Light pollution filtr

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
topry
Příspěvky: 24
Registrován: 20. 08. 2012, 17:24

Light pollution filtr

#1

Příspěvek od topry »

Zdravím na fóru!
Plánuji si koupit nějaký filtr do 2000 Kč proti světelnému znečištění a využívat ho u astrofota. Můžete mi poradit? Našel jsem např. tento:

http://www.astroshop.eu/broadband-filte ... 2r/p,15630
- bude mít tento filtr vůbec nějaký účinek? U něj se někdo vyjádřil, že je to levná kopie Baader Neodymium:

http://www.astroshop.eu/baader-planetar ... d-/p,10881
- u Baaderu zase píšou, že odfiltrovává AirGlow, ale nevím, jestli odfiltrovává i světlo z pouličních Hg a Na lamp. Sice tam v popisu něco v tom smyslu je, ale jestli bude dost účinný - navíc bude asi záležet na natočení, když je polarizační.  :-?
Má někdo, prosím, zkušenosti s takovými filtry u astrofota? Má cenu kupovat některý z nich nebo něco do 2000? Vím, že existují od Asronomicu CLS nebo Lumiconu.

Ještě dodám, že bydlím na vesnici, 6km vedle 25000 města, v dosahu 100 m mám 5 pouličních lamp. Nejlepší MHV jsem vypozoroval 5.8.

Děkuji astromani!  ;)
Newton Celestron 203/1000, CG-5 GT Advanced, RCC koma korektor, Astronomik UHC Profi 1.25", Astronomik CLS 2", Sony A550, okuláry Celestron X-CEL 12, 9, 5mm, Hyperion 21mm, Nagler 7mm; Autoguider Lacerta MGEN, Triedr 15x70
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Light pollution filtr

#2

Příspěvek od vla »

Kolem dvou tisíc se prodávají CLS v bazaru, spíš bych volil ten. Ale záleží jaké máš světelné znečistění a jeho směry vůči foceným objektům. Pokud to lze, mám pocit, že nejlepší je focení bez filtrů.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
topry
Příspěvky: 24
Registrován: 20. 08. 2012, 17:24

Light pollution filtr

#3

Příspěvek od topry »

Zatím nemám nic na pointaci, takže jsem fotil max. 5 min. expozice. Moc zkušeností nemám, co už je moc a co je ještě digitálně zpracovatelné, zrovna koukám na jednu fotku. Na těch 5 min. při ISO 1600 když jsem fotil v 60° nad obzorem mimo směr města, tak je RGB histogram v první čtvrtině rozsahu, což je si myslím ok. Samozřejmě červená složka histogramu je tam taky, ostatní se zdržujou ještě blíž tmavším odstínům.
Newton Celestron 203/1000, CG-5 GT Advanced, RCC koma korektor, Astronomik UHC Profi 1.25", Astronomik CLS 2", Sony A550, okuláry Celestron X-CEL 12, 9, 5mm, Hyperion 21mm, Nagler 7mm; Autoguider Lacerta MGEN, Triedr 15x70
Uživatelský avatar
topry
Příspěvky: 24
Registrován: 20. 08. 2012, 17:24

Light pollution filtr

#4

Příspěvek od topry »

Ještě se zeptám teda na ten filtr Astronomik CLS. Ony jsou 2, ten druhý tam má navíc CCD. Mohu si pořídit ten levnější bez CCD aniž by moje fotky trpěly potom např. nějakým halem okolo hvězd nebo jinou vadou? Fotím nemodifikovaným Sony Alpha 550, který má CMOS čip.
Newton Celestron 203/1000, CG-5 GT Advanced, RCC koma korektor, Astronomik UHC Profi 1.25", Astronomik CLS 2", Sony A550, okuláry Celestron X-CEL 12, 9, 5mm, Hyperion 21mm, Nagler 7mm; Autoguider Lacerta MGEN, Triedr 15x70
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Light pollution filtr

#5

Příspěvek od vla »

Pokud nemáš v plánu do budoucna fotit s modifikovaným foťákem úplně bez filtrů stačí verze bez CCD. Na zrcadlovku jsou časy kolem pěti minut běžné. Na astrofotkách máš psané časy, jakými byl snímek pořízen, tak tam mrkni. Podle histogramu filtr úpně nutný není, ale jsou objekty, kde hodně pomůže.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět