Začínám s astrofoto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Začínám s astrofoto

#106

Příspěvek od nou »

Ano je to jednoducha matematika jediny problem je vyratat priemer a standartnu odchylku z N*N pixelov snimku. Toto by mal vediet aj Pixinsight popripade hocijaky lepsi program na spracovanie snimkov. Treba zabezpecit rovnomernost osvetlenia pretoze inak vyde zla odchylka. Tiez je nutne pouzit ciernobielu snimku alebo jeden farebny kanal.

Cele sa to odvodit z jednoducheho vztahu ze ak mame signal S tak fotonovy sum v bude rovny odmocnine z signalu. Sum je rovny standartnej odchylke a povedzme ze je to N. Teda by malo platit ze S = N^2. Ak sa ale aplikuje na signal nejake zosilnenie tak treba tuto rovnicu upravit na S*g=(N*g)^2 cim po uprave dostaneme S*g = N^2*g^2 a dalej S/N^2 = g

Viac na https://www.cloudynights.com/articles/c ... rt-1-r1895
https://www.cloudynights.com/articles/c ... ixel-r1902
https://www.cloudynights.com/articles/c ... mera-r1929
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Začínám s astrofoto

#107

Příspěvek od Maser »

Mě spíš než o samotné matematické vztahy jde o ten postup, o tu práci s těmi snímky, jak získat či změřit hodnoty se kterými se pak počítá.
Myslím ale, že ty odkazy budou zatím stačit. Každopádně díky. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínám s astrofoto

#108

Příspěvek od MMys »

No je sice hezké, že tady řešíte vyčítací šum u DSLR, ale ten je proti fotonovému šumu z oblohy většinou prakticky zanedbatený. A jelikož se pomocí DSLR fotí hlavně RGB, a nikoli úzkopásmo, nemají v našich končinach s obvyklou oblohou ty výpočty prakticky žádný smysl.

Nastavené ISO má tedy prakticky vliv pouze na to, jak dlouhá expozice má ještě smysl, než se začnou buď saturovat hvězdy (a ztratí barvy) a nebo pozadí doleze do hodnoty, že už zmenší dynamický rozsah pro vlastní signál z objektu (pozadí se přiblíží saturaci také). Záleží an stavu oblohy, co začne být u vyššího ISO problém dříve.

Nízké ISO má zase druhou nevýhodu - elektronika těch foťáků produkuje také rzůné vlastní šumy v těch elektronických obvodech a pokud je to až někde za zesilovačem ovlivňujícím nsatavení ISO, tak mohou být konstatntní. A tedy jejich přípspěvek při nízkém ISO (a tedy slabém signálu ze senzoru) je relativně vyšší. To je důvod proš stretchnutím snímku foceného na 100 ISO na úrověň odpovídající nějakému vyššímu nedostaneme ekvivalent ( u hůře udělaných levnějších těl) a nebo dostaneme skoro to samé u těch špičkově udělaných.

Tedy záleží i na foťáku, a na stavu oblohy, a vždy je to nějaký kompromis, ideálně když vede na expozice někde v rozmezí 5-15minut. Ty už jsou obvykle dost proexponované, ale ještě jich je rozumné množství, a je malé riziko likvidace snímku nějakou chybou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Ero1
Příspěvky: 15
Registrován: 06. 09. 2019, 09:32

Re: Začínám s astrofoto

#109

Příspěvek od Ero1 »

Čaute kolegovia
Mam, dúfam jednoduchú otázku. Mam Dobson SW 150/1200. Chcem hlavne pozorovať, no sem tam si odfotiť planétu ci hviezdokopy by bolo fajn. Oplatí sa vôbec na takom ďalekohľade robiť astrofoto.? Pripadne mam kvôli fotke planét modifikovať foťák ci radšej kúpiť astro kameru? Ďakujem za odpoveď.stačí mi krátka a večná odpoveď. Ďakujem
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Začínám s astrofoto

#110

Příspěvek od nou »

Na fotenie hlavne treba montaz s pohonom a nie dobson. S dobsonom sa da cvaknut tak mesiac a planety (aj to s obmedzeniami). Na cokolvek ine uz treba pohon popripade aj navadzanie.

Modifikovat fotoapart kvoly planetam sa neoplati. To sa robi kvoli zvyseniu citlivosti v Halfa popripade ina uzkopasmova fotografia. Na planety sa oplati prave ta kamera kedze fotenie planet je prave o nahrani videa a zlozeni najlepsich zaberov do vyslednej fotky pomocou programov ako je Registax.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Ero1
Příspěvky: 15
Registrován: 06. 09. 2019, 09:32

Re: Začínám s astrofoto

#111

Příspěvek od Ero1 »

Ďakujem za predošlú radu. Pomohla. Cvakol som mesiac a vyšlo to v pohode na prvý foto počin



Teraz by som chcel vyskúšať fotiť afokalne. Viem ze potrebujem adaptér. Potrebujem aj komakorektor na Dobson 6? Pripadne iný medzikus?
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Začínám s astrofoto

#112

Příspěvek od nou »

Pekna prva fotka. Komakorektor je treba pri svetelnejsich sustavach od f/5 a nizsie. Tento dobson je f/8 takze fotenie bez komarektora nebude problem.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
higen
Příspěvky: 91
Registrován: 26. 08. 2018, 08:06
Věk: 33

Re: Začínám s astrofoto

#113

Příspěvek od higen »

Ahoj chtěl bych si pořídit montáž SW AZ-GTI s EQ klínem a dalekohled SW ED72. Mám Canon 77D s T2 adaptérem ... co ještě budu potřebovat abych mohl začít astrofoto? Bude možné s tím zaostřit bez reduktoru? Postupně budu dokupovat další komponenty abych mohl pointovat, astrokameru atd. Doma mám RPi 3 to by se dalo do budoucna využít třeba pro Astroberry, nebo je lepší pořídit AsiAir či StellarMate?
SW 72ED(rovnač 0,85) - SW Az-Gti(EQ) - RPi4 - Canon 77D - SW 9x50 - ZWO ASI 120MM Mini Mono
SW 90/900 - EQ-1, Bresser Skylux 70/700
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Začínám s astrofoto

#114

Příspěvek od Bill »

higen píše:Ahoj chtěl bych si pořídit montáž SW AZ-GTI s EQ klínem
Nastuduj nějaké reference - kolega vybíral menší montáž a tuhle vyřadil s tím, že podle zahraničních zkušeností se na astrofoto moc nehodí...
Ale ber to jenom jako tip - sám ji vůbec neznám.
higen píše:...chtěl bych si pořídit dalekohled SW ED72. Mám Canon 77D s T2 adaptérem ... co ještě budu potřebovat abych mohl začít astrofoto?
Refraktor nemá integrovaný rovnač - takže pokud chceš slušný obraz i na krajích pole, tak budeš potřebovat rovnač nebo rovnač/reduktor. Vzhledem ke světelnosti bych asi uvažoval rovnou o reduktoru...
higen píše: Doma mám RPi 3 to by se dalo do budoucna využít třeba pro Astroberry, nebo je lepší pořídit AsiAir či StellarMate?
Pokud nemáš problém do RPI něco nainstalovat, tak je asi zbytečné za to něco platit...
Naposledy upravil(a) Bill dne 15. 01. 2020, 09:33, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Začínám s astrofoto

#115

Příspěvek od hades »

Budeš ještě potřebovat:
Kabelovou spoušť nebo něco jiného, čím budeš řídit expozice (délku, počet, pauzy...)
Napájení montáže - budeš to mít v dostupnosti elektrické sítě nebo mimo? Pokud mimo, budeš potřebovat baterii nebo powerbanku na napájení montáže
Rovnač pole - bez něj to taky jde, ale budeš mít deformovaný obraz v rozích. Doporučuji najít si rovnač přímo pro tvůj dalekohled

Bez reduktoru by jsi měl zaostřit. S reduktorem je pak nutné vysunout fokusér méně.
Pointaci začni řešit až když zjistíš limity své sestavy.
S raspberry ještě počkej. K jeho použití budeš potřebovat spoustu znalostí a zkušeností s focením, není dobré to uspěchat.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
higen
Příspěvky: 91
Registrován: 26. 08. 2018, 08:06
Věk: 33

Re: RE: Re: Začínám s astrofoto

#116

Příspěvek od higen »

Bill píše:Nastuduj nějaké reference - kolega vybíral menší montáž a tuhle vyřadil s tím, že podle zahraničních zkušeností se na astrofoto moc nehodí...
Ale ber to jenom jako tip - sám ji vůbec neznám.
AZ-GTI jsem právě vybíral podle podle referencí např. na CloudyNights, YouTube a foto na Astrobin ... nevýhoda je akorát, že nemá polární hledáček. Líbí se mi přenosnost ... do budoucna by mohla být i lepší montáž a tohle si nechat jen jako cestovní.
Zkoušel jsem fotit M42 na mé EQ-1 se SW 90/900 20s expozice, výsledek je nepublikovatelný :-D ale oproti tomu co vidím v okuláru je to obrovský rozdíl, takže by se to dalo využít i na EAA.

Komponenty:
montáž + stativ
naklápěcí klín
dalekohled
reduktor/korektor
m48 na Canon

U toho korektoru nevidím vnější závit M48 takže nevím jestli tam půjde ta redukce na Canona která má M48 vnitřní závit.?
hades píše:Budeš ještě potřebovat:
Kabelovou spoušť nebo něco jiného, čím budeš řídit expozice (délku, počet, pauzy...)
Podle toho co jsem vyčetl tak by u montáže měl být jack 2.5 který napojím do foťáku a v aplikaci SynScan Pro kterou už jsem si stáhnul do telefonu je možnost nastavit délku, počet expozic a pauzy.

Budu k té sestavě ještě něco dalšího potřebovat abych se mohl pokoušet o první astrofoto?
SW 72ED(rovnač 0,85) - SW Az-Gti(EQ) - RPi4 - Canon 77D - SW 9x50 - ZWO ASI 120MM Mini Mono
SW 90/900 - EQ-1, Bresser Skylux 70/700
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínám s astrofoto

#117

Příspěvek od palkog »

Mam dalekohlad SW 72/420. Bez rovnaca/reduktora sa neda zaostrit - rozsah okularoveho vytahu je prilis maly. Ani maximalne vysunutie na zaostrenie nestaci. Treba pouzit nejaky predlzovaci clen, napr: https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... ovaci-clen.
Ja k nemu pouzivam iba rovnac pola (bez reduktora), konkretne: https://www.astroshop.eu/flatteners-cor ... r-/p,22259. Som s nim celkom spokojny. Hviezdy v rohoch sice nie su uplne bodove, ale podla mna to nie je az take strasne - tu je ukazka.

Este drobna poznamka: dalekohlad je dodavany bez hladacika.
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: RE: Re: Začínám s astrofoto

#118

Příspěvek od Bill »

higen píše: U toho korektoru nevidím vnější závit M48 takže nevím jestli tam půjde ta redukce na Canona která má M48 vnitřní závit.?
No v popisu to je:
Specifikace:
faktor: -0,85x
použití: určeno pro SW ED-72
vstup: M54 spec.
výstup: M48 x 0,75
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínám s astrofoto

#119

Příspěvek od Cztwerec »

Zkoušel jsem včera testovat sestavu na DSO, nedělám si iluze s nějakým super snímkem, spíš pro radost, ale narazil jsem na problém.

Kalibroval jsem v MaximDl, nemám a zatím ani nepotřebuji PI jako ostatní takže kalibrovat takhle zatím budu, dělám to pro radost a neaspiruji na nic světoborného. Ale je mi divné když jsem dal kalibraci snímků DF - je toto normální? Přijde mi jako by se nějak moc odečetly darky, nebo prostě nesedí. Ale u chlazené kamery mám stejné hodnoty jak nastavení, tak teploty. Nevím kde je problém. V nastavení vše default.

Dík za případnou radu. M.

Před kalibrací
Before.jpg
Before.jpg (136.6 KiB) Zobrazeno 3004 x
po aplikaci kalibrace (i po nastavení přibližných hodnot Screen stretch stejně tmavé, ne na fotografii zde)
After.jpg
After.jpg (32.17 KiB) Zobrazeno 3004 x


Odkaz na celou sekvenci LF a DF. Zjistil jsem, že musím pořešit dithering. :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínám s astrofoto

#120

Příspěvek od MMys »

Jakou hodnotu máš v Set Calibration, talčítko Advanced, hodnota Pedestal.

Hodnota musí být vyšší, než je tak dejme tomu tak 2x směrodatná odchylka signálu DF či biasu.

a nebo druhá chyba: Neodečítáš DF i Bias zároveň ? v DF je samozřejmě obsažený i bias signál, nesmíš odečíst obojí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět