Planetarni foto pomoci DBK 21AU618 - podivne pruhy

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Planetarni foto pomoci DBK 21AU618 - podivne pruhy

#1

Příspěvek od Prda »

Ahoj, při svém druhém fotografování Jupitera s novou kamerkou DBK 21AU618 mám zřejmě stále nějaké drobnosti v nastavení. Při zpracování v Registax 6 se mně při jemném použití wavelet processingu objevují jakési čáry, jakoby zvýraznění rastru CCD čipu. Jediná šance, jak je tam nemít, je použití hrubějšího nastavení waveletu, čímž ale přicházím o detaily. V ten večer jsem zkusil ještě při o malinko delší závěrce a menším gainu zachytit jedno video, kde pruhy nebyly tak výrazné. Je toto ten správný lék na optimální chod CCD kamery? Musím použít menší gain, delší závěrku a obraz zachytávat světlejší? Nebo mám zkusit zachytávání do Y800 a potom použít v preprocesu debayering a vlastní noise filtry?

Konfigurace:
8" f/10 LX200 + Super Plossl 6.4mm, bez IR filtru
Capturing YUY2, codec RGB24, závěrka 1/30, video 640x480, 15fps, 1200 snímků
Gain na stupnici cca 820, vyvážení bílé AUTO (příště vyvážím podle histogramu)

Jeden frame z videa (ten rastr už je tam lehce vidět):



Výsledek při jemném waveletu:



Výsledek při hrubším waveletu (ztráta detailů), zmenšenina 50pct, o pár minut jiné video:



Výsledek jemnějšího waveletu ze zachytávání se závěrkou tuším 1/25 a menším gainu (je tam více detailů a taky šumu):



Má někdo nějaký nápad? Zkušenosti?

Předem díky,
                        Prďa
 
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Planetarni foto pomoci DBK 21AU618 - podivne pruhy

#2

Příspěvek od mitovka »

Veľmi pekné snímky Prda!

Tie prvé dva sú 1:1? Ak áno tak to s tým ohniskom určite preháňaš!

Ďalej nechápem prečo pri expozícii 1/30 si použil 15fps? Prišiel si o polovicu dát.

Napriek tomu si to podľa mňa vyfotil ozaj parádne!

O Tvojom probléme sa píše napríklad tu:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... in/5439249

Michal
mitovka
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Planetarni foto pomoci DBK 21AU618 - podivne pruhy

#3

Příspěvek od Prda »


Ďalej nechápem prečo pri expozícii 1/30 si použil 15fps? Prišiel si o polovicu dát.

Ani já to nevím;-)) Asi jsem prováděl pokusy s delší závěrkou než 1/30, on pak IC Capture zapřemýšlí a fps si upraví sám tak, aby to dávalo smysl. Opačně už to ale neudělá. Příště už na to doufám nezapomenu, našel jsem možnost si uložit (a znovunačíst) nastavení.
Díky za odkaz, ale moc jsem tam nevyčetl. Snad jenom tolik, že pokusy s Y800 a debayeringem až v postprocesu by nějaký smysl mít mohly. Podle výrobce prej při použití YUY2 ta kamera aplikuje nějaký interní noise filter, při Y800 nikoliv.
Takže příště zkusím vyvážení bílé pomocí histogramu, menší obraz na CCD (ale ne o moc), menší gain a doufám budu moci použít stejnou závěrku.
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Planetarni foto pomoci DBK 21AU618 - podivne pruhy

#4

Příspěvek od mitovka »

Zaves prosím Ťa to video niekde a pošli link. Rád by som to tiež skúsil spracovať. Asi ho už máš aj vycentrované a orezané. Ak nie tak ho čo najtesnejšie okolo planéty orež nech nemá veľa MB.

mitovka
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Planetarni foto pomoci DBK 21AU618 - podivne pruhy

#5

Příspěvek od Prda »

Mitovka: Poslal jsem ti SZ a mail.
Odpovědět