Vyzkoušejte si zpracování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11580
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1291

Příspěvek od Psion »

Klidně to nahraj jinam, těch služeb je spousta.
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 223
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1292

Příspěvek od alex »

Ahoj Lada!

Skúsil som to, v Pixinsight:
- DARKy:
- použiteľné darky som nevedel spraviť, kalibrácia síce nehlási chyby ale z tých oznamov neviem prečo s fotkami nič nespraví, sú bez zmien.
- skúsil som použiť Tvoj dark - tiež nič.
- tak som vyrobený maserdark (priemer darkov: Average - Multiplicative - Dont care - Iterative k-sigma...- Percentile Clipping - Eq.fluxes)
odčítal z fotiek ($T - 0.8 * MasterDark)
- na výsledok som použil len DBE, LinearFit, Histogram a krivky.
Myslím si, že v darkoch sú nejaké svetlá, ktoré tam nepatria. Okrem toho je vo výsledku asi veľa šumu :? robil si dithering?

alex
Přílohy
PixI_DBE_Crop_LinFit_05HiStat05HiSTF_Cur.jpg
PixI_DBE_Crop_LinFit_05HiStat05HiSTF_Cur.jpg (379.99 KiB) Zobrazeno 995 x
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1293

Příspěvek od Osel »

Psion: tady je to nahrané na 3 dny :
http://poslisoubor.cz/stahni/57f569a3c9 ... 257c3f1c40
Alex: Dithering jsem nedělal,fotil jsem přez Sharcap a tuto možnost jsem tam neviděl. Je to prostě pokus...mono kamera mě láká kvůli času co člověk ušetří na focení jednoho objektu. Jasných nocí je tady na severu málo. Ale to zpracování pak bude pro mě asi peklo. Zlatej Canon :-).
Někde sem četl že v těch darkách není světlo ale teplo od senzoru, ale to by mělo při masterdarku zmizet....tak vůbec nevím. Tohle je výstup masterdarku z DSS a je fakt že pořád ten dolní levý roh je světlejší.
Chlapy děkuji za váš čas.
Přílohy
MasterDark_Gain139_180s.jpg
MasterDark_Gain139_180s.jpg (472.1 KiB) Zobrazeno 983 x
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 223
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1294

Příspěvek od alex »

No u mňa farebný výsledok z darkov je takýto (histogram vytiahnutý podľa STF)... a PixInsight s ním neskalibruje lighty!

Sorry, ja neviem :?
Přílohy
MasterDark.jpg
MasterDark.jpg (574.88 KiB) Zobrazeno 975 x
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11580
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1295

Příspěvek od Psion »

Vypadá to, že ten dark úplně nesedí, ale dá se to doladit v Pixinsight pomocí ABE nebo DBE. První snímek je bez DF, druhý s DF. Hrál jsem si s jednotlivou expozicí, tedy neskládal jsem ty snímky. Něco z toho dostaneš, ale jinak je to slabota, aby to k něčemu vypadalo. Ta 300s expozice je o něco lepší, ale ED100 F9 není úplně ideální průměr a světelnost na tuhle barevnou kameru. Je to jen narychlo, nehrál jsem si WB apod. Poslední je Canon verze.
Capture_00020_no_dark.jpg
Capture_00020_no_dark.jpg (329.26 KiB) Zobrazeno 962 x
Capture_00020_dark.jpg
Capture_00020_dark.jpg (490.55 KiB) Zobrazeno 962 x
ED+C.jpg
ED+C.jpg (315.29 KiB) Zobrazeno 953 x
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1296

Příspěvek od Osel »

Děkuji.
Určitě ta kamera není žádný ideál, mám ji na planety. Myslel jsem že ED v kombinaci s tím Vixenem 0,67 udělá ze sestavy F6, a najít k tomu vhodnou chlazenou kameru, mono nebo barevnou ?
Jinou kameru s větším čipem, jen mi přijde že právě ty hvězdy z ASIny vypadají jako sněhové koule oproti tomu Canonu.
Darky raději dělat s vyndanou kamerou ne jen zadeklovat dalekohled.
Na tvém zpracování je vidět že prostě hodina dat z Canonu dá skoro stejný výsledek jako jedna pětiminutovka z kamery a o to mi právě jde, získat čas.
A samozřejmě dělat poctivou práci, dythering, darky, flaty, biasy...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11580
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1297

Příspěvek od Psion »

Právě proto, že to je planetární kamera, tak má pouze AR sklo před čipem, tedy nemá UV/IR cut a ty hvězdy ta optika nedá a pak jsou to koule. Musel bys tam dát šroubovací UV/IR cut. Nejde jen o světelnost, ale i průměr, podobně to udělá eVscope s průměrem 150, F4, tedy jak říkám OSC je na tyhle slabé věci na nic, chce to mono kameru. S ASI 224 a ED100 zapomeň na slabé DSO, galaxie a hvězdokupy budou fajn. Pokud už jediná expozice nevypadá dobře (tedy většina slabých partií není vůbec vidět), pak to moc 20 expozicemi nevylepšíš.

Ještě k DF, musí stačit zadeklovaný dalekohled, jakmile kameru vyndáš a dáš ji jinam, změní se teplota kamery a tedy i DF a pak to nesedí s teplotou snímků.
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1298

Příspěvek od Osel »

UV/IR jsem tam měl, na malé a slabé DSO vytáhnu SW 254/1200.
Tak a teď vybrat tu správnou mono kameru ;)
Ještě jednou díky za rady.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 849
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1299

Příspěvek od mirkovacik »

Osel píše:Tohle je výstup masterdarku z DSS a je fakt že pořád ten dolní levý roh je světlejší.
S týmito darkami je problém. Sú tam akoby 2 sady darkov, prvá označená len číslom frejmu, druhá sada je pomenovaná Capture_xxxx.
Prvá sada vyzerá byť OK, len je tam veľmi málo frejmov.
Druhá sada je nepoužiteľná ako dark; nejaké svetlo tam presvitalo, alebo dačo spôsobilo, že pixle jednej farby sú jasnejšie ako iných farieb. Dark musí mať všetky pixle približne na jednej úrovni jasu, nemôže byť v tom vidieť bayer masku, musí to byť rovnomerne šedé (a v tom hotpixle a ampglow).

Viď príloha - hore sú mono darky, dole po debayeringu. To farebné nemôže byť použité ako dark. Preto to uchádzalo. Niečo do toho svietilo. Možno slabá krytka, možno prisilné svetlo zvonka. (nefotil si tie druhé darky za dňa?)

Ten dolný roh darku jasnejší aj pravá hrana jasnejšia (nie je vidieť na prílohách, je to tu v téme niekde) - to je asi bežný ampglow kamery. Práve na to sú tie darky, aby sa toto eliminovalo. A zafungovalo to správne, mimochodom.

Čiže použil som darky iba z prvej sady.

Výsledok z ASIny je v prílohe.

Ad debayering maska - mne to dávalo rozumné výstupy iba s BGGR maskou. Inak bola hmlovina modrá, čo je blbosť. (Teda trocha modrej má, ale táto štruktúra je určite červená.) Ale nejde mi do hlavy, kde sa v darku berie tá modrá po debayeringu.... (čakal by som skôr nejakú červenú... zasa ma to vedie k tomu, či to nie je náhodou denné svetlo...)
Přílohy
darky - porovnaie
darky - porovnaie
darkyporovnanie.jpg (294.87 KiB) Zobrazeno 927 x
spracované
spracované
ms.jpg (374.65 KiB) Zobrazeno 927 x
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1300

Příspěvek od Osel »

Miro.... úžasná práce a rozbor.
Ano sady dárků byli dvě jedna po setmění to jsou ty co jsi použil, druhá sada byla dělaná nad raném a to už svítalo a možná nějaké světlo už pronikalo krytem dalekohledu... takže pořádně utěsnit, při kontrole na monitoru to nebylo vidět...
Tato mlhovina byla asi jediné co jsem mohl v současné době použít na testování, je slabá ale jediná která je na trochu tmavší obloze směrem k zenitu u horizontu je pořád moc světla.
Použil jsem Sharcap, s mým notebookem je rychlý, jen ho možná líp nastavit gain , zkusit třeba rovnou dát debayer RGGB nebo BGGR místo ON...?

Na to že to jsou jen cca 3,5h dat jsi z toho vymačkal dle mne maximum... :!:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1301

Příspěvek od MilAN »

Osel píše: Na to že to jsou jen cca 3,5h dat jsi z toho vymačkal dle mne maximum... :!:
Není potřeba podléhat mánii, že pod 10 hodin se nefotí ( což tu poslední dobou začíná tak nějak být pravidlem :) ). Vždyť se jedná o poměrně výraznou mlhovinu. Samozřejmě, problémem je OSC kamera, navíc nechlazená, vyžadující UV/IR filtr, darky prováděné v průběhu expozic kvůli dodržení teploty a nepřehánět to s délkou expozice ( 180 s už je na nechlazenou kameru, zvláště v letním období hodně ). Světelnost dalekohledu také k výsledku moc nepřispívá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1302

Příspěvek od Osel »

[Milane, naprostý souhlas...proto si myslím že Miro udělal maximum co se dalo. Alex , Psion pro mně důležité rady. .... udělal jsem hromadu chyb. Ponaučen se těším na další jasné noci. A nebát se investice do chlazené kamery, protože já jsem totálně levej na zpracování a pokud mi nikdo nepomůže tak moje noční snažení je na nic.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 849
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1303

Příspěvek od mirkovacik »

Presne to som chcel napísať - že 3,5h vôbec nie je málo. :)

A som presvedčený, že iní borci tu by z toho dostali viac. Ja sám som to veľmi nahrubo spracoval... Videl som tam rezervy, len som sa s tým až tak babrať nechcel a súčasne až tak to ani neviem. :)

Ja darky fotím ďalšiu noc pri podobnej teplote (canon, nemám kameru) a to tak, že to hodím vonku, objektív namierim do tmy, krytku dôsledne nasadím a ešte objektív zakryjem dačím - svetrom, bundou (ale tak, aby to nezohrievalo foťák). (Raz som robil pokus - za dňa som skúsil dark a pri strečnutí bola na fotke snímka krytky ako cez rontgen.)

Pri snímaní nedávaj žiadne úpravy. Sťahuj to tak, ako to dáva kamera natívne. Zistíš dodatočne, že si niečo nastavil nevhodne a môžeš dáta vyhodiť.

K darkom. Je rozumné nepodceniť počet darkov. Darky majú šum.

Keď si povieme, že signál master darku je Sd a šum master darku je napr. +-10, tak hodnoty v snímku sú Sd+-10.

Keď si povieme, že signál lightu (objekt+svetelné pozadie+dark) je Sl a šum v rozmedzí napr. +-20, hodnoty v lighte budú Sl+-20. Integráciou stlačíš šum napr. na 1/5-inu pôvodného, t.j. Sl+-4.

Ale tým, že dark sa odpočítava a to rovnako od každého lightu, tak výsledok je (Sl+-4) - (Sd+-10) = (Sl-Sd)+-(10+4). Čiže veľkým šumom masterdarku si do snímku zanesieš šum, ktorý si likvidoval väčším počtom lightov. Teda si znehodnotíš počet nafotených frejmov.

(Čísla ber ako príklad na názorné vysvetlenie ako sa správa šum pri spočítavaní/odočítavaní. Pri násobení a delení (aplikácia flatov) je to inak. :))

Teoreticky by počet darkov mal byť zhodný s počtom lightov, ale vzhľadom na to, že šum svetelného znečistenia a tiež šum samotného signálu prevyšujú významne šum darku, tak to tak netreba. Na dobrej oblohe alebo pri použití užších filtrov rob viac darkov. Na mestskej oblohe stačí menej darkov.

Ja dám vonku nádobíčko a cez noc sa nafotí darkov až-až... Ani dozerať na to netreba.
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 223
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1304

Příspěvek od alex »

mirkovacik píše: ...
Ale tým, že dark sa odpočítava a to rovnako od každého lightu, tak výsledok je (Sl+-4) - (Sd+-10) = (Sl-Sd)+-(10+4). Čiže veľkým šumom masterdarku si do snímku zanesieš šum, ktorý si likvidoval väčším počtom lightov. Teda si znehodnotíš počet nafotených frejmov.
OK, to som robil ja, lebo vtedy som nevedel že tam sú 2 balíky darkov: málo správnych a zvyšok nepoužiteľné ;)
Mne PixInsight s priemerom daného celéhobalíka darkov NEROBIL žiadnu kalibráciu :shock: Nenavrhujem nikomu odčítavať master dark z každého lightu!!! Len som chcel vytianuť z tých fotiek niečo lepšie a - zafugovalo to! To je na zamyslenie.
Nič viac :lol:

alex
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1305

Příspěvek od Osel »

Tak jsem vyhodil ty špatné darky a už i DSS to složilo i když do modra
Přílohy
Autosave.jpg
Autosave.jpg (864.41 KiB) Zobrazeno 857 x
Odpovědět