Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1396

Příspěvek od Cztwerec »

Je to test SCT 6" bez pointace. Tak to asi tak bude. Pohyb primáru + pointeru...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#1397

Příspěvek od Bill »

Pokud je to bez pointace, tak je to hlavně periodická chyba montáže...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1398

Příspěvek od nosuh »

ja bych tipoval, ze se ti to ztrati ditheringem..tady mam starsi priklad foceni bez ditheringu na pevny sklo s mod DSRL a vypada to v sumu uplne stejne - je to svalne vycurveny, aby to bylo lip videt..
20170325_M101_347.jpg
20170325_M101_347.jpg (1.27 MiB) Zobrazeno 2175 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1399

Příspěvek od Cztwerec »

Bill: asi to bude tak... pointace, špatně ustaveno. Pak bych hledal vylučovací metodou, pointer, pohyb zrcadla.

První a poslední snímek je takhle hnutý. Stejná oblast.
Drift.jpg
Drift.jpg (128.82 KiB) Zobrazeno 2174 x
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1400

Příspěvek od MilAN »

Já myslel, že je složíš na sebe - ale i takhle je vidět, o kolik asi je to jeté. Jen u toho chybí nějaké měřítko a rozdíl času snímků a čas jednotlivé expozice :)
Pokud jde jednotlivý čas řádově do minuty, tak to není moc periodickou chyybou montáže ale tím vším ostatním . A vzhledem k tomu( což jsem nepředpokládal) ,že to není pointované, tak i ustavením montáže.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1401

Příspěvek od MMys »

Tohle je největší úskalí krátkých nepointovaných snímků focených současnými CMOS kamerami. Ani dokonalá kalibrace to neodstraní.
Nezbytný je dithering mezi snímky, i bez guidindingu. Prostě pohnout mezi expozicemi dalekohledem. Některé SW to umí. Pokud ne, tak holt po několika expozicích ručně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1402

Příspěvek od MilAN »

Martine, jaký je důvod, že na tohle trpí více CMOS kamery? Je to nevyrovnanou citlivostí jednotlivých pixelů?
Při foto CCD kamerou to začne být vidět až při úplné brutálním vytažení, a to bych řekl, že to bylo více u těch nejstarších kamer
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1403

Příspěvek od Cztwerec »

MMys píše:Tohle je největší úskalí krátkých nepointovaných snímků focených současnými CMOS kamerami. Ani dokonalá kalibrace to neodstraní.
Nezbytný je dithering mezi snímky, i bez guidindingu. Prostě pohnout mezi expozicemi dalekohledem. Některé SW to umí. Pokud ne, tak holt po několika expozicích ručně.
Milane: to byl jenom malý test, jen mě překvapila ta míra toho šumu. Měl jsem špatně ustaveno, expozice jen 1 sec. A teď si představ, že tohle je po 5 minutách. A když to bylo vidět i takhle nechal jsem ten příklad už být. V deklinaci to je za 5 minut teda 20 pix, to je moc.

Martine, myslíš, tedy zastavit snímání po jaké době a pohnout lehce s polem? Já ten dithering nedám, zatím se babrám s APT kde by to snad šlo, ale fotím přes jednu ZWO kameru v SIPS a pointuji s PHD s druhou. A tam žádný automatismus nejde, stále nefunguje v SIPS to lze nastavit ale nereaguje to. A nevím jestli půjde APT s PHD spárovat se dvěma odlišnými (jinak pojmenovanými) drivery USB3 ZWO.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#1404

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Martine, jaký je důvod, že na tohle trpí více CMOS kamery? Je to nevyrovnanou citlivostí jednotlivých pixelů?
Ano. Každý pixel má "samostatnou elektroniku". Digitální foťáky mají nahraná kalibrační data ke každému čipu. Ale je divné, že se to nedá odstranit kalibrací - možná by se musely udělat kalibrační snímky (flaty) podle úrovně jasu lightů - pak by se ale zase bojovalo s jejich šumem...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Prosím poraďte

#1405

Příspěvek od pedrosanchez »

Prosím vás, ten dithering....já to tam sám nepozoruji, ale někdy mi koukal na mé fotky na jiném PC a prý tam jsou pruhy. Dá se to nějak odstranit v Pixi?
Já bych ten dithering rád dělal, ale jednou jsem to někde zaškrtl v tom APT, že ho chci dělat a trvalo to šíleně dlouho, pomalu jako samotná expozice.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1406

Příspěvek od MMys »

Ten důvod té nedokonalé kalibrace je nekonzistence kalibračních dat, už jsem o tom psal v jiném vlákně. CMOS je prostě i při pokusu o regulaci chlazení teplotně nestabilní, podle toho v jakém je pracovním režimu a jaký má ztrátový výkon. A v okamžiku kdy kalibrační data nesedí úplně přesně, tak se ty nehomogenity v šumu neodstraní dokonale, a když se nedělá dithering, jsou vidět šmouhy.

Pokud ti dithering trval dlouho, tak jsi ho měl možná o moc velkou vzdálenost, a jelikož se to dojíždí pointační rychlostí, trvalo to dlouho. Já používám limit pro dithering 8 pixelů. tedy že ten náhodný posun není více než 8px. A může být i méně. A pointační rychlost mám přepočtenou na měřítko obrazu asi 4px./sec. Takže recentrování pointační hvězdy po změně její referenční polohy je otázka pár sekund. Alejá na to používám MaxIm DL, jak je to v APT nevím. Zkontroluj si nastavení ditheringu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Prosím poraďte

#1407

Příspěvek od Bill »

MMys píše:Já používám limit pro dithering 8 pixelů. tedy že ten náhodný posun není více než 8px. A může být i méně. A pointační rychlost mám přepočtenou na měřítko obrazu asi 4px./sec. Takže recentrování pointační hvězdy po změně její referenční polohy je otázka pár sekund. Alejá na to používám MaxIm DL, jak je to v APT nevím. Zkontroluj si nastavení ditheringu.
8px je pro OAG! Pro poinťák stačí méně - zhruba v poměru ohnisek... Třeba teď mám pointaci/hlavní dalekohled 1:10 a dithering dělám jeden px.
APT má pro dithering spoustu nastavení a píše, co zrovna dělá! Je tam minimální vzdálenost po ditheringu, čas na ustálení ap. Taky nemusíš dělat dithering po každém snímku - pokud fotíš krátké časy, tak můžeš dělat dithering každý druhý/třetí snímek...

Až bude nejhůře - zkus návod :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1408

Příspěvek od MMys »

Jo, pro OAG, to jsem zapomněl poznamenat. Dík.

ještě je rozumné do toho zakalkulovat vždy i velikost pixelů obou kamer. Můžeš mít pointér s třetinovým ohniskem, a pointační kamerus třetinovými pixely oproti hlavnímu dalekohledu a kameře, a je to tím pádem 1:1
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Prosím poraďte

#1409

Příspěvek od mich1 »

Tohle ti dithering odstrani naprosto v pohode, netreba hybat po kazde expozici, kdyz jsem delal 80s expozice s nechlazenou kamerou tak jsem posouval vzdy po 20ti, rucne, proste jsem s tim pokazdy cuknul tak o +-10 pixelu do ruznych smeru nekdy vic nekdy min, jakmile mas takovych sad treba 6 a vic tak tam po tom nezustane ani stopa. Jediny na co si musis dat pozor abys to neposouval jen ve stejnem smeru co jdou ty pruhy, to pak mas slusnou sanci ze to nevyprumerujes.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Prosím poraďte

#1410

Příspěvek od pedrosanchez »

MMYS, BILL: Děkuji za snahu mi to vysvětlit, ale je to tak na hranici toho, co mohu v tomto směru pochopit. Zkusím si tedy pohrát s nastavením v APT, nějak tam zredukovat ty pixely. Jinak zpravidla skládám snímky s teplotním výkyvem cca do pěti stupňů. Z předešlé noci jsem měl tedy RAWy 11 - 22C, vážně děsné. Mám nechlazenou DSLR a mezi expozicemi mám pauzy cca 30-40s.

Mich1 S čím mám posunout o 10 pixelů a v jaký okamžik? Já normálně pointuji (QHY 5 II mono, sw hledáček 9x50) a dělám 300s expozice (Canon 450 D, modif). Nerad bych do toho jakoliv ručně zasahoval, když to šlape.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět