Flatfield

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#16

Příspěvek od MaG »

ceres napsal:

To "kapatko" funguje rovnako, ako ked si otvoris histogram a tam si pozries, odkial kam siahaju urovne. Ciernu (lave kapatko) proste posunies na zaciatok krivky zlava a bielu (prave kapatko) sprava. Ako napisal MMys, ozaj treba snimku naprv zneutralizovat, az potom dotlacit ciernu a bielu. A dopredu nemozno povedat, ake hodnoty bude mat "prave" ci "lave" "kapatko", to vzdy zavisi od urovne saturacie celej snimky, teda od dlzky expozicie a (v pripade snimkovania oblohy) jasu oblohy. Pri tom stahovani urovni (roztahovani histogramu) vsak treba mysliet na to, ze sa zmeni celkova krivka, teda kontrast zaberu. Ten treba potom upravit v >Curves (Ctrl+M)...
Fíha. Díky za informace o změně kontrastu.

Ano, nyní je mi jasné, že středním kapátkem to zneutralizuji, to funguje dobře a zbytek znám - potahuju histogram vždy. U astrofotek nikdy nemám černý a bílý bod na začátku histogramu.
To že to pozmění kontrast a ten je třeba upravit mně nenapadlo, vypadá to po změně histogramu v úrovních docela dobře, tak jsem to tak nechával, i když teď si uvědomuju, že koma u 73p-c už byla často moc saturovaná kontrastem.. díky za tu poznámku.

Tím jsme se vrátili zpět na začátek. Podle všeho tedy není klíčové jak a kolika snímky se pořídí flatfield, jen je třeba dodržet, aby byl pořízen správnou expozicí a na víceméně rovnoměrném pozadí. Barvy z programu subraw jsou pak pokaždé jinde a většinou dozelena, což se zdá půjde upravovat bez větších obtíží.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Flatfield

#17

Příspěvek od HonzaS »

k SubRawu:

Tvorba flatfieldu probiha tak, ze napriklad doma proti stropu, ktery je samozrejme rovnomerne nasviceny provedeme nekolik fotografii napr. s newtonem tak, ze si dam sestavu do stavu, jako pri foceni: tj: komakorektor, CLS filtr, namirim proti stropu a vytah vysunu 3mm podle stupnice (zaostreno na nekonecno). Naexponuji napr. 8 snimku tak, ze fotakem otacim po 45 st. ve vytahu na ISO100 (aby to nesumelo) expozici tak, aby histogram byl asi tak v polovicce. Tyto snimky zprumeruji SubRawm stejne, jako kdyz delam DF (darkframe) a tim mi vznikne FF (FlastField).

FF pracuje v CB rezimu, tak ze se Bayerova maska zintegruje do CB snimku, takze na vysledny snimek nema vliv.

Veci ktere maji na barevne podani vliv jsou:
- pro vsechny barvy stejna gama krivka, kterou je mozne si definovat uzivatelsky, ale vzhledem k velmi rozdilnym podminkam pri porizovani fotek to povazuji za zbytecne (tim mam namysli to, ze v zenitu je obloha jinak "modra", nez napr. na 50 stupni, nebo jiny den vlivem vlhkosti, oparu, svetelneho znecisteni ap.). Fotosop, Gimp a jine programy jsou na toto mnohem vykonnejsi nastroj. Ta zelena taky trochu souvisi s tim, ze IR/UV filtr original je pri pruhledu zeleny, takze vlastne mirne potlacuje modrou a cervenou - tak jak je citlive lidske oko.

Odkaz nize viz moje srovnani 300D normalni a 10D s vyjmutym filtrem (uplne), v soucasne dobe mam napevno nainstalovan Baader UV/IR, takze citlivost bude zas o malinko horsi, ale asi ne radikalne.

http://canon.unas.cz/10dnoir1.htm

- dalsi "chybou", ktera se projevuje ujetymi barvami je spatne nastaveni cerneho bodu pro SubRaw, na rozdil od gama krivek u kterych se "barevny ulet" projevuje v celem rozsahu jakz-takz stejnym odstinem - viz MaGovi zelene snimy, tak ujety cerny bod se projevuje napr. pri uziti parametru --black 0, ze ve svetlych mistech je zeleny a ve stinech cerveny, pracuje teda jen s vystupem do DNG.


HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Flatfield

#18

Příspěvek od FunTomas »

HonzaS napsal: .
.
.
FF pracuje v CB rezimu, tak ze se Bayerova maska zintegruje do CB snimku, takze na vysledny snimek nema vliv.
.
.
.No super, toto som chcel počuť. Doteraz to boli len také dohady.

pre MaG: Takže odborníci ti to vysvetlili, teraz už budú snímky dobré. Ja sa pokúsim odpočítať tie flat fieldy ale až po prevode do TIF. Myslím si, že zelená je príliš silná, aby som to mohol tolerovať. Potom mi ostane opäť mravčia práca so skladaním snímok na korónu. Skrátka zase celý ten kolotoč, no dúfam, že ho spravím rýchlejšie, keď už viem ako na to.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
LbA

Flatfield

#19

Příspěvek od LbA »

FunTomas napsal:
Ja sa pokúsim odpočítať tie flat fieldy....

Flaty by si mal od obrazku vydelit. Najprv od obrazku odcitas dark a potom ho vydelis flatom...

A az potom prevod do tiff a pripadna uprava kriviek a podobne...
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Flatfield

#20

Příspěvek od Libor »

HonzaS napsal: Naexponuji napr. 8 snimku tak, ze fotakem otacim po 45 st. ve vytahu na ISO100 (aby to nesumelo) expozici tak, aby histogram byl asi tak v polovicce. HonzaSProc mam otacet tim fotakem? Vzdyt pokud mi bude optika z jakehokoliv duvodu vinetovat nesymetricky, tak tim otacenim to "rozmazu" a nebudu pak schopen tuto vinetaci pomoci flatfieldu odstranit.
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Flatfield

#21

Příspěvek od HonzaS »

Zcela zasadni vinetace je od spodni casti sachty fotoaparatu, samotny dalekohled vinetaci ma minimalni, a pokud je spravne serizeny, tak alespon trochu symetrickou. Otacenim ve vytahu proto, abych vyeliminoval chybu dalekohledu, jako napr. stin od pavouka, proste ty co zavisi na nastaveni uhlu fotoaparatu ve vytahu aj.

Zkus si to, uvidis. U refraktoru i newtona je tohle asi nejspolehlivejsi zpusob

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Flatfield

#22

Příspěvek od FunTomas »

LbA napsal:

Flaty by si mal od obrazku vydelit...Samozrejme, myslím deliť, píšem odčítať... ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#23

Příspěvek od MMys »

Ještě k tomu otáčení, to jsem napsal já, protože u mne přavažuje symetrická vinětace a vinětace od hrany šachty a zrcátka je minimální. Protože se mi nechce dělat Flat pro každou polohu foťáku (na každý objekt v noci nastavím jinak kompozici, a v noci flat moc dobře neudělám), udělal jsem si jakýsi průměrný flat pro všechny polohy, a s ním zlikviduji převážný vliv vinětace. Ten zbytek (ten nesymetrický) je pak zanedbatelný, a pokud nelaboruji s úrovněmi moc výrazně, není to poznat.

Já mám Newton f/5. U Newtona f/4 je situace o něco horší, vliv šachty a zrcátka foťáku je výraznější. Pak si jedině udělat sadu flatů pro různá natočení, a stupnici, jak je foťák natočený. A nebo s ním prostě nehýbat, což je dost omezení pro kompozici objektu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Flatfield

#24

Příspěvek od Libor »

Zdravim,
mel bych dotaz ohledne porizeni flat snimku v pripade, ze fotim pres H-alfa filtr pomoci Canonu 300D, takze mam uzitecny pouze cerveny kanal, zeleny a modry dale nezpracovavam. Nevim jak SubRAW zachazi s takovym flat snimkem, kde mu chybi G a B kanal, jak by mel byt spravne exponovan a jestli je tedy vubec spravne i flatfield poridit pres stejny filtr (Ha) jako snimky objektu.

Diky Libor
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#25

Příspěvek od MMys »

Flatfield udelej klidne bez H-alfa filtru. A pokud mozno tak, aby byl vyvazeny ve vsech kanalech, staci zhruba. To nema na nic vliv, jde jen o urceni poklesu jasu soustavy v zavislosti na poloze v poli. Nikoli o barvy.

Subraw stejne flatfield filtruje (vyhlazuje) myslim prumerovanim v boxu 4x4pixely nebo tak nejak (vic vi HonzaS) a normalizuje ho na stredni hodnotu 1.0 a pocita pak ve floatech, kdyz s nim dělí vysledny snimek.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Flatfield

#26

Příspěvek od Libor »

No ja si taky rikal, ze by to bylo lepsi bez filtru, protoze nevim, jak to vlastne SubRAW zpracuje (treba me to jeste upresni HonzaS), ale pro zachovani stejnych podminek jako pri foceni objektu je zrejme spravne filtr ponechat, viz napr. odpoved 10 v tomto podobnem vlakne:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1170843353

Je mi ale jasne, ze Ha filtr je ponekud specialni pripad. Nicmene alespon v mem pripade ten filtr vinetaci uz moc neovlivni, takze asi nebude vadit, kdyz flaty nafotim bez neho.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Flatfield

#27

Příspěvek od MMys »

Pokud ho máš našroubovaný na vpředu na komakorektoru, tak neovlivní vůbec nic. Průměr optiky komakorektoru je menší, než optický průměr toho filtru, tak to vůbec neřeš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 840
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Flatfield

#28

Příspěvek od astropintr »

Pokračování z tématu o snímku M31
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... rt=105#110
------------------------------------
deavi napsal: to Astropintr:
tvuj snimek se mi líbí víc nez od Libora, urcite ste je fotily spolu, ze? Akorát pekny vzhled tomu kazí ty dve nehezké skvrny, které más v pravo dole. Kdyz pouzivas subraw, skus pri procesu aplikovat flatfield a uvidis jak ty skvrny zmizi. Kdyz projdes starsi prispevky najdes jak ho vytvorit a zde podle návodu ho odstranis.
http://canon.unas.cz/subraw/subraw.htm
Ahoj deavi,
díky za ohodnocení snímku. Pokuď jde o ty fleky, tak nevím, co s nimi. Flatfield je aplikován, tím to nebude. Spíše bude asi nějaký bordel na senzoru.
Jinak ohledně fotografie, ano, fotografovali jsme spolu. Ale musím říci, že se mi moc nedařilo, "spálil" jsem asi celkem 20 expozic, použito bylo jen 14, kvůli špatné pointaci.
Jinak s úpravou, jak jsem psal, pomohl hodně právě Bíba.
;)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Flatfield

#29

Příspěvek od ivanmsk »

astropintr napsal:
Flatfield je aplikován, tím to nebude. Spíše bude asi nějaký bordel na senzoru. ;)Ale prave preto by to mal flat vycistit. Pokial sa pozries na flatfield, su aj tam na prislusnych miestach nejake flaky?
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 840
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Flatfield

#30

Příspěvek od astropintr »

ivanmsk napsal:
Ale prave preto by to mal flat vycistit. Pokial sa pozries na flatfield, su aj tam na prislusnych miestach nejake flaky?
Asi budu muset pořídit nový flatfield. Používám asi půl roku starý flatfield, možná došlo k za tu dobu ke změně v čistotě seznoru a teď to dělá bordel. Díky za připomínky! ;)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Odpovědět