Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#1

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

jak je popsano v jinem vlakne :http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1267299219 pokousim se pred odletem na jizni polokouli odladit a zabehat co nejspolehlivejsi/nejpresnejsi a nejrychlejsi metodu polarniho ustaveni nevyzadujici polarni hledacek.

Vsechny dosavadni pokusy (vcetne originalni driftove metody) se ukazuji jako sice pouzitelne, ale dost pracne ci pomale (za pouziti ATT a bezne fototechniky DSLR + teleobjektiv).

Nicmene jsem si vzpomenul na starou fintu (uz ani nevim zda jsem si ji nekde nasel nebo dokonce sam znovuobjevil) se kterou jsem kdysi ustavoval ASTRO-3 od lidlskopu, ktera polarni hledacek nemela.

A v poslednich nocich se mi tato metoda osvedcila vice nez vsechny dosavadni driftove pokusy. Po cca 10-15minutach ustavovani jsem opakovane schopen delat 2-3 minutove expozice s ohniskem 300mm a driftem mezi zabery o velikosti 1-2 pixelu C40D. Dokonce mam pocit ze diky ni budu muset zkolimovat polarni hledacek astrotracu.

Nyni k vlastni metode:

1.a) pripravim si dopredu mapu polarni oblasti s maximem hvezd a orientaci pro dany cas.
1. b) alternativne vyfotim 5-10minutovou expozici polarni oblasti z pevneho stativu a z obloucku hvezd identifikuji na snimku polohu polu ve hvezdnem poli.

2. Na hrube od oka ustavenou montaz umistim fotoaparat tak, aby miril do oblasti polu. Uvolnim pohyb v RA (na ATT nutno mit AZ hlavu s aretaci misto obycejne foto kulove hlavy) a nasnimam 10s expozici (s nejvyssim ISO) a soucasnym pomalym pohybem kolem RA osy. Takze dostanu koncentricke obloucky hvezd kolem mista kam miri RA osa.

3. pohyby v azimutu a elevaci montaze sesouhlasim stred otaceni svych postupnych rotovanych expozic s pozadovanym polem (porovnavanim s mapou nebo snimkem porizenym ze stativu).

Prestoze primo par obloukovych minut od severniho polu neni zadna vyraznejsi konstelace hvezd ci jasnejsi hvezda hadam presnost ustaveni v malych jednotkach minut uz po 5-6 rotovanych expozicich a pouzitem ohnisku 300mm... ( zkusim ji vecer zmerit z posledni rotovane expozice).

S napojenim DSLR na pocitac a stahovanim fotek v realnem case si dovedu predstavit, ze by se proces ustaveni dal jeste vyrazne zefektivnit...

Zbyva posledni zahada: kdyz se mi tato metoda tak osvedcila, jak to ze neni bezne znama a pouzivana, proc se o ni nevi a jaka ma uskali?

Diky za pripadne komentare.

PS: jeste jedno opakovane upozorneni pro efektivni ustavovani Astrotracu bude nutne mit fotoaparat na azimuntalni hlave s moznosti odaretovani v RA. S pevnym uchycenim pomoci standardni foto kulove hlavy by to asi take slo (spolehanim na chod ATT), ale vse by bylo zdlouhavejsi. Panoramaticka kulova hlava se separatni aretaci "vodoroveneho" pohybu by to mohla take efektivne resit (nemam to vyzkouseno, ale bude problem ze to asi nepujde vyvazit).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#2

Příspěvek od Konihlav »

Ahoj Pavle, je super, ze sis dal tu praci s ustavovanim AT bez PH, protoze tomuhle ja verim vice, nez sikmookemu PH (vsechny AT PH jsou sikmooke at se clovek snazi sebevic). Tato metoda vypada velmi primitivne (dokonce jsem ji i pochopil, byt z ustniho vykladu) a uz se tesim, az ji zkusim v praxi :-)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#3

Příspěvek od vla »

Docela by mě zajímalo jakou asi tak přesnost ustavení nakonec dosáhnete vzhledem ke skutečnému pólu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#4

Příspěvek od MilAN »

Tohle je ale metoda, běžně používaná k přesnému ustavení  dalekohledů.To, že se o ní nemluví na AF je snad proto, že je až zbytečně přesná pro ustavování v poli ( je -li tedy korektně používaná a je -li i korektně vyhodnocená), a proto, že se tady stále opisuje  , takže  je  představa, že jedinou správnou je   metoda, (z nepochopitelnýcgh důvodů  tady nazývaná driftová) , a že je daleko přesnější, než ustavení pomocí polárního hledáčku. Opak je pravdou, nejpracnější a ne zcela přesná je  právě ona Scheinerova ( driftová)  metoda, daleko jednodušší a rychlejší a přesnější je metoda pomocí polárního hledáčku. Dokud tu budou stejní lidé prakticky stále hanit  její přesnost, stále se tu bodou opakova nářky nad nedobře ustavenou montáží.
S polárním hledáčkem lze  prakticky během 2 minut ustavit montáž s přesností na 4´, což je nedostižná přesnnost u Scheinerovy metody, a přesnost bohatě postačující pro jakékoliv práce v poli. S pomocí snímání  pólu  a rotací pole   jsem se dostal u EQ6 na přesnost nastavení do 20". Chci-li ale využít přesnosti této metody, je nutné  proměření snímku a   přesná orientace pole v závislosti na čase. Samozřejmě, že lze tuto metodu použít i přesně tak, jak popisuje Vabra, jen je potřeba se smířit s menší konečnou  přesností, někde na úrovni  polárního hledáčku.
Pro mě je resumé jedno : pořádně přidělat polární hledáček a je to za 2 minuty. Použití této metody na jížní polokouli bude trochu pracnější, vzhledem k hvězdnému poli v okolí  SNP.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#5

Příspěvek od Konihlav »

Chci-li ale využít přesnosti této metody, je nutnéproměření snímku a přesná orientace pole v závislosti na čase. Samozřejmě, že lze tuto metodu použít i přesně tak, jak popisuje Vabra, jen je potřeba se smířit s menší konečnoupřesností, někde na úrovnipolárního hledáčku.trochu se mi zda, zda si uvod a zaver Tveho prispevku mirne neodporuje... na jednu stranu az zbytecne presna a na druhou na urovni PH...

no nic, nechci zde vyvolafat flame a balast, takze ja mlcim a promluvim, az metodu overim prakticky (placat si jatra bez prakticke zkusenosti nikam nevede...).
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#6

Příspěvek od Konihlav »

problemem AT je, ze si do sestavy mirne "drcnes" a je vse v pryc... dalsi problem jsou jemne pohyby (jak moc jsou jemne a jak pevna je aretace).
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#7

Příspěvek od Vabra »

Tato metoda vypada velmi primitivne (dokonce jsem ji i pochopil, byt z ustniho vykladu) a uz se tesim, az ji zkusim v praxi :-)Nechces snad naznacit, ze z meho pisemneho popisu neni dost zrejme jak to provest?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#8

Příspěvek od MilAN »

konihlav :
Já nevím, jestli tohle hledáte. Má to také svá úskalí. Myslím, že v terénu je daleko rychlejší a minimálně tak přesný polární hledáček . Přesnost metody nevyužiješ v terénu, navíc dost hrozí pohnutí celou montáží v době ustavování. Zvlášť u AT, kde je montáž na to mimořádně náchylná.
Na  Tvém místě bych se poohlédl po pořádném polárním hledáčku, nechal si ho tam strojařsky přidělat  a ustavování montáže je hračkou na 2 minuty  práce. Na ohnisko do 250  mm a expozice do 4 minut přeci není potřeba nic  vymýšlet.   Neustavuješ přece  Ondřejovský 2 metr. Myslím, že děláš z triviálního  problému strašnou vědu. Kup si vixeňácký PH a nauč se to!
Navíc si mysím, že pomocí Scheinerovy metody to jde ustavit vždy a všude, bez jakékoliv techniky nebo pomůcek, a rychlost i přesnost v terénu se u obou metod nebude příliš lišit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#9

Příspěvek od Konihlav »

Vabra: ne, nechci, jen rikam, ze i ja jsem to pochopil Hlavni je, ze clovek nepotrebuje AT mit zapnuty v chodu, ale rucnim pohybem v RA ose pres ALT/AZ hlavu si behem te testovaci expozice udela z hvezd krouzky...

MilAN: ja se to ucit nemusim, PH pouzivat umim. U Losmandy mam navic PH uplne stejny jako je k AT, jenze je z duralu a ne z plastu! takze uvazuji, ze si necham udelat nejaky krouzek se zavitem, abych ho mohl na AT pouzit (bohuzel se mi tam o 1 mm nevejde :-/ jinak bych mel i protikus z nove montaze a bylo by vse žůžo a bezva).
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#10

Příspěvek od Vabra »

Prestoze primo par obloukovych minut od severniho polu neni zadna vyraznejsi konstelace hvezd ci jasnejsi hvezda hadam presnost ustaveni v malych jednotkach minut uz po 5-6 rotovanych expozicich a pouzitem ohnisku 300mm... ( zkusim ji vecer zmerit z posledni rotovane expozice).
Tak jsem si s tim chvili hral a zkomponoval jsem jeden ustavovaci snimek s rotaci pole (Canon5DII a Canon300/4, 10s na 6400ISO) z posledni noci na Korcule se soustavou koncetrickych kruznic (cervene), tak aby se zvyraznil stred otaceni. A to cele jeste prolozil screenshotem z hvezdne mapy vcetne souradnic (modre):


Po promereni mi vychazi chyba ustaveni okolo 8-9 uhlovych minut.

Verim, ze po ziskani praxe ci pripadne, za pouziti nejakych pomucek (napada mne pruhledna folie se zamernym krizem a koncentrickymi kruznicemi a hlavnimi hvezdami pro pouziti na LCD fotoaparatu) se dostanu behem 10 minut ustavovani jeste na polovicni ci tretinovou chybu chybu okolo 3-4 uhlovych minut.

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11578
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#11

Příspěvek od Psion »

Driftových metod je několik, všechny jsou založeny ovšem na stejném principu. Já jsem celkem s úspěchem používal k ustavení TVGuider, který velice přesně dokáže za malý okamžik určit kam se hvězda pohybuje. V případě použítí DSLR je metoda trochu jiná, zatím jsem ji netestoval na DSLR, ale pouze na CCD. Princip je takový, že se provede expozice hvězdy (blíže k okraji čipu) nad jihem např. 5s, pak se montáž spustí dvojnásobnou rychlostí např. na 25s a pak se montáž na 25s zastaví. Vytvoří se takové ležící "V", kde jasný bod (hvězda) na začátku křivky určuje počátek této křivky a podle něj poznáme, ve kterém směru se hvězda pohybuje. Pokud se "V" nevytvoří, je montáž v tomto směru ustavena a pokračuje se na západem či východem. Zcela zodpovědně mohu říci, že driftovou metodou lze montáž ustavit mnohem přesněji, než podle hledáčku, otázka je, zda je to potřeba. Např. při nepointované montáži a nutnosti expozice např. 6 a více minut a 300mm ohnisku to hledáčkem nejde, respektive nikdy se mi to nepodařilo.

Ještě doplním, že časy musí odpovídat ohnisku a velikosti čipu. U kratších ohnisek a DSLR to budou časy delší.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#12

Příspěvek od MilAN »


tohle je ale to co prece s Vabrou a dalsimi usilovne hledame a nemuzeme najit??? tak proc jsi nam to Milane neprozradil, kdyz jsme do ulohy zadali omezeni - ustavit co nejpresneji bez PH?


Víš, onu to tu není poprvé, , takže to není v tom tajení, ale ve čtení.
Tady to je ve stručnosti v jednom vlákně, s dalším se mi tedy nechce hledat.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 485970/7#7
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11578
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#13

Příspěvek od Psion »

Zatím nejpřesnější a nejpohodlnější ustavení jsem dělal pomocí SW PEMPro, opravdu pěkně udělaná drift metoda.

http://ccdware.com/products/pempro/


Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#14

Příspěvek od MilAN »

D Princip je takový, že se provede expozice hvězdy (blíže k okraji čipu) nad jihem např. 5s, pak se montáž spustí dvojnásobnou rychlostí např. na 25s a pak se montáž na 25s zastaví. Vytvoří se takové ležící "V", kde jasný bod (hvězda) na začátku křivky určuje počátek této křivky a podle něj poznáme, ve kterém směru se hvězda pohybuje. Zcela zodpovědně mohu říci, že driftovou metodou lze montáž ustavit mnohem přesněji, než podle hledáčkuJak jsi vyhodnocoval vzdálenost mezi počáteční a koncovou polohou ? S jakou přesností?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11578
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#15

Příspěvek od Psion »

Ta vzdálenost není Milane důležitá, jde o to, aby tam nebyla žádná. Možná jsem to trošku špatně popsal, ale našel jsem nějaký odkaz, který to snad vysvětlí lépe.

http://www.astrophotoinsight.com/public ... ift-method

Ještě dodám, že přesnost ustavení záleží na délce expozice, obecně je udávané na 1 úhl. minutu a lepší.
Odpovědět