Ostření při astrofoto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Ostření při astrofoto

#301

Příspěvek od Howking »

mirkovacik píše:nakoľko presne musí byť bathinova maska nasadená na objektíve?
- stačí aby žádná z hran masky nepřesáhla optickou osu do části jinak orientovaných hran, když to chceš mít dokonale. Ale i když přesáhne, tak si tím jen snížíš kontrast difrakčního obrazce. Takže vlastně +- autobus. Daleko důležitější je hladkost, ostrost a rovnoběžnost hran té masky.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Ostření při astrofoto

#302

Příspěvek od mirkovacik »

Fotím s tele f=135mm alebo 400mm.
Mám UHC-E filter, ktorý viem nasadiť spredu (pred) teleobjektív ako bežné fotografické filtre.

Ak zaostrím bez filtra a potom nasadím filter - rozostrí sa to?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ostření při astrofoto

#303

Příspěvek od MilAN »

Pokud bude filtr opravdu planparalelní, tak se nerozostří. Ale to v praxi - vzhledem k tomu, jak jsou filtry vyráběny - nelze asi 100% zajistit.Čím delší ohnisko, tím ten problém může narůstat. Ale u teleobjektivu bych se toho tak neobával. Není nic jednoduššího, než to zkusit .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Ostření při astrofoto

#304

Příspěvek od mirkovacik »

Ďakujem.

A ja som si myslel, že práve pri dlhšom ohnisku bo bude lepšie - že lúče, ktoré idú do hry (cez filter do objektívu) sú viac rovnobežné ako pri kratšom ohnisku.

Áno vyskúšam, len som chcel začať pokus z tej pravdepodobnejšej strany. Toho času na skúsanie je málo - noci krátke a nemôžem sa často utrhnúť von. :( Minule som celý čas minul na pokusy s porovnaním fotenia cez a bez UHC-E filtra. Skúšal som aj ostrenie cez bathinovu masku ale pri ohnisku 135mm a UHC-E filter pred objektívom som nedostal žiaden rozumný obrazec s difrakčnými lúčmi. Skúsim bez filtra a ten nasadím po zaostrení.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Ostření při astrofoto

#305

Příspěvek od mirkovacik »

Mám ešte otázku - na backfocus/frontfocus a commit autofocusu pre starých objektívoch

Mám Canon 450d. Používam staré objektívy manuálne zaostrované. S čipom na potvrdenie autofocusu.

Keď mi foťak potvrdí focus pri manuálnom zaostrení - môže tam byť este problém s tým, že v skutočnosti je zaostrené trochu "pred" alebo "za"?

Na nových foťákoch viem nastaviť nejaké korekcie na autofocus z tohoto titulu, ale či to prichádza do úvahy aj pri starom objektíve...

A druhá otázka - keby som to ladil - lepšie sa to vyladí na objekte (noviny/meter) vzdialenom meter až niekoľko metrov. Bude tá korekcia rovnaká potom aj pre objekt v nekonečne? Alebo to treba vyladiť na nekonečne?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ostření při astrofoto

#306

Příspěvek od MilAN »

Vyladit to můžeš na jakékoliv vzdálenosti- úhel paprsků je stejný. Ale ladil bych to při velké světelnosti.
Pokud to zvládne posuv čipu, potom by pro AF i pro signalizaci měly být stejné podmínky- obě cesty jak k čipu , tak do AF budou stejné.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Ostření při astrofoto

#307

Příspěvek od vla »

Keď mi foťak potvrdí focus pri manuálnom zaostrení - môže tam byť este problém s tým, že v skutočnosti je zaostrené trochu "pred" alebo "za"? ........... To klidně může, třeba i jen proto, že máš nějakou reakční dobu a pokud foťák pípne, nejsi schopný přesně v tom okamžiku zastavit ostření. Kdysi dávno jsem to zkoušel a vyhodnotil jako k ničemu, pro krátká ohniska a ještě zacloněná po zaostření to funguje, ale tam je velká hloubka ostrosti. Pro douhá to prakticky použitelně nefunguje. Mimo různé objektivy jsem to zkoušel i na SW ED 80/600 a tam pípalo zaostření v rozsahu několika (více) desetin mm, což už na astro nebylo použitelné. Canon 450 má už LV, takže to je mnohem lepší cesta na ostření, minimálně na astro.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření při astrofoto

#308

Příspěvek od nosuh »

mirkovacik píše:Mám ešte otázku - na backfocus/frontfocus a commit autofocusu pre starých objektívoch

Mám Canon 450d. Používam staré objektívy manuálne zaostrované. S čipom na potvrdenie autofocusu.

Keď mi foťak potvrdí focus pri manuálnom zaostrení - môže tam byť este problém s tým, že v skutočnosti je zaostrené trochu "pred" alebo "za"?
Ze zkusenosti neni dobre u manualnich skel spolehat na potvrzeni telem. Treba manualni Samyangy s nalepenym cipem na AF, na mem tele potvrzuji, ze je zaostreno, ale ve skutecnosti, je to trochu mimo. Na beznem foceni to skoro nepostrehnes, ale na hvezdy je to uz problem.. Ostril bych spis pres LiveView a zoom a BAthinowovu masku, kterou si snadno vystrihnes z papiru a nasadis na filtrovou obrubu..
to se mi osvedcilo nejvic.
Naposledy upravil(a) nosuh dne 25. 07. 2018, 10:31, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Ostření při astrofoto

#309

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ako ti už napísali kolegovia = live view a manuálne ostrenie pri otvorenej clone je najlepšie, ako môžeš zaostriť s DSLR a objektívom. Bahtinova maska nie je nutnosť, ale môže byť prínosom. Objektívy som vždy zaostroval bez nej a bez problémov - hlavne, keď má LV aj možnosť zväčšiť si obraz (lupa). Inak naviem, aký objektív to máš, ale je dobré kontrolovať zaostrenie v priebehu noci - ja som zvykol občas preostriť, hlavne, keď som fotil pri f1.4-2.8, prípadne, keď som mal "plasťák" 50mm od Canonu, to sa hýbalo v podstate stále ...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření při astrofoto

#310

Příspěvek od nosuh »

Taky je dobry, pokud fotis zoomem nebo ostreni jde velmi zlehka, kdy zaostris- prelepit ostreni (krouzek ostreni a zoomu) lepici paskou ( ne izolepou - takovou tou silnejsi textilkou, maj ji i v lidlu treba). Aby sis to zase nerozhodil, kdyz treba nasazujes jeste clonu, nejak manipulujes s fotakem, s topenim a u starsich tezsich zoomu i samospadem .
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Zhenzl
Příspěvky: 95
Registrován: 07. 01. 2018, 22:59
Bydliště: Veltěže
Věk: 52

Exploire Scietific ED80/480 - rozostření

#311

Příspěvek od Zhenzl »

Standardně fotím s Newtonem 200/1000 s komakorektorem od Exploire Scientific 2´ a používám OAG pointaci s Lacerou MgenII. Na fotkách jsou hvězdy skoro dokonale kulaté až do rohu snímků. Včera jsem fotoaparát s OAG pointací nasadil na Exp.Scientific ED 80/480 společně s rovnačem pole od ES, který je přímo určený pro tento dalekohled. Hvězdy vykazují čárky kromě středu skoro po celé ploše snímku. Podle mě je dalekohled rozosený. Může mi někdo poradit, jakým způsobem se to dá změřit a případně dalekohled srovnat do osy. Kolimace Newtona je bez problémů, ale s tímhle si nevím rady.
Případně co by to mohlo být jiného

Pokud se to tu už někde řeší, prosím o nasměrování. Já nic nenašel a pokud tohle téma patří jinam, také prosím o informaci. Děkuji

Pro představu přikládám i zdrojové fotky. M27 je z Newtona a M31 je ta problematická z ED80/480
IMG_9749.jpg
IMG_9749.jpg (240.5 KiB) Zobrazeno 3394 x
IMG_8885.jpg
IMG_8885.jpg (539.69 KiB) Zobrazeno 3394 x
GSO N305/1200 + G2/8300 na EQ8, TS 203/800 + ASI294MM a ES 80/480 AD triplet + ASI1600MM na EQ6-R
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Ostření při astrofoto

#312

Příspěvek od dablik »

Vystav nekde original. Obrazek je hodne maly. Podle ceho soudis ze je neco mimo osu?
Ja tam vidim 2 ruzne veci:
1. hvezdy jsou ujete jednim smerem - to je na pointaci
2. nektere jsou protazene smerem ke stredu (vpravo) a to je spatna vzdalenost rovnace a cipu.

Ale jak rikam, to je rachle hodnoceni na zaklade maleho snimku.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Ostření při astrofoto

#313

Příspěvek od francek »

Ja vlastním podobnú zostavu (MEADE ED APO TRIPLET 80/480). Pri svetelnosti 6 je veľmi citlivá na typ a umiestnenie korektora. Vyskúšal som rôzne typy i backfocusy. Nepodarilo sa mi úplne vyrovnať pole ani jedným. Najlepšie výsledky dáva TS 1x pri backfokuse 120mm. Okraje musím i tak orezať.
(https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -Apos.html )
Vyosenie môže niekedy spôsobovať i slabý výťah a jeho prílišné zaťaženie.
Celestron AVX, CG-4, RC 152/1380, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Zhenzl
Příspěvky: 95
Registrován: 07. 01. 2018, 22:59
Bydliště: Veltěže
Věk: 52

Re: Ostření při astrofoto

#314

Příspěvek od Zhenzl »

Pevně jsem věřil, že na pointaci to není. Proto jsem přikládal fotku té M27. Je to pointováno přes Off axis guider a pointuje Lacerta MGEN II autoguider. Nevím, kam tam sáhnout, abych odstranil chybu a myslím, že pokud tam je, je podružná. Co je ale vážně pravděpodobné a velmi děkuji za tento podnět, je ta vzdálenost čipu od rovnače. Vůbec jsem netušil, že je to nutné zkoumat. U komakorektoru jsem prostě připojil foťák a frčelo to. Jaká by tedy ta vzdálenost měla být? Je to údaj, který udává výrobce nebo se dá nějak dopočítat?
1.jpg
1.jpg (228.03 KiB) Zobrazeno 3301 x
2.jpg
2.jpg (224.09 KiB) Zobrazeno 3301 x
3.jpg
3.jpg (220.26 KiB) Zobrazeno 3301 x
4.jpg
4.jpg (232.06 KiB) Zobrazeno 3301 x

Vkládám každý roh fotografie zvlášť. Snad to bude lépe vidět
GSO N305/1200 + G2/8300 na EQ8, TS 203/800 + ASI294MM a ES 80/480 AD triplet + ASI1600MM na EQ6-R
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ostření při astrofoto

#315

Příspěvek od MilAN »

Dá se dohledat backfocus =45 mm
třeba zde : https://agenaastro.com/explore-scientif ... edapo.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět