Ostření při astrofoto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ostření při astrofoto

#256

Příspěvek od MilAN »

Potřebuješ výtah víc zasunout nebo vytáhnout ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Ostření při astrofoto

#257

Příspěvek od Bill »

miky555 píše:S pripojením T--krúžku priamo na výťah som ani neuvažoval
No jinak to ale nejde - přece by jsi nechtěl už tak malou díru v bajonetu ještě dále zmenšovat...

Navíc jak už si zjistil - prostě nezaostříš...

Obě 1.25 části odmontuj a spoj to napřímo.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
miky555
Příspěvky: 12
Registrován: 13. 08. 2015, 15:20

Re: Ostření při astrofoto

#258

Příspěvek od miky555 »

MilAN píše:Potřebuješ výtah víc zasunout nebo vytáhnout ?
potrebujem viac zasunúť. Chýba mi niečo cez 20mm. Bez filtra to ale používať nechcem, preto to nechem napájať priamo T kružok. Mám nikon D3300 a ten nemá žiadnu ochranu snímača po zložení objektívu, teda prach sadá rovno na snímač. Preto by som skôr prijal nejaký optický člen, viem že prídem o kvalitu snímku, ale na slnko a mesiac by to malo byť dostačujúce.
Dobson SW 254/1200 flextube, super plossl 32mm, 25mm, 10 mm, omegon super plossl 17mm, barlov 2x, baader solar filter, kopec mesačných a planetárnych filtrov, nikon D3300 s T krúžkom a najtmavšia záhrada v širokom okolí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ostření při astrofoto

#259

Příspěvek od MilAN »

Slunce a Měsíc budou mít v průměru 11 mm a to je na detaily málo - tam to chce fotit třeba přes Barlow. Pokud nechceš fotit hvězdy, je to nejjednodušší cesta
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
miky555
Příspěvky: 12
Registrován: 13. 08. 2015, 15:20

Re: Ostření při astrofoto

#260

Příspěvek od miky555 »

MilAN píše:Slunce a Měsíc budou mít v průměru 11 mm a to je na detaily málo - tam to chce fotit třeba přes Barlow. Pokud nechceš fotit hvězdy, je to nejjednodušší cesta
To závisí od toho či je to 11mm na snímači, lebo snímač má 23,5x16,5mm a v RAW 24Mpxl by to bola už celkom kvalitná snímka. A barlow mám, akurát si nie som istý či to vydá na zaostrenie na snímač, či to nebude moc daleko. A k foteniu hviezd by som sa chcel tiež dostať, akurát ešte nemám našetrené na poncetku. Co som všetko zrátal, vyjde ma to výrazne lacnejšie, ako nový teleskop so statívom a pohonom, teda ak chcem zachovať kvalitu 10" tleskopu. Akurát budem obmedzený na nejaké 5- max 10 minútové snímky v závislosti od polohy, čo som si tu študoval, no k tomu mám ešte ďaleko a ani v problematike ešte nemám dosť vedomostí, hlavne čo sa týka ustanovenia poncetovej plošiny a pointácie. Keď raz budem hrozne bohatý kúpim si riadnu mašinku na fotenie rovno do PC, zatial musím takto látovať všetko a a aj to čo mám je aspoň po druhom majiteľovi. Zatial som sa ale k odpovedi, ako doostriť som sa stále nedostal, teda nie podľa mojich predstáv, keďže mne by viac vyhovovalo, ak by som foťák vedel vo výťahu striedať s okulárom, keďže fotenie je tak či tak iba zatial pokus , ale čumenda je na nezaplatenie. Skôr by ma teda zaujímal nejaký medzičlen, teda medzi výťah a t krúžok, ale cestou okulárovej projekcie ísť nechcem, to som skúšal provizórne na 40mm a kvalitatívne je to veľmi zlé, to už keď som rukou držal foťák do výťahu som robil nepomerne lepšie fotky.
Dobson SW 254/1200 flextube, super plossl 32mm, 25mm, 10 mm, omegon super plossl 17mm, barlov 2x, baader solar filter, kopec mesačných a planetárnych filtrov, nikon D3300 s T krúžkom a najtmavšia záhrada v širokom okolí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ostření při astrofoto

#261

Příspěvek od MilAN »

Určitě neexistuje nic, jako optický člen, který bys tam vložil a ono to "vytáhlo" ohnisko více ven. Pokud tedy nechceš přímo šroubovat foťák na T2 závit na výtahu, tak lze použít jiný fígl. Nevytáhnout úplně tyče při rozkládání dalekohledu. Aby to bylo na všech stejné, stačí vysoustružit 3 prstýnky jako dorazy ( aby tyče nenarazily až na ten svůj doraz) a ty navléknout na konec tyčí. A aby se nemuselo nic rozšroubovávat, ty prstýnky proříznout tak, aby vzniklo jakési U, které se jen navlékne na tyče. Samozřejmě lze vyrobit ze správné tlouštky materiálu i jen takové "vidličky" a ty nasadit na trubky. No a v nejjednodušším případě stačí cokoliv správné délky, na co narazí konce tyčí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření při astrofoto

#262

Příspěvek od Jackxl »

Nikde jsem to zatím neobjevil, tak se musím zeptat.
Jak zaostřit zrcadlovku v primáru ? Nejde mi o to, že by to nešlo zaostřit, ale jak u máleho nebo slabého objektu (planety, hvězdy) poznám,
že už to mám zaostřené ? Na displeji a ani v hledáčku mi to moc poznat nejde kvůli tomu, že je to jen pár pixelů velké. Nemám dslr připojený
na žádný notebook. To všichni ostříte přes nějaký Live View s počítačem ?
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: Ostření při astrofoto

#263

Příspěvek od myXall »

Ja ostrim pomocou Bahtinovej masky, cez LiveView alebo spravim kratku (cca 10sec) expoziciu.
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření při astrofoto

#264

Příspěvek od Karell »

LiveView, zvětším hvězdu a pohybem výtahu její obraz měním na nejmenší. Nebo použiji Bahtinovu masku na jasné hvězdě. Ta nemusí být v poli, kde fotím, nýbrž kdekoliv, abych obrazec viděli co nejasněji.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Ostření při astrofoto

#265

Příspěvek od Bill »

Já mám nastaveno Liveview na simulaci expozice - pak si můžeš pomocí času měnit jas hvězdy, aby nebyla přepálená a nastavit to při lupě na nejmenší velikost. To je dobré hlavně tehdy, když optika není 100% a musíš zastřit na nějaké vhodném místě snímače...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření při astrofoto

#266

Příspěvek od Jackxl »

A jaké programy k tomu používáte ? Já mám Nikon D3100 a mám jenom jeden program skrze který ho můžu ovládat (spousta SW d3100-ku ovládat nedokáže). Ten bohužel liveview neumí. Ještě jsem nezkusil HDMI a připojit k notebooku.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Koma, kolimace, vyosení ? Poraďte prosím.

#267

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Zdravím vás,
optika:
Meade SCT 8" f/10, korekční deska
Canon 70Da
montáž:
EQ8
pointace:
70/500 Lacerta M gen

nedávno jsem tu řešil vady na snímcích ve vláknu :
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 82#p357882

O víkendu jsem zkontroloval kolimaci a pořídil fotky IC1396.
Na snímku se projevuje "koma ?" , ale na pravé části mnohem intezívněji a dost hluboku ke středu snímku.
Až se zdá, že je něco mimo optickou osu.
Co to může dělat ?
Vyosení? - vše je přišroubované na závit, foťák přes T2 + závit přímo na tubusu dalekohledu. Zrcadlo je zamknuté.
Koma? - proč není souměrná, a má Meade SCT 8" s koreční deskou opravdu komu ?
Kolimace? - kontroloval jsem, nic nevidím. Přikládám snímky difrakčních obrazců hvězdy.
Pointace ? - někam to utíká? Montaž seřízená Polarmasterem, Lacerta pracuje bezchybně, sem tam si blikne.
Na přiložených snímcích jsou dif. obrazce hvězdy ,
IC1396 - 350 sec., 8" SCT, 2000mm f/10, ISO1600
tady je odkaz na plné rozlišení:

http://www.elara.cz/images/vada/IMG_7768.jpg

Omlouvám se, nejspíš se ptám hloupě.
Děkuju
Zdeněk Vojč
Přílohy
IC1396 350s, f/10, 200mm iso1600
IC1396 350s, f/10, 200mm iso1600
IC1396_s.jpg (543.67 KiB) Zobrazeno 3814 x
f/10 200mm
f/10 200mm
difrak.jpg (334.47 KiB) Zobrazeno 3814 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Koma, kolimace, vyosení ? Poraďte prosím.

#268

Příspěvek od MilAN »

Zdeněk Vojč píše: Vyosení? - vše je přišroubované na závit, foťák přes T2 + závit přímo na tubusu dalekohledu. Zrcadlo je zamknuté.
Koma? - proč není souměrná, a má Meade SCT 8" s koreční deskou opravdu komu ?
Kolimace? - kontroloval jsem, nic nevidím. Přikládám snímky difrakčních obrazců hvězdy.
A ty ostříš přímo zrcadlem ? To si skoro neumím představit.
Ten SCT je ACF ?
Kolimace takhle vypadá dobře, ale to na fotografii může dost klamat. Zkus to okulárem, a když bude hvězda uprostřed a bude to vypadat dobře, vezmu hodně silný okulár a uvidíš menší odchylky.A dělej to blíže ohniska, ať je to mezikruží menší - lépe je vidět jakákoliv odchylka-nesymetričnost.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Re: Koma, kolimace, vyosení ? Poraďte prosím.

#269

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Není ACF. Je to výrobek z roku 2005 přesně 8" LX200 GPS.
Ostřím zrcadlem přes Bahtimovu masku a náhled na displeji foťáku se zvětšením.
Mám microfocuser, po výměně montáže (LX200 odešla) nevím jak ho zapojit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Koma, kolimace, vyosení ? Poraďte prosím.

#270

Příspěvek od MilAN »

Klasický SCT má velmi výraznou komu - viz třeba tady : http://www.cbks.cz/upice2007/164.pdf
U toho ostření mám vážnou obavu z toho, že po přesném zaostření a následném zamknutí zrcadla dojede alespoň k minimálnímu posunu .
Naposledy upravil(a) MilAN dne 01. 09. 2017, 12:29, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět