Začínám s astrofoto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Začínám s astrofoto

#136

Příspěvek od Roman (Rick) »

Presne Milane, hovoríš mi zo srdca. Tiež mám astronómiu ako koníček už od detstva, ktorá je spojená s fotením i pozorovaním všetkého na oblohe i pod ňou. Môj príspevok bol ale na margo astrofotenia. Každopádne, kiež by som viacerých presvedčil, aby sa na tento krásny koníček občas pozerali aj z tejto strany, veď nie je všetko len o súťažení a spomínanom "plácaní po ramenou" ;).
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 509
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Začínám s astrofoto

#137

Příspěvek od Jirka247 »

Milan má pravdu .
lada777
Příspěvky: 4
Registrován: 12. 07. 2019, 13:57

Re: Začínám s astrofoto

#138

Příspěvek od lada777 »

Ahoj, omlouvám se za oživení starého tématu. Rád bych slyšel Váš názor. Po astronomické pauze, kdy jsem měl trochu odlišné starosti se mi podařilo dokončit dům a přestěhovat ze sídliště na vesnici, kde je poměrně pěkná obloha (660 mn., Drahanská vrchovina). No a chtěl bych opatrně a pomalu začít s koketovat astrofoto. Nechci ihned koupit eq6 a všechnu techniku, ale na druhou stranu, to co koupím, bych následně rád využil při upgrade. Chci se zeptat, zda má smysl následující postup. Koupit SW ED 80 + SW Star Adventurer set + CCD kameru (velice rád si nechám poradit). A začít pronikat do astrofota tímto způsobem, zatím bez pointace a kratší expozice. Nemám vůbec žádnou zkušenost, dosud jsem pozorovat Dobsonem. Následně po získání prvních ostruh a finanční resuscitaci bych koupil Newton 200 a EQ6 s autopointerem. CCD bych používal dál, ED 80 používal jako pointační dalekohled a Star Adventurer bych bral s ED 80, jako cestovní řešení s rodinou. Co myslíte, má to hlavu a patu?? Předem díky za rady.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínám s astrofoto

#139

Příspěvek od MMys »

Já bych tu EQ montáž vhodnou na foto koupil rovnou, nemá smysl kupovat nějaký roztřepaný adventurer, a dávat na něj ED80. To bude totálně na hraně a vyhozené peníze. Kup rovnou EQ6 a ED80+rovnač pole, a začni třeba modifikovanou zrcadlovkou (ta je za pakatel oproti CCD). Až pak budeš chtít přejít na newtona, tak ho jen dokoupíš, případně CCD/CMOS kameru.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
lada777
Příspěvky: 4
Registrován: 12. 07. 2019, 13:57

Re: Začínám s astrofoto

#140

Příspěvek od lada777 »

Netušil jsem, že je Star Adventurer tak moc o kompromisech, četl jsem na ně poměrně slušné testy, ale máš pravdu, že Tebou navrhovaný postup je přímočařejší. I o zrcadlovce jsem uvažoval,ale modifikovaných je jako šafránu a já bych velice rád fotil zejména mlhoviny apod. No a sám si na modifikaci netroufnu. Proto zde byla ta úvaha o CCD.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínám s astrofoto

#141

Příspěvek od MMys »

Adventurer je prostě lehká věcička do batohu, určená primárně pro foťák s objektivy. Cpát na to 80ED je fakt nerozum. Ne že by to vůbec nefungovalo, ale bude to k vzteku. Bez možnosti pointace v DE atd...

Tak ono to v CCD/CMOS kameře nikdo nebrání. Pokud se vejde do rozpočtu, není problém. Mě to připadalo jako že nechceš vyklopit na začátku veliký balík peněz, a chceš to ušetřit na montáži. Což je ta nejhorší varianta. Proto jsem ti navrhoval nekupovat ze začátku raději astrokameru, než levnou montáž.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Začínám s astrofoto

#142

Příspěvek od hades »

Kup jetou zrcadlovku tady na foru, občas se tu objeví i modifikované. A když ne, tak můžeš o modifikaci požádat Martina :)
A i ty další věci, jako dalekohled s příslušenstvím a montáž se tu dá sehnat. není třeba sypat peníze rovnou do nového vybavení. Pokud na to nespěcháš, sleduj zdejší bazar a za pár týdnů/měsíců budeš mít vybavení za lepší cenu.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínám s astrofoto

#143

Příspěvek od MaG »

Jednozančně vem EQ6, říkám ti to jako člověk, který se k ní bohužel dostal až letos po řekněme 17 letech více či menšího utrpení s jinými montážemi. Máš-li na ni, neváhej.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
lada777
Příspěvky: 4
Registrován: 12. 07. 2019, 13:57

Re: Začínám s astrofoto

#144

Příspěvek od lada777 »

Díky moc za rady. EQ6 je jednoznačně v plánu v horizontu několika měsíců popř. pokud vyběhne něco zajímavého v bazaru. Finance nějaké jsou, ale myšlenka byla taková, že nechci kupovat vše naráz a vše co bych pořídil bych potom využil. Poté co bych si vše odsahal by se refraktor stal pointačním dalekohledem, CCD bych užíval dále a s rodinou jezdíme poměrně často do Novohradských hor a tam je skvělá obloha, nicméně musel bych vybírat mezi EQ6 a manželkou, protože oboje je neskladné a spolu se 4 dětmi se mi do auta nevejde :) Takže bych místo toho vzal Star Adventurer + CCD + refrakturek. Ale jak jsem psal, pokud myslíte, že je to krám, tuto variantu vypustím. Jinak, kdybyste se někdo z Vás vyskytoval poblíž Boskovic budu rád, když dáme někdy společné pozorování.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínám s astrofoto

#145

Příspěvek od MMys »

Nevím co máš za auto, ale EQ6 není nic co by se nevešlo do auta obsazeného čtyřmi lidmi (tedy nesmíš ji tam dávat v tom přepravním balení, to je fakt mega). Hlava (třeba obalená dekou, aby se neomlátila) a závaží se hodí do kufru na dno, na to se nahází tašky a další krámy. Nikdy jsem s tím neměl problém. Nohy se dají dát taky do kufru (je dobré je stáhnout na konci gumovým svazkem aby nerachtaly), a nebo pokud není místo, tak hodit pod nohy děckám vzadu. Menší děcka v sedačce na ně ani nohama nedostanou. Když jsme ještě vozili kočárek, tak astrokrámy šly do rakve na střechu. Jednou jsme takhle byli v létě na Šumavě u kalegy na chtě v Kašperkách, a v rakvi na střeše se vezla komplet moje astrofotovýbava (newton na EQ6 + skládací 400-ka dobson + dva kufříky s drobným astro-vybavením). A v kufru standardně složený kočárek a všecky další rodinné krámy. Tkaže nějaká EQ6 s ED82-kou absolutně nemůže být problém (tedy pokud nemáš něco jako Fiat Punto :D )
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začínám s astrofoto

#146

Příspěvek od pedrosanchez »

Já tu EQ6 tahám, tak je to samozřejmě slušná váha a zabere to prostor. Na místě (bez závaží a dalekohledu) jí přenesu max. o pár desítek metrů. S dětmi a manželkou se mi to na dovolenou do kufru auta (kombík) už nevejde. Tahám taky newtona 200/1000. Je to docela náročné na převážení, rozkládaní, manipulaci...když je nadšení, asi to vadit nebude. Pro mě je tahle sestava už spíše na to někde to mít trvale.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínám s astrofoto

#147

Příspěvek od MMys »

No asi budeš muset přesvědčit manželku, že tahá 50% zbytečných krámů, které stejně nepoužije. Moje zkušenost byla, že sebevětší auto se vždy zaplní až na doraz, takže je třeba nejprve naložit potřebnou astrotechniku, a teprve pak doplnit zbytek :lol: Popsaný způsob je spolehlivě funkční, praktikoval jsem ho do doby, než jsem postavil hvězdárnu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Jirka V.
Příspěvky: 217
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Začínám s astrofoto

#148

Příspěvek od Jirka V. »

Pokud chces byt na vyjezdech absolutne mobilni,tak kup Adventurera,Samyang 135/2 a modifikovanou zrcadlovku ;) K ccd musis pricist notas.Pokud ti tahani notasu navic nevadi,vem Adventurera,Samayanga a ccd a mas na chvili vystarano ;)
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Začínám s astrofoto

#149

Příspěvek od majklus »

MMys: no já jsem hlavně pochopil, že kolega má 4 děti, to je s manželkou celkem 6 osob. Pokud nemá tranzita, tak nejspíše jako my donedávna něco jako Opel Zafira s dvěma dalšíma sedačkama v kufru. Pak tam toho místa ale opravdu moc nezbývá, navíc nešťastník sedící v kufru se může cítit ohrožený poletujícími závažími. :-)
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Aleš13
Příspěvky: 14
Registrován: 28. 12. 2018, 11:44

Kamera Eakins 38MP

#150

Příspěvek od Aleš13 »

Nemáte prosím někdo tuhle kameru https://www.aliexpress.com/item/32922717340.html a nedonutil ji k nějakým lepším výkonům?

Vlastně si nemám za ty peníze na co stěžovat, těch 1080 pixelů zvládá a i po optické stránce dělá to co jsem od ní čekal. Ale píšou tam, že umí 2k video (to jsem z ní žádným způsobem nevyrazil) a jednotlivé snímky v rozlišení 7120 x 5344 pixelů, což skutečně umí, ale jen tehdy, je-li připojeno externí napájení 12 V (USB napájení jí na to nestačí) a zároveň je k ní HDMI kabelem připojený monitor a zároveň stisknu tlačítko záznamu přímo na kameře, pak ten snímek uloží na μSD kartu. Už jsem si zvykl, že čínská logika ovládání přístrojů není moc kompatibilní s tou evropskou, ale tohle bych přeci jenom čekal trochu lepší. Nevěděl byste někdo kudy na to nebo na to mám zapomenout a být rád, že to je jak to je?
Odpovědět