Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#1276

Příspěvek od mirkovacik »

Ešte som rozmýšľal, že v Pixi by to mohlo nejako ísť cez Image container, ale ako potom tie hodnoty zo snímkov vytiahnuť...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1277

Příspěvek od MilAN »

Nějak nechápu, na co potřebuješ plate solving. DSS Live ti dá dx,dy a otočení pole, Dec objektu snad znáš- tu nepotřebuješ zjišťovat. Takže nevím, co za další potřebuješ. Nevím tedy, proč nefotíš s orientovaným snímkem v RA /DEC, ale to není podstatné. Protože s tím by to byl jen jeden matematický vztah, bez zjišťování čehokoliv.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Prosím poraďte

#1278

Příspěvek od hades »

Ještě mě napadlo že ASTAP umí batch plate solving. Nemám to ale vyzkoušené
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#1279

Příspěvek od mirkovacik »

MilAN píše:Nevím tedy, proč nefotíš s orientovaným snímkem v RA /DEC
Ja fotím s iOptron SkyTracker a foťák mám na guľovej hlave. Takže neviem kompozíciu nastaviť presne. Iba podľa oka.
MilAN píše:Nějak nechápu, na co potřebuješ plate solving.
Takže preto, aby som mohol vyhodnotiť delta RA a DEC / jednotku času.

Keď to ustavím, fotím aj niekoľko hodín. Kedysi som si myslel, že posun, čo tam vidím medzi jednotlivými snímkami je z toho, že to mám blbo ustavené. Ale keď aj po N hodinách (N = 3 až 4) mám polárku v hľadáčiku na kružnici na tom mieste, kde v danom čase má byť, tak si začínam myslieť, že nastavené to možno aj dobre je. Preto rozmýšľam, či tam nie je nejaká systematická chyba.

Preto chcem analyzovať posun v RA a DEC za jednotku času z rôznych nocí, pričom fotené miesto je to isté. Ak je chyba v ustanovení, posun snímku za jednotku času by mal byť náhodne rôzny v rôznych nociach podľa toho, ako dobre som to nastavil. Ak to nie je v aktuálnom nastavení, tak je tam nejaká systematická chyba, a potom by to malo v RA a DEC ísť dosť podobne medzi jednotlivými nocami. Potom by som možno vedel zistiť, kde je problém. Buď mi polárny hľadáčik škúli alebo je pootočený alebo ide SkyTracker rýchlo alebo pomaly.

Preto potrebujem buď zistiť delta RA a DEC medzi snímkami alebo dx a dy previesť na RA a DEC.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1280

Příspěvek od MilAN »

To chápu, jen nevím , proč potřebuješ na převod dx,dy na dRA,dDEC plate solving.
A pokud jde o to zjistit, jestli mám dobře ustaveno, zjistím to přeci celkem bez problémů Scheinerovou / driftovou metodou za několik minut . Nebo mohu použit PHD-2.
Ale jinak chápu, že to je moje úchylka dělat věci jednoduše, když to jde vymyslet i daleko složitěji
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#1281

Příspěvek od mirkovacik »

SkyTracker nejde nijako riadiť, tak pointáciu som zatiaľ neriešil, nemám ani kamerku. Preto PHD nepoznám, nemám. Neviem, či má význam a či sa dá rozchodiť PHD-2 s DSLR. Možno áno.

Už som uvažoval, že som som si požičal pointačný set na to, aby som analyzoval, ako mi beží montážička. Možno k tomu dôjdem.

Času mám veľmi málo, iba výnimočne dokážem vybehnúť von niečo pofotiť, preto som myslel, že analýzou toho, čo už mám nafotené by sa dalo niečo zistiť.

Na tú metódu sa pozriem, dík za tip.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#1282

Příspěvek od mirkovacik »

Ten SkyTraker a vlastne celá konštrukcia je tak "stabilná", že to musím ustanoviť s foťákom v takej pozícii, ako budem fotiť. Keď ho namierim na iné miesto oblohy, tak sa to celé rozhodí. Čiže tak s tou driftovou metódou. :(

Ceľom je do našetrenia na upgrade výbavy využiť to, čo mám, na maximum.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1283

Příspěvek od MilAN »

Já si tedy myslím, že za tu dobu psaní příspěvků, kdyby sis pustil DSS Live, tak už znáš odpověď minimálně na 50% otázek ohledně možných problémů. a pak lze pokračovat dál.
------
A jen pro zajímavost : ohnisko -délka expozic - celková délka focení ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2227
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Prosím poraďte

#1284

Příspěvek od juh »

Ak ten problém posunu vzniká len medzi viacerými zábermi a nijako sa neprejavuje v rámci jednotlivých expozícií, tak načo ho vôbec riešiť?
Pri fotení pomocou nejakého SW pre autoguiding (PHD, MaxIm, ...) sa väčšinou aj tak robí dithering, kde sa robí posun niekoľko px po každej expozícii. V takom prípade je posun niekoľko px za čas rádovo možno v hodinách zanedbateľný, to by som neriešil.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#1285

Příspěvek od mirkovacik »

f=135 mm, t=40-60s.

Na jednotlivých snímkach vidím, že je to trošíčka pohnuté. Niekedy viac, niekedy menej.
Na niektorých (1-2 zo 7 snímkov) je to pohnuté veľa. To bude periodická chyba. Pri 60s expozícii je to pravidelne okolo cca. každý siedmy snímok.

Po integrácii je to zväčša lepšie ako na jednotlivých framoch. Čo nechápem, ako je to možné. Ale nie vždy.

Teraz som to mal pohnuté o dosť viac, a tak ma to nahnevalo a skúmam to.

Ale na jednotlivých snímkoch zreteľne vidím, na hrane (okraji) snímku, ako sa to sa to hviezdne pole posúva snímok od snímku. Pri 135 mm by som fakt chcel, aby sa to neposúvalo takto moc.

Analýzou jedného fotenia mi vyšlo, že to postupne rástlo - na začiatku bol posun 1,5px medzi jednotlivými 60s snímkami a postupne - o 3 hodiny - to narástlo až na 3,5 px medzi snímkami. Asi to bude v tom, že sa to postupne, otáča a prevažuje sa to a rozladí sa to...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1286

Příspěvek od MilAN »

Z hlediska PE té montáže to ohnisko je na hraně použitelnosti, spíše za hranou - pro expozici 60s
Ověřil bych Scheinerovou metodou souhlas polárního hledáčku. pokud bude zhruba dobrý, tak bych to dále neřešil . V tom případě by byl celý problém ve vůlích a průhybech montáže, v průhybech a upevnění kamery a vlastní tuhosti objektivu, včetně jeho ostření. Pokud po utažení a eliminování možných pohybů přesto bude pohyb mezi snímky v některých polohách takhle velký, není jiná možnost než zkrátit expoziční dobu nebo dát jiný objektiv s kratším ohniskem. Osobně jsem přesvědčen, že tohle ohnisko je na dané montáži mimo její možnosti. Něco by asi vyřešil bytelný stativ i s polárním nastavením, ale zázraky bych také od toho nečekal. Ale asi by se snížilo množství nepoužitelných snímků na rozumnější počet
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
AstroM
Příspěvky: 84
Registrován: 16. 01. 2016, 16:03
Bydliště: Bratislava - Ružinov
Věk: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1287

Příspěvek od AstroM »

Zdravím. Tak AZ-EQ6 je už nejaký ten rok vonku.
Ja ju mám asi pol roka, všetko beží ako má, je super tichá, presná, stabilná, ale v poslednej dobe som si všimol problém so závitom, ktorým sa nastavuje sklon montáže, pripadne sa ním dá umiestniť do AZ módu :x
Funguje dobre, ale keď s ním prídem k 90° a dám montáž do AZ módu, v prípade, že ju chcem vrátiť naspäť na EQ mód nastane problém. Montáž ručne vrátim na 88°, tak ako je to v návode, začnem otáčať závitom, ale závit proste ako keby nevládze zabrať a začať meniť sklon, čiže mu musím pomôcť tým, že na začnem tlačiť na montáž rukou. Potom sa chytí a nie je žiadny problém po celom rozsahu, ale bez toho, aby som tomu trochu pomohol by som tým neotočil. Zaberať zaberá, inak by sa ďalej ani nechytil, ale proste zo začiatku akoby nevládze.
Tento problém nastáva len keď je montáž v 90° a chcem zmeniť sklon, inak to beží hladko.
Stretol sa s tým už niekto z vás? Je to veľký problém, alebo to stačí len namazať, pripadne je to normálne? Montáž je v záruke, ale nechcem ju zbytočne reklamovať a nedaj bože zamieňať, nakoľko všetko ostatné funguje bezchybne.
Dúfam, že som to opísal zrozumiteľne, keď tak viem v piatok priložiť ak fotky pre lepší popis.
Vopred ďakujem za odpovede a pomoc :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1288

Příspěvek od MilAN »

Prosím tě, proč to sem dáváš během několika dní po druhé ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
AstroM
Příspěvky: 84
Registrován: 16. 01. 2016, 16:03
Bydliště: Bratislava - Ružinov
Věk: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1289

Příspěvek od AstroM »

Nedal som to sem druhý krát. Do tohto vlákna píšem celkovo úplne prvý krát. Predtým som sa pýtal vo vlákne venovanom čisto iba tejto montáži, ale dostalo sa mi len jednej odpovede a asi sme sa ani nepochopili. Odvtedy nikto nič nenapísal, a tak ma napadlo, že to je možno trochu off topic, nakoľko sa to vlákno riešilo asi skôr keď tá montáž vyšla a teraz tam už toľko ľudí nechodí, nakoľko hľadám radu/odpoveď, prišlo mi vhodné, nečakane, vlákno Prosím poraďte...
Ak máte iný nápad ako sa dostanem k odpovedi, sem s ním, ale mňa nič iné nenapadá. Na zahraničných fórach som o tom nenašiel nič a chcel som sa najprv spýtať tu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1290

Příspěvek od MilAN »

Ale vždyť jsi odpověď dostal včetně odkaz na manuál. Prostě je to tak konstruované, manuál to také píše ,tak co čekáš, že ti tu kdo víc napíše ?
A asi ani výrobce nečekal, že to někdo bude stále přehazovat a tak mu to bude vadit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět