případ 1/ má 2 možnosti ovládání montáže :

a) z ručky
b) z PC pomocí kabelu EQ DIr
V obou případech ovládání pointace pře ST-4, naprosto bezproblémové, jednoduché a z mnoha programů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Problémy s pointací

#165

Příspěvek od hades »

Až budu mít trochu času, zpracuju toto téma a dám to do Často kladených dotazů, je to opakující se dotaz a zaslouží si tam být.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět