Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Prosím poraďte

#61

Příspěvek od stZ »

Vcera jsem opet testoval a lepsi vysledek z dane sestavy nejsem schopny dostat....

Pokud nekdo budete mit zajem posilam 3 fity 2 s reduktorem bin 2x2 a 1x1 jeden je bez reduktoru a to jsem se docela zhrozil  :o
Nicmene po prostudovani par fitu z netu stejnym dalekohledem jsem se zase trosku uklidnil.

Foceno za svitu lamp a behajiciho staffbulika pod stativem 5min bez filtru FLT98ALU+G2-8300+WO TYP4

NGC7000 cca 22MB http://www.ulozto.cz/9178962/test-rar
Uživatelský avatar
Juraj Rozek
Příspěvky: 116
Registrován: 12. 02. 2008, 01:55

Prosím poraďte

#62

Příspěvek od Juraj Rozek »



Na obrazku je dark frame a chcem sa opytat co su tie objekty vo stvorcekoch. Objavuje sa to aj na inych snimkach nez dark.
Dakujem.
Vixen VC200L,  UIRfocuser, EQ6 Pro SkyScan, EQDirect, SBIG ST8XE,  AO8, V filter (Astrodon-Schuler), Eudiascopic 10mm, GMK kolimator
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#63

Příspěvek od KpS »

chcem sa opytat co su tie objekty vo stvorcekochTakto vypadají nečistoty na krycím skle čipu. Dokud jsou nevýrazné, pomůže od nich FlatField.
Karel
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#64

Příspěvek od Psion »

Pokud se v dark frame objeví prachové skvrny, pak se určitě nejedná o dark frame
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#65

Příspěvek od MaG »



Na obrazku je dark frame a chcem sa opytat co su tie objekty vo stvorcekoch. Objavuje sa to aj na inych snimkach nez dark.
Dakujem.Určitě nic nesvítilo zezadu do hledáčku? Dělat darframe za světla jen se zakrytým objektivem jaksi nejde ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

Prosím poraďte

#66

Příspěvek od Edu »

Tohle není dark frame ! To je spíš špatně udělaný flat frame. ;)

Příklad dark frame:

http://octane2.deviantart.com/journal/9034319/

což je uplně něco jinýho

Eda
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Prosím poraďte

#67

Příspěvek od jezevec »

Mam dve otazky
1. Do akej dlzky ohniska sa da cca fotit zrkadlovkou na EQ6 nez sa prejavi periodicka chyba? Berme nejaky priemer.
2. Ci je nutne pri guidovani cez PHD, natocit kameru tak aby pohyb montaze v osiach  aspon priblizne hybal hviezdy po horizontalno vertikalnej mriezke.
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#68

Příspěvek od ogami »

posledni tri snimky me zlobi osklivy flek a nejak nevim co s nim. zde ukazka, kterou jsem uz daval do vlakna ngc6888.



vcera jsem byl fotit a tentokrat jsem po foceni poridil i nove flaty. flek zustal ... a je velmi dobre viditelny i na samotnem flatu hned po otevreni. zde ukazka:



vcera jsem vycistil clip filtr a predni cocku dalekohledu. mam vyjmuty puvodni filtr i prachotras, ale v tele zrcadlovky mam neustale clip filtr a par mesicu jsem s nim nijak nemanipuloval, takze na cip by se zadny bordel nemel dostat. vubec nevim, jak se toho zbavit a budu rad za kazdou radu ... tajne jsem doufal, ze novy flat to vyresi tady jeste prikladam jeden light a flat.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Prosím poraďte

#69

Příspěvek od mich1 »

jezevec: 1: To myslis bez pointace nebo jak ? Mezi eq6kami jsou rozdily kus od kusu a prubeh pe se meni v ramci asi 40 min od vetsich chyb k mensim. Na moji to je neco okolo +-25 arcsec az +-6 arcsec.
2: Neni to nutne, phd si samo zjisti z pohybu hvezdy pri kalibraci kam ma jet. Muze to byt natocene jakkoliv.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Prosím poraďte

#70

Příspěvek od mich1 »

Zdravim a prosim zkusenejsi o radu, tady je jeden obrazek m76 ze vcera. Jsou to jen dve 7 minutove expozice, vice kruta mlha nedovolila. Jde mi o tvar hvezd. Mam tam neco nakrivo a porad se mi nedari prijit na to co to. Skoro bych rekl, ze je nakrivo korektor vuci cipu. Kolimoval jsem uz asi milionkrat, narovnal jsem i okularovy vytah, ktery byl nakrivo uz od koupe dalekohledu. Pri testech okem na hvezdu nikdy zadny problem nevidim. Laser i krabicky od filmu upravene pro kolimaci ukazuji ze je vse zkolimovane. Muze me nekdo nasmerovat cim by to mohlo byt ? Nebo jsem jen prilis velky perfekcionista a takovahle chyba je v plne v ramci 100 % funkcnosti astrofotgrafickeho nespecialu  ?
Obe expozice jsou v podstate identicke a pri slozeni byl posun 0.1 a 0.3 pixelu. Ustaveno jsem mel velmi dobre a stocene to je jen o 0.01 stupne.
http://img854.imageshack.us/img854/4902/m76a.jpg  
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#71

Příspěvek od Karell »

Zřejmě pointované expozice, nejdřív jsem četl 7x2 pak mně došlo, že 2x7. Zkusil bych pointovat něčím jiným, než hledáčkem. Možná neoprávněně, já ale pointaci 1500mm ohniska hledáčkem nevěřím.
Edit: nemůžeš vystavit nějakou nepointovanou expozici ?
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Prosím poraďte

#72

Příspěvek od mich1 »

Tak nevim co k tomuhle dodat, v pointaci problem neni. Jestli nekdo tvrdi ze, pointace hledackem, ktera je vzhledem k velikosti pixelu na pointacni kamere vuci hlavnimu dalekohledu nekde u pomeru 1 ku 3 pri rms 0.10-0.15, je problem tak proste nevi o cem mluvi. Pointuji na jasnejsi hvezdy kterou jsou o hodne vetsi nez 1 pixelove. Mozna byste taky meli zkusit pointaci hledackem, treba by vam to pomohlo snizit ten brutalni posun o 37 pixelu za hodinu pri zaple pointaci. Kdyz si porovnam nejake nepointovane 30 sekundove expozice, ktere zrovna nejsou jete, s dlouhymi, je to uplne stejne. Podobne fwhm a stejny tvar hvezd. Navic delat na eq6 nepointovane expozice je proste nesmysl zvlaste s takovymi ohnisky jake oba mame. Z deseti 1minutovych expozic jich budes muset pulku rovnou vyhodit a zbytek co nebude uplne sisaty bude take pe ovlivnen a nic z toho nepoznas. Navic z fotky je zcela zrejme ze se jedna o problem s optikou, pointace proste nerozmaze levou stranu jinak nez pravou pri pointaci na hvezdu uprostred pole. To je mozne jedine kdyz pointujes mimo pole a jeste velmi daleko, mas blbe ustaveno a staceni pak muze vypadat jako kratsi carky na jedne strane a delsi na druhe. Navic z tech cisel o kolik je to posunute je videt, ze se nejedna o nejaky posun neceho nebo pruhyb.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#73

Příspěvek od Karell »

Michale netuším, co tě kde tlačí, jen jsem se snažil pomoci. Jestli tě tím obtěžuji, napiš to na rovinu, nebuď srab. Nepointované expozice dělám proto, abych se ujistil, že problémy mně nezpůsobuje pointace. Na tom nezmění nic z toho, co jsi napsal.
Edit: nikde kategoricky netvrdím, že je to pointací, jen jsem vyjádřil určitou pochybnost a ty můj výrok úmyslně zveličuješ. Nikde netvrdím, že fotky DSO vytvářím tímto ohniskem bez pointce.
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Prosím poraďte

#74

Příspěvek od mich1 »

Karle to neni nic osobniho, jen proste nechapu ze zrovna ty mi muzes rict neco k pointaci, a jeste ve stylu nemam zadne argumenty, ale mam takovy pocit ze hledackem to nepujde. Minule kdyz jsem si dal celodeni praci se zkoumanim vasich expozic a popsal vam vsechny vase problemy jak je vidim ja tak jsem se dockal akorat toho ze si mi napsal neco ve stylu ze mam velky ego mam se hodne co ucit a doslo na srovnani mych fotek z Prahy s vasimi z pod temne oblohy, takze myslim ze moje reakce byla jeste velice mirna vzhledem k tomu, ze jsi se mi sice snazil pomoci, ale prispevek byl vylozene offtopic. Potrebuji poradit s optickym problemem a ne s pointaci, tu mam vyresenou v ramci moznosti skoro k dokonalosti. Mam za to, ze diskuze zde by mela vest reseni problemu, ale co si o tom pak tady ma myslet nejaky uplny zacatecnik ktery o tom vi prd a dostane se mu rad ktere nemaji s realitou moc spolecneho, sebere se a pobezi si koupit metrovej pointer aby vyhovel zdejsim nazorum a akorat si pridela 50 dalsich problemu, na zaklade toho ze ma nekdo nejaky pocit nepodlozeny fakty. Rad si tvuj nazor prectu, ale chci aby byl k veci :)
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#75

Příspěvek od MilAN »

Pokud je něco nakřivo, tak to neodhalíme na dálku hádáním. Osobně si nejsem jist, jak zvládá celé pole tenhle komakorektor. Což je pouze domněnka, ale žádné objektivní testy komakorektoru jsem neviděl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět