PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#511

Příspěvek od hades »

Mám dotaz k nastavení PHD2. Použil jsem jeho funkci Guiding asistant pro nastavení parametrů pointace. Níže přikládám screenshot ze včera. Některým nastavením nerozumím a tak bych byl rád, kdyby se na to podívat někdo zkušenější, zda jsou ta čísla a graf v pořádku. Díky
Capture.PNG
Capture.PNG (319.21 KiB) Zobrazeno 2934 x
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#512

Příspěvek od Bill »

PHD znamená Push Here Dummy :-)
Nesmíš to tak prožívat.

Pokud je chyba RA a DEC podobná, tak je vše v pořádku a chyba je dána převážně seeingem...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#513

Příspěvek od hades »

Díky Bille, neprožívám to. Vím ale, že třeba MilAn výborně rozumím těmto nastavením, a myslel jsem, že se k tomu vyjádří :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#514

Příspěvek od MilAN »

Nic bych neměnil na nastavení. Nemáš tam žádné anomálie, obě odchylky jsou si podobné, žádné zbytečné překmity. Viděl bych to jen na vliv seeingu. Pokud si to chceš ověřit, zkus na chvíli vypnout pointaci v DEC a uvidíš co vlastně dělá za křivku vlastní seeing. A ještě bych zkusil, když tam budeš mít tak zhruba 1/2 toho grafu, změnit pointační čas třeba na 1,5s. Může to být lepší, ale také se z toho může stát větší divočina - zase podle seeingu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#515

Příspěvek od Bill »

MilAN píše: Pokud si to chceš ověřit, zkus na chvíli vypnout pointaci v DEC a uvidíš co vlastně dělá za křivku vlastní seeing.
Pokud se na ten graf podíváš pořádně, tak zjistíš, že tam v DEC skoro žádné pointační zásahy nejsou...Těch pár je jedním směrem, což je chyba ustavení.
MilAN píše:A ještě bych zkusil, když tam budeš mít tak zhruba 1/2 toho grafu, změnit pointační čas třeba na 1,5s. Může to být lepší, ale také se z toho může stát větší divočina - zase podle seeingu
No s dobrou montáží čím delší čas, tak tím lépe... Já se svou EQ6 naopak většinou pointuji za dobrého seeingu i co půl vteřiny. Ale ta EQ6-R vypadá výrazně lépe... Zkusit to samozřejmě můžeš. Jenom při daném seeingu když zkrátíš expoziční čas, tak možná budeš muset poladit ostatní parametry - zvětšit hysterezi, zmenšit agresivitu a možná trochu zvětšit MnMo....
Smysl to může mít za lepšího seeingu - za daných podmínek je to OK.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#516

Příspěvek od Cztwerec »

Pořád si pročítám návod k PHD 2. Mohli by jste mi a asi nejen mě polopaticky vysvětlit nebo nasměrovat co změní a jak nastavení:

Hysterese
agresivity
MMO

a to jak v RA ta DE. Potom jak se má nastavit Max. duration v obou osách?

K čemu ty hodnoty slouží jak mohu to nastavení vysvětlit co ovlivňuje a jak je nastavovat tak, aby vše fungovalo alespoň uspokojivě... co udělají vyšší a co nižší hodnoty?

Např. u MMO jsem našel zhruba toto (příklad):

Min.Mo je nastavené na 0,19 (08") - to znamená, že do této hodnoty odchylky v pixelech pointační kamery montáž nepointuje. Jak je to u ostatních parametrů a jak si je mohu odvodit k tomu abych měl alespoň teoreticky správně nastavené PHD a jak to mám potom nastavením parametrů dolaďovat? Do jaké odchylky to mám hnát když mám krátký pointer, do jaké když delší ohnisko?

Vím, že je o tom celé vlákno, ale z návodu jsem to asi úplně nepochopil.

Počítám s doporučeným vyvážením dalekohledu a ustavením na sever.

Jak porozumět grafu PHD? V podstatě bych jen chtěl rozšířit dotaz od uživatele hades. Nechal jsem to v nastavení default, ale spokojen s pointací nejsem - samozřejmě... přes guiding asistant je to obecné.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#517

Příspěvek od Bill »

Cztwerec píše:Pořád si pročítám návod k PHD 2. Mohli by jste mi a asi nejen mě polopaticky vysvětlit nebo nasměrovat co změní a jak nastavení:

Hysterese
agresivity
MMO

a to jak v RA ta DE. Potom jak se má nastavit Max. duration v obou osách?
Pokud umíš anglicky, tak mrkni tady: https://openphdguiding.org/manual/?sect ... rithms.htm

Pokud ne tak zjednodušeně:
Pokud by nebyl seeing, tak nastavení je hystereze=0, agresivita=100%, MMO=0

V podstatě všechny 3 parametry se snaží v reálných podmínkách snížit vliv seeingu a samozřejmě co nejméně ovlivnit pointaci.

1) MMO - minimální odchylka. Samozřejmě pokud by nebyl seeing, tak by to znamenalo, že dokud odchylka nepřekročí tuto hodnotu, tak se nepointuje. Ale ve skutečnosti pokud je seeing 0.2pixelů a ty nastavíš MMO 0.15, tak to na část seeingu přestane reagovat. Je to v px, takže záleží na ohnisku pointeru

2) Hystereze - pokud je kompenzace stejná jako předchozí hodnota, tak se provede celá. Pokud je opačným směrem (vlivem seeingu), tak se odečte nastavená hodnota v %. (Je to výhodnější než snižená agresivita)
Tak jinak - měl jsem to blbě nastudované. Pokud je hystereze 10%, tak následující odchylka je 90% vypočtené + 10% předešlé... Ale výsledek je podobný - preferují se kompenzace v původním směru a snižují v opačném.


3) Agresivita - místo celé kompenzace se provede pouze nastavená část v %.

4) jak se má nastavit Max. duration v obou osách?
Tohle nastavení nemá na pointaci za normálních podmínek vliv. Slouží třeba v případě ztráty pointační hvězdy nebo ustřelení montáže. Já jsem to změnil po několika létech - měl jsem hrozně nízkou Dec Max. duration a pokud mi ustřelila vlivem blbého vyvážení osa, tak to trvalo několik minut, než to začalo znouvu pointovat.

5) Jak porozumět grafu PHD? V podstatě bych jen chtěl rozšířit dotaz od uživatele hades. Nechal jsem to v nastavení default, ale spokojen s pointací nejsem
Důležitý je výsledek - RMS v Ra a Dec musí být podobné. Viz Hades: Ra RMS 0.1px/0.60", Dec RMS 0.1 px/0.61" - ideální stav(nešťourat :-)). Pokud nejsou v Dec skoky, tak je to skoro 100% vliv seeingu. V Ra se tomu snažíme přiblížit - ale s HEQ5 nebo EQ6 to nebude tak jednoduché.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#518

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji za vyčerpávající a konečně hodnotnou odpověď, věřím, že to pomůže nejen mě. Anglicky umím, stáhnul jsem si pdf, ale z toho toto není tak zřejmé.

Zkoušel jsem pointaci na eq 8, tam mě přijde že kratší krok pointace byl spíše na škodu. Jako kdyby montáž byla rozhozena tím, že do toho zasahovalo PHD... o tohle nastavení mě také šlo.

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#519

Příspěvek od MilAN »

Jo, teorie je někdy dobrá, praxe ale může být úplně jiná.V tomhle se asi budu lišit od Billa .
hystereze : pokud mi dělá montáž to že jsou odchylky nahoru i dolů, hystereze spíš škodí. Je to postup , který nějakým způsobem zohledňuje předchozí zásahy a predikuje chování montáže. Může to být vhodné, pokud jede montáž třeba soustavně pomalu nebo rychleji ( a je pro to několik důvodů. ) Pokud tam bude ale je nějaká PE nebo spíš "neperiodická PE", tak se jen zbytečně bude montáž prát a překonávat jak odchylky, tak i nastavenou hysterezi.
agresivita tady je asi jednoduché pravidlo. Nastavit jako výchozí nějakých 70 - 80% a sledovat, co to s křivkou dělá. Pokud nestíhá pointace eliminovat odchylky hned, ale trvaá to nějakou dobu, je potřeba zvětšit. Pokud naopak montáž reaguje tak, že to překmitne hodně na druhou stranu, je potřeba procento snížit
expozice teorie, že dlouhá expozice je lepší , má pravdu. Ale pro každou montáž, seeing ...ta hodnota představuje úplně jiné číslo. To ale není problém si vyzkoušet. Tady asi obecná pravda, t.j. napsat nějaké číslo, moc nepomůže. To, že u mojí AZ EQ6, i kkdysi u EQ6 to by je 1-1,5s jako optimum, vůbec nemusí platit pro jiného. Při kratší expozici se montáž pere se seingem, při delší nestíhá a odchylka před zásahem pointace je už větší, než jsme ochotni akceptovat vzhledem k rozlišení naší soustavy
MnMo Čistě teoreticky, co nejméně. Ale zase záleží na okolnostech, jak se celé zařízení a seeing chová. Při nastavení mohu začít na malých číslech a zkoušet, jak se to celé bude projevovat v odchylkách , resp. jejich trendu při zvýšení té hodnoty. . Pokud se křivky nezmění a jen se změní počet zásahů, mohu pokračovat ve zvyšování toho čísla až do okamžiku, kdy už se zhorší křivka.
Max duration . Nechal bych default hodnotu. Pokud mi hvězda zmizí v mracích na delší dobu a montáž už ji nenajde, protože bude už mimo uvedený box a nastavené parametry, znamená to, že montáž má za tu dobu větší nepřesnost ( rychlost pohybu v RA, horší ustavení) a bylo by nutné tuto hodnotu zvednout. Naopak, v hustých oblastech s hvězdami by mohlo dojít k tomu že se montáž při přechodu oblačnosti bude chytat jiných hvězd - a pak by bylo potřeba snížit velikost boxu .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#520

Příspěvek od hades »

Díky MilAne a Bille
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#521

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Jo, teorie je někdy dobrá, praxe ale může být úplně jiná.V tomhle se asi budu lišit od Billa .
Ono na tom nezáleží. Oba postupy vedou k cíli a hodnoty jsou zásadně ovlivněny montáži a seeingem, takže jsou nepřenosné.

Důležité je, aby Ra a Dec RMS byly podobné a RaOSC by se měl pohybovat zhruba v rozmezí 0.3 - 0.5.
Pokud je vyšší, tak dochází k překmitům. Snížit je ho třeba kombinací zvýšením MMO, snížením agresivity nebo zvýšením hystereze, případně prodloužením expozičního času.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#522

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: hodnoty jsou zásadně ovlivněny montáži a seeingem, takže jsou nepřenosné.
Jasně, tohle si musí každý projít a odzkoušet. Jen tomu pátrání je potřeba dát nějaký řád .
Kdyby platily poučky, tak je tam už autor programu zakomponoval a nebylo by co řešit :)
----------
A v jakých číslech by se měly pohybovat odchylky ? No v co nejmenších, ale jestli to bude 0,3 " nebo 0,65 " , a v které ose kolik, záleží i na okolnostech ( 0,3" u sebe nevím, jak vypadá :) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#523

Příspěvek od Jackxl »

Není to s tou expozicí tak, že při kratší expozici sice stíhá montáž reagovat rychleji, ale zároveň reaguje vlastně na seeing a né na chybu montáže ? Protože přece při delší expozici je vliv seeingu na hvězdu menší. Já tedy nastavuji expozici pointační kamery podle velikosti seeingu.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#524

Příspěvek od MilAN »

Jackxl píše:Není to s tou expozicí tak, že při kratší expozici sice stíhá montáž reagovat rychleji, ale zároveň reaguje vlastně na seeing a né na chybu montáže ? .
No, a píši tam snad něco jiného ?(Při kratší expozici se montáž pere se seingem, při delší nestíhá
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: PHD autoguiding nastavení

#525

Příspěvek od pedrosanchez »

Přátelé, chtěl bych se vás zeptat. Tohle asi není pointace, že?
ztráta hvězdy - https://opu.peklo.biz/p/19/11/06/1573032130.jpg
křivka - https://opu.peklo.biz/p/19/11/06/1573032143.jpg
jiná křivka - https://opu.peklo.biz/p/19/11/06/1573032161.jpg

Asi by to mělo jet s přesností do tří úhlových vteřin?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět