Nastavenie pointacie v Maxim DL

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 932
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Nastavenie pointacie v Maxim DL

#1

Příspěvek od pepe30 »

Mal by som dva dotazy na Maxim DL :
Neviem preco ,ale teraz ked som konecne zacal pointovat Maximom prestal nefunovat PHD/nechce skalibrovat ,nezopina motory i ked je montaz a kamera spravne pripojena? Neviete preco???

A druha vec:u Maxim DL je to dost pracne zakazdim zadavat spravnu agresivitu aby to ako-tak pointovalo.
Jedna os (os Y) mi ide krasne po ciare OK,ale druha (os X)pobehuje tesne okolo a je to tym mierne neupointovane.I ked dam os X na maximum agresivity 10(bolo by treba 11ku)Pod 10 nemozem ist lebo vtedy sa mito vzdaluje od ciary.Nemal by som este daco zmenit?Skusal som este menit i exp. cas (zatial najlepsie je na 2sec.)ale s neuspechom.V Guiding setup mam nastavene hodnoty X30,Y30. Ostatne hodnoty som nemenil.
Peter
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 932
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Nastavenie pointacie v Maxim DL

#2

Příspěvek od pepe30 »

Nikdo sa nenajde kto by mi vedel aspon trochu pomoct s tym nastavenim :-[?
Viem ze je to tazke takto nadialku ,ale aspon dake nasmerovanie co by som mal nastavit.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Nastavenie pointacie v Maxim DL

#3

Příspěvek od Konihlav »

tohle se tezko radi...

ja pouzivam Scope Dec. nastaveny vzdy na nula. Expozice 2 sec. V nastaveni mam jen Cal. Time X a Y 15 (bylo 10) a Backlash 0. Jedine co jsem nastavil je Control Via (LX200).

Jinak vse default, agresivita 8 v obou osach.

Proces je - expose (camera 2), calibrate (vykresli cervene Lko) - kalibraci nekdy delam 2x, kdyz se netrefi hvezdou presne zpet, a pak uz jen kliknu Track -> Start...

treba tu jeste nekdo jiny popise, jak pouziva maxima k pointaci...
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 932
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Nastavenie pointacie v Maxim DL

#4

Příspěvek od pepe30 »

Konilav: dakujem ,skusim to porovnat s mojimi hodnotami  :)

a ma niekdo EQ6 montaz a pouziva na pointovanie Maxim DL?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nastavenie pointacie v Maxim DL

#5

Příspěvek od MMys »

Mám EQ6 ale s elektronikou vlastní konstrukce. Ale vstup pro autoguider je stejný jako u jakékoli jiné montáže.

Problém s tím nemám. Pointuju přes AG vstup (tedy nastaveno Guider relays) a kamera G1-2000 je propojená lokálně do montáže. Kalibraci mám nechanou na 10sec. MaxIm vykreslí červenou "hokejku". Většinou se úplně nevrátí v DE kvůli zbytkové vůli, ale to nevadí. Pokud ten rozdíl v DE je moc veliký relativně vůči ujetému úseku, je potřeba zvětšit dobu kalibračního posunu, aby to moc neovlivňovalo měření.

Agresivitu 7-9, jinak vše v default nastavení, expozice kolem 1 sec., s aplikací jednoduchého DF.

Jinak nevím, já nikdy problém neměl.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Nastavenie pointacie v Maxim DL

#6

Příspěvek od FunTomas »

Fotografujem rovnakým spôsobom na rovnakej montáži a mám rovnaký problém. Skúsil som nastavenie ako MMys aj ako Konihlav, no systém nefunguje správne.
V Y osi sú chyby do 0,7.
V X osi to však kolíše o niekoľko jednotiek... +/- 6.
Nepomáha nastavenie Aggresiveness ani nastavenie rýchlosti cez Settings. Resp. pomôžu ale vždy len dočasne. Po niekoľkých desiatkách sekúnd sa to znova rozsype.

Snažím sa pointovať cez ohnisko 600mm snímaciu sústavu s ohniskom 1200mm.

Nájde sa tu niekto, kto poradí akým parametrom zahýbať? Vopred dík.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nastavenie pointacie v Maxim DL

#7

Příspěvek od MMys »

co máš za montáž ?
Já třeba u EQ6 po letech zjistil, že delším ohniskem (1800mm) s ní fotit prakticky nelze, protože sice je celkem hladký průběh PE, ale vyskytují se na ní oscilace s frekvencí v řádu sekund (spíš tak jedné až tří sekund), dost náhodné. Které prostě autoguider neukoriguje. TVGuider tím že je rychlejší jakž, takž. Ještě horší je, že někdy tam prostě jsou a někdy ne. Pokud to takto zlobí, tak jsou prostě hvězdy v RA trochu roztahané i když je seeing vynikající. Dříve jsem to dlouho dobu připisoval právě seeingu, ale někdy to jím nebylo.

Elektronikou to není, mám svoji vlastní. Je to nějaký mechanický problém (drsnost něčeho, koleček ?).

Na druhou stranu, odchylak +/-6pix je už fakt moc, tak velké nereovnoměrnosti v chodu si nějak nedokážu představit. Nemáš moc přitažený šnek ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Nastavenie pointacie v Maxim DL

#8

Příspěvek od FunTomas »

Je to EQ6. Bude to asi súhra viacerých faktorov. Tiež si myslím, že problém bude mechanický. Žiadnym nastavením parametrov sa nič nepodarilo vysirešiť. Tak som skončil. Navyše EQMOD, ktorým som to ovládal sa zosypal a pri pokuse o štart vypisuje chybu nejakého skriptu.
Keď sa darí, tak sa darí.
:(
mail to:fun2mas(at)gmail.com
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Nastavenie pointacie v Maxim DL

#9

Příspěvek od zafod »

Ahoj,

já pointuju od začátku (tzn. 3 měsíce) s Maximem DL akorát v Direct modu (pulsem) ...používám normálně default a když moc nefouká pointuju do 1pix v obou osách (pokud je k dispozici kvalitní hvězda a mám dobře ustaveno) takže v nastavení Maximu to není určitě...ale jestli se ti sype EQMOD zkusil bych to celý přeinstalovat v naději že ten problém není v mechanice...a když to nepomůže zkusil bych pointovat v direct modu...vše výše uvedené samozřejmě za předpokladu že máš jistotu "perfektního" ustavení...

Zdraví,

Matouš
Odpovědět