CHDK

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

CHDK

#1

Příspěvek od michal.b »

Zdravim vsechny fotografy Chtel jsem se zeptat, jestli nekdo nemate zkusenost s pouzivanim CHDK na kompaktech Canon, zejmena mi jde o moznost prodlouzeni expozice nad standardnich 15 sekund.
Moje milovana S60ka ma jeste stary cip DIGIC I, ktery CHDK bohuzel nepodporuje :-/. Seriozne premyslim o tom, ze bych si koupil jeste jeden kompakt a otazka dlouhe expozice je pro me docela zasadni.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

CHDK

#2

Příspěvek od -karneades- »

no tomto odkazu je popis funkcí zmíněného FW http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_firmware_usage/AllBest ,,podle všeho to dlouhé časy umět bude a to včetně DF, prubnu to na G9 a dám vědět
Petr
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

CHDK

#3

Příspěvek od Damillo »

CHDK používám na A460. A funguje hezky i s češtinou. Delší časy nejsou problém, jen snímání do raw formátu je trochu diskutabilní, teda aspoň u tohoto modelu Ale přiznám se, na astro jsem ho ještě nezkoušel... Chystám se... ;D
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

CHDK

#4

Příspěvek od Damillo »

Na dotaz Atalliho zde dávám návod, jak nahrát CHDK do fotoaparátu. Předem je nutno říci, že CHDK je určené pro procesory DIGIC II a DIGIC III, takže majitelé starších Canonů mají holt smolíka Návod pouze překopíruji, jak jsem ho zaslal v SZ Atallimu...
Jako první si sosněte CardTrics - http://chdk.wikia.com/wiki/CardTricks

P.S: Program nejde nakopírovat na kartu přes kabel pro fotoaparát, musíte mít čtečku

Postup je následující:
1.Rozbalíš CardTricks, je to spustitelný soubor, nemusí se instalovat.
2.Do čtečky karet vložíš SD kartu - pravděpodobně to neumí pracovat s SDHC - aspoň mě se to nepovedlo >:(
3.Klepnutím na ikonu SD karty vybereš jednotku, kde je SD
4.Naformátuješ kartu - "Format as FAT"
5.Nastavíš ji jako bootovací - "Make Bootable"
6.V pravo nahoře stiskni tlačítko "Download CHDK" - dostaneš se tím na stránku s aktuálními firmware pro Canon
7.Vyber firmware, který je pro tvůj aparát.
8.Nakopíruj CHDK na kartu - "CHDK->Card"
9.Ukonči program, vyjmi kartu ze čtečky a ZAMKNI JI!!
Zamčenou kartu vlož do fotoaparátu.

A to je vše...

Normální menu a menu CHDK se přepíná klávesou ALT na fotoaparátu - klávesa pro přímý tisk

Pokud chceš jen klasické menu, bez zobrazování CHDK a jeho nabídek, stačí kartu odemknout. Na RAW formát z CHDK budeš pravděpodobně potřebovat extra convertor, klasický convertor ho neotevře. Který program je pro který firmvare je na stránkách CHDK v nápovědě. Jeden z nich je tady http://chdk.wikia.com/wiki/DNG4PS-2


Mno a to je asi tak opravdu vše. Hodně štěstí  ;D
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Amacarsch
Příspěvky: 18
Registrován: 30. 03. 2009, 08:38

CHDK

#5

Příspěvek od Amacarsch »

Zdravim vsechny fotografy Chtel jsem se zeptat, jestli nekdo nemate zkusenost s pouzivanim CHDK na kompaktech Canon, zejmena mi jde o moznost prodlouzeni expozice nad standardnich 15 sekund.
Moje milovana S60ka ma jeste stary cip DIGIC I, ktery CHDK bohuzel nepodporuje :-/. Seriozne premyslim o tom, ze bych si koupil jeste jeden kompakt a otazka dlouhe expozice je pro me docela zasadni.
Tak tady házím slíbené fotky.

http://picasaweb.google.com/MJzBu09/Ast ... directlink

Není to kdoví-co, ale snad ti to pomůže. Ty světlé růžky jsou způsobené vysokou hodnotou ISO.
EXIF nesedí v délce expozice a hodnotě ISO, ale to je způsobeno vlastností CHDK, který bere max. hodnoty (standartně dostupné bez CHDK)
Kdybys potřeboval ještě nějaké výcvaky, tak neváhej - hezky snad teď bude častěji. :o
P.S. Jsou k dispozici i 3ks "RAW" (CRW), pro zájemce...
Lidlskop 70/700; 2x Triedr 10x50 (jeden je vrak na 1/2) Canon PowerShot A640+CHDK AllBest
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

CHDK

#6

Příspěvek od michal.b »

Moc dekuju, presne to jsem chtel videt. Myslim, ze kdyz clovek zustane u rozumne citlivosti (coz je tak do ISO 400), tak je to v pohode. Kdyztak se jeste ozvu s nejakym vymyslem ;)
Jenom fakt nechapu, proc Canon tu expozici umele omezuje na 15s :-?
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

CHDK

#7

Příspěvek od Fieldy-cz »

Co se týče CHDK... taktéž mě tento " prográmek " zaujal, ale používal bych ho na své kartě ve vypůjčeném foťáku Canon SX210 is. Mohl bych se zeptat na Vaše zkušenosti ? Nemůže s foťákem nic stát ?
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

CHDK

#8

Příspěvek od hamr »

Používal jsem ho cca 2roky a s foťákem se nic nestalo. Canon 720 is. Zkoušel jsem hlavně tu delší expozici 64s.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Odpovědět