Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#16

Příspěvek od mich1 »

V ostatnich rodinach nedelaji flip :)
Zbytecna spousta prace, trva to dlouho a vysledky jsou tragicke.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#17

Příspěvek od Karell »

Pavle, nedokážu ti bohužel s tímto problémem poradit, na některé závěry tady ale koukám jako tydýt. Víš dobře, na čem a čím jsem fotil. V létě jsem jen vyměnil kameru. Meridian flip jsem ale prováděl mnohokrát, mnohokrát, to v případě mozaiek, byla sestava rozebrána a dána opět dohromady. S výjimkou tubusu, ten jsem v podobných případech vždy nechal v kruzích. Naposledy jsem řešil m. flip i při focení VdB1, viz. astrofotky. To je už kamera G2-8300. Dělal jsem ho jak v L, tak v kanálech B a G. Nikdy jsem na podobný problém nenarazil.
Edit. poznámka pro Michala. To je nesmysl. Uložím si pozici do paměti ručky, při flipu udělám znovu alingment na hvězdu prostřednictvím kamery a EQ6 mně poté najede přesně na uloženou pozici. Zkontroluji ostření, zkalibruji guiding a pokračuji ve focení. Práce do 10 minut.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#18

Příspěvek od FunTomas »


...edit: ALE NEDA MI TO: JAK TO DELAJI V OSTATNICH RODINACH??? to na to maji specialni skoleni nebo co? ze jsu jen ja taky blby/hlupy...
Povedal by som, že si si odpovedal sám v inom vlákne...

co maji doma spickovy astrografy a resi veci, co my normalni lidi ani netusime, ze muzou bejt problem, protoze vetsinu normalnich lidi trapi uplne jiny veci
;)

Držím palec a verím, že Ty to zvládneš.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#19

Příspěvek od MMys »

Podle mě sis do toho fakt drcnul. Takováhle nekolmost os tam být nemůže, a nekolimoavl jsi mezitím nijak výrazně taky předpokládám.

Já jsem už několikrát půlku snímků fotil s tubusem na západě, a zbytek pak po několika měsících už s tubusem na východě, a vždycky to sedlo.

Flip v průběhu noci ale teda nedělám. Pokud to jde, začínám fotit už s proloženou montáží, aby to pak ce nejdýl vydrželo, a objekt si volím tak, aby to šlo fotit po co nejdelší dobu. Vím, s naším počasím moc na výběr není.

S tím 180mm prckem jsem to nemusel řešit vůbec, ten prolezl dokola. Teď s 250-kou je to o něco horší. Ale mám sloup. Ale tobě ty nohy nevadí taky, ne ? Jsou kotvené níž na středovém sloupku. Takže by to mělo být podobné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#20

Příspěvek od Konihlav »

fotil jsem jednu noc v PAtek a druhou noc v POndeli, oboji na stejnym miste na Sumave...

kdyz se podivam na data (snimano R prvni noc pred flipem a G B po flipu a druhou noc 17 expozic pred flipem Lko a 2 po flipu), tak vysledek je:
- expozice z obou noci pred flipem - krize na sebe pasuji jako hrnec na prdel (bo jak to je)
- expozice z obou noci po flipu - vse OK presne sedne
- expozice z obou noci se tesne pred a po flipu mezi sebou presne lisi jak je videt na snimcich hore...
takze 2x po sobe nezavisle komplet sestavena montaz a pred flipem vse jednim zpusobem a po presne jinak...

tak a ted babo rad.

drcnuti to tedy nebylo. Taktez jsem nekolimoval ani na nic nesahal.

meridian flip delam v podstate kazdou noc za 4 roky co fotim, vyjimka bylo LBN603 a NGC7129, protoze tam byla kratka noc. Nohy stativu ani moc nevadi, me to drcne zatim (co jsem fotil objekty 70DEC a asi 50DEC) vzdy do ovladace pulzaru (krabicky).

me z toho jebne... a to nemluvim o tom druhym problemu co resim ve vlakne "reflexy"
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#21

Příspěvek od MMys »

Tak dej krabičku na jižní stranu sloupu nebo na stůl (zem). Vím, to ten problém neřeší stejně to narazí později na sloup. Ale ta krabička může klidně dělat hodinu rozdíl v době expzoice a to někdy pomůže.

Takže teď ale babo raď. Pokud sis do toho fakt nekopnul, tak už ti nezbyde než zkontrolovat kolmost os a usazení optiky na DE ose, případně vypodložit.

A v případě nekolmosti RA a DEC osy reklamovat, ale to se mi nezdá, u této montáže.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#22

Příspěvek od Oko1 »

Jenom bych měl poznámku k nekolmosti os montáže G53f - kalibrace guideru (alespoň tedy u Lacerty) mi po ukončení kalibrace vyplivne číslo, nakolik jsou k sobě osy (vektory pohybu kalibrační hvězdy) pravoúhlé. Pokud dostanu výsledek jiný než cca 99-100% (jednou se to zbláznilo a vyhodilo mi to 65%), tak je něco špatně a kalibraci opakuji, po opakování kalibrace jsem nikdy nedostal jiné číslo než 100%...

Držím palce k vyřešení, doufám že dáš veřejnosti vědět až odhalíš příčinu. Držím palce.

Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#23

Příspěvek od MilAN »

Nekolmost os montáže bych nepředpokládal u továrně vyrobených montáží. Nekolmost optické osy a deklinační osy si ale vyrábíme my . A něco tam samozřejmě může vnést změna kolimace, která ba se měla tedy zase kompenzovat změnou uchycení
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#24

Příspěvek od Konihlav »

MMys: krabicku vzdy posunuji smerem na vychod viz obrazek: http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... ewsIndex=1
na jizni stranu ne-e - tam mam jiny krabicky a hlavne jiny klubka kabelu (vetrak, focuser, ... )

takze otazka zni, kterak v mych podminkach zkontrolovat kolmost os...

co si matne vybavuji je, kdyz delam kompozici, dle natoceni kamery, ze kdyz jedu montazi v jedny ose (treba DE), tak mi jede hvezda presne po primce v horizontalnim smeru no a kdyz jedu v RA, tak mi jede zas "presne" vertikalne - kdyz to udelam priste poradne a necham si zobrazit caru od hvezdy, tak by z toho snad slo neco zjistit?

Oko1: az odhalim, dam vedet, pochopitelne.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#25

Příspěvek od Konihlav »

Nekolmost os montáže bych nepředpokládal u továrně vyrobených montáží.  Nekolmost  optické osy a deklinační osy  si ale vyrábíme my . A něco tam samozřejmě může vnést změna kolimace, která ba se měla tedy zase kompenzovat změnou uchycenítak vyloucim-li 1. (tovarna) a 3. (kolimace sedi x dnu po sobe a transportu furt stejne (blbe/dobre)), tak zbyva 2. a tedy "kolmost" opticke a DE osy... no budu se muset svoji koni hlavou zamyslet kterak tu overit... dovedu pochopit, kdybch treba listu mel krive nebo tam sedela v rybine krive ackoli netusim, proc by tomu tak melo byt, kdyz vse je strojem delane...
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#26

Příspěvek od Oko1 »

No já bych vycházel z předpokladu, že když ti to běhalo několik týdnů/měsíců správně, tak jak by bylo možné že se ti rozhodily osy takto brutálně je při flipu? Notabene když to máš všechno napevno... Tzn. tuhle možnost bych opravdu nebral.

Když srovnáš snímky s rozhozenými difrakčními paprsky, tak kolimace je konzistentní?
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#27

Příspěvek od Konihlav »

no spravne, s montazi jako takovou bojuju od ledna/unora co ji mam, ale tam jsem dosud neudelal RED AUTOSET, takze se nemuzu divit (jinejm vecem)...

vzhledem k pocasi za rok 2013 jsem byl venku celkove maximalne 10x. Pritom pri foceni LBN603 a NGC7129 jsem flip s Newtonem nedelal. NWT mam od brezna a prvni test venku probehl v kvetnu. Prvni pokusy o meridian flip pri foceni newtonem probehly az ted naposledy...

tim napevno myslim ze myslis, na fest a kvalitne, aby si nekdo nemyslel, ze napevno jako v observatori, kdyz jsem 100% mobilni. Proto prave nedelam moc testy pres den, protoze mam to stavet pres den nebo v noci je uplne stejne moc silene prace a pres den snimek neudelam zato v noci alespon naznak jo.

Když srovnáš snímky s rozhozenými difrakčními paprsky, tak kolimace je konzistentní?ano nevsiml jsem si jedinyho rozdilu, dokonce tu dalsi noc s ohledem na teplotu jsem mel i focus pozici stejnou jako jinou noc na konci (mam ve FITs hlavicce i udaje o teplote ). dalekohled muzu klopit a prevracet vzuru nohama a dalsi den kdyz ustavim a postavim, tak pred meridianem mam krize tak a po zas jinak a uplne stejne kazdou dalsi noc.

Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#28

Příspěvek od KpS »

takze otazka zni, kterak v mych podminkach zkontrolovat kolmost os...Vrátím se podrobněji ke svému příspěvku #394, tedy k testování malé konusové chyby C. Ta má dva důsledky:

1. Po meridiánovém flipu a najetí na stejnou hvězdu ukáže enkoder v rektascenzi hodnotu změněnou o 2C/cos([ch948]). Lze testovat i za dne bez ustavení a bez trackingu s bodem někde na jižním horizontu. Odpovídající deklinace bude nějakých -40°. Cíl by měl být daleko, aby paralaktická chyba byla zanedbatelná proti C.

2. Po meridiánovém flipu a najetí na stejnou hvězdu se změní poziční úhel dalekohledu o hodnotu 2C tg([ch948]). Změní se přitom nejen poziční úhel kříže sekundáru, ale o stejnou hodnotu se změní např. i poziční úhel vláknového kříže hledáčku (pokud ovšem je jeho optická osa rovnoběžná s optickou osou dalekohledu). Stejně jako v prvním případě lze testovat i ve dne s tím, že montáž ani nemusí být zapnuta, stačí povolit aretace. Cíl by měl být daleko, aby paralaktická chyba byla zanedbatelná proti C a navíc by měl umožnit nastavení vláknového kříže (pootočením okuláru). Po flipu bude pootočení rozpoznatelné stejně jako pootočení difrakčního obrazce. Hodnota ovšem závisí na deklinaci podle výše uvedeného vzorce.

Pootočení kříže o 1,7° na deklinaci 70° by odpovídalo konusové chybě C = 0,31°. Na třiceti centimetrech by to znamenalo podložit jeden z kruhů o 1,6 mm. Připadá mi to moc. Možná jsou mezi lištou a kruhy stavěcí šrouby. Možná, že má stavěcí šrouby i hlava. Na rozdíl od optické osy lze případnou nekolmost dosedací plochy k deklinační ose měřit mechanicky.
Karel
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#29

Příspěvek od Konihlav »

pridal jsem anketu, bod 1. je vse OK, bod 2. je bojim se a nedelam to z mnoha ruznych duvodu 3. mel jsem nejaky osy nekolmy (at uz RA na DEC nebo optickou a deklinacni) ale povedlo se mi to poresit a ted uz jsem OK...

bojim se, ze jsem prvni, kdo se z bodu 3. chce dostat do bodu 1. :-(
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Meridian flip - problém s difrakčními paprsky

#30

Příspěvek od Konihlav »

zde co jsem zatim vygooglil:
http://www.photodady.com/blog/2012/09/2 ... hgonality/

a

Checking for cone error (doesn't matter if the error is from the mount, or from the tube not being perfectly parallel to the RA Axis) is simple.

Set up the mount with the Dec shaft perfectly parallel to the ground (scope hanging off to one side).

Bring the tube up to the height of Polaris by turning it on the Dec shaft.

Use the azimuth controls to now center Polaris in the exact center of the field of the eyepeice so that when you move the scope in Declination, Polaris crosses from exactly 12 O'clock to 6 O'Clock.

Once you have it as perfect as possible, now flip the telescope so that the tube is now hanging off the opposite side of the mount.

If the mount/OTA is orthagonal, when you sweep the scope north and south on the Dec axis, Polaris should once again bisect the field perfectly.

If it does not, then the scope needs to be shimmed at the front or back so that Polaris then passes through the exact center of the field when the scope is on either side of the mount.

Even with Go-To mounts that have calibration stars, I still elimiante as much cone error as possible because I find that it improves pointing accuracy.

Anyway, easy to check and it doesn't matter what the source of the error is (mount or OTA). This process will work for either condition.
Držím palec a verím, že Ty to zvládneš.  no ja nevim, asi se na to vyseru, protoze uz proste nemam silu resit furt nejaky problemy a starosti s tim ci onim, to je dnes a denne nejaky problem s necim a reseni v nedohlednu, uz me to proste nebavi a rikam si zda mi to trapeni za tu jednu fotku za rok stoji a ze se na to nevyprdnu uplne, zatracene.

u me bude reseni 0.73x reduktor a fotit s F/2.8 a jen na jedny strane meridianu a jen malou kamerkou abych jine problemy nevidel...
Odpovědět