Flatfield

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Flatfield

#31

Příspěvek od FunTomas »

astropintr napsal:

Asi budu muset pořídit nový flatfield. Používám asi půl roku starý flatfield, možná došlo k za tu dobu ke změně v čistotě seznoru a teď to dělá bordel. Díky za připomínky! ;)To sa mi hádam len zdá! Veď používaš zrkadlovku, ktorú pravidelne otváraš keď ju dávaš na ďalekohľad. Tam sa ti prach na senzore môže usadiť po každom otvorení a naexponovaní. Flat (ak ho chceš použiť) musíš robiť po každom snímaní ešte pred odmontovaním prístroja z tubusu.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Flatfield

#32

Příspěvek od MartinV. »

To astropintr:
pro příště si zkus ještě pohrát s kompozicí snímku. Jinak ty fleky jsem měl také a po přečtení astrofora jsem zjistil, že musím použít FlatField. Dohromady jsem pořídil 8 snímků FlatField s pootočením fotoaparátu v šachtě okulárového výtahu o 45st. a v SubRawu jsem je zprůměroval.

Jinak ještě zpět k tomu snímku resp ke SW 80ED .... Uvažoval jsi už o reduktoru pro SW 80ED?
http://dslr-astrophotography.ic.cz/sw_red.html

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Flatfield

#33

Příspěvek od ivanmsk »

MartinV napsal: ... musím použít FlatField. Dohromady jsem pořídil 8 snímků FlatField s pootočením fotoaparátu v šachtě okulárového výtahu o 45st. a v SubRawu jsem je zprůměroval.
To otacanie by som nerobil, flatfield sa ma vyrabat v takej pozicii snimaca voci optike, v akej sa pouziva na snimanie.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#34

Příspěvek od MaG »

ivanmsk napsal:
To otacanie by som nerobil, flatfield sa ma vyrabat v takej pozicii snimaca voci optike, v akej sa pouziva na snimanie.
Podívej pokud bude mít pole rovnoměrně nasvícené a nezpůsobuje mu tam výtah, pavouk, nebo nějaké šrouby místní ztmavnutí, pak je možné udělat flatfield i tím otáčením a vyeliminuješ tím zase příp. nerovnoměrnost plochy, kterou snímáš. Takto dělám flatfieldy na fotoobjektiv, kde tato nebezpečí nehrozí a mohu snímat i nerovnoměrně nasvícenou zeď, právě díky otáčení se to pak dá použít, mám to vyzkoušeno.

Tím nepopírám, že ideální by bylo vyrobit si vhodný difuzor na dalekohled a snímat flatfield bez otáčení, nebo jej sejmout namířením na oblohu..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Flatfield

#35

Příspěvek od ivanmsk »

MaG napsal:
Podívej pokud bude mít pole rovnoměrně nasvícené a nezpůsobuje mu tam výtah, pavouk, nebo nějaké šrouby místní ztmavnutí, pak je možné udělat flatfield i tím otáčením a vyeliminuješ tím zase příp. nerovnoměrnost plochy, kterou snímáš. Takto dělám flatfieldy na fotoobjektiv, kde tato nebezpečí nehrozí a mohu snímat i nerovnoměrně nasvícenou zeď, právě díky otáčení se to pak dá použít, mám to vyzkoušeno.

Tím nepopírám, že ideální by bylo vyrobit si vhodný difuzor na dalekohled a snímat flatfield bez otáčení, nebo jej sejmout namířením na oblohu..
Dobry lightbox nie je zly :)
ale da sa pouzit aj rovna biela plocha nasvietena ledbaterkou, tiez vyskusane a vyhovujuce. Pripadna nerovnomernost sa eliminuje tym, ze baterku drzim v ruke a druhou rukou ovladam notebook - baterkou samozrejme pohnem ci chcem alebo nie.
Pootocenie snimaca oproti optike sa neosvecilo - na zadnej sosovke niektorych objektivov sa obcas najde necistota a ta by "putovala" po ploche. Ale inak fajn, myslim, ze o skusenosti sa treba podelit.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Flatfield

#36

Příspěvek od astropintr »

MartinV napsal:

Jinak ještě zpět k tomu snímku resp ke SW 80ED .... Uvažoval jsi už o reduktoru pro SW 80ED?
http://dslr-astrophotography.ic.cz/sw_red.html

MartinV
Reduktor by se určitě hodil, jenže nejdříve chci upgradovat svoji montáž na Skyscan, fotím ještě se starou sestavou tj. stará EQ - 6 bez jakékoliv úpravy. No a vše mám připraveno i na autoguidering.
Můj další krok bude zkouška astrofotografie s mojí velkou sestavou - 254/1200. Snad to půjde.... ;)
Ty máš reduktor?
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Flatfield

#37

Příspěvek od MartinV. »

ivanmsk napsal:
To otacanie by som nerobil, flatfield sa ma vyrabat v takej pozicii snimaca voci optike, v akej sa pouziva na snimanie.

Taky jako MaG bych oponoval. Fleky jak jsem zjistil mám na snímači a ty se mi přesně projevovaly jako tady astropintrovi na výsledných snímcích hlavně pokud šlo o nějaké razantnější SW úpravy. Konkrétně má M31 http://dslr-astrophotography.ic.cz/M31.html ta tyto fleky čirou náhodou také vykazuje ve spodní polovině snímku.
A pokud se týká jen fleků na snímači můžeš dle mého nazoru otočit fotoaparát do jakékoliv polohy a fleky pořád zůstanou na stejném místě.

To astropintr:
ano vlastním reduktor/rovnač ,ale pokud myslíš na prodej tak to ne .... ten nedám ;D
Konkrétně se jedná o Borg DGL 0.85x. Zde je snímek reduktoru připevněného na mém Canonu: http://dslr-astrophotography.ic.cz/mvyb.html#canon

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#38

Příspěvek od MaG »

MartinV napsal:
A pokud se týká jen fleků na snímači můžeš dle mého nazoru otočit fotoaparát do jakékoliv polohy a fleky pořád zůstanou na stejném místě.
MartinVAle ivanmsk spíše narážel na to, že samotné pole fotky nemusí mít rovnoměrný jas. To by pak otáčením vadilo. To je ale specifické pro konkrétní sestavu. Víc ti už k tomu nikdo neřekne, podle všeho by ale klidně mohl astropintr tím tělem při snímání flatfieldu otáčet a vidělo by se. Co vím, MMys taky otáčí. Asi to nebude problém.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Flatfield

#39

Příspěvek od astropintr »

MaG napsal:
Ale ivanmsk spíše narážel na to, že samotné pole fotky nemusí mít rovnoměrný jas. To by pak otáčením vadilo. To je ale specifické pro konkrétní sestavu. Víc ti už k tomu nikdo neřekne, podle všeho by ale klidně mohl astropintr tím tělem při snímání flatfieldu otáčet a vidělo by se. Co vím, MMys taky otáčí. Asi to nebude problém.

Já svůj flatfield dělal otáčením fotoaparátu kolem dokola. Sice to z fotografie není vidět, ale dost to pomohlo. Zkusím to znovu a pak se uvidí. Nemyslím si, že flatfield se musí pořizovat po každé astrofotografii (po každé astrosession).
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Flatfield

#40

Příspěvek od ivanmsk »

MaG napsal:
Ale ivanmsk spíše narážel na to, že samotné pole fotky nemusí mít rovnoměrný jas. To by pak otáčením vadilo. To je ale specifické pro konkrétní sestavu. Víc ti už k tomu nikdo neřekne, podle všeho by ale klidně mohl astropintr tím tělem při snímání flatfieldu otáčet a vidělo by se. Co vím, MMys taky otáčí. Asi to nebude problém.

Myslel som, ze ak mam necistotu (napr. prachove ciastocky) na zadnej strane objektivu, tak sa mi otacanim fotoaparatu/CCD kamery oproti objektivu premietaju na ine miesto chipu. Plati to, samozrejme, ak je zadna cast objektivu blizko chipu (pri CCD kamere, ktoru pouzivam, je pri sirokouhlom objektive vzdialenost velmi mala).
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#41

Příspěvek od MMys »

S tím otáčením to musím vysvětlit - otáčením soustavy proti osvětlené ploše jsem eliminoval její nerovnoměrnosti, nechtělo se mi dělat lightbox, použil jsem bílou zeď doma, otáčel projistotu, kdyby měla nějaký gradient.

U velkého newtona, po zjištění že flat je symetrický, a že veškerý bordel je na senzoru nebo korektoru, jsem si dovolil otáčet foťákem i s korektorem ve výtahu.

U dalekohledů se symetrickým flatem a bez korektoru v zadní části u foťáku je toto možné. Jinak dobře funguje obloha, bílá zeď z blízka (aby byla důkladně rozostřená) a nebo si udělat LightBox.

Pořizování flatů s kamerou v poloze, jako byla při snímání, je problematické pro toho, kdo se sestavou vyjíždí, nebo v průběhu noci snímá více objektů s různou kompozicí. V noci flat těžko vyrobí. Takže zbývá poznamenat polohu kamery a dodělat dodatečně.

Pokud je flat dostatečně symetrický, tak právě pomůže ten průměrný flat ze všech poloh, jak jsem psal. Používám ho k plné spokojenosti, zbylá nezkorigovaná nerovnoměrnost pozadí je minimální, že ve snímcích "pro okrasu" není poznat. Nicméně pro přesnou fotometrii to bude nepřípustné, a pomůže opravdu jenom flat získaný v přesné sestavě jako je pro snímání.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#42

Příspěvek od MaG »

astropintr napsal:

Já svůj flatfield dělal otáčením fotoaparátu kolem dokola. Sice to z fotografie není vidět, ale dost to pomohlo. Zkusím to znovu a pak se uvidí. Nemyslím si, že flatfield se musí pořizovat po každé astrofotografii (po každé astrosession). S tím nelze přece souhlasit. Prachová smítka se posouvají, přibývají atd. To jedině že ty bys tuto zkušenost neměl, ale mně se to děje pravidelně.

Osobně bych ti doporučil spíše čip sem tam očistit a pak skutečně nemusíš dělat flaty, jednoduše není proč. Já čistím čip řádově jednou za měsíc. Koupil jsem si na to takový speciální plochý štětec asi za 100 Kč a nemá to chybu.

Dále, pokud odfotím nějaké foto a vidím tam skvrnku po smítku, pak okamžitě dělám flatfield, pokud vím, že to nepůjde retušovat. Většinou stačí ještě retuš ale u tvé fotky M31 nebo když jsem fotil inverzi (krajinu) a je tam několik smítek, nezbývá než udělat hnedka třeba druhý den flat. A to bys koukal jak je účinný ;)

Takže já jsem pro to dělat flat po každém focení, kdy ny snímku najdu prachové zrno, které nejde retušovat. To ale přece není po "každém" focení :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#43

Příspěvek od MMys »

Flat si u dělej, i když tam nemáš žádné smítko. Eliminuje totiž VINĚTACI. I když se na fotce zdá, že tam žádná není, po zpracování vyleze, a třeba u těch snímků mléčné dráhy ztěžuje skládání, aby nebyla vidět místa návaznosti.

A nedělej si iluze, že tvoje objektivy nevinětují. Několik procent vinětace je tam vždy, má ji nasvědomí kromě konstrukce objektivu i vlastní šachta foťáku a úhle dopadu svazku na senzor (hlavně při krátkoohniskových objektivech).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Flatfield

#44

Příspěvek od ivanmsk »

MMys napsal: Flat si u dělej, i když tam nemáš žádné smítko. Eliminuje totiž VINĚTACI. I když se na fotce zdá, že tam žádná není, po zpracování vyleze, a třeba u těch snímků mléčné dráhy ztěžuje skládání, aby nebyla vidět místa návaznosti.
Ja osobne uz uplne automaticky robim sady flat-dark
po kazdom pozorovani, oplati sa to. Je to sice "mrtvy cas" ale vzdy lepsie ako sa potom babrat s inak perfektnym snimkom koli nejakej zabludenej necistote...
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#45

Příspěvek od MaG »

MMys napsal: Flat si u dělej, i když tam nemáš žádné smítko. Eliminuje totiž VINĚTACI. To už jsme ujeli od tématu, ale jsem rád, žes tu diskuzi zde zatím zachoval.

Tato poznámka, jistě mířená i mně, vzhledem k fotce Mléčné dráhy co jsem nedávno publikoval, má velký význam. Krátkoohniskové objektivy mi vinětovaly vždy hodně, u delších, jako je má 135tka je to lepší, zvláště teď co fotím na menší detektor. Máš ale naprostou pravdu, že vinětuje též. Otázka je, kdy tu vinětaci řešit musím a kdy ne.

V podstatě mi tedy stačí udělat si flat s čistým čipem pro všechny objektivy co mám a když mám po focení čisté snímky, tak používat stejný flat a nemusím dělat vždy nový. To je ale ideální situace, která má v reálu vždy dost daleko. Takže flat budu asi dělat nadále jen když bude opravdu třeba.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět