Amatérský astrofotograf měsíce

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Amatérský astrofotograf měsíce

#1276

Příspěvek od demonek »

Ahoj pánové.
Napsal jsem sem příspěvek,ale poté jsem ho smazal,abych nezaložil nějaký zbytečný flame.Ale přeci jen mi to nedá.Kdysi jsem poslal do AAM svou fotku,která porušila pravidla AAM tím,že byla cca 2,5 měsíce stará a byla zcela správně dle pravidel vyřazena ze soutěže.Zároveň tam bylo pravidlo omezující velikost fotky na 1MB a toto pravidlo porušovaly další tři fotografie různých autorů.Pro tyto bylo pravidlo v průběhu kola pozměněno.Od té doby do AAM fotky neposílám.Tož asi tak
Zbyněk
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#1277

Příspěvek od MaG »

Mně se na to ani nechce reagovat. Stejně mi nebudete rozumět. Řeknu to asi takhle. Máte pravdu a selhání to je, ale neumím si představit, jak to vyřešit jinak než tím, že si na to dáme v dalších kolech pozor a vykomunikujem to s autorem.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Amatérský astrofotograf měsíce

#1278

Příspěvek od Vabra »

Ahoj Martine,

take mne to uderilo do oci, ze nekdo v breznu-unoru foti M33.

Bohuzel mne nenapadlo tebe nebo Astropintra na to upozornit pred vyhlasenim, neb jsem mel za to, ze je to kazdemu zkusenejsimu astrofotici jasne take...sorry

Myslim ze i organizator je jen clocvek a tudiz muze priznat chybu a i po vyhlaseni vysledku diskvalifikovat fotografii nesplnujici vyhlasena kriteria a pripadne vyhlasit vitezem puvodne druhy snimek.

"Vitez" to urcite pochopi a napriste si daji vsichni vetsi pozor...

Omlouvam se ze jsem vam v posledni dobe nemohl nejak vice pomoci, nebot to mam ted trochu hekticke...

Jinak jeste k flame mezi Milanem a Honzou se stavim spise na stranu Honzy byt bych nebyl tak agresivni:

- CAM ma svoji cernou skrinku, tradici a podporu CASu.  
- AAM je na protitomu otevrena demokraticka a obcas trpici porodni bolesti, nebo dnes jiz spise predcasnou pubertou...Tim jak je otevrena jsou jeji pripadne chyby mnohem vice videt. To ale neznamena, ze je horsi, v mych ocich prave naopak.

toz tak... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Amatérský astrofotograf měsíce

#1279

Příspěvek od MilAN »

Mě se také ČAM nelíbí, ale má jasná pravidla, která ctí. Naproti tomu začala AAM jako zdravý protipól, bohužel časem se dostala zrovna tak daleko, jako ČAM, navíc mění celou dobu a to hlavně naprosto chaoticky pravidla, která upravuje podle momentální potřeby. Kdysi jsem velmi podporoval AAM, dnes jde naprosto mimo mě. Pokud je něčí názor flame, tak sory, je to můj názor , a nikomu ho nevnucuji ani nikomu nebráním dělat si truc podniky na cokoliv.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#1280

Příspěvek od Konihlav »

AAM je tedy jen pro ty, co umí svoje fotky zpracovat do dvou měsícůspise do mesice (a pul maximalne). Ja treba za posledni tyden venoval 2 noci foceni kalibracnich dat (6ti sad ruznych dark framu) a parkrat po nocich zkousel kalibrovat, vcera jsem dokoncil selekci dat (nakonec mam za brezen 18 hodin dat v 6ti kanalech) a dnes pres den se mi dela zarovnavani snimku (snad do vecera bude hotovo) - registrace snimku 2-3 minuty, celkem mam 174 petiminutovek. Takze uvazuji o poradnem PC typu Temelin, protoze jinak travim kalibraci 5-6 hodin, zarovnavanim 6-8 hodin a nekolik hodin slepych vyvojovych cest (dekonvoluce apod.)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Amatérský astrofotograf měsíce

#1281

Příspěvek od Vabra »

Naproti tomu začala AAM jako zdravý protipól, bohužel časem se  dostala zrovna tak daleko, jako ČAM, navíc mění celou dobu  a to hlavně naprosto chaoticky pravidla, která upravuje  podle momentální  potřeby.
Podle meho nazoru upravy pravidel AAM nejsou nijak dramaticke, aby staly za takovyto komentar. V podstate jedina podstatna zmena byla prechod z hodnoceni porotou na samoobsluzne hodnoceni vlastnimi prihlasenymi ucastniky se vsemi komplikacemi z toho pochazejicimi.

Myslim ze zakladni pravidla zustavaji po celou dobu stejna (napriklad lhuta pro max 2 mesice starou fotografii tam byla vzdy), spise se dopresnuji podle toho jak volne si je nekteri ucastnici vykladaji a kde vznikaji konflikty, pripadne kde pravidla narazi na technicka omezeni zvolene webove galerie.

