Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#31

Příspěvek od Michal1 »

Vabro, díky za postřeh, určitě si rád vyslechnu tvoje návrhy na vylepšení sestavy (abych vědět, na co šetřit). Expozice stačí jen 1 hodina, delší expozice u filmu jsou spíš na škodu, protože klesá kontrast.

Možná skript pro MaxIm nebude to pravé. Teď se mi zdá nadějnější AudeLA . Jsou někde k dipozici nějaké ukázkové skripty pro tento program nebo dokumentace v angličtině? Jinak abych se začal učit francouzsky, protože nápověda v programu je jen v tomto jazyce.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#32

Příspěvek od Vabra »

Aby se dalo lépe poradit, je potřeba znát lépe tvůj konkrétní problém s pointací.

Pointace nestíhá, nebo přesto že pointace jede ok, tak jsou na výsledném snímku hvězdy ujeté (stejně v celé ploše, případně nějak jinak - čárky, obloučky, nebo se ti stáčí pole)?.

Zkus naskenovat a vystavit zde, zvětšené hvězdy z nejhůř postiženého snímku...

Pokud nemáš polární hledáček vyloženě "šejdrem" tak při běžném ustavení pomocí něj na Polárku do kroužku, by si měla pointace bez problému poradit se zbytkem.

V případě, že je na vině torze v paralelní liště (moje podezření), přemýšlel bych jak přichytit pointační objektiv přímo na ten hlavní.
Také bych zvážil zda by nešlo pointovat něčím menším...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#33

Příspěvek od MilAN »

Michal 1: Kdybys chtěl automatiku  s ustavením dotáhnout do zdárného konce, byl by to asi  záslužný čin, který by mnozí  určitě uvítali, zvlášť v polních podmínkách, kdy je třeba šetřit časem.  
Ale myslím, že by ani to  nevyřešilo tvůj problém s pointací.
Souhlasím s Vabrou, že ty problémy jsou jinde  a jeden z nich je na 100% ta lišta.
Protože ustavit montáž pro foťák s ohniskem 200 mm tak ,aby  rozumně  udržel 1 hodinovou expozici, není naprosto žádný problém  ani pro jednu z těch  metod, kterou uvádíš  v prvním příspěvku.  V těch metodách bych naprosto nehledal problém, -možná kdybys od nich hned neutekl ale snažil se pochopit, kde jsou příčiny. Protože  například : pokud to při driftové metodě jde 10 minut dobře a pak ne, tak to není v metodě ani v ustavení dalekohledu - to je přece z principu naprosto špatný závěr.Něco se cuklo, a je potřeba to najít.
1 hodinová expozice s ohniskem 200 mm je na současných montážích naprostá prkotina,  tady hledej příčinu u sebe a konstrukčního řešení toho, cos tam vnesl ty.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#34

Příspěvek od Michal1 »

Pavle, problémů s pointací mám asi víc než jeden. Horší je to při focení na CCD. Tam bez pointace nedám kulaté hvězdy při exp. 20s ať rovnám kabely a posuvám závaží a jak chci (ohnisko dalekohledu 812mm). I když nechám na montáži jen pointační dalekohled a pointaci vypnu, tak graf v PHDguidingu každých několik sekund náhle ustřelí v rektascenzi, strany se střídají. Při pointaci musím mít PHDguidingu hystrezi nastavenou na 0 a agresivitu nejméně na 100 a exp. do 1s, jinak pointace ustřelování nestíhá vyrovnávat. Pak pointace drží odchylku pod 1 px. Myslím, že musím mít nějakou špínu v převodech.

U širokoúhlého focení na film oscilace v pointaci o pár pixelů nehrají roli. Tam je potřeba ohlídat přesnost ustavení a průhyby soustavy. Ustavení opravdu musí být tak přesné, jak píši v prvním příspěvku, jinak si s ním ani pointace neporadí. Vycházím ze vzorečku (3) tady.

Tady je na ukázku jeden z více postižených snímeků - ohnisko 200mm, 90min. Ustavoval jsem podle ručky SynScanu. Ukazovala chyby v azimutu a výšce kolem 1'. Já jí ale vůbec nevěřím, protože když odchylku změřím pomocí jiného páru hvězd, je výsledek o několik minut jiný. Měření asi ovlivňují vůle v převodech.

Milane, díky za potvrzení, že je slabým článkem sestavy lišta. Tu mě vůbec nenapadlo podezírat. Existuje nějaký postup jak zjistit, co se prohýbá?
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#35

Příspěvek od MilAN »

Na tom snímku je dole spíš velká koma ( ale ta k těmhle objektivům tak nějak patří). Jenže stáčení pole už ukazuje střed pole a roste směrem nahoru. Což by svědčilo o tom, že pointer je někde dole, ne-li mimo pole.
Jiná věc je , co dělá film. Předpokládám, že nemáš přisávací zadní stěnu, takže film se může kroutit a boulit v desetinách milimetru bez problémů. Tohle nešlo odstranit - zvlášť po nástupu slabých filmů.
Pokud jde o ten údaj ručky o přesnosti ustavení, tak pokud si dobře pamatuji, tak Zdenek mi na moji chuť to zkusit říkal, že si tím rozhodím jen ustavenou montáž , že nějakých 8´... . Takže nemám odzkoušeno, Scheinerova metoda je alespoň v azimutu mnohonásobně přesnější. A pokud se fotí poblíž meridiánu, tak odchylka ve výšce (což je větší oříšek při Scheinerově metodě - a méně přesné) není až tak kritická.
Jak to pointuje a co dělá dalekohled sám bez pointace ,by asi bylo dobré vyzkoušet. Vypnout jakoukoliv pointaci a dělat krátké expozice po dobu jedné otočky šneku. A vyhodnotit odchylky v RA i DEC. Pokud se dá vypnout pointace a zaznamenat log pro pointaci nebo jen vyhodnotit např 20s expozice ( i např. obyčejmým DSS -Live) nebo proměřit snímky i ručně.
Podle mě se ti pere pointace. Jedna z možností je i to, že takhle umístěnou sestavu na montáži se nedaří ve všech polohách mít vyváženou
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#36

Příspěvek od Michal1 »

Tak jsem včera provedl první testy svého programu na polární ustavení popsaného v prvním příspěvku. Výsledky vypadají slibně. Celkem jsem ho otestoval 4x. Po každém ustavení jsem program spustil znovu, abych ověřil, že dává opakovatelné výsledky. Dává. Pokud jsem ustavil v prvním běhu s požadovnou přesností, pak v druhém běhu mi program potrvdil, že jsem ustavil správně. V nejlepším případě jsem byl schopný dosáhnout ustavení EQ6 s odchylkou pod 1' za 4 minuty času od spatření Polárky v polárním hledáčku. To šlo vše, jak mělo. V druhém nejlepším případě jsem dosáhl této přesnosti za 10 minut. To jsem musel zápasit s bugy v programu. V nejhorším případě šlo vše proti mě: Program odmítal dělat, co po něm chci a ještě jsem dělal chyby sám kvůli své pohodlnosti a ospalosti. V tom případě jsem se dostal pod 1' až za 23 minut. Ve zbývajícím případě jsem čas nestopoval, ale bylo to taky kolem 10 minut a většinu času zabraly prodlevy způsobené nevychytanýmy mouchám v programu. Chybu ustavení odvozuji z toho, co mi program vypočítal, žádné nezávislé ověření jsem zatím nedělal. Takže těď zbývá vymýtit bugy, dodělat tomu klikátka a bude hotovo!
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#37

Příspěvek od Michal1 »

Ahoj astrofóristi! Zde dávám k dispozici svůj program na ustavování montáže. Strávil jsem na něm víc času, než kolik mi asi kdy program při ustavování ušetří. Určitě by se na něm dala spousta věcí vylepšit, ale to není důvod, abych zveřejnění oddaloval. Návod k použití je přiložen v archivu. Abyste o programu získali představu, tady je začátek návodu.


=========================================
Motto: Když už musím na pozorování tahat počítač, tak ať počítá!

K čemu to je?
K přesnému a rychlému polárnímu ustavení paralaktické montáže. PARot (Polar Align Rot) je inspirovaný oblíbeným programem na polární ustavení PAM (Polar Align Max). Klade si za cíl být rychlejší a pohodlnější k používání. PARot, na rozdíl od PAM, počítá korekci na precesi a atmosférickou refrakci (v budoucí verzi přibyde korekce na méně podstatnou nutaci). PARot by měl fungovat i na jižní polokouli (nevyzkoušeno). S PARotem dokážu obvykle ustavit svoji EQ-6 s odchylkou pod 1 úhlovou minutu za 4 minuty času. Přitom mě limituje spíš nedostatečná jemnost ovládání posunů montáže v elevaci a azimutu. PARot spolupracuje s MaxIm DL v něm obsaženým PinPoint LE. PARot částečně funguje jako ovladač těchto programů - přistupuje k jejich funkcím simulovaným klikáním myší a vysíláním klávesových zkratek.

Co budete potřebovat?
Maxim DL (testováno s verzí 5), počítač s OS Windows (testováno s verzí XP, částečně 7), kameru/foťák ovladatelný z MaxImu, dalekohled/objektiv, na který kameru nasadíte. Kombinace kamery a objektivu musí být taková, aby kamera byla schopná "vidět" hvězdu v libovolném poli při expozičním čase do cca několika sekund. Pokud kamera neprodukuje 16-bit čb nebo RGB snímky, PARot by mohl mít problémy - nemám vyzkoušeno.

Jaký je princip?
PARot automatizuje jednu metodu rotované expozice popsané v tomto vlákně v trochu upravené formě: 0) Montáž ustavíme nahrubo. 1) Namíříme dalekohled na nebeský pól tak, aby aby jeden z okrajů zorného pole byl rovnoběžný s vertikálním směrem (dále označováno jako alt-az poloha). Exponujeme snímek A. Na tomto snímku program najde polohu nebeského pólu. 2) Montáž otočíme kolem polární osy. Pak exponujeme snímek B. Porovnáním snímků A a B program určí najde střed otáčení. 3) Pak si v zorném poli vybereme hvězdu, klikneme na ni a posuny montáže azimutu a elevaci ji přesuneme na vyznačenou pozici. Tím je ustaveno.Proces můžeme zopakovat, abychom se ujistili, že je ustavení v pořádku a změřili přesnost ustavení. Možná, u některých kombinací dalekohledů a kamer, bude potřeba další iterace, protože PARot neumí provést korekci na optické geometrické zkreslení obrazu.

Stažení a "instalace"
Zabalený program si stáhnete tady:
http://uloz.to/xGrgLFDp/parot-1-0-zip
Vytvořte mu v počítači adresář v nějakém zapadlém koutě, kde si může v klidu žít (ukládat si svá nastavení a schovávat několik posledních snímků) a nebude vás při tom rušit vy nebudete rušit něj. Archiv rozbalte, je v něm PARot, editor nastavení a tento návod. Od PARotu si vytvořte na ploše, nebo jiném vhodném místě, zástupce. Návod si vytiskněte.
======================

Program je zdarma nebo za dobrovolný příspěvek.


Screenshot:


Jste první testovací králíci. Posílejte návrhy a připomínky k programu. Napište, jak dloho vám ustavení s PARotem trvalo. Také bych rád, aby někdo porovnal výsledky ustavení s PARotem s jinými metodami. Podle ohlasů, svého volného času a došlých příspěvků budu pokračovat ve vylepšování.

Kdyby se chtěl někdo podílet na vývoji, budu jen rád. Program má asi 1000 řádků v jazyce AutoIt.

V následujícíh dvou týdnech však nebudu na internetu.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#38

Příspěvek od Michal1 »

Program je hotový, můžete si ho stáhnout. Založil jsem mu vlastní vlákno:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1408463335
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#39

Příspěvek od MMys »

No to jsem fakt zvědavej. Zrovna jsem dal na montáž novou 300-ku. Ještě čekám, až mi z MII dorazí G2-8300 po upgrade na externí kolo a AOG, a hned to testnu. Trošku si po roce sednul barák, a montáž je maličko rozhozená.

Jenom dotazy:

1) jako moc musí být strany senzoru kamery ve směrech azimutu a výšky ? Stačí od oka, případně zajezdit si třeba ustavením montáže ve výšce a přesvědčit se že to jezdí rozmuně kolmo ? Pokud to nebude úplně přesně, bude potřeba více iterací, že ? Program to potřebuje jen pro namlování směru posunu do obrazu.

2) jak moc musí být srovnaná kuželová chyba ? Jen tak, aby pól mohl ležet v zorném poli při otáčení ? Přesnost kolmosti DE a optické osy nemá vliv na přesnost ustavení, nebo ano. Nějak se mi nedaří si teď předtsvait, jak se s tím program vypořádává.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#40

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

zajímavý počinek. Škoda že jej nevyzkouším. Při snímání vystačím s prográmky od dodavatelů kamery a kvůli ustavení Maxim pirátit nebudu :(

Kdyby to tak fungoval bez něj...

Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#41

Příspěvek od kolec »

Zaujimave, ak budem mat cas tak to porovnam s PAM

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#42

Příspěvek od Michal1 »

1) Program to potřebuje především proto, aby věděl, v jakém směru má provést korekci na atmosférickou refrakci. Žádné iterování tedy nemá vliv. Jestliže správnou orientaci mineš např. o 15°, způsobí to odchylku ustavení 0.2' v azimutu a 0.03' v elevaci - to snad není tak hrozné.

2) Jen tak, aby byl střed otáčení montáže viditelný v zorném poli kamery. Přesněji řečeno tak, aby PinPoint dokázal identifikovat hvězdné pole při počatečním odhadu R.A.=0, Dec=90. V mém případě se tohle ukázalo jako krok rozhodující o úspěchu nebo neúspěchu ustavení: Někdy jsem byl líný si posvítit na značky na montáži a ani jsem neověřil, jestli je střed rotace v zorném poli. V takovém případě Pinpoint hledat souřadnice zorného pole i přes minutu, nebo je nenašel vůbec. Naproti tomu, když je střed rotace montáže, a tedy i nebeský pól, v zorném poli nebo poblíž, je PinPoint hotový během pár sekund.

Kolmosti optické, R.A. a Dec osy nehrají v této metodě roli.

PS: Nechceš nás přesunout do toho druhého vlákna? Tady není vidět, o kterém obrázku mluvíš.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#43

Příspěvek od MMys »

Super, díky za upřesnění. 300-ka je už v kopuli, a montáž bude potřeba doustavit, tak to hned prubnu ;)

A přesouvám...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#44

Příspěvek od Michal1 »

kolec: To by bylo skvělé. Doporučuji (všem) před prvním ostrým nasazením rozběhnout program nějakou noc, kdy není škoda pozorovacího času, třeba za měsíce. A také přečíst v předstihu návod k použití. Na některé věci člověk sám nepřijde.

Vabra: To je škoda, že jeden z největších propagátorů rotované expozice nevyzkouší její automatizovanou verzi. PARot se v dohledné době závislosti na MaxImu nezbaví. Vyžadovalo by to ohromné množství času a člověka s čerstvou chutí do práce. A to nyní není můj případ. To je škoda, protože MaxIm program všelijak omezuje.


Aby se PARot mohl stát nezávislý na MaxImu, je potřeba bez něj umět vyřešit dvě úlohy - viz níže.  Než jsem začal vytvářet PARot, našel jsem několik možností řešení. Už je to přes půl roku, možná si vše nepamatuji přesně.

Problém 1: Plate solving (rozpoznání nebeských souřadnic středu snímku a jeho orientace pomocí identifikace hvězd).
1) K tomuto účelu je k dispozici veřejně dostupný kód astrometry.net. Problém je, že funguje jen pod Linuxem. Zprovoznění pod Windowsem je možné s Wine, jenže je velmi složité. Navíc je potřeba stáhnout několika GB databázi. Nastavení astrometry.net je mnohem složitější než PinPointu a je také pomalejší.
2) PlateSolve2. Dělá totéž, co PinPoint, jenže zdarma. Funguje jen interaktivně, tzn. uživatel musí klikat na spoustu tlačítek. To lze obejít napsáním skriptu v AutoIt, jako jsem to udělal já v současné verzi PARotu. PlateSolve2 jsem se snažil chvíli zprovoznit, ale nepovedlo se mi to. Pokud vám nejde stáhnout, napište mi.
3) Audela. Má umět vyřešit problémy 1 i 2 a je zdarma. Dokumentace k programu je skoro celá francouzsky. Podle částí, které jsem se snažil přeložit, je nedostatečná. Fórum podpory je mrtvé, asi stejně jako celý projekt. Na mé dotazy nikdo nereagoval.
4) Převést na problém 2 podle nápadu tady.
5) Googlit a googlit... Plate solving je tak bězný problém, že už na něj nějaký kód musí existovat. Možná ale opravdu jen pro Linux.

Problém 2: Registrace snímků (nalezení posunu a rotace snímků, aby obrazy splynuly). Spousta softwaru umí snímky skládat, ale málokterý napíše, jaký posuv a rotaci použil.
1) Vykuchat nějaký věřejně dostupný kód, který registraci používá (např. Munipack?)
2) Možná by zafungoval jeden z běžných algoritmů registrace obrazu.
3) Určitě někde budou algoritmy registrace astronomických snímků  popsány, jen je potřeba hledat.
4) Použít mozek a příjít na to sám. V tom případě bude také nutné příjít na to, jak na snímku rozpoznat hvězdy.

Z tolika možností se mi zamotala hlava. Jako nejjednoduší mi vyšlo řešení s MaxImem. Sice není zdarma, ale většina lidí ho stejně má.

Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Rotovaná expozice - Ustavujeme montáž s PARotem

#45

Příspěvek od FunTomas »

Michal. Pokiaľ stačí aby s obrázkami urobil nejaký program tieto operácie, tak na to je naozaj kopec programov. Aký je teda problém nafotiť potrebné obrázky, vykonať astrometriu v akomkoľvek programe, vykonať registráciu v akomkoľvek programe a upravené FITS súbory nechať spracovať v PARot?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět