Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#916

Příspěvek od MMys »

co je IP ? Překlep, PixInsight ?
A čím se liší DSLR od CCD ? Podle mě jediným krokem, k získání barevného obrazu použiješ debayering místo Chanel Combination. Dál už je to prakticky stejné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#917

Příspěvek od amil »

Image Plus.Pixi nemám.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#918

Příspěvek od Cztwerec »

Chtěl bych vědět v čem děláte RGB z jednotlivých snímků? Mám Astraimage, Maxim Dl a starý IRIS. Vždycky mi vyhovoval IRIS.

Pokud se k němu vrátím, nevíte jak přesně udělat separaci snímků a ručně to zarovnat (popřípadě udělat LRGB). Protože nevím proč, ale u tohohle programu mi vždycky vylítne hláška, že nenajde uložený R snímek v separaci r kanálu do dialogu RGB. Nevím kam se fity ukládají, ale nikde jsem je nenašel... dá se nastavit kam se budou ukládat?

Po sequence rgb separation se fits neukládají nikam... takže nemohu použít ruční zarovnání.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Prosím poraďte

#919

Příspěvek od FunTomas »

V IRISe sa nastavuje cieľový adresár v konfigurácii. Pozri, čo tam máš nastavené. Volá sa to working path.
http://www.astrosurf.com/buil/iris/tuto ... oc1_us.htm
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#920

Příspěvek od Cztwerec »

Mám ho nastavený na svůj nově vytvořený adresář na ploše. Do tohoto adresáře (na který je nastaven working path) se nic neukládá. Když dám hledat přes WIN hledání jakýkoliv soubor fit vytvořen dnes, s definovaným názvem nenajde ho. Prostě není vytvořen.

Postup mám předpokládám standartní. Postupně otvírám jednotlivé kanály nafocené RGB sekvence a dám Digital photo, Sequence RGB separation, OK.

Potom ve view, LRGB a dám jasně definované fity, správně pojmenované do prázdných polí. OK.

Nenajde hned první z kanálů po rgb separaci - R. Fity neexistují... záhada, snad na to přijdu.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#921

Příspěvek od Cztwerec »

IRIS.jpg
IRIS.jpg (58.74 KiB) Zobrazeno 1961 x
Tady je ta hláška...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#922

Příspěvek od Psion »

Máš opravdu zaškrtnuté místo PIC formát FIT?
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#923

Příspěvek od KpS »

Je nafocená nějaká RGB sekvence. Iris si ji musí převzít a vytvoří očíslované(!!!) ještě barevné fity. 'Sequence RGB separation' bere postupně tyto fity a rozkládá je do tří nových sekvencí podle kanálu a podle toho, jak je nazvu. Ty jsou ovšem taky číslované. Takže např. rreg-1 atd. K definici názvů sekvencí vždy přidávám pomlčku. Je to přehlednější a lépe se mažou ty, které už nepotřebuji.
Karel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#924

Příspěvek od Cztwerec »

Jenže problém je, že separací se nevytvoří z ani jednoho kanálu ty tři nové. Na RGB tedy 9 fitů.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Prosím poraďte

#925

Příspěvek od majklus »

Nerad vstupuju do diskuze, ale jsem opět nas.án a frustrován. Předevčírem jsem fotil přes RC8 a OIII filtr a nasbíral jsem dvě a půl hodiny pěkných dat, hvězdy kruhové, vyhodil jsem jen jednu 5min expozici z 31. Dalekohled jsem jen sundal z montáže i s nasazenou kamerou a uložil do komory.

Včera jsem vsadil na noční vyjasnění (to docela vyšlo) a sestavu rozložil znovu, vše šlo až podezřele hladce, zaostření i nastavení pole a kalibrace pointace bylo za chvilku. Prvních pár (cca 5) subexpozic v pohodě, pak se zase začaly protahovat hvězdy jedním směrem až vznikly elipsy skoro 4:1. Už mi dochází inspirace. Co jsem zatím řešil a nějak snad vyřešil:

1) pointaci se mi daři provozovat s celkovoým RMS okolo 0,8"
2) pointer je hledáček, v botce je usazen pevně na 6ti šroubech (vyřezal jsem M3 vepředu a M4 vzadu)
3) botka hledáčku je pevně dotažená v rybině, rybina není na plechu ale na zadním kovovém víku dalekohledu, tj pevně spojená se skupinou primár - výtah - kamera
4) kamera je našroubovaná na filtrovém kole, toje našroubováno na tubusek s reduktorem
5) reduktor je v 2" šachtě, upínací pero jsem vyhodil a vyřízl třetí šroub M4, upnutí se o řád zlepšilo a zdá se mi celkem stabilní

Už nevím, tyhle "někdy se vyskytující" závady mě deptají. Jaktože to předevčírem běželo nádherně a včera nic? Jediný, co mě v noci pak ještě napadlo jsou - kabely. Dva kabely od hlavní kamery jsem měl suchým zipem připnuté k noze botky hledáčku. Měl jsem to tak obě noci, ale třeba jsem je podruhý nějak blbě napnul či co. Mohlo by to být tím? Jak máte udělaný "kabel management"?

Zkouším fotit chobot, který je teď blízko zenitu, hvězdy se zdají být rozjeté +- ve směru DE, ale může to být náhoda...

Jak je ale možný, že pointace běží skvěle a výsledek je někdy dobrý celou noc a jindy celou noc k ničemu? Pokud by byl volný primár, tak předpokládám, že by při focení stejného objektu dva dny po sobě měl cestovat +- stejně, já už vážně nevím...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#926

Příspěvek od Cztwerec »

Pozice objektu na obloze. Kolikrát mám podobné problémy s přeložením montáže nebo vyvážením. Zenit je peklo!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Prosím poraďte

#927

Příspěvek od majklus »

Taky jsem přemýšlel jestli to není jen tím zenitem, že se to tam mydlí ve vůli v DE. Ale to bych měl vidět i na průběhu pointace myslím a ten je dobrý. Navíc fakt o 24h předtím jsem ve stejné poloze dalekohledu problém neměl. Sestavu mám rozváženou v RA těžší na východě, DE mi táhne k severu. Ať přemejšlim jak přemejšlim asi nějak uhýbá pointer, pointace to dorovnává a tím mi koní hvězdy. Sestavu jsem měl složenou úplně identicky, dokonce na přesně stejném místě, jen ty kabely jsem samozřejmě zapojoval znova a mohl jsem je vést trochu jinudy. Ale mohl by mi takový kabílek ohýbat pointer?
Je to k zbláznění... :-(
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#928

Příspěvek od Cztwerec »

No upřímně, já mám vyváženou sestavu zkusmo tak, že nemá prostě žádnou vůli. Pointace mi začala šlapat pěkně, občas zoubek v RA, občas v DE ale pěkný. A stejně mám občas hvězdy jako knedlíky. Hlavně když fotím právě v zenitu. Nebo když přeložím montáž, ale nato je potřeba nově zkalibrovat.

Já bych řekl, že to mám taky vše dost napevno, ale že by nějký kabílek až tak lomcoval s kamerou se mi nezdá. Hlavně si myslím, že to bude o nastavení v pointaci.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#929

Příspěvek od MilAN »

Je potřeba si uvědomit, v jakých rozměrech se pohybujeme. Jsou to mikrometry. Důvodů je hodně,a nelze je asi úplně eliminovat. To je také důvod, proč nezbývá, než u delších ohnisek používat OAG. Určitě se pohybuje primár, určitě sekundár. U RC, zrovna taak jako u Cassegrainu i katadioptrů se všechny tyhle pohyby násobí cca 4x . Další věc jsou okulárové výtahy, a zvláště Crayfordy. Mám Baader Steeltrack, což vypadá bytelně, ale když tam dám jen kameru, tak stačí sebemenší dotyk z boku a jsem o desítky pixelů jinde. Pomáhá hodně pevně dotáhnout ostření - a proto si celkem nedovedu představit, že bych tam měl motorové ostření a tahle aretace by byla povolená. Kabely musí jít po dalekohledu, největší zátěž od nich a eventuální nějaký tak by měl být do těžiště dalekohledu a pak vést a upevnit na tubusu. Na OV už ne. No a pak jsou průhyby tubusu dalekohledu- to je zase proměnná složka podle polohy objektu. Pak to, že je dalekohled mezi pozorováním nějak uložen - ať už zaparkován v nějaké poloze nebo odmontován a uložen. Opět to povede k "cestování" zrcadel - A protože to nemusí být velké síly, nedojde k tomu hned - opět záleží i na poloze objektu a parkovací poloze. Pokud je hledáček jen v patce a ne v kruzích, opět jsou velkým problémem kabely - nesmí být volné a nesmí viset od kamery. A samotná vlastní deformace úchytu pointeru a v něm volného tubusu, drženého pružinou. Vůle v pohonu jsou OK, ty se projevují na pointeru i dalekohledu stejně a to dokáže autopointace zvládnout. Pokud vypadá graf pointace alespoň trochu slušně, v pointaci bych zásadní problém neviděl Přechody přes zenit ( a i meridián) jsou vždycky kritické - jednak se tam mění směr zátěže, a jednak v okolí zenitu jsou síly malé. Ale v průběhu času se zvětšují. Naopak, v nižších polohách a mimo meridián jsou síly větší a rychleji si vše "sedne".
I když budeš tohle mít všechno hodně důkladně udělané, při tomhle ohnisku si myslím, že 5 minutové expozice budou už většinou mimo tuhle techniku, a bude rozumnější ( hlavně tedy jistější co do výsledku) jít na max 1 až 2 min. expozice. Samozřejmě že je možné, že praxe ukáže, že ty limity jsou dále a že s tou expozicí ( alespoň v některých polohách dalekohledu) lze jít také dále.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#930

Příspěvek od MMys »

Pod to všechno, co MilAN napsal, se mohu za ty roky astrofocení jedině podepsat. A proto jsem nakonec skončil u OAG. Od toho okamžiku je úspěšnost prakticky stoprocentní.

U dlouhoohniskových dalekohledů s nižší zvětelnosti obecně OAG funguje obecně dobře, protože je v OAG malá vinětace (a pokud je slušně vykreslený okraj pole). Je tam ale jediná podmínka musíš tam dát vysoce citlivou pointační kameru, která má velké pixely, dokonce klidně i 2x tak velké než má snímací kamera, a nebo malé, ale lze binovat třeba 3x3.

Já mám s SX Lodestar kamerou u Newtona těch hvězd neskutečnou hromadu (často mám i problém, jak vybrat hvězdu aby v boxu byla jen jedna, když nechci zkrátit expozici, aby mi montáž už nehonila seeing). Takže to zvaž, jestli by tohle nebyla cesta.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět