Úzkopásmové fotografování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

uzkopasmove fotografovani

#46

Příspěvek od Prazan »

OT: Pixinsight LE jsem o víkendu hledal na disku a našel. Na webu už ke stažení není a nebude - případný download je nelegální. Malinko jsem po tom pátral. Je k dispozici plná verze Pixinsight a k ní 45ti denní plnohodnotná zkušební licence.

Ke snímku - taky se mi asi nejvíc líbí ta původní bicolor verze a pak asi HST paleta. Ale je to všechno jedno ... to úzkopásmové focení je prostě kouzelná hračka.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#47

Příspěvek od Bíba75 »

Ahoj Pavle.
Dovolil jsem si stáhnout tvůj snímek a zkusil ho upravit.
Nějakej postup úpravy těchto snímků jsem našel na webu a tak jsem to zkusil vůbec nevím kam se v této úpravě dá dojít a co je vlastně správně, jet o můj první pokus tohoto druhu. Ale musím přiznat že bych tomu asi za chvíli přišel na chuť ,ale DSLR je zatím to co mě ještě neomezuje a vyhovuje.Jinak ten snímek je podle mě bomba. Gratuluju!! No a zde má první úprava tohoto druhu!


Libor (Bíba) ;)
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

uzkopasmove fotografovani

#48

Příspěvek od FunTomas »

...- uzkopasmovych dat je vzdy nedostatek. Deset hodin - malo, dvacet hodin - taky malo, ale uz to jde, tricet hodin - optimum ...No musí to ísť aj s kratším časom. Takto by sme v našich podmienkach fotili jeden objekt aj dva roky a za celý život by som nenafotil ani sériu hodnú do malého albumu.
Nebuď taký detailista (začína to byť na škodu veci). ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

uzkopasmove fotografovani

#49

Příspěvek od MilAN »

Když to jde vyfotit bez filtrů nebo s RGB nebo širokopásmovými, jde to i úzkopásmovými stejnou expozicí :).  Účinnost CCD je někde 25 - 50x vyšší než fotoemulze a nemá žádný Scwarzschildův exponent, a přesto  to i s tou emulzí šlo expozicí v řádu jednotek hodin, pomineme -li snímky z počátku fotograiie, kdy byla  účinnost někde na úrovni 1/500 CCD kamery . ( to jsou obny legendární snímky od Barnarda ).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#50

Příspěvek od Sasa3 »

Zkusil jsem aspon upravit JPG verzi HST palety podle sveho gusta. Vyslo mi to takhle:



Pridal jsem SII, ubral Ha a zvysil saturaci barev. Proste jsem se snazil vic zduraznit ten SII kanal, aby tam ta treti barva zacala vic vylezat.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#51

Příspěvek od Konihlav »

jsem si nasel 5 minut cas:



;-)

doufam, ze se to bude libit a ze timto ziskam trochu respekt u MMyse ;D
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

uzkopasmove fotografovani

#52

Příspěvek od deavi »


No musí to ísť aj s kratším časom. Takto by sme v našich podmienkach fotili jeden objekt aj dva roky a za celý život by som nenafotil ani sériu hodnú do malého albumu.
Nebuď taký detailista (začína to byť na škodu veci).  ;)

No ono to na škodu opravdu není. Já fotil třeba Californii dohromady 27 hodin a řekl bych že je to pořád málo. Je to opravdu velký rozdíl mezi RGB a úzkopásmovým fotografováním a ty časy musí být rozdílné, on ten výsledek je taky rozdílný pokud vezmu třeba detaily.

http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

uzkopasmove fotografovani

#53

Příspěvek od deavi »

Sakra Pavle to je přesně ten snímek co mi tady chyběl, ten opravdu nemá chybu, jsem rád že máme stejné barevné cítění, protože tohle je perfektní. Musíš mě to taky naučit a to co nejdřív ;)
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

uzkopasmove fotografovani

#54

Příspěvek od ceres »

Pokud by si chtel take nekdo hrat sam prikladam jeste jeden zmenseny tiff (600x600px), ktery ma tri zaregistrovane vrstny (Ha, OIII, SII)...
tak som sa pohral ---> trochu presaturovana verzia 70%Ha(SII-Ha-OIII)



este k tomu doliat 30 % RGB, znizit saturaciu farieb tej zlozeniny a je to super  8-)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#55

Příspěvek od Sasa3 »



No ono to na škodu opravdu není. Já fotil třeba Californii dohromady 27 hodin a řekl bych že je to pořád málo. Je to opravdu velký rozdíl mezi RGB a úzkopásmovým fotografováním a ty časy musí být rozdílné, on ten výsledek je taky rozdílný pokud vezmu třeba detaily.


On je to tak trochu nekonecny cyklus - cim delsi cas fotis, tim vic a vic slabsich detailu zacne v tech mlhovinach vylezat - tim vic pritlacis na pilu, a vylezou dalsi detaily, ktere jeste nejsou proexponovane... U klasicke RGB fotografie ti takove tahani vetsinou nedovoli pozadi (ruzne gradienty) pripadne u DSLR nedostatecne presne odecteny temny proud. U uzkopasmove fotografie na chlazenou CCD kameru jsou tyhle efekty na mnohem mensi urovni, navic u slusnych kamer se sum chova opravdu nahodne a roste pouze s odmocninou poctu snimku i pro velke pocty jednotlivych expozic. A tak ma nakonec smysl fotit, co to da. Vzdy tam neco noveho vyleze...

No a dalsi problem je (alespon u mne) v malem prumeru dalekohledu. Ono to sice kresli s FWHM 3" (a tolik je asi i uhlova velikost jednoho pixelu), ale nastradat s 80mm dalekohledem dostatek dat, aby byl snimek vykresleny na urovni tech 3" vyzaduje opravdu dlouhe casy. To je ale holt cena za malou lehkou sestavu...

Nakonec je to o mire toho, kolik casu je clovek ochotny venovat jednomu objektu. Ja jsem ochotny objektu venovat tak 10h (tedy neco kolem 4h na kanal). Kdyz jsou po sobe dve pekne noci, tak se da takhle zvladnout Ha+OIII. Pak je to uz porad to same a aby se snimek zase nekam pohnul, bylo by potreba 20 hodin a to uz je i na me moc. Pak uz presedlavam na 150mm Newtona (efektivni prumer tak kolem 130mmm), ten ma 2.6x vetsi sbernou plochu a pri 10ti hodinove expozici se dostanu na 26 hodin ekvivalentu pres 80mm dalekohled. Pak ale samozrejme za to zaplatim malym zornym polem (resp. pri 2x2 binovani bude mit obrazek rozliseni jen 700x500px).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#56

Příspěvek od Sasa3 »



tak som sa pohral ---> trochu presaturovana verzia 70%Ha(SII-Ha-OIII)
este k tomu doliat 30 % RGB, znizit saturaciu farieb tej zlozeniny a je to super  8-)Tahle uprava HST palety se mi libi. Deje se na ni toho nejvic.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#57

Příspěvek od Konihlav »

Pak uz presedlavam na 150mm Newtona (efektivni prumer tak kolem 130mmm), ten ma 2.6x vetsi sbernou plochu a pri 10ti hodinove expozici se dostanu na 26 hodin ekvivalentu pres 80mm dalekohled. Pak ale samozrejme za to zaplatim malym zornym polem (resp. pri 2x2 binovani bude mit obrazek rozliseni jen 700x500px).to je presne ono. S nasim spickovym (ale malinkym) Atickem 314tkou nas Newton 150 s Paracorrem sune k 1.54"/pixel a to uz je hodne malo (seeing s tim bude cvicit jako krava). Jenze pri bin2x2 jsme na pidi rozliseni :-/

me momentalne hodne trapi otazka zda toho Newtona 150 znasilnovat pri teto trochu vrazedne konfiguraci, nebo fotit na vetsiho bratra od Borga 101cku (jen o 72% vice svetla proti 77cce, ale "every photon counts" preci).

Pak se jeste nabizi Orion AG 8" nebo ASA 8" s Wynne korektorem a image circle 50mm + full frame CCD, jenze to uz zase neni sestava do pole na vozeni (navic uz tak se mi to do meho sedana sotva vejde).

Proste dilema az z toho rano nemuzu dospat :-(
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

uzkopasmove fotografovani

#58

Příspěvek od Vabra »

Panove,

takove mnozstvi uprav jsem ani necekal, soukromne se mi libi uprava Konihlava a Cerese (maji to hodne podobne, alespon na mem pracovnim laptopu ;)).

Pokud se s nami budete ochotni podelit, budu rad, kdyz nam vsem ostatnim ukazete, jak jste ty barevne kanaly michali. Specialne ta Pavlova verze (za 5 minut) je velmi cista a rad bych ji zkusil na datech ve vetsim rozliseni...

diky,
Pavel Vabrousek
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

uzkopasmove fotografovani

#59

Příspěvek od ceres »


Tahle uprava HST palety se mi libi. Deje se na ni toho nejvic.
Diky, on je to v podstate trochu inak strecnuty len jeden z vyslednych RGB kanalov a vytiahnuta saturacia SII a OIII. Zda sa mi sice, ze uz su to take omalovanky, ale je pravda, ze takymito upravami mozno pekne zvyraznit detaily, ktore inak pri RGB zostanu nevyrazne a "placate". Hlavnou devizou tej HST palety (i ked upravenej) je ziskanie penkeho priestoroveho efektu...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

uzkopasmove fotografovani

#60

Příspěvek od ceres »

Pokud se s nami budete ochotni podelit, budu rad, kdyz nam vsem ostatnim ukazete, jak jste ty barevne kanaly michali. Specialne ta Pavlova verze (za 5 minut) je velmi cista a rad bych ji zkusil na datech ve vetsim rozliseni...
Ha, teraz si ma dostal budem to musiet zrekontruovat, lebo si to vobec nepamatam. Ale trvalo to asi 10 minut... Ale nebol v tom ziadny figel, postupoval som zhruba takto:

1. novy dokument, do jeho kanalov som vkopiroval jednotlive ciary
2. SII a OIII som saturoval (v PS CS2 --> Ctrl+U, saturacia zltej a azurovej +20)
3. urovne som upravil tak, aby cierny bod bol pri zaciatku histogramu, biely som v jednom z kanalov posunul (asi v R?) na zaciatok, cim sa zvyraznila oranzovo-cervena oblast
4. potom v Match color som neutralizoval farby (fade=50)
5. nasledne v Shadows/Highlights som zvyraznil skruktury
6. ako novu vrstvu som pridal Ha kanal (Luminosity = 70%)
7. zmiesal som to dokopy
8. trochu poladil kanaly, aby to nebolo take zelene a zneutralizoval ciernu
9. este nakoniec mierny high pass pomocou prelnutia Hard Light (50 %; mozno pouzit aj Overlay)
10. a este nejake male upravy farieb pre lepsi poci

;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Odpovědět