PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#541

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Jo, souhlas. Nastavil bych pro oba směry 0,1 ( a dá se jít tak do max 0,15). A agresivitu tak 80%. Množství zásahů nevadí, chybou by byly zbytečné překmity na druhou stranu - tam lze potom radši snížit agresivitu ( hlavně v DEC)
V tomto případě by to mělo být OK. Ale nerad bych dával nějaké konkrétní hodnoty jako obecné doporučení - protože samozřejmě záleží na ohniskové vzdálenosti pointéru a velikosti pixelu. U pointace SCT dalekohledu s OAG může být vhodná hodnota klidně desetkrát větší...

Taky parametry expozice/MnMo/adresivita je třeba sladit dohromady s konkrétní montáží, pointačním dalekohledem a místním seeingem. Už jenom vhodná expozice se podle typu montáže může lišit řádově.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: PHD autoguiding nastavení

#542

Příspěvek od mich1 »

Ty hodnoty jsou konkretne pro tenhle pripad podle tech obrazku, min motion 0.1pix bude odpovidat priblizne 0.45". Osobne bych sel jeste niz ale vzhledem k tomu ze je zacatecnik tak to nemusi prehanet.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#543

Příspěvek od Bill »

mich1 píše:Ty hodnoty jsou konkretne pro tenhle pripad podle tech obrazku, min motion 0.1pix bude odpovidat priblizne 0.45". Osobne bych sel jeste niz ale vzhledem k tomu ze je zacatecnik tak to nemusi prehanet.
Od té hodnotě je třeba odečíst seeing... Proto tam je - jinak by to mohla být nula.

Taky je dobré představit si to fyzikálně co to znamená. Mám hvězdu, která zasahuje do několika pixelů a my rozhodujeme na zákldě jejího posuvu o jednu desetinu pixelu. Takže mimo jiné musíme mít dobře zaostřeno - ale ne tak, aby hvězda byla menší než jeden pixel...

Já používám pro hledáček180mm + kamerky ASI120 standardně 0.15 a 0.1 pouze za excelentního seeingu - ale samozřejmě záleží na kombinaci ostatních parametrů. Já bych jako první krok resetoval všechny hodnoty na default. Třeba už jenom s tím vybraným pointovacím algoritmem asi nikdo z nás nemá žádné zkušenosti...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: PHD autoguiding nastavení

#544

Příspěvek od mich1 »

Ty tvoje hodnoty znamenaji pri 0.15 ze to je 0.645" a pri 0.1 to je 0.43". Ja pouzivam nizsi hodnoty protoze minimalni pohyb o 0.6" pri tom kdyz clovek foti v rozliseni 0.5"/pix je proste moc. Moje hodnoty pro minimalni pohyb jsou standartne 0.29" a pri extremne dobrych podminkach dokonce 0.23".
Kazdopadne tohle urcite neni nic pro zacatecnika ktery poradne nevi co dela navic nejspis nefoti v tak vysokem rozliseni.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#545

Příspěvek od Bill »

Ale nemá smysl vytrhnout jednu hodnotu z kontextu. Já mám za dobrého seeingu expozici 0.5s a obě agresivity 100%. Výsledek je podobný pokud bych snížil MnMo a zároveň snížil agresivitu třeba na 70%.

Samozřejmě nejlepší by bylo mít jinou montáž, kterou stačí pointovat jednou za deset vteřin nebo jendou za deset minut...
Prostě ty konkrétní hodnoty jsou nepřenosné mezi různými systémy.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#546

Příspěvek od MilAN »

Ale je přeci úplně jedno jakou máš nastavenou agresivitu a expozici ( tedy samozřejmě z hlediska hladkosti a klidnosti NE ) , ale podstatné je právě ta hodnota MnMo. Protože, pokud na tu nastavenou hodnotu odchylka nedosáhne, montáž nebude dělat vůbec nic. Nebude pointovat, jen kreslit graf. Pokud - vzhledem k zařízení která má pointovat-, si nepřeji mít větší odchylku než třeba těch 0,43" ( = v daném případě MnMo = 0,1 pix), musím ten limit pro pointaci tak nastavit. A to jako základní parametr. Jak toho chci dosáhnou - to už potom záleží právě na nastavení těch ostatních parametrů a na vyhodnocení chování montáže ( montáž nestíhá, montáž má překmity ...... A pokud výsledek nějak výrazněji překračuje (po optimalizaci nastavení expozice a agresivity ) ten můj limit , s kterým jsem uvažoval , je potřeba nastavit hodnotu MnMo níže, aby pointace začala reagovat už při menší odchylce. To, že se třeba ukáže, že už to nemá vliv, že kombinace seeingu a chodu montáže v ten okamžik více neumožní, je jen potvrzení toho, že jsem nastavil maxímum pro dobrou pointaci a ostatní je na přírodě :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#547

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Ale je přeci úplně jedno jakou máš nastavenou agresivitu a expozici ( tedy samozřejmě z hlediska hladkosti a klidnosti NE ) , ale podstatné je právě ta hodnota MnMo.
Jenomže ta hodnota MnMo slouží na kompenzaci seeingu (stejně jako vhodná délka expozice, agresivita a hystereze) - jinak by byla zbytečná a mohla by být nula. Ale souhlasím, že mít ji větší než seeing je blbost. Taky je otázka, jak přesně je schopno PHD určit posun hvězdy o 0.1 px...

Prostě pokud budu mít expozici 20 sec (která mi zprůměruje seeing), tak mi stačí menší hodnota MnMo (asi bude fungovat i 0), než u expozice 0.5s...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#548

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: Jenomže ta hodnota MnMo slouží na kompenzaci seeingu jinak by byla zbytečná a mohla by být nula. Ale souhlasím, že mít ji větší než seeing je blbost.
Prostě pokud budu mít expozici 20 sec (která mi zprůměruje seeing), tak mi stačí menší hodnota MnMo (asi bude fungovat i 0), než u expozice 0.5s...
Nemůže být přeci nula a neslouží ke kompenzaci seeingu. Stanovuje limity, od kdy má dojít ke kompenzaci odchylky. A to zapřičiněné jak vlivem PE, tak nepřesnosti ustavení montáže, tak vlivem průhybů montáže. A velikost toho limitu ( = MnMo) je závislá JEN na parametrech pointované sestavy, tedy jen na požadavcích pro bodovost hvězd. A to , jak budou "body" velké , závisí právě na těch ostatních parametrech, včetně seeingu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#549

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Nemůže být přeci nula a neslouží ke kompenzaci seeingu. Stanovuje limity, od kdy má dojít ke kompenzaci odchylky. A to zapřičiněné jak vlivem PE, tak nepřesnosti ustavení montáže, tak vlivem průhybů montáže. A velikost toho limitu ( = MnMo) je závislá JEN na parametrech pointované sestavy, tedy jen na požadavcích pro bodovost hvězd.
No na tom se asi neshodneme. Možná by jsi mohl věřit aspoň manuálu:

Guide Algorithm Parameters
In PHD2, the various guide algorithms can be applied to either the right ascension or declination axes. Most of these algorithms include a minimum move parameter. This is used to avoid making guide corrections that are overly small, are unlikely to have any effect on star shape, and are mostly due to transient seeing effects. These values are entered in units of pixels, so you need to think about them in the context of your image scale and the typical size of your guide stars. If you have used the new-profile-wizard to configure your system, the min-move parameters will be set to values that are likely to work well for the image scale you're using. The Guiding Assistant can also adjust these values based on its measurement of high-frequency seeing disturbances. If you are seeing a high rate of guider corrections and lots of direction reversals, you may be "chasing the seeing" and adjusting the min-move values upward can be a simple way to reduce that. Of all the detailed guiding parameters discussed here, the two min-move values are the most likely to warrant adjustment on a nightly basis depending on seeing conditions.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#550

Příspěvek od MilAN »

Chápu to tak, že určitě ne MnMo 0 nebo málo. Nic jiného z toho neplyne- určitě ne tvoje 0 nebo nic. To je právě ono kontraverzní.
Ale je to každého věc. Manuál je celkem jasný, parametry vysvětluje. Na původní dotaz jsem odpověděl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: PHD autoguiding nastavení

#551

Příspěvek od pedrosanchez »

Já Vám děkuji za příspěvky k tématu, ale začínám se v těch algoritmech trochu ztrácet. Je zde tedy více možných příčin.

Montáž mám novou a řekl bych, že kvalitní (EQ6-R), takže jak se znám, řekl bych, že jsem nemusel mít přesně ustanoveno. Používám tedy dlažky pod nohy montáže, aby se mi nohy nebořily do hlíny a zůstala vyvážená a na Polárku dobře ustanovená. Přesto mi to ale zpravidla najíždělo na ty hvězdy s nějakou odchylkou. Přiznám se, že ačkoliv jsem od vás poučen, tak jsem zkrátka nakalibroval na nejvýraznější hvězdy na obloze, dosti daleko od sebe a od zájmového objektu. V Synscan totiž trvá než najedu v abecedním pořadí na hvězdu, kterou chci já, automaticky to nabízí nejvhodnější hvězdy. Takže tady zapracuji na zlepšení. Jestli mám dobře zaostřeno? Tak měl jsem za to, že ano. Ale samozřejmě je to citlivé...na můj vkus nikdy v PHD2 nevidím hvězdy tak bodově ostré, jak bych si představoval.

Asi si tedy projdu manuál, ale nevím, jestli ho pochopím. Snad bych mohl buďto obšlehnout hodnoty algoritmů z ukázky od Milana (mám to však dost podobné), nebo tedy resetovat na defaultní nastavení. To jsem měl, ale pak jsem např. upravil agresivitu podle doporučení Nosuha atd.

MnMo nastavím na 0,1.

Karell: Printscreeny umím, příště budu dělat.

Hades: Funkce guide assistant? Tak mohu zkusit, když mi to pomůže...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: PHD autoguiding nastavení

#552

Příspěvek od juh »

... Hades: Funkce guide assistant? Tak mohu zkusit, když mi to pomůže...
Ak sa niekto nevyzná v tom, čo tie parametre presne znamenajú, tak vrelo odporúčam používať funkcionalitu Guiding Assistant. Za daných podmienok nemusí dávať úplne ideálne nastavenia, ale je to vždy vhodnejšie, ako nastavovať niečo, o čom nemám tušenia, čo to robí.
Čo sa týka samotného parametra MnMo, tak sa nedá odporúčať jeho presná hodnota. Napríklad ja vždy pred začiatkom fotenia nad tým trochu laborujem a dolaďujem, kým sa nedostanem na nejaké minimum RMS pre dané podmienky. Parameter MnMo zväčša končí u mňa niekde v intervale 0.06 - 0.18. Pokiaľ použijem Guiding Assistant, tak ten mi to nastavuje niekde okolo hornej hranice toho intervalu.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#553

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

PHD je zkratka Push Here Dummy... Takže v tom zbytečně nehledej nějakou vědu.

1) nastav PHD zpět na defaultní hodnoty. Hlavně neměň žádné algoritmy ap.
2) EQ6-R je asi docela slušná montáž - to ti umožní prodloužit expozici - zkus 2-4sec
3) nastav si parametry pointeru a kamery. To přednastaví část parametrů.

Jakékoliv další změny bych dělal až v případě problémů.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#554

Příspěvek od MilAN »

Nevím, jak se liší převody EQ-6R od AZ EQ-6, ale předpokládám, že není důvod aby se lišily. Potom ovšem rada -nastavit expozici 2-4s -bych si nedovolil bez nějakých zkušeností s tou montáží navrhovat. AZ EQ6 to určitě neumožní , tam je optimun 1-1,5s, všechno mimo tenhle rozsah je hodně mimo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#555

Příspěvek od hades »

V mém příspěvku o dvě stránky zpět je EQ6-R při pointaci 2,5s expozicemi: viewtopic.php?p=408537#p408537
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět