Prosim poradte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
kulhous
Příspěvky: 212
Registrován: 22. 08. 2004, 21:41

Prosim poradte

#1

Příspěvek od kulhous »

Čau lidi,
jsem asi dva roky amatérským astronomem s 70 mm refraktorem a zjistil jsem, že mohl bych mit časem k dispozici foťák canon eos20D (8,1Mpix), a o něco později teleskopický objektiv (průměr 75 mm, f až 400 mm). Taky zvažuji koupi dalekohled v cenových relacích okolo 20k - 25k Kč. Tak sem začal přemýšlet o astrofoto. Jak jsem vyčet z příspěvků a českých stránek o astrofoto není zatím ,tak digitální focení foťákem běžné jako fecení na film či ccd. Otázka č. 1 zní, jak se s digitálem fotí lépe - afokální konfigurace / focení v primárním ohnisku. Další otázka: Je vhodný dalekohled Sky-Watcher Newton (f=200 mm/d=1000mm) na montáži HEQ-5 pro focení planet, měsíce, hvězdokup a v určité míře i emisních mlhovin? (třeba jen přišroubovanej na vršek a dalekohled pointuje pro focení Měsíce v celku nebo souhvězdí, afokální pro planet, detail měsíce etc.) Jak se budou (odhadem) pohybovat expoziční doby při rozumných iso hodnotách resp. bude stačit tuhost montáže/přesnost pointace na řádově minutové expozice? Jde to obejít nafocením stovky fotek a následným soft. součtem? Jak se foťák přidělává k dalekohledu při afokálním a ohniskovém focení? Slyčel jsem něco o T tubusech nebo tak, ale nevim, kde to koupit a jak to funguje... Díky za rady, poučky a tak
kulhous[at]seznam[dot]cz&&kulhous.blog.cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Prosim poradte

#2

Příspěvek od vla »

Tvůj dotaz je naprosto komplexní a pokud bychom ti na něj chtěli odpovědět, museli bychom znovu přepsat většinu příspěvků z techniky a pozorování, buď tak hodný a zkus si je přečíst. Neber tuto odpověď ve zlém, ale na tvůj dotaz nelze odpovědět jednoduše a v krátkosti. Takže za všechny prosím přečíst příslušné rubriky astrofora ( téměř většina dotazů se ti tím zodpoví) a další nejasnosti pak bude snadnější zde vyřešit.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Prosim poradte

#3

Příspěvek od Jan_Babovec »

Ten stativ se mi na astrofotografii nezdá moc vhodný.K tomu budeš potřebovat pointační dalekohled.A jaký že má ten fotoaparát závit na objektivu?Budeš potřebovat redukci a ten závit na foťáku musí být M42.Ta montáž asi takovou hmotnost bude těžko nést a při pointaci se to při mikroposuvech třást jako osika a fotky tě zklamou.Navíc 200mm není moc velký dalekohled.To si raději koupím 300mm dobson a k němu časem pořádnou montáž. :hi:
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosim poradte

#4

Příspěvek od MilAN »

Jan_Babovec napsal: Ten stativ se mi na astrofotografii nezdá moc vhodný.K tomu budeš potřebovat pointační dalekohled.A jaký že má ten fotoaparát závit na objektivu?Budeš potřebovat redukci a ten závit na foťáku musí být M42.Ta montáž asi takovou hmotnost bude těžko nést a při pointaci se to při mikroposuvech třást jako osika a fotky tě zklamou.Navíc 200mm není moc velký dalekohled.To si raději koupím 300mm dobson a k němu časem pořádnou montáž. :hi:
To: Jan_Babovec : Moc Tě prosím, přestaň v tomto okamžiku radit, přečti si několik týdnů zpět na fóru rubriku Astrotechnika, zamysli se, a zjistíš, že ani jedna z Tvých vět neodpovídá skutečnosti.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Prosim poradte

#5

Příspěvek od MMys »

Jan_Babovec napsal: Ten stativ se mi na astrofotografii nezdá moc vhodný.K tomu budeš potřebovat pointační dalekohled.A jaký že má ten fotoaparát závit na objektivu?Budeš potřebovat redukci a ten závit na foťáku musí být M42.Ta montáž asi takovou hmotnost bude těžko nést a při pointaci se to při mikroposuvech třást jako osika a fotky tě zklamou.Navíc 200mm není moc velký dalekohled.To si raději koupím 300mm dobson a k němu časem pořádnou montáž. :hi:
No, já tu dva dny nebyl, a nevěřím vlastním očím ???

Proč by foťák MUSEL mít závit M42 ???
Udělal jsem stejným dalekohledem pěkné fotky na daleko horší montáži, než je poměrně slušná H-EQ5. I když pokud to s focením myslíš vážně, doporučil bych spíš EQ6, a nebo (kdybys mohl investovat víc třeba Losmandy G-11.

200mm JE už na focení DOST VELKÝ dalekohled. Mimocodem, fotil jsi už někdy něco dalekohledem, že můžeš takhle rychle soudit ? Soudě dle odpovědi asi ne, že !!! Tak prosím nemystifikuj ostatní zájemce a radši si to sám zkus. Já zrovna balím a vyjíždím :)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Prosim poradte

#6

Příspěvek od Jan_Babovec »

Měl jsem možnost tu montáž vidět zblízka a osahat si jí. Těžko říct,jestli je to chyba v nedotažení šroubků,ale to by ten dalekohled neměla Supra vystavený,ne??? Montáž nedala pořádně dotáhnou(chyba v síle není).Vůbec nosnost 27kg.Kromě toho se snažím fotit už i přes dalekohled.JÁ TAM NEPOTŘEBUJU MÍT MLHOVINU RUDOU JAK ČERT,ABY MI LADILA S TRIČKEM!!!!! FILMY S PROPUSTNOSTÍ NA JEJICH VLNOVÉ DÉLCE SNAD ANI UŽ NEEXISTUJÍ,PROTOŽE UŽ MI JE ODMÍTAJÍ OBJEDNAT!!!!
NELZE REAGOVAT JINAK,NEŽ SE ZTRATIT Z FORA NA NĚJAKÝ TEN ČAS,ABYCH MOHL PŘIJÍT S NĚČÍM LEPŠÍM. UŽ DÁL TO NEMUSÍTE KUCHAT!!!!!!!

BERTE MĚ S REZERVOU!!!!! :hanged:
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Prosim poradte

#7

Příspěvek od MMys »

To: Jan Babovec:
No, já jsem tu montáž taky viděl z blízka (když jsem se rozhodoval mezi EQ6 a H-EQ5), a myslím si, že dvoustovku, která bude mít někde mezi 6-10kg, určitě unese. Pro účely fotografování to bude chtít samozřejmě klidnější noc, ne nějaký fučák, ale to platí všeobecně. Rozhodně nevím, proč by se to mělo třást zrovna při MIKROPOSUVECH. Motory jdou celkem hladce a tiše a žádné vibrace jsem nikdy nepozoroval ani při zv. 250x (teda na EQ6, ale elektronika a motory jsou tam prakticky shodné). Ty jsi na tom snad v Supře měl dalekohled a díval jsi se přes to se zapnutým pohonem ?

Mimochodem, jak jsi přišel na nosnost H-EQ5 27kg. Pokud vím, tak i pro větší EQ6 bylo udáváno asi 18kg pro fotografické použití, a Synta udává max. 25kg (Zřejmě pro vizuální pozorování, myšleno přístroj, takže přibližně to samé v protizávažích) A navíc je ten údaj podle mne ještě pořád trochu nadsazený (Tedy pokud jde o soustavu typu Newton, s kratšími tubusy možná). Nostnost dotazované H-EQ5 odhaduji (podle krátkého osahání) tak do 10kg na foto a maximálně tak 15-18kg.

To s těmi filmy: Snad mi nechceš tvrdit, že se už nedá sehnat Fuji Provia, Sensia, Kodak Ektachrome, Elitechrome, Konica VX400... Vždyť na to, já i ostatní, fotíme...

Nikdo Tě z fóra nevyhazuje, ale přemýšlej trochu nad tím, co tam píšeš. Tady platí zásada, že pokud si nejsem dostatečně jistý svojí odpovědí (nejlépe na základě vlastních zkušeností), tak raději mlčím a dotyčné znalosti si případnš co nejdříve doplním. Tvoje odpovědi může číst začátečník, který nedokáže rozlišit, jestli je to pravda, nebo blud, se všemi vyplývajícími důsledky (zbytečně vyhozené peníze, odrazení od této záliby...) A také se pak tyto bludy šíří dál...

To: Kulhous:

Trochu nevýhodou u H-EQ5 může být stativ s tenčími nohami oproti EQ6, ale pokud ho necháš zasunutý, na nejnižší výšku, není to tak zlé.

Pokud hledáš cenově přístupnou montáž pro začátek, nemusí to být špatná varianta. Já sám jsem začínal na daleko horší (GS-280), a i tam byly výsledky velmi pěkné. Důležitá je trpělivost a nenechat se odradit počátečními neúspěchy. Dostatečný finanční obnos na kvalitní vybavení je samozřejmě dobrý, nicméně není nutný, vylepšovat a dovybavovat se dá i postupně, dokonce je to možná přínosnější, ale bez znalostí a trpělivosti to nejde ani s vybavením za milion (I takové případy se dají najít...)

S touhle montáží by mělo jít bez problémů fotit teleobjektivem, umístěným souběžně s dalekohledem, do ohniskové vzdálenosti řekněme 300mm bez pointace (v závislosti na to, jakou chytneš zrovna nepřesnost převodovky a velikost periodické chyby). Taktéž fotografování v afokální konfiguraci krátkými časy (planety, Měsíc...) by mělo být možné.

Trošku horší to bude s fotografování dlouhými expozicemi, jen přes objektiv dalekohledu, tzv. v primárním ohnisku. Ohnisková vzálenost 1m je asi tak to maximum, pro začátke spíš až moc, a nevěř J.B., že 200mm je malý dalekohled. Na vizuální pozorování slabších deep-sky objektů možná ano, ale rozhodně ne na focení. Na to je to spíš takové rozumné maximum. Použitelnost CANONu EOS 20D je reálná, ovšem pouze za předpokladu, že dalekohled bude pointován. Rozhodně k tomu budeš potřebovat druhý pointační dalekohled, nebo mimoosý pointér. Obojí má svá + a - .

Mimochodem, D20-ka je už celokovová, tudíž dost těžká, takže je nutný solidní okulárový výtah. A při světelnosti f/5 taky komakorektor.

Jinak doporučuji co už bylo psáno, pročíst fórum. Některé příspěvky ber s rezevou (většinou z následné reakce poznáš, které), ale po pročtení a zamyšlení si uděláš celkem reálný obraz o tom, co vše to obnáší. Nějaké základní informace (včetně zkušeností s digitálním Canon EOS 300D) najdeš i na mých WWW stránkách.

Přeju hodně úspěchů a dobré rozhodnutí.

Martin
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Prosim poradte

#8

Příspěvek od Jan_Babovec »

Tu montáž jsem měl možnost opravdu vyzkoušet,když jsem byl v Praze.O tomhle přístroji jsem tehdy(před třemi měsíci)uvažoval i když jsem na něj neměl,ale to už bych nějak vyřešil. Ti ze Supry mě ochotně ten pohon pustili a já to zkusil na nějakém pozemním objektu.Tam mi byl pohon k ničemu,ale věděl jsem,ře funguje.K té hmotnosti jsem přišel následovně:Vyzkoušel jsem jemné pohyby a při pohledu do okuláru jsemzjistil,že dalekohled nevykonává rovnoměrný pohyb ale dosti se třese.Musím uznat,že to šlo posunout dosti ztuha ale přecejen při pointaci(pointační dalekohled je další zátěž)nevím jak bych to nafotil.Musím ale uznat,že to třesení mohlo vzniknout,když si s tím přísrojem hraje 10lidí denně.Proto jsem se tedy zeptal jednoho člověka od Supry se jmenovkou na prsou,který rozdával rady na všecky strany a zeptal jsem se ho na nosnost a vhodnost pro astrfotografii.Dostala se mi komerční odpověď:ŮŽASNÝ DALEKOHLED PRO ASTROFOTOGRAFII!!! NOSNOST 27KG.
Poté jsem se ptal na různé redukce.Dostala se mi odpověď,že potřebuji M42 závit na fotoaparátu a redukci na dalekohled s příslušným výstupem.
Co se týče tohoto dalekohledu tak mě nepřesvědčil,ale na svou cenu a přenosnost ho kupuje hodně lidí,takže asi nebude tak špatný,jak se mi zdál.

TOHLE NENÍ RADA !!!!!!!!!!!!!
ANI POMLUVA VŮČI SUPŘE PRAHA.
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosim poradte

#9

Příspěvek od MilAN »

Jan_Babovec napsal: :Vyzkoušel jsem jemné pohyby a při pohledu do okuláru jsemzjistil,že dalekohled nevykonává rovnoměrný pohyb ale dosti se třese.Musím uznat,že to šlo posunout dosti ztuha Neumím si trochu technicky představit, jak se u montáže HEQ 5, která má pouze elektrické jemné pohyby, pozná, že se to " posouvá dosti ztuha"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Prosim poradte

#10

Příspěvek od Jan_Babovec »

To je celkem logické,když se pohon při tom dusí.
Skutečně bylo krásně vidět i slyšet,že rychlost pohybu kolísá,protože prostě nemůže.
Tu montáž jsem si opravdu vyzkoušel,takže není na místě mi nevěřit. Vycházím ze svých zkušeností a nikdo mě v žádném případě nemůže ovlivnit. :devil:
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Uživatelský avatar
kulhous
Příspěvky: 212
Registrován: 22. 08. 2004, 21:41

Prosim poradte

#11

Příspěvek od kulhous »

Díky za rady

To Vla: Potřeboval jsem konkrétní názor na HEQ-5 a ta se na fóru až tak nevyskytuje. Tak doufám, že tu nikdo neni pobouřen, že sem si založil místnost s příliš konkrétním dotazem... :repuke: Snažil sem se toho přečíst nejvíc, ale kdo se neptá, nic se nedoví..

To MMys: díky fakt moc, stránky sou super, už sem je prohlížel před tím než sem se ptal.
Jde poznat, že tomu sakra rozumíš... :bandana:
Nejdřív bych stejně začal právě na těch planetách měsíci atp... a ten mimoosový pointer bych pak v budoucnu dokoupil... D20 váží asi 800 g :)

Zatim sem nafotil měsíc v rozlišení asi 2000x2000 s afok. konf. s obyč digitálem Canon G3 s tim mojím šuntem sedmdesátkou. A to sem měl foťák na stativu za dalekohledem takže to bylo docela veselý, snižovat a posouvat foťák... :)Hůř to asi nejde, ale nějak se začít musí...(Náklady byly vzkutku nízké:)

To all:
Ještě jedonou: Nevíte někdo jak by se foťák na dalekohled přidělával(afok./fok.)? Na www.dalekohledy.cz mají 1,25" univerzální fotoadaptér a T-2 kroužek Canon EOS, je to ono?
Jde nafotit hafo fotek třeba s horší pointací a malým expoz. časem (t=15s) a pak je spojit softwarově v počítači?(Hodně fotek * málo světla na 1 fotku = solidní fotka?)
Dík...
kulhous[at]seznam[dot]cz&&kulhous.blog.cz
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Prosim poradte

#12

Příspěvek od PavelM »

To all:
Ještě jedonou: Nevíte někdo jak by se foťák na dalekohled přidělával(afok./fok.)? Na www.dalekohledy.cz mají 1,25" univerzální fotoadaptér a T-2 kroužek Canon EOS, je to ono?

Do toho univerzálního adaptéru se zastrčí okulár a na výstup (M42) se našroubuje redukce pro konkrétní foták. Pokud se z toho univerzální adaptéru rodšroubuje ta část kam se strká okulár jde to pak použít pro fotografování v prim ohnisku. Ale je to jenom v 1,25" provedení.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Prosim poradte

#13

Příspěvek od MMys »

Jan_Babovec napsal: To je celkem logické,když se pohon při tom dusí.
Skutečně bylo krásně vidět i slyšet,že rychlost pohybu kolísá,protože prostě nemůže.
Tu montáž jsem si opravdu vyzkoušel,takže není na místě mi nevěřit. Vycházím ze svých zkušeností a nikdo mě v žádném případě nemůže ovlivnit. :devil:
Presvědčovat Tě samozřejmě nebudu. Jenom si nedokážu představit, jak by mohla u pohonu realizovaného krokovým motorem kolísat rychlost. Pokud vím, tak krokový motor buď jede synchronní rychlostí danou frekvencí buzení jednotlivých cívek, nebo při překročení maximálního momentu začne kroky ztrácet, což se ale projevuje naprosto nezaměnitelným, poměrně silným zvukem (jakoby drnčením) a poskakováním pohonu. A nejsem si jistý, jestli to, co popisuješ, je tenhle případ.

Někteří majitelé EQ6 a H-EQ6 (na zahraničních fórech) a i jeden mě známý český majitel popisují jisté problémy s vibrací pohonu při siderické rychlosti, nicméně to je důsledek neseřízené a nevyvážené, popřípadě i přetížené motáže. (Vůle mezi šnekem a kolem, a nevyváženost ve směru rotace, takže kolo se zpožděním dohání šnek a periodicky se mění tření a převod se rozkmitá) Pomoc byla velmi jednoduchá - správné vymezení pouze minimální potřebné vůle mezi kolem a šnekem pomocí k tomu určených šroubků na těle montáže. Pokud se přitažení soukolí přežene, může to naopak opravdu drhnout a ztrácet krok, to v žádném případě nevylučuji.

Je fakt, že by člověk měl obdržet montáž co nejlépe seřízenou, ovšem nevím, nakolik je to reálné při transportu přes půl zeměkoule. Uvedený kousek vystavovaný v Supře bude pravděpodobně neseřízený. Já jsem také musel po dovezení domů montáž seřídit, byť ne moc.

Veškeré výše uvedené věci plynou z mé zkušenosti s montáží EQ6, ale jejich aplikace na H-EQ5 je podle mne reálná, neboť jde jen o její menší provedení, konstrukčně velmi, ale velmi podobné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosim poradte

#14

Příspěvek od MilAN »

kulhous napsal:
Nevíte někdo jak by se foťák na dalekohled přidělával(afok./fok.)? Dík...
Pro foto v ohnisku dalekohledu :
Předpokládám, že dalekohled bude končit 2" okulárovým výtahem .Některé značky jsou dodávány  s kroužkem, končícím T2  vnějším závitem, takže  stačí použít běžný redukční kroužek T2/EOS. Pokud výtah končí  nějakým závitem, je  třeba asi nechat vysoustružit redukci, končíčí T2 vnějším závitem. Pokud není závit na OV, lze vysoustružit redukci  2" vnější válec/ T2 závit
T2 závit je  M42x 0,75 (nezaměnit se závitem M42x1 , což je fotografický závit starších přístrojů Praktica /Pentax /Zenit..)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Prosim poradte

#15

Příspěvek od MMys »

A ještě jedno poměrně elegantní řešení, kterým zabiješ 2 mouchy jednou ranou:

Vzhledem ke světelnosti f/5 budeš stejně potřebovat komakorektor, jinak i na poněkud menším čipu (ve srovnání s kinofilmem) toho EOSu bude patrná v krajích koma. Například 2" MPCC Celestron koma korektor se zasouvá jedním koncem do 2" okulárového výtahu, a na druhé straně má T2 závit. Na něj jenom našroubuješ redukci T2/EOS a je hotovo. I jiné komakorektory (např. TeleVue Paracorr - fotografický) to mají řešené shodně, končí T2 závitem.

Další výhoda je ta, že tím uzavřeš tělo CANONu a nebude se Ti prášit na čip (i když se to podle mne trochu přeceňuje, tak extrémně háklivé na prach to zase není)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět