DeepSkyStacker

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

DeepSkyStacker

#31

Příspěvek od honza.ho »

Zdravím,

po delší době bych rád všechny fotiče, kteří mají k dispozici u focení počítač, nasměroval na používání produktu DeepSkyStacker Live.

Uvedu příklad ze své vlastní zkušenosti co program umožnuje.

Situace je následující a základem je fakt, že ovládáte pomocí PC foťák/CCD kameru. Tzn. pohodlně zaostřujete ručo/motorfocuserem pomocí nějakého prográmku, místo časovače používáte RS232 a třeba DSLR shutter, místo Compact Flash taháte Rawy pomocí DSLR utilit přímo na disk počítače. To vše je hezké ale k nějaké další monitorovací činnosti musíte používat třeba FS viewer a subjektivně kontrolovat data.

V DeepSkyStacker live si nastavíte monitorování adresáře kam se tahají Rawy (můžete si to nastavit třeba z domova přes síť do pozorovatelny). Mezi základní funkci patří ihned po nahrání snímků na disk proscanování adresáře, spočítání lokální FWHM (pro danou dílčí expozici), jasu oblohy a vyvedení údajů do grafů, které se neustále aktualizují. Program zobrazuje také poslední snímek v kterém lze pohybem kurzoru popojíždět a sledovat detaily pod velkým zoomem, společně se strečnutím histogramu. V nastavení se dá zvolit další kupa parametrů - zajímavé je například automatické skládání po nahrání snímku (znají určitě majitelé ccd kamer u Simsu a podobných profi programů). Snímek je tak automaticky skládán (neumožnuje kalibraci), je vypočítáván drift v dx/dy (u DSLR způsobuje velký drift ony vzory v pozadí po likvidaci Hotpixelů) a úhel. Opět vyvedeno do grafů ... nastavení je flexibilní, nemusí se skládat vůbec, nebo se může skládát třeba po 5 snímcích a ukládat do souboru. Nástrojem se krásně vzdáleně sleduje snímání z tepla domova :).

Pro kontrolu mi funguje i Maxim, ale na PC které mám v pozorovatelně je pouze 256mb RAM a program těžce nestíhá.

Doporučuji

http://deepskystacker.free.fr/english/index.html
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

DeepSkyStacker

#32

Příspěvek od Vejr »

Chtel jsem se zeptat, jak pouzivate DSS. Mate nejake sve oblibene nastaveni (jake?) a s nim delate vse? Nebo naopak nastavujete ruzne parametry pri kazdem skladani? Abych pravdu rekl, ja v tomhle dost plavu. Sice obcas zkousim zmenit nastaveni, ale vetsinou ani nevidim rozdil Na druhou stranu jsem presvedcen, ze lze z tohoto programu dostat vic, nez se dari mne...
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

DeepSkyStacker

#33

Příspěvek od gsokuba »

no nejdůležitejší podle mě je nastavení vyvážení bílé to mám u sebe nastaveno na použití vyvážení bíle z kamery a pak vysledné zarovnání RGB kanálů což mám u sebe zapnutý jinak mi to dělá snímky moc dočervena, jinak celkem nic tam nenastavuju ono tam toho totiž ani moc nejde proto spíš na skládání snímků používám IRIS.
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

DeepSkyStacker

#34

Příspěvek od Vejr »

iris jsem zkousel, ale zatim ne moc uspesne Tam je to ovladani kapitola sama pro sebe a moc mi to nejde - zvlast kdyz nevladnu anglictinou... Ovsem Iris bych radeji probiral v jinem vlakne, na nej take dojde :-D
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

DeepSkyStacker

#35

Příspěvek od Konihlav »

ja si s DSS moc nerozumim, ale hral jsem si s nim, po nocich, a urcite pouzivam zarovnani RGB kanalu, jak pise Kuba (je to ta moznost z doporucenych uplne dole). Pak je sice snimek doseda, ale lze to pozdeji v PS napravit jinak jsem v tomto zelenac :-/
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

DeepSkyStacker

#36

Příspěvek od Vejr »

Ja prave take ::) Takze se snazim si vytvorit nejake pracovni postupy, ale zatim spis tapu Informaci co a jak delat v kterem programu je poskrovnu (v cestine) a tak vse zatim resim metodou pokus - omyl. Navic jsem vyrosl na Macich a tak napriklad z ovladani Registaxu dost silim a vubec nevim, co tam delat. DeepSkyStacker mi z tohoto pohledu prijde jeste nejsrozumitelnejsi, tak zacinam u nej - i kdyz je mi jasne, ze by se leckdy hodilo zpracovani v necem jinem...

Mimochodem - to by nebylo spatne tema na prednasku na nejakou astroakci (Hodkovice, Litice atp.). Myslim, ze vysvetleni postupu v nekterych programech by rada zacatecniku vice nez ocenila
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

DeepSkyStacker

#37

Příspěvek od ogami »

jsem na tom dost podobne, posledni dny si hraju s nastavenim dss a zkousim, co z toho vyleze ... musim rict, ze at to nastavim jakkoli, vysledek je temer totozny po upravach v ps. mozna tomu jen nerozumim a nevim jak nastavit ;)

ad iris, nasel sem peknej navod step-by-step v cestine, podle ktereho by to mel zvladnout kazdy i bez znalosti anglictiny. je to jen casove narocnejsi, nez vybrat snimky v dss a zmacknout jedno tlacitko. osobne se chystam tento vikend prepracovat vsechny fotky co jsem posbiral od soboty v irisu.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

DeepSkyStacker

#38

Příspěvek od gsokuba »

tyhle programy se nedaj moc provonávat já DSS použivám jenom když to potřebuju mít rychle, jinak dobrý návody na IRIS jsou na http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris.htm#tutorial tam jsem se naučil všechny techniky + včera pomocí astrometrie identifikaci objektů, kdyby o to někdo stál mohl bych náký tutoriály v češtině udělat.
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

DeepSkyStacker

#39

Příspěvek od Vejr »

Ja myslim, ze bych o to stal nejenom ja :-)
Ja vim, ze tech navodu je na netu celkem dost. Ale bohuzel v anglictine, se kterou neustale jen zapasim... :-(
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

DeepSkyStacker

#40

Příspěvek od honza.ho »

Zkoušel jsem kalibraci "ve všech" známých programech (DSS, Subraw, Maximdl, dříve i Iris). Subraw jsem vyloučil hned na začátku, na to nemám čas ani chuť něco dávkovat, v Irisu to trvá také dlouho i když jeho funkce jsou velmi zajímavé. Zbývá MaximDL a DSS.
Z obou lezou naprosto stejné výsledky.
Maxim provede kalibraci a registraci o dost rychleji ale zase se musí více klikat, to se mi taky chce málokdy :). Naopak se dají použít různé specializované postupy (sigma reject combine od RC apd.).

Nejjednodušší, nejvhodnější a nejrychlejší na pochopení je pro začátečníky DSS - ověřeno.

Jak už zde bylo zmíněno, je třeba nastavit vyvážení bílé z kamery (custom white balance - vyvážená DSLR např. pomocí šedé kalibrační tabulky). Pro skládání zvolit raději rovnou metodu Billinear. Pro snímky nad ohnisko cca 200mm detekci hvězd kolem 30-40%. Pro širokoúhlé snímky 10%. Způsob tvorby DF zavisí jen na vás ... porovnání najdete někde na gůglu ale základní nastavení bohatě postačuje. U monochromatických snímků kanály logicky nezarovnáváte a u barevných je to spíše výhoda z pohledu ulehčení práce.  

Něco málo dám během příštího týdne na web .. pár řádků mám sepsaných.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

DeepSkyStacker

#41

Příspěvek od ceres »

2 honza.ho:
Ja musim trochu oponovat - skusal som tiez DSS, Maxim DL, IRIS a AstroArt. DSS som vylucil hned na zaciatku, lebo oproti ostatnym trom programom daval velmi neuspokojive vysledky a absolutne mi nevyhovovalo "pokusne" nastavovanie parametrov. Maxim DL je super program, ale kedze nemam oficialnu licenciu, nepouzivam ho Takze zostava IRIS a AstroArt. IRIS je super free program, len to "riadkove" ovladanie treba prekusnut a zzit sa s nim. Naproti tomu AstroArt ma vsetko, co treba a pracuje velmi rychlo a presne. Kedze mam licenciu kupenu, pouzivam ten. Ale na niektore veci je IRIS vhodnejsi (spracovanie videometeorov a pod., narovnavanie poli atd. Cize, DSS pre mna nikdy, ako sa hovori - za malo penez malo muziky... A kedze je free.................
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

DeepSkyStacker

#42

Příspěvek od honza.ho »

Parametry u mě fungují tak, jak je nastavím. Určitě se to u mě nechová nějak nepředvídatelně. Od toho programu nepotřebuji víc, stačí mi, když korektně zkalibruje, zregistruje a složí data (s co nejmenším usílím z mé strany). S výstupem už potom pracuji v jiné aplikaci.

Chápu, že každému vyhovovat nemusí, ale zároveň vím, jak na něm lze jednoduše naučit začátečníky zpracovávat data a pochopit základní principy bez zbytečného klikání, které do přehlednosti rozhodně nepřidá .. navíc je zdarma.

Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

DeepSkyStacker

#43

Příspěvek od Vejr »

Jeste bych se vratil k jednotlivym nastavenim. Je fakt, ze vliv ruznych metod je opravdu minimalni (alespon na mych podkladech rozdily nepozoruji).
Na druhou stranu je jedno nastaveni, ktere vliv celkem ma a tim je RAW/FITS DDP Settings. Napriklad pouzivate Auto White Balance, Camera White Balance nebo ani jedno? A co se tyka Bayer masky - jake mate nastaveni (resp. jake ktere z moznych ma vliv na obraz?)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

DeepSkyStacker

#44

Příspěvek od FunTomas »

Poprosil by som miestnych borcov, ktorí vedia ako na DSS, či by vedeli poskladať nasledovné obrázky (http://www.astrofoto.sk/images/ngc7000_light/images.zip) . Mne sa to zatiaľ nikdy nepodarilo a myslím, že som vyskúšal už všetky parametre. Výsledok bol vždy na... Ak sa to niekomu náhodou podarí, mohol by prosím svoj postup zverejniť a ukázať nastavené parametre? Vopred veľmi pekne ďakujem.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

DeepSkyStacker

#45

Příspěvek od Roman (Rick) »

Skúsil som to hodiť do DSS a toto mi z toho vypadlo (tiff exportovaný pre web):

http://astronomyfoto.yw.sk/temp/out.jpg

Neviem, aké veľké chyby v skladaní máš na mysli, ale mne sa aspoň na prvý pohľad zdá OK. DSS som len nainštaloval, žiadne nastavenia som nemenil.
Odpovědět