Astrofotografie mobilem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Astrofotografie mobilem

#1

Příspěvek od Jacquess »

rozhodl jsem se pro pokus fotit noční oblohu mobilem teda respektive fotit Měsíc pomocí dalekohledu, a docela to jde až na to že je to občas přepálený, neáte někdo na to nějakej fígl? fotím přes Siemens C75  clonu má 2,8.  
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Astrofotografie mobilem

#2

Příspěvek od Habl »

Jacquess napsal: rozhodl jsem se pro pokus fotit noční oblohu mobilem teda respektive fotit Měsíc pomocí dalekohledu, a docela to jde až na to že je to občas přepálený, neáte někdo na to nějakej fígl? fotím přes Siemens C75 clonu má 2,8.
Za pokus to možná stojí, ale časem zjistíš, že pro astrofotografii to není vhodný přístroj.Rozlišovací schopnost malého chipu je velmi nevhodná pro snímky za okulárem jedná se v podstatě o nejnevhodnější digitální kompaktní přístroj.Pročti si na astroforu čím se provádí kvalitnější snímky při astrofotografii.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Astrofotografie mobilem

#3

Příspěvek od Jacquess »

To já vím, jen mě napadlo jestli to někdo nepoužívá pro zábavu, já vím že to nic kvalitního není, já to zkoušel jen tak, když jsem fotografoval na stativu a neměl jsem co napráci....... Pokud jsou ty snímky znemšené tak vypadají dobře
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Astrofotografie mobilem

#4

Příspěvek od PPos »

Jacquess napsal: To já vím, jen mě napadlo jestli to někdo nepoužívá pro zábavu, já vím že to nic kvalitního není, já to zkoušel jen tak, když jsem fotografoval na stativu a neměl jsem co napráci....... Pokud jsou ty snímky znemšené tak vypadají dobře
To mozes pouzivat iba na zabavu. ;D Mobilne fotoaparaty niesu podla mna vhodne na nic, iba na prilakanie zakaznika. 8)
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Astrofotografie mobilem

#5

Příspěvek od alien5 »

Ja fotim mobilem QTEK 9100 (MDA vario) a ten mesic tak nejak ujde horsi je ta automatika a trefit tu milimetrovou skvirku.Mrkni se na muj web je tam i slunce pres filtr.
Samozrejme necekal sem nikdy slusne fotky :)
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Astrofotografie mobilem

#6

Příspěvek od Jacquess »

Slunce jsem taky fotil, i přes chromosférickej dalekohled, má to výhodu že je to hned, jinak fotky jsou tak pro okrasu
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Astrofotografie mobilem

#7

Příspěvek od Jacquess »

měsíc den po úplňku
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Astrofotografie mobilem

#8

Příspěvek od Jacquess »

Po dlouhé době jsem se dal na tvorbu stránek, tak jsem udělal i malou galerii fotek z mobilu.
http://tomaja.wz.cz/K750.htm
Jen tak už pro usměv ::) ::)
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Michal Trneny
Příspěvky: 46
Registrován: 19. 06. 2009, 12:33

Astrofotografie mobilem

#9

Příspěvek od Michal Trneny »

Máte někdo zkušenosti s focením třeba galaxií smartphonem?
Připevnit mobil k dalekohledu a použít ho k focení ...

5Mpix, to už je asi slušné rozlišení.
Na jakých technických parametrech ještě závisí kvalita obrazu?

V sekci Astrotechnika: Software, literatura ... se řeší aplikace pro smartphony:
Napada vas nejaka jednoducha astro aplikace, ktera by se vam hodila?  Tak mě napadá, jestli by šlo vytvořit aplikaci, která by uměla nechat závěrku fotoaparátu telefonu otevřenou tak dlouho, jak jsme si to navolili (např. kvůli delší expozici pro DSO). Ale nevím, jak takový foťák na mobilu funguje a jestli je tam vůbec nějaká závěrka a jestli teda vůbec má cenu uvažovat o nastavování doby expozice.

Byla by paráda tahat s sebou co nejméně techniky a získávat krásné fotky.
Michal Trneny
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie mobilem

#10

Příspěvek od Karell »

Taky by byla paráda být lehčí než vzduch a jen se tak vznášet.... Napsat podobnou aplikaci, o které uvažuješ, by jistě nebyl problém, udělat slušnou fotku mobilem je přesto vyloučené. A rozlišení, při velikosti čipů, které do mobilů dávají, hraje přesně opačnou, tedy negativní roli. Navíc atrofotografie DS objektů se odehrává v primárním ohnisku, na to bys musel v mobilu odstranit objektiv. Jasně, vím i to, že už dělají nějaké mobily s výměnnými objektivy, fotky z nich mě přesto nepřesvědčily o skutečnosti, že jakákoliv zrcadlovka to nesvede lépe.
Uživatelský avatar
Sírius
Příspěvky: 18
Registrován: 16. 03. 2014, 16:21

Astrofotografie mobilem

#11

Příspěvek od Sírius »

Ja som tiež skúšal niečo pofotiť mobilom.
Nebolo to najhoršie ale bolo katastrofálne triafať s mobilom do okuláru.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Astrofotografie mobilem

#12

Příspěvek od Rekmarik »

Mobilne fotoaparaty niesu podla mna vhodne na nic, iba na prilakanie zakaznika.8)

To už se za tu dobu od napsání tohoto příspěvku krapítek posunulo zase dál řekl bych :)

I když stále jen focení pro zábavu to je jasné ..


Taky jsem zkoušel Měsíc a je to focené afokálně jednak bez okuláru v OV z ruky a pak přes okulár z ruky
Použit dobson 254/1200

Výsledek mě tenkrát docela překvapil ..

http://2.bp.blogspot.com/-bSXJphl_5NY/U ... sic80x.jpg

http://1.bp.blogspot.com/-kdl8itvRLvs/U ... ic240x.jpg

Za nějaký čas se nejspíš rozlišovací schopnosti i citlivost foťáků zabudovaných v mobilech budou blížit kvalitě čipů v dnešních zrcadovkách, ale to budou zase ty zrcadlovky o velký krok ve předu ..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astrofotografie mobilem

#13

Příspěvek od MilAN »

Nejde asi  ani tak o rozlišení a citlivost ( tam žádný velký rozdíl nebude), spíš jde o šum a o to , že tam tou vstupní čočkou při jejím průměru moc světla nevleze.  Když budeš fotit bez další optiky, tak jsi limitovaný  tím  objektivem a pokud afokálně, moc si nepomůžeš , protože pracuješ jako při velkém zvětšení: Takže Měsíc, Slunce,  a velké planety.  Na DSO  bych tedy nepomýšlel.
Pokud tedy jen s objektivem na mobilu - kam se dostaneš  s dosahem u hvězd ? Záleží, jak  moc by šla natáhnout expozice, kterou by nezničil šum. Tady by mohla trochu pomoci  zkušenost z CCTV kamer  s akumulací a malými objektivy - dosah 8 mag ??? Ale to jsme úplně jinde s celou technikou a zpracováním obrazu než lze předpokládat u mobilů. A tahat z mobilý dráty a dál zpracovávat - to už je absurdita. Na to už jsou foťáky, která to zvládnou daleko lépe i s našimi nároky na výsledek, a svojí velikostí nejsou tak daleko od těch mobilů ( např. Sony NEX).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie mobilem

#14

Příspěvek od Karell »

Pro rekmarik: já naopak musím s tím příspěvkem i po 8 letech souhlasit, je to jen marketingový tah jak v zákazníkovi vyvolat dojem, že díky superextramega rozlišení foťáku v mobilu bude umět fotit. I momentky z dovolených stojí za houby. Stačí jen trochu nepříznivé světelné podmínky. A nejpřesvědčivější je vidět vytištěnou fotografii focenou mobilem. Porovnat ji třeba s fotografií C1000D se setovým objektivem, kdy fotograf nepoužije automatické nastavení ale použije funkce, který ten foťák má a umí je použít. A promiň, nechci tě urazit, ale porovnej si tu svoji fotku s nějakou fotkou i třeba lacinější kamerkou typu QHY5....
Edit: třeba tento příklad http://astrofotky.cz/gallery.php?show=V ... 402907.jpg
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Astrofotografie mobilem

#15

Příspěvek od Naburko »

Karell tá fotka od rekmarika je singl fotka (teda odhadujem to) a bez úpravy (aj to odhadujem) a to fotka z kamey QHY5 je už isto skladaná v registaxe a prehnaná v photoshope každopádne ale je to iste väčšia kvalita
Odpovědět