Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Astrofotografie mobilem

#31

Příspěvek od 4Brunco »

Dik, tak ci tak by to chcelo ten mobil nejak zafixovat. A vidis skusim natocit video, ale ked bude slusnejsi seeing, lebo v poslednej dobre je to celkom bieda u nas, vela vlhkosti a pohybu v atmosfere.
Inak mobilom sa mi uz podaril aj lepsi a ostrejsi mesiac, ale tento sa mi paci hlavne koli kraterom s lucmi, Tycho a Kopernik ;)
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#32

Příspěvek od Howking »

Včerejší pozorování s Lídlskopem.

M31

100x 0.5s ISO 2000 iPhone 6 Plus - Bresser 70/900 - GSO super plossel 25mm

M45

200x 0.5s ISO 2000 iPhone 6 Plus - Bresser 70/900 - GSO super plossel 25mm


100x 0.5s ISO 2000 iPhone 6 Plus


100x 0.5s ISO 2000 iPhone 6 Plus
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Astrofotografie mobilem

#33

Příspěvek od ladis »

Plejady nemaji oznaceni M42 ale M45, jen pro upresneni.

Jinak hezky snimek Plejad a Hyad dohromady!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#34

Příspěvek od Howking »

Jinak hezky snimek Plejad a Hyad dohromady! -budu muset vyjet někam za město  - trochu víc černé by tomu asi pomohlo.

Umřel mi včera mac a tak jsem to dnes zkoušel na pecce v Registaxu a DeepSkyStackeru - ale nějak to nevypadá. Mám pocit, že Lynkeos to skládá mnohem lépe.
Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 43
Registrován: 26. 04. 2015, 22:24
Bydliště: Svatava u Sokolova
Věk: 72
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie mobilem

#35

Příspěvek od Franta »

Ahoj docela by mne zajímalo, jak jsi dělal těch 100 snímků tím mobilem. Hodil jsi to do videa a rozsekal a nebo tam máš nějaký časovač?
Sky Watcher 102/1300, HEQ-5, PoleMaster, QHY5III178 - Color, QHY 5-II--MONO, Canon EOS 700D, ZOOM okulár 7,2 - 21,5 mm - FMC, Barlow Celestron 2x, RGB filtry, hlava a další drobnosti.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#36

Příspěvek od Howking »

Ahoj docela by mne zajímalo, jak jsi dělal těch 100 snímků tím mobilem. - koupil jsem na ebayi toto:

a v iPhonu mám aplikaci kde jde nastavit délka expozice až na půl sekundy a ISO až na 2000 a taky jde nastavit, že před prvním snímkem dá x sekund pauzu a pak udělná n snímků po n sekundách  - takže já měl nastaveno 0.5s ISO 2000 5s pauza (aby se uklidnila rozklepaná montáž po ťuknutí spouště) a pak 100 snímků po půl sekundě. Defakto 50 sekud expozice. No a Lídlskop jsem nastavil jako EQ montáž pokud možno přesně a pomalým pohybem v rektascenzi jsem rukou simuloval hodinový stroj - nebyl jsem přesný, ale v rámci půl sekundy dostatečně a další nepřesnosti zarovnal Registax.

Aplikace se jmenuje ProCamera.

Video je naprd - krátká expozice a brutální komprese. Tady jsem fotil do nekomprimovaného TIFU. Sice ISO 2000 brutálně šumí, ale to se spojením vyeliminuje a zůstane skoro hladký obraz.

A na ty snímky bez Lídlskopu samozřejmě jakýkoli stativ pro mobil. Pohyb oblohy je mimo rozlišení mobilu a to co se hne za 50s postupně zase srovná registax.
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 246
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Astrofotografie mobilem

#37

Příspěvek od Naburko »

Ahoj pekne snimky ako sa ta apka vola kuknem ci nie je aj na android
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#38

Příspěvek od Howking »

Náhodou se vyjasnilo noční nebe nad Ostravou. Foceno přímo zprostřed města.

a abyste měli představu složením jakých čtyřset obrázků tento vznikl

jak dokáže software krásně bojovat s přesvětlenou oblohou.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#39

Příspěvek od Howking »

Nějaké výsledky z včerejšího večera a dnešní Slunce.

Saturn už hodně nízko nad západem - musím jít dřív.


M57 v Lyře


Labuť-Delfín-Orel - pokus o mléčnou dráhu - ale to asi v ostravě mobilem fakt nedám i když očima jsem ji viděl.


A dnešní Sluníčko


Všechno lídlskop a iPhone

PS: Kdyby to vedení považovalo za plevel a spam zastírající téma vlákna, stačí říct - zvoním. :-)
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Astrofotografie mobilem

#40

Příspěvek od 4Brunco »

apka vola kuknem ci  nie je aj na android

Ahoj, existuje appka na android ktora umoznuje dlhsie snimanie. Vola sa to Camera FV5. Ale zalezi od telefonu, na Galaxy S4 nic moc.

Inak tu je dost zaujimaveho citania o foteni nielen mobilom :

http://www.lonelyspeck.com/photographin ... martphone/
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#41

Příspěvek od Howking »

Taky mám zkušenosti (i když si s tím hraju jen chvilku), že sloučení 100 i velmi špatných snímků a následné ostření dá mnohem víc detailů, než sloučené 4 nejlepší z nich. Tak nějak se to statisticky zprůměruje a "rozmaže" natolik homogenně, že zostření z toho dostane víc detailů.

Toto je složenina z 100 snímků z nichž ani jeden nezobrazil ani vzdáleně tolik detailů:
http://alefnula.wz.cz/astro/pozorovani/ ... 15/sat.jpg - pouhý achromat (dvě čočky) 70/900, GSO barlow 2,5x, prodloužení 10 cm, GSO superplossl 25mm, iPhone - optická osa přítomna nebyla (lídlskop už ten barlow držel nakřivo - pak nakřivo to prodloužení a tak...). Saturn max 10o nad obzorem.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie mobilem

#42

Příspěvek od Cztwerec »

Jenže pokud složíme méně snímků s lepší kvalitou, je to dle mého lepší než složení více snímků (sekvence) ve kterých jsou i ty špatné... to je fakt.

U výsledného obrazu v prvním případě nemusím tolik ostřit a šum mohu snáze korigovat.
Lectorem iustus...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#43

Příspěvek od Howking »

Jenže pokud složíme méně snímků s lepší kvalitou... - to už musí být snímky s výrazně lepší kvalitou (skoro dostatečnou aby byly použity samostatně), pokud ale mám snímky jen vcelku špatné a velmi špatné, tak se mi zatím jevilo, že velké množství těch velmi špatných navíc i když by selský rozum říkal že to musí posunout nežádoucím směrem spíše pomůže, než nechat jen ty vcelku špatné, kterých je málo. (no asi to chce i cit co ještě nechat a co ne a ten ještě nemám, takže se mi taktika "čím víc tím líp" jeví zatím nejfunkčnější).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie mobilem

#44

Příspěvek od Cztwerec »

Spíš chytit dobrý seeing, alespoň průměrný. Pokud máš špatná data, nepomůže ti ani jedna z alternativ. Buď to bude hnus s menším šumem a nebo hnus s větším šumem, ale nic kloudného to nepřinese.

Při průměrném seeingu se dá kouzlit s tím co říkáš, složit více snímků ale reversně zaostřit, nebo přesněji přes "neostrou masku". Nikdy to ale nenahradí dobré podmínky. Viz. první věta Máš v podstatě pravdu.

Ovšem skládání většího množství horších snímků přináší o něco méně horší fotografii. Otázka je co je měřítkem... Pokud máš ovšem podmínky špatné, nijak bych se netrápil a poslal to do koše.
Lectorem iustus...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Astrofotografie mobilem

#45

Příspěvek od Howking »


Lídlskop 70/900, GSO superplossl 25mm, iPhone6 (průměr objektivu iPhonu menší, než výstupní pupila Lídlskopu s tímto okulárem, takže jsem nevyužil celou plochu objektivu)
49 snímků 0,5s 2000 ISO.

Samozřejmě z otevřeného okna uprostřed Ostravy bez hodinového pohonu :-)
Odpovědět