Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
zrosecky
Příspěvky: 78
Registrován: 11. 09. 2016, 18:50

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1186

Příspěvek od zrosecky »

Samozřejmě modifikovaný je. Jinak by tam nebylo ani to co tam je. A je to nevhodný cíl pro RGB ale to jsem se tu dočetl celkem pozdě. Dat mám 19 hodin ale mizerné podmínky takže hodně vyhazuji s cls je tam asi 1 hodina a Lpro asi 2 hodiny. Zkusím jen ty bez filtru ale mám takové tušení že už jsem to dělal.
zrosecky
Příspěvky: 78
Registrován: 11. 09. 2016, 18:50

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1187

Příspěvek od zrosecky »

Zpracoval jsem pouze data bez filtru, 74sn 7min iso 200 F4 Vysledny snimek vypada podobne jako data s filtry ale prece jenom tomu filtry chybi. Rejection higt 2.5 -
rejection_high 2,5.jpg
rejection_high 2,5.jpg (1.91 MiB) Zobrazeno 4407 x
Rejection higt 5 -
rejection_high 5.jpg
rejection_high 5.jpg (809.1 KiB) Zobrazeno 4407 x
Pokud tam maji byt pouze stopy letadel a satelitu tak bych stejne jeste mohl pridat.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1188

Příspěvek od MMys »

ne, 5 už je více než dost. Samozřejmě tam nejsou jen letadla a stopy satelitů, ale i všecky kosmíky, a hlavně na sebe nepasující kotoučky - profily hvězd, které jsou v každém snímku trochu jiné.

2.5 je málo, to je jasné, někde kolem 3-5 sigma to bude ono. Tohle už beru.

Co ale nechápu je kam zmizela z větší části ta červená emisní mlhovina. Máš tam jen její nejjasnější partie. 6D, i při těch 12 hodinách a f/4 prostě musí dát mlhovinu prokreslenou podstatně lépe. Sice mám minimum času, ale nebyla by někde neupravená složenina ? To mi nedá spát. Vždyť to máš všecko na nadprůměrné obloze na Žďárksu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
zrosecky
Příspěvky: 78
Registrován: 11. 09. 2016, 18:50

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1189

Příspěvek od zrosecky »

Poslal jsem ti to do zpravy.
Ta mlhovina nezmizela ale je videt hlavne s mlhovinovym filtrem. Tohle je stejna technika jen L pro filtr:
drizzle_integration_ABE morfology forum.jpg
drizzle_integration_ABE morfology forum.jpg (1.22 MiB) Zobrazeno 4327 x
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1190

Příspěvek od mitovka »

Neviem nájsť, či sa to už na fóre niekde riešilo a ani na internete neviem nájsť radu - keď fotografujem povrch Mesiaca farebnou kamerou, je výhodnejšie spracovávať dáta zo všetkých kanálov, alebo len z R alebo G? Keď som používal mono kameru a filtre bolo mi to jasné.

Ešte doplním, že mi nejde o farebnú fotku Mesiaca.
mitovka
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1191

Příspěvek od Cztwerec »

Myslím, že výhodné je vzít kanál G z rozloženého RGB. Ale to který je neostřejší si můžeš zhodnotit sám po rozložení kanálů. Na Měsíc používám ale i tak primárně mono kameru.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1192

Příspěvek od mirkovacik »

Pri fotení mám kopu frejmov, ako mám vybrať referenčný?

Na čo dať dôraz? Malá excentricita či malé FWHM? V praxi tie s najnižším FWHM majú vyššiu excentricitu a tie s najnižšou excentricitou nemajú najnižšie FWHM. Vybral som také, ktoré malo oba parametre čo najnižšie, ale... Dobre som spravil? Nie je vhodné vybrať najmenšiu excentricitu alebo najmenšie FWHM?
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1193

Příspěvek od francek »

Pri použití najnovšieho PixInsight, v skriptoch preprocessing je možnosť použitia WBP, kde ti referenčný snímok vyberie automaticky podľa najlepších kritérií (akých?), ale vždy to vyšlo lepšie, ako keď som to vyberal ručne podľa subframe selelector.
Celestron AVX, CG-4, RC 152/1380, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1194

Příspěvek od hades »

FWHM a excentricita by na výběr referenčního snímku neměli mít vliv. Ten referenční snímek je tam hlavně kvůli zarovnání, takže si vyber takový, který bude sedět se zamýšlenou kompozicí.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1195

Příspěvek od biker.fm »

Fotil jsem ted ze zahrady v Mistku pres IDAS LPS-V4 filtr jednotlive kanaly LRGB. Po slozeni RGB mam tyto divne barvy. Muze to byt tim filtrem ? Spise to vidim na problem mezi klavesnici a zidli. Jenze jak z toho ven ?
Postup zpracovani:
Kalibrace a slozeni, DBE, ArcsinhStretch, PhotometricColorCalibration, HistogramTransformation, SCNR (zelena), Krivky
Přílohy
M101-IDAS.jpg
M101-IDAS.jpg (251.61 KiB) Zobrazeno 2623 x
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1196

Příspěvek od hades »

Nevím jestli to bude tím, ale barevnou kalibraci dělej před strečnutím. A proč to strečuješ na dvakrát?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1197

Příspěvek od MMys »

Přesně tak, tenhle postup je nesmysl, i matematicky. Po nelineárním stretchnutí už přeci nelze barvy dostat do správného poměru pouhým přenásobením každého z R,G,B kanálů nějakým koeficientem. Což přesně dělá barevná kalibrace (i ta fotometrická). Zejde to z důvodu, že byla předtím intenzita signálu v každém z kanálů transformována nelineárně (tedy každá hodnota jasu v původním snímku se změnila, vynásobila, jiným jiným číslem. Stíny razantně více, než jasná místa, hvězdy). A protože fotometrická i klasická kalibrace se dělá na základě hvězd, které byly trasformovány jinak než daleko slabší galaxie, tak pak vyjdou barvy galaxie úplně blbě.

Jediné, co by trochu fungovalo, by bylo, pokud bys nyní vzal jako bílou referenci celou plochu galaxie. Pak by asi vyšla dobře, ale zase ulítnou do nesmyslných barev ty hvězdy.

Prostě ColorCalibration musí být povinně uděláno ještě na lineárních datech, jinak vychází nesmysly.

----
Edit: Ne, tohle nejde srovnat už nijak, z červené se stala žlutooranžová a podobně, je to barevně totálně rozházené, budeš si to muset dát znova. Jinak data asi pěkná.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1198

Příspěvek od biker.fm »

@Martine, hades: Diky za radu, uz jsem se tedy posunul kousek dale.

Je to slozenina:
L 60x300Sec
RGB 15x300Sec
Filrt: IDAS LPS V4

Barvy uz jsou lepsi, ale porad se v tom placam at delam co delam.

Kalibrace a slozeni, DBE, PhotometricColorCalibration, ArcsinhStretch, SCNR (zelena), Krivky. Slo mi to do cele do purpurove, tak jsem jeste pouzil CorrectMagetnaStars
LRGB-web.jpg
LRGB-web.jpg (1.13 MiB) Zobrazeno 2600 x
Zobrazit ve 100%

Nevim co porad delam spatne, uz nad tim sedim nekolik hodin. Kdyz jsem skladal LRGB z Beskyd, tam mi to nejak rozumne vyslo s barvami (ze ja blbec jsem si nenapsal ten postup zpracovani beskydskych dat).

Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 21. 03. 2021, 11:59, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1199

Příspěvek od MilAN »

Vliv toho V4 filtru se tam asi bude projevovat vždy, ne ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1200

Příspěvek od biker.fm »

To urcite, ale ze by az tak moc ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět