Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1201

Příspěvek od Bill »

Já se svým barvocitem do barev nemám moc co kecat, ale po SCNR jsem většinou dělal znovu kalibraci barev. Ještě nikdy jsem nepoužil fotometrickou, u galaxii většinou udělám klasickou barevnou kalibraci na celou galaxii, aby v průměru byla neutrální...

Ale netvrdím, že to dopadne lépe :-(
biker.fm píše: Nevim co porad delam spatne, uz nad tim sedim nekolik hodin. Kdyz jsem skladal LRGB z Beskyd, tam mi to nejak rozumne vyslo s barvami (ze ja blbec jsem si nenapsal ten postup zpracovani beskydskych dat).
To jsi jako smazal celý projekt? To by mne nenapadlo, ke každému se vracím několik let... Vždyť to zpracování je většinou náročnější, než pořídit ta data...
Naposledy upravil(a) Bill dne 21. 03. 2021, 13:36, celkem upraveno 2 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1202

Příspěvek od astar »

Stando, barevně to musí být úplně jinde , když je u toho filtru propustnost 30nm kolem 500nm a asi 20nm kol Ha
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1203

Příspěvek od Bill »

Teď jsem se díval, co to máš za filtr - vždyť to je opravdu úzkopásmový filtr, z toho přeci normální barvy vydolovat nemůžeš. Já jsem myslel, že to je něco jako D1 nebo P2... Tenhle je tak na emisní mlhoviny a zpracovat jako bikolor.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1204

Příspěvek od MMys »

Bill má pravdu. Tohle je mlhovinový filtr. Proč přes to fotíš galaxie ? Z toho nemůže vyjít nic kloudného, a už tuplem ne fotometrickou kalibrací, která operuje s B-V a r'-V rozdíly jasu měřených hvězd. Ty výpočty předpokládají spojité spektrum, a takovýhle dvoupásmový úzký filtr nadělá velkou paseku.

Zkus tak maximálně klasickou barevnou kalibraci provedenou na všech hvězdách snímku, ne fotometrickou a nebo kalibraci na galaxii. Ale stejěn to asi bude nějak barevně ulítlé, ta chybějící část spektra nelze nijak doplnit.

A zahodil jsi tak 60-70% signálu spojitého spektra, ten filtr je určený primárně na emisní mlhoviny.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4114
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1205

Příspěvek od biker.fm »

A ted jsem za blbce a dobre mi tak. Ja dobre nestudoval vlastnosti toho filtru a kdysi jsem ho koupil jako nahradu za CLS na foceni RGB v meste. Tim je tedy vse vysvetleno. Po delsi dobe jsem ho vytahl z krabicky a ze zkusim fotit neuzkopasmo ze zahrady.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1206

Příspěvek od MilAN »

No a když jsi ho kupoval jako náhradu za CLS, proč by se měl jinak chovat, zvlášť , když je ještě o něco užší ? A přes CLS jsi fotil RGB - jak to u galaxií dopadalo ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4114
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1207

Příspěvek od biker.fm »

CLS jsem mel pred cca 10ti lety pujceny a co si vzpominam, vse slo do kose. Ja prave pak sel do toho V4 na doporuceni ze tolik ne*urvi barvy jak to CLSko.

Jedno pozitivum na ten "muj omyl" prece jen by se naslo. Aspon ostatni muzou videt jak dopadnou s barvami RGB pri pouziti tohoto filtru.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1208

Příspěvek od MilAN »

To asi neměla být V4 ( spíš P2) , vždyť je ještě užší, takže na tom barvy musí být ještě hůř
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1209

Příspěvek od MMys »

Barvy nemrší skoro P1 a D1, viz:

https://www.sciencecenter.net/hutech/id ... eplots.htm

D2 už vyblokuje celou oranžovanou část spektra, a V4 navíc ještě i modrou.

Ale stejně si myslím, že barevné focení galaxií (pokud nemají opravdu vysokou plošnou jasnost) ve městě je skoro odsouzené k neúspěchu. Na ty galaxie prostě žádný filtr nefunguje nijak významně. Na rozdíl od emisních mlhovin.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1210

Příspěvek od MilAN »

Dříve P1, dnes P2
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1211

Příspěvek od x-f »

https://www.flying-revue.cz/fotografie-bourek-z-kokpitu

Focený z kokpitu na delší čas. A my máme problém udržet to na zemi :D

Obrázek

Obrázek
Bresser 150/750
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1212

Příspěvek od zbignieww »

Ahoj !

Obetuje se nekdo a zpracuje mi fotky Mlecne Drahy - oblast Labute ? Mam toho kolem 40 kusu. Darky taky .
Delane to modifikovanym Canonem 650d , 30 sekundove expozice na montazi EQM-35, ISO 1600.

Predem dekuji !

Z.
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1213

Příspěvek od kk »

Ahoj všem,

chci se zeptat na doporučení zda používat pro preprocesing Maxlm a nebo ne.

Zkouším fotit na vzdáleném dalekohledu, průměr 150mm a světelnost 2,8, na kterém je momentálně modifikovaná zrcadlovka Canon 6D, upravená hádejte kým :) . (Plánoval jsem tam už mít kameru a řídit ji přes SIPS, viz debata v jiném vlákně, ale to zatím nemám). No a abych mohl zrcadlovku ovládat a fotit sady fotografií tak jsem koupil Maxlm. A mám teď dvě zásadní možnosti:
- nafotit obrázky, DF, flaty … a všechno stáhnout k sobě, preprocesing dělat až v PI, případně DSS.
- nebo udělat preprocesing na připojeném PC na dálku přímo v Maxlm a stáhnout si výsledek na dodělání v PI.
Dříve jsem používal DSS a nějak s ním umím. S PI trochu, ach ty masky :) . No a v Maxlm zatím nastavuji objekty na focení a začal jsem fotit. Zpracování jsem v něm nezkoušel tak bych rád porovnal názory zkušenějších, která cesta vede k lepším výsledkům.
Fotky jsou z DLSR uložené ve formátu .fit, používám volbu v nastavení typu foťáku „Canon Eos II“ a pak v záložce Expose/Readout Mode mám „RAW Color“. Jak program přesvědčit, aby ukládal .CR2 nevím a ani netuším zda by to bylo lepší. Montáž je EQ8r, bez pointace a v podstatě všechny záběry na 300s jsou v pořádku.

Zdraví kk
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1214

Příspěvek od MMys »

Pokud máš PixInsight, tak preprocessing určitě v něm. Nevidím důvodu to dělat jinak.
Nic ti nebrání nainstalovat si PI i na vzdálený stroj, licenční podmínky to dovolují. Můžeš to tam i spočítat, a pak si stáhnout jen složeninu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Re: Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1215

Příspěvek od kk »

Ahoj,

ano, máš pravdu. Otázka směřovala jenom k tomu jestli to náhodou Maxlm nedělá nějak lépe či jednodušeji a nebo jestli by nastavení neumožňovalo snazší automatizaci. Třeba aplikaci master DF hned na jednotlivé snímky nebo něco jiného co neznám.

A užití FITSu jako výměnného formátu, jak jsem popisoval nahoře, je správně pro uložení dat z foťáku a jejich předání do PI?

Zdraví kk
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Odpovědět