Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#76

Příspěvek od M.Adamovsky »

no bohuzel jinak by to ani neslo. CCD na pevno tam nemaji...takze u me prichazi v uvahu pouze to, ze tam pripojim DSLR. Takze je mi uz jasna Tva odpoved.. :)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#77

Příspěvek od MP »

M.Adamovsky napsal: prichazi v uvahu pouze to, ze tam pripojim DSLR. Takze je mi uz jasna Tva odpoved.. :) Mne ne. Zadnou modlitbu za seeing neznam ... :)

Ale co s tim zkusit kratke expozice ? Planety, detaily na Mesici ...

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#78

Příspěvek od M.Adamovsky »

no muzu ji zkusit vymyslet..na druhou stranu...ted jsem objevil..

Stefan seip. Canon EOS 5D, ohnisko 8 m, i kdyz za velmi dobreho seeingu..
ten Sirius je dokonce jeste delsim ohniskem.





tema fotkama nechci nejak sabotovat tu diskuzi..je mi jasne, ze fotit ohniskama o metrovych radech s DSLR je az na vyjimky vsech vyjimek temer nemozne....
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#79

Příspěvek od M.Adamovsky »

MP napsal:
Mne ne. Zadnou modlitbu za seeing neznam ... :)

Ale co s tim zkusit kratke expozice ? Planety, detaily na Mesici ...



no bojim se, ze na Planety to bude zasejc moc kratke ( nehlede na to, ze tam budu az na podzim...ted z hlavy me napada jen Mars..a nevim jak ostatni )..jen ten Mesic...ten bude v ty dobe, co tam budu, okolo posledni ctvrti...
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#80

Příspěvek od MP »

M.Adamovsky napsal: tema fotkama nechci nejak sabotovat tu diskuzi..je mi jasne, ze fotit ohniskama o metrovych radech s DSLR je az na vyjimky vsech vyjimek temer nemozne.... Naopak, je to nadherna ukazka, jak to muze byt nadherne, kdyz to vyjde. Kam bych se jen odstehoval ...

Jen podotykam, ze EOS 5D ma "jen" 12Mpx na full-frame senzoru, takze ma trochu vetsi pixely, nez nase zrcadlovky. Ale i tak to rozliseni vychazi zatracene vysoko. Jakymi casy je to focene ? Byl ten seeing tak uzasny, nebo jsou to vybrane kratsi expozice ?

Ten Sirius je totiz foceny vice kratkymi expozicemi a skladany, jako ty planety.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#81

Příspěvek od MilAN »

Je tam 9 x 10s expozice - pro Trapez
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#82

Příspěvek od M.Adamovsky »

pravda....podstatna vec..zapomnel jsem to napsat..diky za doplneni....
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#83

Příspěvek od ceres »

MP napsal:
Naopak, je to nadherna ukazka, jak to muze byt nadherne, kdyz to vyjde. Kam bych se jen odstehoval ...

Myslim, ze ten Welzheim pri Stuttgarte s tymi podmienkami vysoko nadpriemerny nebude. Ale s 90 cm cassegrainom by v principe zle fotky ani byt nemali Ono tie zmenseniny dost klamu, MilAn o tom pisal viackrat. Na originale vidno, ze dekonvolucia obrazu dost pomohla...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#84

Příspěvek od M.Adamovsky »

urcite....je otazka jak by ty snimky vypadaly pri 100% zvetseni...
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#85

Příspěvek od MP »

ceres napsal:
Na originale vidno, ze dekonvolucia obrazu dost pomohla...To verim, ale stejne, kdyby tam ty detaily nebyly, tak je z toho nikdo nevydoluje. Spis je to temi kratsimi expozicemi - proste se pak ve vetsi serii expozic najde neco povedeneho. Takze k domu dlouhemu ohnisku je potreba i velky prumer a citlivy senzor. A soustredit se na jasnejsi objekty ;)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#86

Příspěvek od M.Adamovsky »

jj zkusim to tak..kratke expozice...modlitba za seeing a jasne objekty...ja uz jsem s tim dalekohledem jadnou pracoval, ale jelikoz bylo tehdy cely vikend hnusne a jen asi na hodinu bylo hezky...ani jsem nestacil zaostrit a stihl jsem jen jednu expozici M 57...ne poradne ostrou ( coz by se mi stejne asi nepodarilo zaostrit )..ale byla tam a hezka...a to to byla jen asi 30 sec expozice...takze proste kratke expozice a hlavne se hodne moc modlit...
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#87

Příspěvek od ceres »

vseumel napsal: Neřekl bych bláboly, spíš to tady málokdo umí a s amatérskou technikou je to opravdu těžké. Foto s ohniskem 1800mm je např. tady (foceno v Rakousku). Myslím, že se to taky jednou chlapi naučíte :



Ještě malý náhled na výřez 1:1. Tohle prostě ohniskem 800mm neuděláš ani omylem.

http://stargazer.christelhager.info/ast ... l-crop.jpg
Teraz som dal sem: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=5#5 tiez jeden Leo triplet ohniskom 400 mm. Keby som to mal vo farbe a podobnymi expoziciami, velmi by sa tie snimky asi nelisili. Opacne porovnanie je v animacii...

Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
vseumel
Příspěvky: 62
Registrován: 19. 03. 2007, 06:10

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#88

Příspěvek od vseumel »

To Adamovský : Já myslím, že tě zbytečně tady někteří lidé stresují Možná budeš sám překvapen, až ve 4m ohnisku uděláš pěkné fotky. Zmenšíš je na polovinu a bude to v pohodě, tak jako se dají dělat fotografie na téhle stránce, i když SBIG 11000 je jiný kalibr : http://www.photomeeting.de/astromeeting/_index.htm
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#89

Příspěvek od ceres »

MP napsal: Takze k domu dlouhemu ohnisku je potreba i velky prumer a citlivy senzor. A soustredit se na jasnejsi objekty ;)

Skor by som vseobecnejsie povedal, ze sa treba sustredit na objekty, ktore su pre snimanie danou technikou na danom mieste za danych podmienok najvhodnejsie. A toto urcit je v tom nou-hau kazdeho dobreho (astro)fotografa ::)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
vseumel
Příspěvky: 62
Registrován: 19. 03. 2007, 06:10

Focení dlouhým ohniskem - ano či ne ?

#90

Příspěvek od vseumel »

To ceres : Hezký snímek, ale myslím, že rozlišení máš tak o řád nižší než je ten barevný snímek, to se nedá porovnávat!
Odpovědět