Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 426
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Prosím poraďte

#1756

Příspěvek od MartinT »

Nevíte náhodu někdo vzoreček na závislost rosného bodu a nadmořské výšky?

Mám pocit že na Teide/Tenerife ve 2000m jsem nikdy vyhřívat nikdy nemusel.. Ale jestli je to výškou nebo nižší relativní vlhkostí (74%) tak to úplně nevím a vzorečeek s hustotou/výškou jsem nějak nevygooglil..
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1757

Příspěvek od MilAN »

Přímý vztah mezi výškou a rosným bodem neexistuje. Vždy jde o vztah vlhkost -teplota.
Vlhkost v dané nadmořské výšce se může pohybovat od nějakých 30 do 100%. Obecný vztah pro pokles teploty v nadmořskou výškou je jen informační údaj při ustáleném počasí. Ten gradient může být také velmi proměnný.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Prosím poraďte

#1758

Příspěvek od astar »

No já když jsem tam byl, tak jsem používal mapu Metoeoblu. To bohatě stačí . Ani jsem nepozoroval, že by se vytvořila rosa na autě. Bývá tam tak kolem 60%. Jak už jsem popsal ve vlákně o Astrocesta na Tenerife. V cca 1200m i mrholilo, což je skoro 100% vlhkost. Spíš se obávaj vysoké oblačnosti nebo Calimy.

https://www.meteoblue.com/en/weather/ma ... 20gnd~none
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Prosím poraďte

#1759

Příspěvek od juh »

Rosenie vzniká z dôvodu ochladzovania vzduchu. Ak si pozriete priebeh teploty v prízemnej vrstve po zotmení, tak ten rozdiel v rozmedzí metrov nad povrchom zeme môže byť niekoľko °C. Na rovine, alebo v teréne s nízkym sklonom zostáva tá ochladzujúca sa vrstva vzduchu na mieste a pri poklese pod danú teplotu začína rosenie. K hornatom teréne s väčším sklonom povrchu je situácia iná. Vplyvom ochladzovania a ohrievania vzduchu tam vzniká denný cyklus prúdenia, ktorému sa hovorí anabatické a katabatické prúdenie. Ak sa vzduch po západe Slnka ochladí, tak sa za určitých podmienok začne zosúvať po svahu do údolia a na jeho miesto sa nasunie teplejší a suchší vzduch z okolia. Takže v hornatom teréne nastavajú situácie, kedy vo vyšších polohách vplyvom takéhoto prúdenia vzduchu nedochádza k roseniu. Cenou za to je zhoršený seeing.
Ďalšia vec je, že vo vyšších hladinách je vždy nejaké prídenie vzduchu a za takých podmienok sa vzduch nedokáže ochladiť vplyvom radiácie do takej miery, aby v ňom klesla teplota pod teplotu rosného bodu. Jednoducho vždy sa premieša s teplejším a suchším vzduchom z okolia.
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 426
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Prosím poraďte

#1760

Příspěvek od MartinT »

Ok díky moc.

PS. Ještě jsem našel ve wiki -
Vlhkost vzduchu - Se stoupající nadmořskou výškou klesá teplota. S klesající teplotou se nelineárně snižuje absolutní vlhkost vzduchu.

Tedy logicky v absolutním vakuu v dostatečné nadmořské výšce rosa určitě nebude.. 8-)
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Prosím poraďte

#1761

Příspěvek od juh »

Rosa nie, väčšinou je tam zima. Tam sa vodná para premieňa priamo z plynného na tuhé skupenstvo, čiže vznikne námraza.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: RE: Re: Prosím poraďte

#1762

Příspěvek od mirkovacik »

MartinT píše:Ok díky moc.

PS. Ještě jsem našel ve wiki -
Vlhkost vzduchu - Se stoupající nadmořskou výškou klesá teplota. S klesající teplotou se nelineárně snižuje absolutní vlhkost vzduchu.

Tedy logicky v absolutním vakuu v dostatečné nadmořské výšce rosa určitě nebude.. 8-)
pozor, pre rosenie je dolezita relativna vlhkost. nie absolutna.

Sent from my SM-A415F using Tapatalk
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1763

Příspěvek od midars »

Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1764

Příspěvek od MilAN »

No jo, ale to už fakt nesouvisí s dotazem. Na ten existuje jen právě ta jednoduchá odpověď.
Vztah teplota, vlhkost, rosný bod se v praxi častěji než výpočtem řeší nomogramem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Prosím poraďte

#1765

Příspěvek od juh »

Myslím, že v tomto prípade mu nepomôže ani nomogram. Predpokladám, že MartinT hľadá nejaký vzorček, ktorým si vypočíta parametre vzduchovej hmoty nachádzajúcej sa vo výške napr. 2000 m.n.m. na základe toho, že pozná parametre vzduchovej hmoty na hladine mora. Lenže to sa nedá vypočítať. Za týmto účelom sa na niektorých meteorologických staniciach robia aerologické merania, ktorými sa zisťujú presné údaje o teplote, tlaku, rosnom bode, ... v danej výške. Z nameraných údajov sa potom vytvárajú rôzne typy termodynamických diagramov. V ČR máte pre tento účel stránku Aktuální aerologická měření ... Ak si tam preklikáte termín merania a pozriete si, ako sa v danom čase mení priebeh teploty vzduchu a teploty rosného bodu s výškou, tak už na prvý pohľad musí byť jasné, že na výpočet parametrov reálnej atmosféry neexistuje žiadny vzorec. V tých termodynamických diagramoch sú aj nomogramy, ale tie slúžia na to, aby sa dali určiť parametre vzduchovej hmoty pri jej presune z jednej výškovej hladiny do inej výškovej hladiny, ak je táto zmena adiabatická (ten presun sa uvažuje buď termickou konvekciou, alebo prechodom cez orografickú prekážku). Čiže to slúži na niečo úplne iné, ako je určenie aktuálnych parametrov vzduchovej hmoty v určitej výškovej hladine na základe parametrov v inej výškovej hladine.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1766

Příspěvek od MilAN »

MilAN píše:Přímý vztah mezi výškou a rosným bodem neexistuje.
Tak tohle jsem napsal jako odpověď na dotaz
A pak se tu objeví diskuse , kde se každý snaží napsat něco o tom, co ví o vztahu vlhkost-teplota- rosný bod, ačkoliv to vůbec nesouvisí s dotazem.
Snad každý ví ( nebo alespoň tuší), že když se ochladí, dostaneme se blíž k rosnému bodu , zrovna tak, jako když se zvýší vzdušná vlhkost. Ale přesto to je potřeba tazateli sdělit, ačkoliv se na to neptal.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Prosím poraďte

#1767

Příspěvek od juh »

Ako kľudne zmažte tie prebytočné príspevky, ja s tým nemám žiadny problém.
vnmost
Příspěvky: 32
Registrován: 27. 02. 2017, 23:08
Bydliště: Most
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1768

Příspěvek od vnmost »

ahoj,
pred nedavnem jsem koupil v zahranicnim eshopu Bresser wifi kameru pro teleskopy (link - https://dalekohledy.heureka.cz/bresser- ... telescope/ ) Mam ji pres 2x barlow do dobson 200/1200 a z vysledku jsem teda dost zklamany.
Jak zlepsit opticke priblizeni? Ma smysl treba 4x barlow ? Nebo se to resi jinak?

Vcera jsem zkousel treba Jupiter a proste jen malicky kolecko bily. nebyt jeho mesicu a overeni polohy pres
Stellarium tak ani nevim ze je to Jupiter.

Dekuji
Dobson 200/1200 od vorecha :D
dex
Příspěvky: 337
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Prosím poraďte

#1769

Příspěvek od dex »

Je to nejspíš přesvětlené a kamera má navíc jen 1.3 megapixelu.
Zkusit měnit jas a kontrast při snímání - sice zmizí měsíce, ale objeví se na Jupiteru oblačné pásy.
První je to, co myslím, že se zobrazuje tobě:
lidlskop 70/700, SV205, 3x zmenšeno, měsíce
lidlskop 70/700, SV205, 3x zmenšeno, měsíce
jup1a.png (41.76 KiB) Zobrazeno 1068 x
lidlskop 70/700, SV205, 3x zmenšeno, pásy
lidlskop 70/700, SV205, 3x zmenšeno, pásy
jup2a.png (7.85 KiB) Zobrazeno 1068 x
Zrovna jsem porovnával kamery 0.3 megapixelu, 2 megapixely a 8 megapixelů, kvalita výsledku v podstatě odpovídá pixelům.
I ta 2 Mpix je nic moc, takže ta Bresser 1.3 MPix bude zas o něco horší. Mohla by být dobrá na Měsíc (tam obstojí i ta 0.3 MPix).
Oblačné pásy šlo nicméně vidět s 0.3 megapixelovou kamerou a bez Barlow, ale kvalita strašná.

Orientačně bys mohl na 8Mpix dostat něco takové (nemám to bohužel ostré):
152/1200 2x Barlow, SV205
152/1200 2x Barlow, SV205
jup.png (68.83 KiB) Zobrazeno 1068 x
Pro kvalitní obrázek je samozřejmě nutno 1) dobrou kameru 2) dobře zaostřit 3) snímky z videa nastackovat a upravit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1770

Příspěvek od MilAN »

Nezáleží přeci na tom, kolik má kamera MPix, ale jak velké jsou pixely. To určuje, co rozliším na obraze.
P.S.: Ale momentálně se bavíme o ničem, když sem kolega nedal ještě ten svůj obrázek.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět