Úzkopásmové fotografování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#61

Příspěvek od Sasa3 »


Proste dilema az z toho rano nemuzu dospat :-(
To jsou docela prijemne starosti, ne?
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#62

Příspěvek od Konihlav »

Vabra: ja jsem se s tim neparal, delal jsem jen 2 veci (pouziji ceresovo "kod" s dovolenim):

10. a este nejake male upravy farieb pre lepsi pocit
:-)

hue/saturace barev - hrani si s paletou a vsema moznostma.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#63

Příspěvek od Konihlav »

Sasa3: nejsou, protoze uloha pro me nema uplne reseni a mam kruhy pod ocima jako prasatko (velke).

dilema:
1. 8" hracku a bojovat se zrcadlem (pri ohnisku 720mm muzu Atika 314 "zahodit", chce to proste kratsi - kvuli seeingu a kvuli FOV)
2. docasne vzit Borga 101 na transport na pole idealni (jenze zas je to blizko tomu co uz mam - ale aspon bych mel konecne kvalitni pointer - to me totiz taky stve a trapi)
3. nekde sehnat velky penize (pujcka, prodej aktiv apod.) a vzit nekompromisne Taka FSQ-106.

dale potrebuji novy laptop, jeste jednu CCD, jeste jednu pointacni (nemuzu si vybrat) a spoustu dalsiho a nevim co driv a hlavne na to uz jaksi nemam :-/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#64

Příspěvek od Konihlav »

jo a zapomnel jsem moznost c.4.: achromat (semi apo) refraktor velkeho prumeru (treba 150mm) na narrow band. Problem je v tom sehnat vhodny reduktor a kratke ohnisko pri takovemto prumeru...
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

uzkopasmove fotografovani

#65

Příspěvek od MartinV. »

Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

uzkopasmove fotografovani

#66

Příspěvek od MilAN »

jo a zapomnel jsem moznost c.4.: achromat (semi apo) refraktor velkeho prumeru (treba 150mm) na narrow band. Problem je v tom sehnat vhodny reduktor a kratke ohnisko pri takovemto prumeru...A nevyhrabeš se z problémů barevné vady a ostatních aberací. Včechny u refraktoru závisí na vlnové délce !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#67

Příspěvek od Sasa3 »

Sasa3: nejsou, protoze uloha pro me nema uplne reseni a mam kruhy pod ocima jako prasatko (velke).

dilema:
1. 8" hracku a bojovat se zrcadlem (pri ohnisku 720mm muzu Atika 314 "zahodit", chce to proste kratsi - kvuli seeingu a kvuli FOV)
2. docasne vzit Borga 101 na transport na pole idealni (jenze zas je to blizko tomu co uz mam - ale aspon bych mel konecne kvalitni pointer - to me totiz taky stve a trapi)
3. nekde sehnat velky penize (pujcka, prodej aktiv apod.) a vzit nekompromisne Taka FSQ-106.

dale potrebuji novy laptop, jeste jednu CCD, jeste jednu pointacni (nemuzu si vybrat) a spoustu dalsiho a nevim co driv a hlavne na to uz jaksi nemam :-/

Abych to shrnul - mas Borga 77, Newtona 150mm, k tomu C11, mas slusnou novou montaz, slusnou CCD kameru, k ni HaOIIISII filtry a to vsechno tak jeden rok a min? Chapu, ze chces vetsi cockac, ktery by lip odpovidal kapacitnim moznostem G11cky, a tomu pak odpovidajici vetsi CCD kameru. Ale vzdyt i se soucasnou vybavickou muzes udelat tuny bezvadnych fotek. Nic te netlaci do upgradu. To ze nevis a tak dlouho vahas je znakem toho, ze jsi si jeste neudelal nazor na to, co chces. Na tvem miste bych nejakou dobu fotil s tim, co mas. Casem se to vykrystalizuje (nebo nasetris na FSQ106), a pak budes vedet, jaky dalekohled si vybrat a proc. Ono to fakt leze trochu do penez, moje strategie je tedy uzivat si to, co mam. Pokud kupuji nejakou drazsi vec, tak s tim, ze to neni na chvili ale naporad (i kdyz mi je jasne, ze nic neni naporad).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#68

Příspěvek od Konihlav »

Sasa3: diky za rozbor ja uvazuji stejne a dukazem je to, ze jsem dosud nic realneho tady v bazaru neprodaval ale brzy bude na prodej HEQ-5tka.

Co me do upgradu tlaci:
- chtel bych lepsi pointer, protoze hrebenovy vytah me pije krev kdyz ostrim - pri zmene smeru je hvezda v poli webkamery uplne na jinem miste. Sice mam jeste miniBorga, ale toho si nechavam na druhou paralelni sestavu (navic na G-11 bych nebyl schopen sestavu vyvazit, protoze by dalekohledy byly strasne lehky - tj. potrebuji neco tezsiho).
- nemuzu zatim vyuzit G-11 na DSO, protoze ji nemam jak pointovat (preinstalovat SW na laptopu se mi nechce, protoze by mi nemuselo zas fungovat neco co mi funguje ted), takze moznosti jsou - novy laptop (stejne nutny k tomu abych fotil paralelne) a nebo ST-4 portova guidecam.

jen nejsem schopen sam sobe poradit co driv...
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

uzkopasmove fotografovani

#69

Příspěvek od shamanix »

ha! HEQ-5 bude na prodej? stavím se do řady! P.S. je v bílé?
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

uzkopasmove fotografovani

#70

Příspěvek od deavi »

ha! HEQ-5 bude na prodej? stavím se do řady! P.S. je v bílé?

je
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#71

Příspěvek od Konihlav »

ja snad asi zacnu verit v Boha. Vcera se totiz stala neuveritelna vec. Normalne bylo temer celou noc jasno!!! I kdyz tedy Mesic temer v uplnku a nizka prizemni oblacnost a hlavne mlha trochu kazila dojem (ale zakladni hvezdy byly okem videt) a navic jsem nevyuzil celou noc, protoze mi kleklo napajeni ;D ale preci jen, 3.5hodiny dat v kuse jsem nafotil naposledy pred mesicem...

Nastesti je zde v CR na jasne noci spolehnuti prave pri uplnku!

Timto jsem vcera ziskal novou zkusenost - s mym 3nm OIII filtrem jsem prvne zjistil, ze 10ti minutova expozice je zbytecne dlouha (pozadi 1300 ADU) a tak jsem ji zkratil na polovinu (600-700 ADU). Takze v techto zoufalych podminkach je optimalni subexpozice s kamerou Atik 314L+ cca 6 minut pri F/3.6 (!). H-alfu to pak sneslo v pohode 10 minut (ale dosla stava, takze konec filma).

Takze pri vysoke svetelnosti a uplnku muzu fotit s citlovou kamerou pouze treba tech 6 minut pres 3nm OIII a to jsem si myslel, ze se k limitu snad nikdy nedostanu...

Je mi tedy jasne, jak to vypada u ostatnich OIII filtru. Pokud mate sirsi pasmo nez 5nm, tak to bude pri foceni za uplnku dost spatne...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#72

Příspěvek od Sasa3 »


Takze pri vysoke svetelnosti a uplnku muzu fotit s citlovou kamerou pouze treba tech 6 minut pres 3nm OIII a to jsem si myslel, ze se k limitu snad nikdy nedostanu...

Za uplnku to neni tak prekvapive. Zajimavejsi to bude, az nebude svitit Mesic. To je pak pozadi oblohy (aspon u nas ve meste) klidne i 4-5x mensi. Pokud se ti podari prodlouzit expozicni casy na 20-30minut, tak si tenhle uzky filtr uzijes plne i za bezmesicne noci. Jenom malo CCD kamer to dokaze. To je presne ta situace, kdy bude hrat podstatnou roli vycitaci sum kamery ci pripadne temny proud.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#73

Příspěvek od Konihlav »

Sasa3: dosahnout limitu z druhe strany extremu (tj. mesic v kolem novu, nebo i v prvni ctvrti :-)) je NEMOZNE. Musel bych fotit snad jednu expozici 60-100 minut, abych mel uroven pozadi 700 ADU! Treba to ale nekdy vyzkousim (az mi bude FF kamera fotit a Atik zbyde na hrani). Zatim jsem pri bezmesicne noci ziskal maximalni uroven pozadi 200-300 ADU (tj. jen tesne nad bias hodnotou bez korekce offsetu). Ale verim, ze 30ti minutove subexpozice jsou realne dosahnout (s dobre ustavenou montazi), takze treba to nekdy pozenu timto smerem ;-)
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

uzkopasmove fotografovani

#74

Příspěvek od Ondra.P »

Ahoj, tady pridavam svuj pokus o bicolor Rosetty:


180min Ha + 195min OIII

Bohuzel, at se snazim jak chci porad mi to vychazi vicemene jednobarevne :(

Moc se mi libi bicolor verze Pavla Vabrouska z prispevku #32
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 7238/30#32
Ale vubec netusim jak tam dostat tu peknou modrou.
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

uzkopasmove fotografovani

#75

Příspěvek od -karneades- »

Ondro, data jsou skvělá, upni někde-stačí Jpegy nesložené kanály, trošku jsem se pošťoural v tom tvém krásném obrazu, tak mne neutluč

Odpovědět