To samozrejme neomlouva faux pas kdyz neco unikne ucastnikum ci organizatorum a nekdo vyhraje podstatne starsim snimkem nez pravidla dovoluji... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#1282

Příspěvek od MaG »

Autor fotky byl kontaktován. Předpokládám, že příště si to už ohlídáme. Vítězem bude tentýž autor, ale s jiným snímkem, tak nějak mi to tady vychází.

Pravidla se za poslední dobu skutečně nezměnila. Něco jiného je způsob, jak byla prezentována na webu. Bylo to o tom, že všichni věděli, jaká pravidla jsou stanovena, ale někdo je potřeboval mít i do puntíku na webu a to se muselo zmenit. Nicméně nešlo o tak zásadní změny, aby si zasloužily tak velkou kritiku.

Je dobře, že došlo tak brzy k další chybě. Alespoň je vidět, že si to vyžaduje nějaké další změny a hlavně, že to někdo sleduje.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Amatérský astrofotograf měsíce

#1283

Příspěvek od astropintr »

Ahoj,
asi bych to měl napsat já a omluvit se. Já jsem byl ten, kdo uzavíral galerii hned po půlnoci a snímek jsem prostě dle hodnocení vložil jako vítězný. MOJE CHYBA, měl jsem si ověřit, zda je fotografie aktuální.

Proto jsme kdysi měli schvalovací proces pro fotografie, aby k tomuhle nedošlo. Je pravda, že organizátoři by měli zkontrolovat průběžně vložené snímky. To se nestalo. Budeme uvažovat s Martinem, co s tím a jak to ohlídat.

Tož ještě jednou omluva a následné kroky budou již brzy zde na webu. Díky za Vaše komentáře a upozornění.

Pavel
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#1284

Příspěvek od MaG »

Pro ty kdo sledují také náš web máme dobré zprávy. Updaty webu už jsou zase možné v plném rozsahu. Prozatím byly provedeny nejdůležitější aktualizace.

Díky také za vaše snímky nebo hlasy, galerie za duben vypadá moc hezky. Jsem zvědav na vítěze.

http://aam.8mag.net
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Amatérský astrofotograf měsíce

#1285

Příspěvek od astropintr »

Vážení kolegové,
dovolte mně vyhlásit vítěze měsíce dubna 2012. Stal se jím Pavel Pech s fotografií M 106. Vítězi gratulujeme!

http://aam.8mag.net/coppermine/displayimage.php?pid=346

Dále děkujeme všem, kteří nám snímek do soutěže zaslali a samozřejmě by se to neobešlo bez velké podpory hlasujících! Děkujeme Vám za podporu.

Další měsíc začíná, takže vkládejte nové snímky!!!!
;)

PS: Dva soutěžní snímky jsme byli nuceni smazat z důvodu porušení pravidel naší soutěže.
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Amatérský astrofotograf měsíce

#1286

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »



PS: Dva soutěžní snímky jsme byli nuceni smazat z důvodu porušení pravidel naší soutěže.
Co se přesně stalo? Na fejsbuku aamu MaG přímo píše, že bylo ovlivňováno hlasování - to by stálo za vystvětlení.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#1287

Příspěvek od MaG »

Skupina uživatelů se pokusila ovlivnit hlasování. Předpokládám, že si to dovysvětlíme, když tě to zajímá, ale vše máme podloženo.

Nemyslím, že podrobné rozbory co se dělo jsou nutné uvádět na veřejném AF, zvláště když se to netýkalo nikoho z těch, kdo navštěvují toto fórum. Na případné dovyjasnění jsou určitě vhodnější komunikační kanály, ale jde nám samozřejmě o transparentnost, proto jsme nezastírali, že muselo dojít k zásahu pro závažné porušení pravidel.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Amatérský astrofotograf měsíce

#1288

Příspěvek od Slávek »

Ahoj, chtěl bych se zeptat k AAM. Je tam krásná fotka M106, ohodnotil jsem jí ale "jen" 7mi body. Nicméně koukám, že nyní má aktuální hodnocení po 3 hlasech 10 z 10. To se to nějak zaokrouhluje na celá čísla nahoru? :)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#1289

Příspěvek od Karell »

Jedna nejhorší a jedna nejlepší známka se škrtají.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Amatérský astrofotograf měsíce

#1290

Příspěvek od Slávek »

Aha, o tom vím, jen jsem si myslel, že je to až při konečném zůčtování Protože když jsem zahlasoval, ukázalo se to. Asi jsem mohl dát asi víc, až teď jsem si všim, že si tím autor dal 13 hodin práce, to je pro mě doba, za kterou stihnu tak 15 objektů ;D
Odpovědět