PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#46

Příspěvek od ogami »

Bill: Jake hodnoty mas nastavene v rucce pro guiding rate? Ja pouzival RA->50% a DEC->99% ... pokud jsem DEC nastavil na nizsi hodnotu, nedalo se to kloudne upointovat. S timto nastavenim a v podstate se stejnou sestavou i zpusobem zapojeni mi to pointovalo "dokonale" (nikdy jsem nevyhodil jedinou expozici kvuli chybe pointace) bez nejakeho vetsiho laborovani jak v PHD, tak v Maximu.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#47

Příspěvek od Bill »

Já se mrknu - ale mám tam "factory default" :-)

Ono záleží na pointeru - s kratším (s hledáčkem) to šlape jako hodinky. Ten posun DEC opačným směrem je tak malý, že je to pod rozlišovací schopnost kratšího pointéru.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#48

Příspěvek od alda »

Musíš spojit montáž se softem na úrovni protokolu. V ručce montáže najdi PC direct mode a v PHDguiding přes volbu Connect to telescope a tam se ti objeví možnost připojení. Pohlídej si správnou volbu portu pro RS232 jakou ti přidělí (nebo si zvolíš) v OS. Pokud máš správně port a komunikace funguje, máš v Ascom možnost spustit tracking montáže. Před přippojením ovšem musíš vypnout snímání pointační kamerou, tu zapínáš opět až po spojení s montáží.
Nějak mi to furt nejde jsem asi úplný deb..., prosím může mi někdo popsat správné zapojení kabelů pro mou konfiguraci (PC, G1-300, EQ6, PHD). Furt to nemůžu rozchodit. Pro konfiguraci se SIPS mi to jede jak po másle, ale potřebuju kvůli ditheringu s APT rozchodit PHD :-). Něak jsem se v tom zamotal a nevím jak to dát. Díky moc.
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1490
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

PHD autoguiding nastavení

#49

Příspěvek od hokle »

Ahoj Aldo:

jestli je APT "Astro Photography Tool" tak s tím nemám zkušenosti. Já používám BackYardEOS. Předpokládám, že to bude podobné.

Jsou dvě možnosti:

1) musíš mít nainstalovaný ASCOMplatform, ASCOM driver pro kameru a pro EQ6
 - zapojíš seriový kabel z NB do ručky
 - pro kameru zvolíš ASCOM (Late) Camera
 - nastavíš na ručce PC direct
 - pro montáž zvolíš EQMOD ASCOM EQ5/6, mě se automaticky zastavi siderický pohyb montáže, tak musíš zmáčknout hvezdičku v okně EQMOD
 - najdeš hvězdu, zkalibruješ a pointuješ

pozn: v EQMOD Ascomu jsou nějaké nastavovačky jako ser. port, geografické souřadnice...

2)  propojíš kabel mezi guide portem na kameře a montáží
    - pro kameru zvolíš ASCOM (Late) Camera
    - v PHD menu->Mount-> On- camera
    -  a když zmáčkneš v PHD dole ikonu montáže, tak se vypíše vlevo dole Mount connected.

pozn.: netuším proč máš, jak píšeš, On-camera zašedivělé. Mě to s IMG0H povolí. Ještě jsem přes guide port s IMG0H nepointoval, ale klidně to pro tebe zkusím a nevím jestli v tomto případě funguje dithering. Ale předpokládám, že ano.

Honza
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#50

Příspěvek od alda »

to hokle:

No to je přesně co jnechápu, postup 2 je přesně co jsem myslel, žeby mělo fungovat a nejde mi, to je když si kamera řídí přes autoguider port montáž. Není pak potřeba pipojovat přes ascom a ručku montáž. V podatatě je to identické zapojení jako pro program sips. ale tohel mi neche fungovat. Pointování je neaktivní.

Zkusím to přes postup 1.

Já měl za to, že způsob 2 je nejbežnější způsob.
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1490
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

PHD autoguiding nastavení

#51

Příspěvek od hokle »

Já měl za to, že způsob 2 je nejbežnější způsob.
Já používám postup 1, protože většinou pointuji pomocí webky a ta nemá guide port. A pro IMG0H používám prostě to samý.

SZ
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#52

Příspěvek od Bill »

Jake hodnoty mas nastavene v rucce pro guiding rate? Ja pouzival RA->50% a DEC->99%
Tak nepomohlo. Měl jsem původně obě 50%, DEC jsem nastavil na 99% a je to stejné nebo horší. Ale včera byl hrozný vítr. Nicméně RA statečně s větrem bojovalo ale DEC byl chvilkama totálně v p.....

Teda po prvních pokusech jsem napevno nastavil směr pointace DEC a tak když to vítr posunul blbým směrem, tak to ta pointace neřešila :-(

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#53

Příspěvek od ogami »

Bill: zajimave, ja to zkousel i na 50 procent a nikdy pointace poradne nefungovala ... dost mozna to byl jen problem mezi zidli a klavesnici lepsi to testovat za bezvetri, staci slabsi vitr a i s lehcim nakladem nez mas ty se nedalo fotit ... jedine co pomuze je schovat se nekam do zavetri (treba sikovne pristavit auto k montazi).
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#54

Příspěvek od Bill »

lepsi to testovat za bezvetri
Nic bych si nepřál více! Jenomže Vixen způsobuje turbulence v okolní atmosféře - než jsem ho vytáhl, tak bylo skoro bezvětří. Jenom takový lehounký vánek. Pro jistotu jsem ho dal za auto. Jenomže po ustavení se nejdříve zatáhlo (tohle funguje i s jinými objektivy) a pak přišla vichřice, že mi to málem hýbalo i s autem a navic se ten vítr ještě trošku otočil, aby se k tomu Vixenu lépe dostal!

:-(

Ono to je určitě hlavně mechanický problém, ale to PHD to dorazí, místo aby pomohlo.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#55

Příspěvek od MMys »

Nech to SILNĚ nevyvážené v DE, CG5 má serva, ty to vpohodě utahnou. Ať to visí stále na jednom boku zubu. Pak problém s vůlí pomine a můžeš nechat oba směry aktivované.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#56

Příspěvek od Bill »

Nech to SILNĚ nevyvážené v DE
No ono to pak i SILNĚ žere - už jsem musel začít nosit větší baterku :-)

Já nevím - já tam mám ještě původní vazelínu, která je docela tuhá. Ale stejně mám pořád podezření, že největší smrt je nějaký SW backslash v tom PHD, který to vystřelí opačným směrem, než by měl být zásah pointace. Kdyby bylo furt pěkně a nebylo mi líto času, tak vypnu v PHD výstup a zkusím ruční zásahy - třeba přes ovládání od QHY a hned by se poznalo, kdo za to může. Asi to někdy vytáhnu, když otravuje Měsíc. Ale to budu mít na zahradě a když nefouká, tak jsou ty problémy snesitelné.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#57

Příspěvek od MMys »

Nojo, no, žere

Stahni si zkušební vezi MaxIm DL, a zkus pointaci v něm. Já s ním nikdy problém neměl, a to EQ6 je sice robustnější, ale trpí úplně stejnými neduhy jako CG5-ka.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#58

Příspěvek od Bill »

Ja používám na ovládání zrcadlovky Backyard EOS a ten podporuje dithering ve spolupráci s PHD. Já nejdříve trochu podotahuju ložiska - mám CG5 s kuličkovými ložisky v RA - ale to spodní ložisko, to je teda kousek. Toho, kdo to vymyslel bych dokázal osobně nakopnout do ....
Ono vymezuje vůle jenom nahoru ale už ne do stran. Člověk to může dotáhnout tak, že se to skoro nedá otočit, ale do stran se to hybe pořád. Ten člověk nikdy neviděl kolo - kdyby se tam dalo klasické ložisko, jak je třeba v hlavovém složení, tak to bylo dokonalé.
Ono když moc nefouká a dám DEC pointaci v jenom směru, tak je to skoro dokonalé.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

PHD autoguiding nastavení

#59

Příspěvek od gsokuba »

jak v phd určim světový strany a zobrazim na mřížce nebo kříži, jestli to nějak jde? abych nemusel pořád nátáčet senzor kamery.
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#60

Příspěvek od BiF »

jak v phd určim světový strany a zobrazim na mřížce nebo kříži, jestli to nějak jde? abych nemusel pořád nátáčet senzor kamery.A potrebujes tu kameru natacet? PHD nepotrebuje mit kameru zorientovanou, on si smery zjisti sam pri kalibraci.
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Odpovědět