Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 848
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#1786

Příspěvek od mirkovacik »

skus bathinovu masku na ostrenie. ja som mal tiez tirleotp problemy s ostrenim. je to pracne, ale s tou maskou to aspon ide. ale teleobjektiv autofocusovy je aj tak praca pre vraha manualne zaostrit... maju cely rozsah ostrenia na maly uhol otocenia, aby to rychlo ostrilo. ale na ruku to potom je mega citlive. az precitlive. manualne objektivy sa daju zaostrit s bathinovom v pohode.

Sent from my SM-A415F using Tapatalk
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 848
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#1787

Příspěvek od mirkovacik »

a este nieco. ovladanie z pc mega prispieva ku komfortu. velky display... len 30d moze byt pristary na pripojenie k pc/notebooku. neviem, pozri, ci sa da.

Sent from my SM-A415F using Tapatalk
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Prosím poraďte

#1788

Příspěvek od FrantaB »

To tele je čistě manuální. Bahtinovka je super, ale stejně práce pro vraha, protože překontrolování zaostření mezi snímky je prostě na dlouho a kontrola, jestli se náhodou nezměnily podmínky, takže lepší přerušit expozici, zaostřit a začít znova je nemožná.
Kouknout, zvětšit, rozjet hvězdu na nějak velký blob, přeostřit na stejně velký blob na druhé straně od ostrosti a zaostřit do půlky mezi ty dvě pozice s drobným posunem "podle barev" je prostě mnohem rychlejší (vím, že mne teď ortodoxní utlučou, ale mám v takových postupech hodně velkou praxi z denních optik, nastavování paralax a dioptrických korekcí, živenou i prací na klasických obráběcích strojích a prostě tu souhru v oku a ruce tak nějak mám).

Ne, 30D bez programátorských schopností, pájení a vůbec pekla na zemi připojit nejde.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 848
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#1789

Příspěvek od mirkovacik »

tak potom snimat cez PC. to je mega zlepsenie. ja si uz neviem predstavit to laborovanie cez ten maly displejcek... backyard eos alebo apt. na ich strankach bude aj compatibility matrix.

Sent from my SM-A415F using Tapatalk
Naposledy upravil(a) mirkovacik dne 12. 08. 2021, 22:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Prosím poraďte

#1790

Příspěvek od vla »

Já ostřím přes LV a zatím mi to stačí. Oproti ostření odhadem je to velký přínos. Objektivy mění při chladnutí celkem dost ohniskovou vzdálenost, osvědčilo se mi dát je před focení na cca 1-2 hod. do ledničky. Jinak to tepelné vyrovnání trvá dost dlouho.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Prosím poraďte

#1791

Příspěvek od FrantaB »

vla: njn, jenže ty máš o dost modernější techniku, tam je přínos jasný. S 40D to tehdy přínos byl, ale jestli je i ve světle dalšího vývoje, to si moc jistý nejsem, proto se ptám. 40D jsem totiž nikdy naživo v ruce neměl.
A i když jsou to těžké cihly a stará technika, líbí se mi, že je to celokov a vůbec bytelná konstrukce.

ještě jednou: 30D k počítači přijatelným způsobem na liveview připojit opravdu nelze. ovládat ano, ale vydojit LV opravdu ne.

A po LV u 40D se ptám dost proto, že s sebou ne vždycky mám počítač.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Prosím poraďte

#1792

Příspěvek od vla »

Mám 60D, ale pro rekreačního fotiče fotograficky moc velký rozdíl mezi 40D a 60D není. Výměnu jsem dělal hlavně z důvodu otočného displeje, protože mě nebavilo válet se po zemi pod refraktorem, což někdy to ani pořádně nešlo. Z hlediska komfortu je otočný displej velkým přínosem.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2251
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Prosím poraďte

#1793

Příspěvek od peta62 »

Mam 5D, ostrim bud pres LiveView nebo Bahtinova. Na spojeni metod nemam skoro nikdy dost svetla. Pokud mi Bahtinov funguje ( pri ktatkych ohniscich s nimi mam spatne zkusenosti, ale to nastesti jde dobre LV ) ladim kratke kontrolni fotky pri maximalnim ISO s Bahtinovem. Jen potom nesmim zapomenout dat to ISO zpet :oops:
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 848
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#1794

Příspěvek od mirkovacik »

EQ6-R a guiding problém.

Včera sa mi nepodarilo oživiť guiding. Používam EQ6-R pripojenú na Raspbery Pi cez USB kábel bez rúčky.
Na celé ovládanie všetkeho používam Ekos, KStars, INDI predkonfigurované v podobe Astroberry.
Guiding robí ASI120 mono mini + hľadáčik TS 50/162. Používam Ekosácky nástroj na guiding.

Pri inicializácii guidingu mi to vždy zlyhalo. Normálne pri kalibrácii začne drift v RA potom v RA naspäť, potom DEC a potom DEC naspäť.
Teraz to neprešlo cez prvý krok RA. Niekedy aj cez RA prešlo, ale zlyhalo v v RA "späť". Raz aj cez RA späť prešlo, ale zlyhalo v DEC.

Skončilo to cca. 3 rôznymi hláškami - "že nenašiel start position ani po 20 pokusoch", "ze drift je malý" a ešte dačo. Vždy tam bola zmienka "skontrolujte kábel" alebo problém s backlash...

Kábel je USB, tipujem, že keď to komunikuje s montážou, tak tam nebude problém - robí GoTo, posúva kam treba.

Skúšal som to aj rozvážiť na jednu aj na druhú stranu. Nič nepomohlo.

Montáž je nová, má tak 4 mesiace, použil som ju von iba niekoľko krát. Niekedy sa tento problém zjavil, ale potom sa to skôr či neskôr chytilo.

Čo s tým?
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Prosím poraďte

#1795

Příspěvek od Ari »

A na akej časti oblohy si robil kalibráciu? Ideál je smerom na juh niekde v 30°kde sa hviezda pohybuje najviac, ak si to skúšal niekde u pólu kde nedochádza k veľkému pohybu hviezdy tak aj to môže byť problém.
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 848
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#1796

Příspěvek od mirkovacik »

pouzivam ekos a joby v ekose. vzdy na zaciatku jobu spravi goto na ciel a spusti inicializaciu guidingu. teraz som fotil (chcel) sloni chobot....

teraz som to postavil k domu, cely juh je zakryty domom.. iba hore a na vychod-sever a trocha zapad vidim.

Sent from my SM-A415F using Tapatalk
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Prosím poraďte

#1797

Příspěvek od Ari »

Možno to je príčina, že si robil kalibráciu cca v zenite/ blízko pólu a pri kalibrácii sa hviezda málo pohla, skús niekde smerom na ten východ/ západ niekde nižšie okolo 30° a až potom ísť na objekt. Prípadne dá sa ti tam nastaviť aby to robilo dlhšie jednotlivé kroky pri kalibrácii aby sa hviezda viac pohla?
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 848
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#1798

Příspěvek od mirkovacik »

Tak si to predstavte, včera večer všetko šlapalo ako hodinky. Všetko hneď nabehlo, guiding na prvý pokus a to aj v zenite...

Priznám sa, že som to spustil len z tepla izby, takže neviem, na ktorú stranu piliera to urobilo goto. Ale robil som to v postupnosti ako včera. Ale podľa polohy ráno to asi bolo na opačnej strane piliera ako deň predtým, keď sa to nechcelo rozbehať. Ale závažie ostalo tak, ako bolo predtým a predtým som ho mal tak, aby to montáž tlačila hore. Keďže to tak ostalo, tak teraz montáž skôr brzdila pohyb.

Tiež som mal pohnuté ustanovenie montáže - predtým, keď sa to nechytalo, tak presnosť ustanovenia bola asi 1 oblúkovú minútu. Včera som to kontroloval, bolo to asi 5 minút uhnuté v azimute. Nechal som to tak. Mohlo to pomôcť guidingu? Najmä pri tom cieli hore v zenite?

No neviem viac k tomu. Teraz ma to bude strašiť hocikedy, že pôjdem von a zbytočne a nebudem s tým vedieť pohnúť... :(
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1799

Příspěvek od MilAN »

Ustavení montáže nemá vliv na chod pointace. Ta si musí poradit s daleko většími odchylkami v ustavení. Navíc ty odchylky, které ti oznámí software, není třeba brát až zase tak vážně. . A na kterou stranu pilíře montáž najede, je dáno algoritmem- pokud tedy nepřikážeš ( a pokud to v daném programu jde) něco jiného. Dalekohled najíždí zprava, pokud je objekt před horní kulminací a zleva, pokud je po kulminaci. Jiná věda v tom není
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Prosím poraďte

#1800

Příspěvek od Chef »

Nemate prosim nekdo vzorec pro slozeni RGB bicolor snimku v pixelmath v Pixi ... z SII a Ha ?
Ten Baader CMOS OIII je fakt hrozny, takze z celonocniho foceni mam pouzitelne jen SII a hlavne Ha data.
Ten objekt je primarne Ha a neco malo SII (OIII tam vlastne zadna ani nebyla videt + OIII snimky maji hvezdy hrozne velke (vypadaji jak rozostrene s hodne halos)), tak jsem si rikal, zda se to neda nejak slozit, abych mel aspon cerveny objekt (Sh2-114) s trochou SII do jakekoliv barvy, aby se to nejak rozlisilo...
Zkousel jsem to slozit jako HOO a misto O dat SII nebo kombinace s Ha a leze z toho des a hruza :D
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Odpovědět