Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#46

Příspěvek od Psion »


??? to snad ne?
Taky myslím, že je to nesmyl. Celestron CGE to 100% neuměla, což bylo děsivě otravné.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#47

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

nabídl se tenhle prastarý guider za pár stovek, tak jsem řekl: proč to alespoň nezkusit. Zkusím to a asi budu nadávat, ale hlavně se to naučím ;-)Nadávat budeš, to ti zaručuju. Nejhorší je najít slušně jasnou pointační hvězdu, kalibrace a samotné pointování už bývá zcela bezproblémové.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#48

Příspěvek od Bill »

Taky myslím, že je to nesmyl. Celestron CGE to 100% neuměla, což bylo děsivě otravné.
                   
CGE s novým firmware přejede (přestože je stejný jako u CG5 ADV GT), ale u CG5 ne, protože v určitých polohách by se mohl šprajcnout kryt DEC pohonu, tak je to pro jistotu zakázáno úplně. Je to pakárna, protože to znamená skoro vždy přeložit montáž během focení. Ale zase má spoustu výhod - nosnost (s 2" stativem) je podobná jako u HEQ5 a váha a spotřeba je mnohem nižší. Taky pohony u CG5 ADV GT mají lepší průběh PE, takže se s tím dá fotit bez pointace delší časy než s EQ5-6 montážemi.

Vím o jenom uživateli, který měl CG5, pořídil si EQ6 a pak se vrátil zpátky k CG5 ADV GT :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#49

Příspěvek od Vabra »

Milane moc nerozumím proč kritizuješ kolegu začátečníka, kterému se podařilo poskládat extrémně levnou začátečnickou sestavu.

Ano všem je jasné že šel kolega po ceně a že je tam hoodně kompromisů. Na druhou stranu je to sestava, kterou půjde udělat nějaká ta začátečnická astrofotka a udělá autorovi a jeho okolí určitě velkou radost. A určitě je to sestava na které se může hodně naučit.

Osobně bych za nejslabší článek považoval ten zoom objektiv, ale třeba Martin Gembec by mohl vyprávět jak pěkné fotky se dají dělat starými levnými Takumar skly...
Takže i tam půjde relativně levně polepšit...


Nám co jsme začínali astrofotit na Astro3 z Lidlskopu s dobastleným motorkem:

ta kolegova sestava až tak tragická nepřijde ;)

Jinak je snad všem jasné, že pokud na to mám finance a pořídím si dobrou (a relativně drahou) techniku hned od začátku celkově ušetřím (nejen starosti ale většinou i peníze) o proti postupnému a pomalému upgradování a obměňování bazarových kousků. Bohužel ne všichni ty finance mají a třeba si ani nejsou jisti svým zájmem, aby do toho zahučely hned deseti či statisíce...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#50

Příspěvek od Bill »

doufám, že to ještě přesně vychytám a pak si tam vyznačím rysku.
Takhle to bohužel asi nepůjde - pokud nezacloníš (a to budeš mít okolo hvězd "ozdoby"), tak ten správný bod je hrozně těžko dosažitelný a taky záleží i na teplotě okolí. V zásadě máš 2 možnosti - u toho 18-55 bych zkusil, zda se na nějakou jasnou hvězdu nechytne AF (nebo na nějaké světlo v dálce ap.) Pokud ten Tamron je aspoň trošku mechanicky použitelný, tak si najdi jasnější hvězdu a s Liveview normálně zaostříš. U Liveview je dobré to přepnout do režimu, kdy to simuluje expozici a pomocí času si nastavíš jas hvězdy na displeji - s lupou to půjde přesně zaostřit.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#51

Příspěvek od Bill »

proč kritizuješ kolegu začátečníka, kterému se podařilo poskládat extrémně levnou začátečnickou sestavu.
Ale my jenom chceme, aby to nevyznělo, že to je doporučená sestava pro astrofoto - jako start je to fajn, ale někoho jiného by to mohlo taky totálně odradit.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#52

Příspěvek od Psion »



CGE s novým firmware přejede (přestože je stejný jako u CG5 ADV GT), ale u CG5 ne, protože v určitých polohách by se mohl šprajcnout kryt DEC pohonu, tak je to pro jistotu zakázáno úplně.
CG5 ADV GT mám dodnes a a v určitých polohách byl problém. Pokud to zakázali ve FW CG5 pak je to něco jiného, ovšem se starým FW to nedělalo.

Asi si pleteš montáže, Celestron CGE nikdy nemůže přejet přes meridian, jednoduše proto, že to nejde mechanicky, protože je tak vyrobená, respektive to vycházelo pár stupňů přes meridian, což bylo vždy jako na potvoru stejně k ničemu. Koncové spínače montáž vždy vypnou těsně před dorazem mechanickým.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#53

Příspěvek od Bill »

Asi si pleteš montáže, Celestron CGE
Já jsem to viděl jenom v rel. notes k firmware, který je společný - ale je pravda, že i tam byly nějaké stupně, takže určitě to není bez omezení.

Pro CG5 je tam nula - nikdy mě nenapadlo udělat downgrade. Konzultoval jem to tuším s Vabrou, kterému se to zastaví taky přesně na meridiánu. Takže jsem to bral jako "vlastnost".
M:736 750 113
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#54

Příspěvek od ogami »

Taky nechapu celou tu diskuzi kolem jednoho prispevku, na kterem nevidim nic spatneho. Z meho pohledu tu zaznivaji mnohem vic "odrazujici" vyroky, jako ze CG5 je lepsi nez EQ6 ... moje zkusenost po prechodu na horsi HEQ5 je naprosto opacna ;)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#55

Příspěvek od Psion »



Já jsem to viděl jenom v rel. notes k firmware, který je společný - ale je pravda, že i tam byly nějaké stupně, takže určitě to není bez omezení.

Tak to chápu, CGE (pozor neplést si s CGEM) prostě fyzicky nejde přetočit kolem osy (myslím že umí jen 240°), ostatní montáže ano. Dnes už si nikdo nedovolí takto montáž udělat. Montáž dojede asi 1,5°za meridian, pak je nutné udělat přetočení, děsivá otrava.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Kompletní vybavení pro astrofoto za 20/40tis

#56

Příspěvek od Bill »

Tak to chápu, CGE (pozor neplést si s CGEM)
Hmmm. Možná to byla spíše ta CGEM - určitě tam byly nějaké desítky stupňů - tak to se omlouvám za dezinformaci.
M:736 750 113
Odpovědět